Dlouhotrvající proud z baterie
Po každém nabití dokáže nejlepší AA akumulátor dodávat energii stejně dlouho jako lithiová baterie. Náš test však odhalil i černé ovce.
CHRISTOPH SCHMIDT
CHRISTOPH SCHMIDT
Neustálé dobíjení akumulátorů je stejně otravné, jako když musíte jít koupit nové - zjistil redaktor Chipu.
Akumulátory (zařízení pro opakované uchovávání energie), kterým se také říká dobíjecí baterie, jsou ve všech ohledech lepší než klasické alkalické baterie na jedno použití. Za stejnou cenu zajistí třikrát vyšší kapacitu a použít je můžete třeba stokrát. Pouze nejdražší jednorázová lithiová baterie nabízí o 15 procent energie více než akumulátor Sanyo Ni-MH 2700, vítěz našeho komplexního srovnávacího testu akumulátorů. Abychom mohli tento test realizovat, přivezli jsme si do laboratoře Chipu padesát různých typů akumulátorů. Akumulátory jsme po optimálním nabití využili v externím blesku fotoaparátu, což je typický příklad jejich použití.
Speciální software spouštěl blesk s akumulátory v přesně stejných intervalech a vždy zaznamenal bod, kdy už akumulátor nebyl schopen dodat energii. S testovanými akumulátory se nám podařilo dosáhnout 358 až 804 záblesků a ukázaly se jako stoprocentně spolehlivé. Pro srovnání jsme v blesku použili i jednorázové baterie - v případě lithiových jsme za stejných testovacích podmínek dosáhli výsledku 484 až 919 záblesků, v případě alkalických 94 až 248 záblesků.
Naše testovací metoda zaznamenává kapacitu akumulátoru při rychlém vyčerpávání intenzivním používáním. V tomto případě se nejlépe osvědčily akumulátory s vysokou kapacitou 2 700 mAh. Pro zařízení, která používáte jen občas a s dlouhými přestávkami, využijte naopak akumulátory s nižší kapacitou, které jsou optimalizovány pro nízké samovybíjení. Ty totiž zůstanou v kondici i řadu měsíců bez dobíjení. V naší tabulce je poznáte podle označení „přednabité“ ve stejně pojmenovaném sloupci, přičemž v obchodech se často označují jako Ready, Precharged, maxE nebo Eneloop.
Dokonce i nejlepší akumulátor je jen tak dobrý, jak dobrá je nabíječka. Proto budete muset investovat ještě nějakých 750 Kč za elektronicky řízenou nabíječku, která zabraňuje přetížení akumulátorů, na které jsou zvláště citlivé modely typu NiMH.
NIMH AKUMULÁTORY A ALKALICKÉ A LITHIOVÉ BATERIE
Elektronická zařízení potřebují zdroj energie, který jim po dlouhou dobu dodává konstantní výkon. Testované niklmetalhydridové (NiMH) akumulátory jsou v tomto ohledu téměř stejně dobré jako moderní lithiové baterie na jedno použití. Naopak alkalické baterie ztrácejí sílu postupně, hodí se tedy víceméně jen pro svícení. Pro elektronická zařízení, která potřebují pro svůj provoz plný výkon, moc vhodné nejsou. Část energie v baterii zbude a zůstane nevyužita.
JAK FUNGUJE NIMH AKUMULÁTOR
Každý NiMH akumulátor obsahuje v principu galvanický článek, který transformuje chemickou energii na elektrickou. Jeho stavbu ukazuje obrázek: uvnitř pouzdra je svinutá fólie tvořená třemi vrstvami. Vnější funguje jako katoda (je tvořena speciální kovovou slitinou), vnitřní jako anoda (z oxidhydroxidu niklitého). Mezi nimi je umístěn separátor, který obě elektrody odděluje a obsahuje rozpuštěný elektrolyt (vodný roztok hydroxidu draselného). Je-li k článku připojen spotřebič, chemickými procesy vzniká v soustavě elektrod a elektrolytu elektrický proud, který je vyveden na vnější kontakty akumulátoru.
VÝSLEDKY TESTU
Mezi deseti nejlepšími akumulátory si můžete zvolit svého favorita - na základě ceny a také dostupnosti. Prakticky všechny z první desítky podávají velmi dobrý výkon a jsou srovnatelné s drahými lithiovými bateriemi na jedno použití. Pokud používáte akumulátory jen příležitostně, doporučujeme vám modely s nízkým samovybíjením, které se prodávají už přednabité. Jde většinou o modely s nižší kapacitou. Baterie, které mají v naší výsledné tabulce méně než 40 bodů v indexu cena/výkon, považujeme za předražené.
Vítěz testu: Akumulátor Sanyo Ni-MH 2700 vydržel dodávat energii nejdéle ze všech a zajistil si tak první místo v našem žebříčku. Cena za balení čtyř kusů přitom není nijak závratná, takže i z tohoto pohledu jde o dobrou volbu.
Ocenění Cenový tip získává v našem testu akumulátor Ansmann maxE 2100 mAh, který má velmi nízké samovybíjení a pro který mluví i příznivá cena. Na rozdíl od vysoce výkonných modelů si udrží při nízkém zatížení kapacitu i celé měsíce, nebo dokonce několik let. Vzhledem k tomu, že se prodává už přednabitý, ho navíc můžete začít používat hned po pořízení.
- Testy - Dlouhotrvající proud z baterie (329.96 kB) - Staženo 2924x