Internetové obchodování
Vážení čtenáři,
na český trh byl uveden nový kancelářský balík od Microsoftu. Už ani není příliš důležité, že má označení 2013, protože Microsoft chce podle své cenové politiky jednoznačně prosazovat předplatitelskou verzi pojmenovanou jako Office 365. Nabízí ji jak domácnostem, tak firmám. Za poplatek získáte možnost používat software po určité časové období, pak program buď přestane fungovat, nebo si spíše koupíte jeho funkčnost na další měsíc či rok. S Officem 365 uživatel dostane jistotu automatické aktualizace, takže bude vždy pracovat na nejnovějších verzích, bez ohledu na to, jak je Microsoft pro trh vlastně označí. K tomu patří i 20GB prostor na cloudovém úložišti SkyDrive. Je to obchodní model, který je možný jen díky internetu a který Microsoftu zajistí stálé zdroje příjmů a velmi slušnou kontrolu nad svými uživateli.
Není se co divit, že se Microsoft konečně snaží lépe využít všech možností internetu. Vždyť jeho hlavní konkurenti jsou mnohem dál. Společnosti Apple, Google nebo Amazon svázaly svůj byznys s internetem daleko dříve. Amazon se už dokonce snaží pojistit si možné budoucí obchodování s použitým digitálním obsahem. Nechal si patentovat koncept „blešího trhu“, ve kterém by jeho zákazníci mohli dále prodávat u něj zakoupené e-knihy, MP3 soubory nebo videa. Byl by to skutečný průlom, protože s jednou zakoupeným digitálním obsahem se doposud nedá dále legálně obchodovat. Je ale otázkou, zda se k něčemu takovému Amazon odváží, nebo zda tak chce jen zamezit vstupu nechtěné konkurence.
Trochu jinak pojal internetové obchodování zakladatel serveru Megaupload. Známý internetový podnikatel Kim Dotcom přišel zhruba rok po nuceném konci svého problematického internetového úložiště s novou strategií. Založil nový server Mega a sází na vytvoření soukromé sféry pro každého jednotlivého uživatele. Ukládané soubory se automaticky šifrují už při nahrávání, takže jejich obsah nemůže na serveru nikdo přečíst a nezná ho ani sám provozovatel serveru. Šifrovací klíč dostává jen majitel, který ho může nezávisle poskytovat dál. Nedivím se, že tahle finta přidělává vrásky všem ochráncům autorských práv. I takhle ale může vypadat využívání možností internetu.
O tom, jak se podniká na internetu, se dočtete také v našem tématu o datových dealerech (str. 32). Popisujeme zde obchod s on-line reklamou, kdy velcí internetoví hráči protokolují naše chování na jejich webech a v e-shopech. Více či méně inteligentní algoritmy v pozadí analyzují všechna naše kliknutí a na základě toho nám nabízejí vhodné zboží a podsouvají cílenou reklamu. Má to být pro náš komfort a úsporu času, ale je za tím spíše další velký obchod. My uživatelé sami nemůžeme dát svolení ke sběru informací o sobě, a nikdo se nás ani neptá, zda reklamu chceme skutečně vidět. Vše je pouze v rukou obchodníků a reklamních agentur.
Obchody, které umožňuje internet, jsou skutečně různorodé. Přeji vám, abyste z nich měli vždy jen užitek. A pokud vás internet omrzí, je tu stále ještě náš papírový Chip.
JOSEF MIKA šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
POSTŘEHY REDAKCE
+ Náramkové hodinky iWatch, o nichž jako o novém projektu uvažuje společnost Apple, by mohly být pro firmu lukrativnější záležitostí než často zmiňovaná bezdrátová televize. Myslí si to analytici, kteří srovnávali vyhlídky obou projektů. Apple se snaží najít nový přelomový produkt, který by mu zajistil dostatečně silný růst tržeb i do budoucna.
+- Google platí za datový provoz: Internetový obr je donucen platit francouzskému poskytovateli Orange za datový provoz uskutečněný přes server YouTube. Tento traffic totiž představuje okolo 50 procent celkového datového objemu v síti Orange. Poskytovatel uvedl, že jeho síťová infrastruktura vyžaduje investice, nicméně na jejím využívání nejvíce profituje právě Google. Budou tento příklad následovat i další operátoři?
- Rychlý internet za evropské peníze nebude: Při návrhu nového rozpočtu Evropské unie na následujících sedm let byly výrazně seškrtány prostředky určené na projekt rozvoje vysokorychlostního internetu a e-governmentu. Původně plánovaných 9,2 miliardy eur mělo do roku 2020 zajistit většině obyvatel EU přístup k internetovému připojení o rychlosti alespoň 30 Mb/s. Nově se ale v rozpočtu našla jen jedna miliarda.
- Starý Android: Podle nejnovějších statistik až 50 procent všech zařízení s Androidem používá stále ještě verzi 2.3 Gingerbread. Nejnovější verzi 4.2 má instalovánu zatím jen 1,4 procenta přístrojů. Důvodem hromadně zpožděných aktualizací je produkční politika výrobců mobilních telefonů a jejich testovací procesy. Situaci také často komplikuje vývoj vlastních rozhraní.
+- Evropská komise vyměřila Microsoftu pokutu za monopolní chování. Údajně technické problémy vedly Microsoft k tomu, že v operačním systému Windows 7 SP1, zveřejněném v roce 2011, přestal přibližně na půl roku nabízet výběr internetových prohlížečů k instalaci. Evropská komise tento „technický problém“ ocenila na 561 milionů eur.
Dokumenty ke stažení
- Editorial - Internetové obchodování (69.21 kB) - Staženo 1235x