Přejít k hlavnímu obsahu

Trendy letošního Cebitu

Trendy letošního Cebitu

Lepší displeje, konvertibilní ultrabooky, Full HD smartphony a další novinky - to vše bylo k vidění na veletrhu CeBIT 2013.
    CHRISTOPH SACKMANN, PAVEL TROUSIL  

Smartphony mají větší displeje a výkonnější procesory, televizory jsou větší a mají obrazovky s vyšším rozlišením, fotoaparáty jsou chytřejší a ultrabooky a tablety zlevnily - zhruba tak se dají shrnout naše poznatky z letošního veletrhu CeBIT, který se již tradičně konal v německém Hannoveru, tentokrát od 5. do 9. března.
Smartphony zastanou stále více úloh a stávají se univerzálnějšími. Může za to především zvětšování jejich displejů - úhlopříčka už často dosahuje pěti palců a první výrobci dokonce uvažují o uvedení modelů s šestipalcovými displeji. Výrobci se také shodli na tom, že i displeje smartphonů potřebují pořádné rozlišení, takže normou se stává Full HD. Zapomenout nesmíme ani na pořádný výkon, který stále častěji zajišťují nové čtyřjádrové procesory, jako třeba Quad-Core S800 od Qualcommu, který teoreticky zvládne i 4K rozlišení. Samsung dal do svého procesoru Exynos 5 dokonce osm jader.
Výrobci televizorů se nyní zaměřují na zvyšování rozlišení obrazovek: rozlišení Quad Full HD, označované také jako 4K, se objevuje hlavně u modelů s úhlopříčkou vyšší než 50 palců. Nejsou ale zrovna levné - nejnižší cena, se kterou musíte u 4K televizorů počítat, činí v současné době 7 000 eur a více. Na druhé straně tablety podstatně zlevnily - Amazon a Google předvedly, že jejich Kindle Fire a Nexus 7 nemusí být ani velké, ani drahé. Tomu se přizpůsobili i další výrobci a nabízí jednoduché, ale dostatečně vybavené tablety za cenu od 100 eur. Větší tablety mají stále častěji blízko k ultrabookům (a naopak). Tento koncept je označován jako „konvertibilní ultrabooky“ -snadno z nich uděláte tablet s dotykovým displejem nebo notebook s klávesnicí - a v letošním roce se očekává jejich větší průnik. Najdete na nich většinou systém Windows 8.
Co se týká automobilových trendů, zde je důležité, aby bylo možné všechny služby snadno ovládat, aniž by dal uživatel ruce z volantu. Proto si už deset značkových výrobců automobilů licencovalo od Applu jeho hlasovou asistentku Siri, kterou chtějí použít pro ovládání palubního počítače. Digitální fotoaparáty mají stále blíž ke smartphonům a jsou s nimi propojenější. Díky Wi-Fi a NFC lze snadno bez počítače sdílet fotografie a videa na Facebooku nebo Instagramu.

TABLETY

V tomto roce jsou si dvě dříve navzájem soupeřící zařízení trochu blíž. Jde o tablety a ultrabooky. V létě tohoto roku by měla být k dispozici už třetí generace ultrabooků s procesorem Intel Haswell. Současná generace se dodává se systémem Windows 8 a většinou s možností dotykového ovládání. Mnoho výrobců, jako třeba Samsung, dodává ultrabooky ve dvou řadách - trochu levnější bez dotykového displeje a o něco dražší a tlustší, které dotykový displej mají. Na druhou stranu jsou si tablety s Windows 8 s konvenčními notebooky v lecčem stále dost podobné, protože k nim lze připojit klávesnice, a to buď napevno, nebo může být klávesnice v krytu, podobně jako je tomu v případě tabletu Microsoft Surface. Konvertibilní notebooky se snadno stávají tabletem nebo ultrabookem s klávesnicí v závislosti na požadavku uživatele. Konvertibilní ultrabooky toho sice zvládají hodně a stávají se jakýmsi trendem, jejich hlavní nevýhodou je ale příliš vysoká cena. Podle Intelu by se však cena nových modelů s procesorem Haswell měla dostat k 600 eurům.
Cena čistokrevných tabletů klesá mnohem více a rychleji. V roce 2013 se řada výrobců inspirovala tablety Amazon Kindle Fire a Google Nexus a přinesla na trh svoje vlastní levné tablety. U menších modelů je standardem sedm palců a cena se pohybuje od 120 do 200 eur. Například Acer měl na CeBITu nový model Iconia B1 (viz níže) s cenou jen 119 eur (u nás už se prodává za cenu od 3 300 Kč). Do výroby tabletů se pouští i firmy, o kterých jsme doposud v této souvislosti neslyšeli. Například japonský výrobce Polaroid, známý především svými fotoaparáty, hodlá v průběhu letošního roku uvést dva vlastní tablety v ceně 130 a 230 USD. Tento cenový vývoj klade velký tlak na výrobce notebooků.

HASWELL

Prototyp energeticky úsporného modelu

Původně se měl čtyřjádrový procesor s kódovým jménem Haswell objevit v ultraboocích až v roce 2014. Intel mu ale dal vyšší prioritu a hodně si od něj slibuje: měl by především bodovat delší výdrží na baterie a nižším zahříváním. Kromě toho by podle Intelu měla počáteční cena nových ultrabooků činit cca 600 eur. Pro zařízení s Haswellem by mělo být typické ovládání dotykem a gesty - teprve se ale uvidí, jestli bude pro notebook praktické.
Dostupnost: v létě 2013.

TOSHIBA U845T

Levný „dotykáč“

Ultrabooky jsou stále poměrně nákladnou záležitostí. Toshiba chce v případě svého modelu U845t bodovat právě nízkou cenou. Ačkoli mu bohužel chybí SSD disk (což je velká škoda), zbývající hardwarová specifikace vypadá za udávanou cenu dostatečně atraktivně.
Cena: 800 dolarů.
Dostupnost: 10. března 2013.

GIGABYTE SLATE S1082

Tlustý tablet

S tloušťkou 15 mm odolává 10“ Gigabyte Slate S1082 s W8 hubnoucí horečce, tolik moderní u mobilních zařízení. Vzhledem k rozměrům si však výrobce mohl dovolit umístit po straně tabletu porty VGA a Ethernet. Teoreticky by se do něj vešly i 2,5palcové pevné disky.
Cena: 649 eur.
Dostupnost: ihned.

ACER ICONIA B1

Nízká cena

Acer se v případě svého tabletu Iconia B1 dostal ze „značkových“ výrobců cenově asi nejníže. Jeho uživatelé se sice musí smířit s plastovým tělem a chybějícím UMTS, ale získají užitečné zařízení pro každodenní použití. Tabletů s cenou pod 4 000 Kč by mělo být více.
Cena: od 3 300 Kč.
Dostupnost: ihned.


Foto popis|  SAMSUNG SERIE 7 ULTRA Full HD 13 palců s LTE Cena: cca 1 100 euro Dostupnost: v nejbližší době
Foto popis|  MSI SLIDER S20 Tablet s klávesnicí Cena: asi 1 000 euro Dostupnost: ihned
Foto popis|  ASUS VIVO TAB SMART Windows 8 tablet s klávesnicí Cena: asi 500 euro Dostupnost: ihned

SMARTPHONY

Větší displeje s vyšším rozlišením, rychlejší procesory. Všichni výrobci mají v nabídce alespoň jeden hi-endový model pro náročné uživatele. Ten musí být v dnešní době vybaven pořádným displejem. Trendem je tedy u smartphonů Full HD displej a pro top zařízení se rozlišení fotoaparátu zvyšuje na 13 megapixelů. Dokonce i výkon CPU jde stále nahoru: oznámeny byly čtyři nové modely procesorů Intel, nVidia, Qualcomm a Samsung. Poslední z nich představil dokonce CPU s osmi výpočetními jádry - stávající mobilní aplikace ale sotva využijí čtyři jádra.
Uživatelům se v letošním roce výběr smartphonu ještě více zkomplikuje, protože o jejich pozornost budou bojovat nové operační systémy. Uvidíme, kteří výrobci smartphonů je zahrnou do své nabídky. Je ale otázka, zda se zajímavé projekty, mezi které patří Firefox OS a Linux Ubuntu, uchytí, nebo zda skončí jen jako zajímavý výstřelek.

HUAWEI ASCEND MATE

Megalomanie

Je to stále ještě smartphone, nebo už je to spíše tablet? Displej smartphonu Ascend Mate od firmy Huawei má totiž úhlopříčku 6,1“, což je jen o trochu méně než v případě displeje iPadu mini. Mírné zklamání však vyvolává parametr rozlišení displeje - „pouze“ HD Ready, tedy 720p, a to přesto, že fotoaparát má rozlišení osm megapixelů a zaznamenává video ve Full HD. Navzdory své velikosti ale Mate váží pouze 200 gramů. Je poháněn čtyřjádrovým procesorem a jeho 4 000mAh akumulátor by měl zajistit dlouhý provoz.
Cena: neznámá.
Dostupnost: březen 2013.

NOVÉ MOBILNÍ PROCESORY

Rychlejší grafika

U nových mobilních procesorů se zvyšuje především grafický výkon - nakonec Full HD smartphony a tablety ho hravě využijí. GPU část mobilních procesorů tak svým výkonem překonává integrovanou grafiku desktopových procesorů i3 a i5. Nový Quad-Core S800 firmy Qualcomm by si tak měl hravě poradit s 4K videem. Tegra 4 od nVidie by měla dosáhnout alespoň úrovně iPadu 4. Porazit by je však všechny měl osmijádrový procesor Exynos 5 od Samsungu.

LENOVO K900

Telefon s Intelem

Motorola, ZTE a především Lenovo jsou firmy, které používají ve smartphonech procesory Intel. Lenovo K900 běží na modelu Trail Clover a očekává se, že výkonnostně bude na úrovni procesorů ARM. Nás procesor v tomto 5,5“ modelu svým výkonem příjemně překvapil. Full HD rozlišení, 13megapixelový fotoaparát a Android 4.1 jsou také působivé parametry. Intel už představil i rychlejší Trail Clover+.
Cena: neznámá.
Dostupnost: od dubna 2013.

SONY XPERIA Z

Full HD a LTE

Top model mobilního telefonu od Sony se jmenuje Xperia Z a určitě na vás zapůsobí svými technickými parametry. Má Full HD displej s hustotou bodů 443 ppi a jasem 500 kandel, 13megapixelový fotoaparát a LTE modul. Není divu, že vyhrál náš srovnávací test smartphonů. K dispozici bude i levnější varianta Xperia ZL se stejnými vnitřnostmi.
Cena: cca 20 000 Kč.
Dostupnost: ihned.


Foto popis|  HUAWEI ASCEND D2 Full HD telefon s gigantickou baterií Cena: neznámá Dostupnost: červenec
Foto popis|  ZTE GRAND S Nejtenčí telefon na světě Cena: neznámá Dostupnost: neznámá

TELEVIZORY

Na televizním trhu jsou v tomto roce patrné dva protikladné trendy. Zatímco televizní displeje jsou stále větší (55 palců a víc) a jsou mnohem ostřejší (rozlišení 4K), technologie 3D je na ústupu. Ačkoli tedy téměř každý nový televizor podporuje 3D (buď závěrkový, nebo polarizační systém), výrobci už to neinzerují jako nějakou speciální funkci. Místo toho se předhánějí v zajímavých tvarech a velikostech. Na začátku ledna představil Samsung dokonce 110palcový televizor. Ten se však hodí jen do některých prostorů. Ačkoli mají nové televizory gigantické obrazovky, mají kolem nich jen tenké hrany a také hloubka je velmi malá. Zaberou tedy ve skutečnosti jen málo místa. Nejpůsobivější zařízení ze světa televizní techniky mají OLED displeje - už loni je uvedly firmy LG a Samsung, a nedávno představily dokonce jejich mírně prohnuté verze. Ceny OLED TV jsou však vysoké.

PANASONIC DT60

Inovativní

Nejinovativnější televizor představila na CeBITu firma Panasonic. Řada DT60 nabízí zajímavé funkce, jako například „My home screen“, kdy si rodinní příslušníci mohou nakonfigurovat vlastní úvodní obrazovku, nebo funkci „Swipe and Share“, která umožní přehrávat na televizoru obrázky a videa ze smartphonu nebo tabletu přetažením z displeje telefonu směrem k televizoru. Lze také poslat obraz z televizoru do mobilního zařízení. Televizor můžete ovládat i hlasovými příkazy. Kromě toho má TV Full HD rozlišení a 3D zobrazení zajištěné polarizační technologií bez blikání. Tyto modely jsou dostupné v 55- a 60palcovém provedení.
Cena: neznámá.
Dostupnost: pravděpodobně jaro 2013.

LG OLED-TV

Panorama efekt

V loňském roce nás společnost LG ohromila 55palcovou obří OLED TV. V tomto roce se korejští výrobci pochlubili stejným zařízením ovšem s mírně zakřivenou obrazovkou. Divák by měl být pohlcen obrazem a panoramatickým efektem podobně jako v kině IMAX. Firma LG však zůstala u klasického rozlišení Full HD, které je dnes už trochu zastaralé.
Cena: cca 12 000 dolarů.
Dostupnost: neznámá.

SONY XBR

Dostupná 4K

Všechny 4K televizory, které se letos dostaly do nabídky prodejců, mají značnou nevýhodu: často až přemrštěnou cenu. Série Sony XBR, kde jsou modely s úhlopříčkou 55 a 65 palců, je pozitivní výjimkou. Japonský výrobce zatím o přesné ceně mlčí, ale předpokládá se, že bude podstatně nižší než 10 000 eur. Televize má navíc integrováno kvalitní ozvučení.
Cena: neznámá.
Dostupnost: červen/červenec 2013.

SHARP TV

Jako oči můry

Sharp poprvé používá u svých televizorů technologii „Moth eye“, přičemž tyto modely se dostanou do prodeje ještě tento rok. Vývojáři si vzali příklad z přírody, konkrétně z očí můry, a povrch obrazovky je pokryt stejnou nanostrukturou, která zabraňuje nežádoucím odleskům od různých zdrojů světla. Navíc je 4K displej chráněn sklem Gorilla Glass, které se používá na ochranu displejů smartphonů. Cena: cca 24 000 eur.
Dostupnost: neznámá.

Foto popis|  SAMSUNG F8000 Čtyřjádrový procesor v TV Cena: neznámá Dostupnost: na jaře

FOTOAPARÁTY

Fotoaparáty - zejména ty kompaktní - dostaly v posledních letech silnou konkurenci. Většina chytrých telefonů už totiž disponuje poměrně kvalitními integrovanými fotoaparáty a kromě toho, že zvládnou zachytit slušné snímky, umožňují i jejich následné zpracování a díky aplikacím také sdílení na sociálních sítích, jako je Facebook nebo Instagram. Čím tedy chtějí výrobci kompaktů v letošním roce bojovat proti smartphonům? Moderní kompaktní fotoaparáty budou propojeny s jinými mobilními zařízeními nebo s PC, a to prostřednictvím Wi-Fi, nebo nabídnou vlastní aplikace, takže kromě vyšší kvality snímků umožní i sdílení. Stále populárnější jsou také „akční kamerky“, které jsou robustní a vodotěsné a můžete se s nimi potápět nebo lyžovat. Očekává se, že se jich v letošním roce prodá asi o 400 procent více než loni, a proto není divu, že se jejich nabídka stále zlepšuje. Drahé jednoooké zrcadlovky už nehrají na veletrhu tak důležitou roli jako dříve.

SONY TF1

Robustní kompakt

Sony TF1 je outdoorový kompaktní fotoaparát, nevadí mu tedy led, sníh, prach ani pád z jednoho a půl metru. Optická soustava se čtyřnásobným zoomem je ukryta uvnitř. S fotoaparátem se také můžete potápět, a to až do hloubky deseti metrů. TF1 pořizuje 16megapixelové snímky, zvládne i panoramatické záběry a video je uloženo v rozlišení 720p. Záběry si můžete prohlížet na 2,7palcovém displeji s rozlišením 460 000 bodů. Hmotnost fotoaparátu je jen 109 gramů.
Cena: cca 5 000 Kč.
Dostupnost: ihned.

SAMSUNG NX300

Fotografie i ve 3D

Fotoaparáty, které uměly pořizovat 3D fotografie, byly vždycky vzácné. K novému Samsungu NX300 si můžete 3D objektiv dodatečně přikoupit. Snímky jsou zaznamenávány pomocí 20,3megapixelového snímače a video se zaznamenává v plném HD rozlišení při frekvenci 60 snímků za sekundu. Výsledky můžete ihned poslat na internet, a to pomocí Wi-Fi a WiFi Directu. Fotoaparát se prodává v černém, nebo bílém provedení.
Cena: 18 000 Kč.
Dostupnost: ihned.

NIKON 1J3

Nejmenší

S tělem o velikosti 101 x 60,5 x 28,8 milimetru je Nikon 1 J3 nejmenší dostupnou zrcadlovkou bez zrcátka na světě. Hmotnost je pouze 201 g. Oproti předchozímu modelu, který byl uveden v srpnu 2012, se ale jeho možnosti navíc zlepšily: J3 totiž například vytváří snímky v rozlišení 14,2 megapixelu a v plném rozlišení můžete fotografovat, i když zaznamenáváte video. Maximální rozlišení videa je přitom 1 920 x 1 080 bodů.
Cena: 15 000 Kč.
Dostupnost: ihned.

FUJIFILM FINEPIX HS50 EXR

Megazoom

Finepix HS50 EXR firmy Fujifilm je kompaktní ultrazoom, jehož objektiv můžete ovládat ručně. Objekt si můžete přiblížit maximálně 41,7x a zachytit ho můžete pomocí 16megapixelového snímače. V porovnání s předchozími modely je ale tělo o dost větší. Větší je ale zároveň i displej na zadní straně, který nyní zobrazuje v rozlišení 920 000 bodů a slouží jako hledáček.
Cena: 13 000 Kč.
Dostupnost: ihned.


Foto popis|  SAMSUNG WB 800 F Chytrý fotoaparát s Androidem Cena: asi 300 euro Dostupnost: 1. čtvrtletí 2013
Foto popis|  CANON POWERSHOT N Bez spouště, zato s Wi-Fi Cena: asi 7500 Kč Dostupnost: duben 2013
Foto popis|  PANASONIC TZ41 Ultrazoom s NFC Cena: asi 400 euro Dostupnost: březen 2013

AUTOMOBILY

Auta mají oproti smartphonům velkou nevýhodu, a to enormně dlouhý vývoj. Kompletní specifikace auta je známa více než dva roky -následuje ale dlouhé testování. Výrobci se ovšem snaží dohnat trendy co nejrychleji. Důležité je snadné ovládání, při kterém uživatel nemusí dát ruce z volantu. Například automobilka Kia chce v roce 2014 využít hlasovou technologii Googlu a hlavně jeho mapy pro navigaci a upozorňování řidiče na zajímavá místa v okolí. Dalším trendem jsou tzv. „Driverless Car“, tedy auta bez řidiče. Než se začnou automobily samostatně pohybovat po městě, bude určitě ještě dlouhou dobu trvat, nicméně první kroky už byly učiněny. Zpočátku se naučí alespoň zaparkovat bez řidiče.

LEXUS

Radar na střeše

Lexus vyvinul prototyp automobilu se speciálními bezpečnostními prvky. „Light Detection and Ranging“ je zařízení na střeše, které skenuje okolní prostředí pomocí laserů na vzdálenost až 70 metrů. HD kamery na bocích automobilu dokonce „vidí“ až na vzdálenost 150 metrů. Tempomat vylepšený radarem zrychluje nebo zpomaluje jízdu vozu v závislosti na dopravní situaci.

AUDI PILOTED DRIVING

Parkování bez řidiče

Audi zkouší další úroveň automatického řízení vozidla. Řidič například zastaví přímo před vchodem do parku a vozidlo si samo najde místo na parkování a uživatele o poloze informuje pomocí aplikace v mobilním telefonu. Audi tomuto systému říká „Piloted Driving“. Systém ale bohužel funguje jen na místech a parkovištích, která jsou vybavena speciálními senzory, jež auto navádějí.

Foto popis|  SIRI Hlasový asistent pro ovládání palubního počítače Cena: neznámá Dostupnost: letošní jaro


Dokumenty ke stažení