Fotoaparáty s Androidem v duelu
Borci do ringu a jdeme na to. První fotoaparáty vybavené systémem Android jsme postavili proti sobě. Který z nich souboj vyhraje? Samsung Galaxy Camera, nebo Nikon Coolpix?
PAVEL TROUSIL
PAVEL TROUSIL
Redaktor Chipu fotografuje a používá smartphone. Kombinace obou zařízení ho zaujala. Zaujme ale i uživatele?
Naši soupeři mají jednu věc společnou, a to operační systém Android (i když v rozdílné verzi). Kompaktní fotoaparáty mají totiž silnou konkurenci ve smartphonech, a tak se jim výrobci snaží zajistit stejné výhody. Jde o možnost snímky po vyfocení okamžitě sdílet na internetu (Facebook, Flickr, e-mail), používat aplikace pro zpracování snímků, procházet web a podobně. Ve srovnání se smartphony přitom fotoaparáty nabízí lepší obrazovou kvalitu a možnost použít optický zoom.
Podmínky na začátku nebyly úplně rovné, protože Samsung má na rozdíl od Nikonu s Androidem bohaté zkušenosti z oblasti smartphonů a tabletů. Nikon je čistě výrobce fotoaparátů. Galaxy Camera je navíc trochu jiná váhová kategorie - zatímco Nikon Coolpix vypadá jako průměrný kompaktní aparát, Galaxy Camera je mnohem větší a těžší (310 g). Výhodou je však skutečně obrovský, 4,8“ displej s rozlišením 1 280 x 720 bodů, který navíc rychle a spolehlivě reaguje na každý dotyk. Nikon s 3,5“ displejem v tomto směru působí zastarale.
Spotřeba a možnosti nastavení
Velký displej má samozřejmě větší spotřebu, přesto v disciplíně výdrže na baterie vyhrál Samsung s akumulátorem o větší kapacitě. Na jedno nabití totiž pořídí až 560 snímků. Kompaktní fotoaparáty mají oproti smartphonům hlavní přednost v tom, že mají lepší optiku a nabízí optický zoom. Nikon S800c pokrývá rozsah od 25 do 250 mm (zoom 10x) a světelnost objektivu je f3,2 až f5,8. Samsung nabízí větší zoom (21x) i lepší světelnost - začíná na f2,8.
Masivní Galaxy Camera nabízí něco, co Nikon S800c nemá - manuální nastavení. Zvolit můžete prioritu času, prioritu clony nebo plně manuální režim. U Nikonu nastavíte ručně jen ISO a vyvážení bílé, což zkušenějším fotografům nemusí stačit. K dispozici je ale samozřejmě řada scénických režimů (portrét, krajina atd.). Oba přístroje mají 16megapixelový CMOS senzor velikosti 1/2,3“, snímky z obou zařízení však trpí nedostatkem detailů (hlavně v okrajích) a působí téměř vždy příliš měkce a kašovitě (například stébla trávy na louce vypadají rozmazaně a jednolitě). To je dáno příliš silným potlačením šumu. Proto ale také až do ISO 400 na snímcích téměř žádný šum nenajdete. Co se týká kvality snímků (naměřené hodnoty jsou v tabulce), mírně vede Nikon, snímky ale mají v obou případech kvalitu levnějších kompaktních fotoaparátů.
Připojení a funkce
V možnostech připojení Nikon zaostává, chybí mu totiž 3G modul. Pokud jste tedy daleko od Wi-Fi, máte smůlu. Samsung je připraven na všechny situace -přenáší data přes Wi-Fi, Bluetooth, UMTS, LTE nebo GSM. Výrazné rozdíly v rychlosti u těchto aparátů nejsou - Samsung nastartujete za 2 sekundy, Nikonu to trvá o půl sekundy déle, má ale zase kratší zpoždění spouště.
U těchto hybridů na pomezí mezi smartphonem a fotoaparátem by se dalo očekávat, že si pomocí nich zavoláte. Ani jeden z nich ale telefonní funkce neposkytuje. O smartphone s kvalitním fotoaparátem tedy ani v jednom případě nejde. Lépe v našem srovnání dopadl přístroj Samsung Galaxy Camera, Nikon se ale snadněji vejde do kapsy a je levnější.
pavel.trousil@chip.cz
VÝSLEDKY TESTU
Vítězem testu (i když s ne příliš velkým bodovým náskokem) je Samsung Galaxy Camera. Nabízí více typů připojení k internetu, delší výdrž na baterii, větší zoom a hlavně potěší ambicióznější fotografy možností manuálního nastavení.
Alternativou je v tuto chvílí samozřejmě Nikon Coolpix S800C, který má výhodu v tom, že je skladnější a také mnohem levnější. Další alternativou jsou fotoaparáty s WiFi připojením. Fotografie pak můžete upravit a sdílet prostřednictvím tabletu, nebo smartphonu. Uvidíme zda další firmy nabídnou podobné zařízení, jaké má v tuto chvíli pouze Samsung a Nikon.
- Testy - Fotoaparáty s Androidem v duelu (449.19 kB) - Staženo 1681x