Přejít k hlavnímu obsahu

Dotykové notebooky pro Windows 8

Dotykové notebooky pro Windows 8

V souvislosti s uvedením dotykového systému Windows 8 přišli výrobci počítačů s řadou zajímavých konstrukčních řešení, která více či méně stírají hranici mezi notebooky a tablety. V naší testovací laboratoři jsme vyzkoušeli, do jaké míry jsou tato řešení praktická a jak se s nimi pracuje. Spousta věcí se nám líbila, ale máme i řadu výhrad.
      MICHAL BAREŠ, DANIEL WOLF

Dell XPS 12

Otočit a složit

Dell XPS je osazen speciálním otáčecím rámečkem, který umožňuje rychlou a snadnou přeměnu notebooku v tablet.
Proměna z notebooku na tablet trvá konvertibilnímu ultrabooku Dell XPS 12 jen sekundu. Dell přišel s jedinečným řešením v podobě otočného displeje zasazeného v rámečku. Stačí silněji ťuknout na horní nebo spodní okraj displeje, a ten se otočí okolo své osy o celých 180°. Pevné spojení displeje s rámečkem v požadované pozici zajišťuje magnetické uchycení. Jednoduché řešení navíc v praxi bezvadně funguje a rychle si na ně zvyknete. Dell XPS 12 nadto disponuje špičkovým výpočetním výkonem a vynikajícím řemeslným zpracováním, ale to se od zařízení s cenou začínající na 37 000 Kč musí očekávat.
Díky elegantnímu rámečku mohou uživatelé Windows 8 snadno překračovat hranici světa notebooků a tabletů. V případě, že potřebujete pracovat s kancelářskými aplikacemi, jako jsou Word nebo Excel, můžete zařízení používat v podobě klasického notebooku, a máte tedy k dispozici jak klávesnici, tak touchpad, jehož prostřednictvím se drobné ikony „klasické plochy Windows“ ovládají jednodušeji než prostřednictvím méně přesného dotyku prstem na displej. Pokud ale momentálně odpočíváte na pohovce, stačí jedním šťouchnutím displej otočit, a zařízení můžete používat v podobě tabletu. S ohledem na 12“ úhlopříčku vám bude tablet v ruce připadat hodně velký a těžký, ale díky zaobleným hranám se drží poměrně dobře.

Rámeček může přinášet problémy
V rámci testu jsme s ohledem na vysokou cenu zařízení nechtěli zkoušet, jak velkou sílu musí uživatel vyvinout ke zlomení tenkého rámečku. Ten je ale opravdu tenký a poměrně měkký, takže lze předpokládat, že i drobnější nehoda, jako je například pád ze stolu, může vést k jeho rozlomení, což v praxi znamená i ke zničení celého ultrabooku. Výrobce nicméně tvrdí, že v rámci vývojových testů rámeček bez problémů vydržel 20 000 otočení.
V režimu tabletu téměř nelze pracovat s pracovní plochou, protože na ovládání prstem je rozlišení displeje (1 920 x 1 080 bodů) příliš jemné. Díky Full HD jsou sice textové soubory i fotografie a videa ostré, ale například ikony internetového prohlížeče jsou příliš jemné na to, aby se do nich uživatel trefil prstem.
Shrnutí: Dell XPS 12 ukazuje, že v jednoduchosti je dokonalost. Vynikající zpracování a snadnou přeměnu z režimu notebooku na tablet trochu kazí tenký rámeček, o jehož trvanlivosti máme pochyby. Zařízení ale vypadá skvěle a majitelům zajistí obdiv okolí.
+ Proměna z notebooku na tablet během několika sekund, jednoduché a praktické řešení konvertibility, vynikající zpracování i displej.
- Vyšší cena, slabý a potenciálně nebezpečný rámeček displeje, příliš vysoké rozlišení displeje pro dotykové ovládání klasického vzhledu Windows.


DELL XPS 12
PROCESOR Core i5/i7
RAM 4/8 GB
SSD 128/256 GB
DISPLEJ 12,5“
HMOTNOST 1,54 kg
CENA od 37 000 Kč


Foto popis| Notebook: Když je displej Dellu XPS 12 natočen směrem ke klávesnici do podoby notebooku, vůbec není poznat, že se jedná o konvertibilní zařízení.
Foto popis| Tablet: Díky výrazně zaobleným rohům se XPS 12 i přes větší hmotnost a rozměry drží docela pohodlně.
Foto popis| Příliš jemný: Na dotykové ovládání klasického „desktopového“ režimu Windows 8 jsou prsty příliš tlusté.
Foto popis| Tenký rámeček: Displej XPS 12 lze překvapivě snadno a rychle otáčet pomocí rámečku, ten je ale hodně tenký, a může tedy i při menším pádu prasknout.

Sony Vaio Duo 11

Malý a klouzavý

Vaio Duo 11 používá k přeměně z podoby notebooku na tablet tzv. „slider“ mechanismus.
Vaio Duo je spíše než konvertibilní notebook hybridní tablet s neoddělitelnou výsuvnou klávesnicí. Displej je s blokem klávesnice propojen pomocí kloubové konstrukce, která umožňuje jeho zasouvání nad klávesnici a vysouvání do horizontální podoby. Po otevření se spodní hrana displeje nedotýká jako u notebooků zadní strany klávesnice, ale nachází se přibližně uprostřed základny, takže samotná klávesnice i její tlačítka musí být menší. Kvůli předsunutí klávesnice nezbylo ani místo na touchpad, takže zařízení lze ovládat jen dotykem na displej, prostřednictvím dodávaného pera nebo pomocí „čudlíku“ připomínajícího trackpoint. Ten není mechanický, ale optický, čímž je toto ovládání pro nezkušeného uživatele obtížnější než u klasického trackpointu. Nevýhodou je pevně daná poloha displeje, jehož náklon si uživatel nemůže upravit podle libosti.
Proměna notebooku v tablet je snadná. Stačí zatlačit na horní roh displeje, a ten se sklopí a posune směrem ke klávesnici. Opačný postup ale už tak plynulý není. Vysunutí displeje vyžaduje hodně trpělivosti a zpočátku vám bude dělat problémy. K bezpečnému otevření displeje je tedy u tohoto ultrabooku třeba trochu cviku a obou rukou.

Pořádně ostré hrany
Na další slabinu designu jsme narazili po složení počítače do podoby tabletu. Hrany vrchní displejové části, jsou tak ostré, že po krátké době používání ve formě tabletu se vám budou nepříjemně zarývat do dlaní. Přestože se nám líbilo plné HD rozlišení 11,6“ displeje, ocenili bychom raději matný povrch.
Přes všechny výhrady k nepraktickému rozkládání počítače do podoby notebooku oceňujeme dostatečnou stabilitu kloubu, díky které displej ve vysunuté poloze pevně drží a nekýve se. Sklon vysunutého displeje ale bohužel nelze nastavit, takže uživateli nezbývá než podložit zadní části notebooku knihou. Nemožnost nastavení sklonu displeje je o to nepříjemnější, že povrch displeje je lesklý a odráží světlo do očí uživatele. V ceně je stylus, který vylepšuje ovládání „desktopového“ prostředí Windows, jehož položky jsou s ohledem na pouze 11,6“ úhlopříčku a rozlišení 1 920 x 1 080 bodů příliš titěrné pro ovládání prsty. Oceňujeme existenci dokoupitelné sekundární baterie.
Shrnutí: Sony Vaio Duo 11 je elegantní a lehký notebook. Ačkoliv však vypadá technické řešení rozklápěcího mechanismu na první pohled atraktivně, není příliš praktické. Displej se těžko otevírá a v režimu tabletu nám vadily příliš ostré hrany.
+ Extrémně kompaktní rozměry, stabilní poloha vysunutého displeje, v podobě tabletu příjemně tenké tělo, praktický stylus.
- Vysoká cena, složité rozevírání, chybí touchpad, v režimu tabletu příliš ostré hrany, lesklý displej s pevně daným sklonem.


SONY VAIO DUO 11
PROCESOR Core i3/i5
RAM 4 GB
SSD 128 GB
DISPLEJ 11,6“
HMOTNOST 1,3 kg
CENA cca 33 990 Kč


Foto popis| Jako notebook: Sony Vaio Duo 11 lze rozložit do podoby notebooku. Displej však zasahuje do poloviny notebooku, takže si notebook musí vystačit s menší klávesnicí.
Foto popis| Sklápění: Chcete-li používat Sony Vaio Duo 11 jako tablet, stačí displej posunout směrem k sobě a překrýt jím klávesnici.
Foto popis| Boční pohled: Při práci v režimu notebooku se za vysunutým displejem objeví nechráněné ploché vodiče.
Foto popis| Stylus: V balení Sony Vaio Duo 11 najdeme praktický stylus, který usnadňuje ovládání Windows i zadávání textu. Pro ovládání rukou je ale rozlišení displeje příliš jemné.


Lenovo Yoga 13

Čtyři polohy

Dotykový displej notebooku Lenovo Yoga 13 lze otočit až o 360 stupňů, čímž se z něj stane plnohodnotný tablet s Windows 8.
Lenovo IdeaPad Yoga 13 je v současnosti nejvariabilnějším konvertibilním ultrabookem na trhu. Díky dotykovému displeji, který lze otočit o celých 360 stupňů, je možné jej nastavit do čtyř poloh. V notebookovém režimu drží 13,3“ displej díky dvěma masivním pantům dobře svou polohu a je stabilní i při silnějším přítlaku prstů. Zařízení lze dále používat jako tablet, jako tablet se stojánkem nebo jej můžete postavit na stůl jako stan. Poslední dvě zmíněné podoby jsou vhodné pro prezentace a pro sledování videa.

Tablet s klávesnicí vespod
Přeměna notebooku v tablet otočením displeje o 360° je geniálně jednoduchá, bohužel však s sebou nese i nevýhodu v podobě obnažené klávesnice na spodní straně tabletu. Ta se ale v režimu „tablet“ automaticky deaktivuje. Deaktivace probíhá po otočení displeje o více než 180°, takže pokud je notebook „natažen“ do vodorovné polohy, ještě na něm psát můžete. Výrobce klávesnici zapustil hlouběji do těla notebooku, takže tablet nebude ležet přímo na tlačítkách, ale na okrajovém rámečku. Obnažené klávesy se přesto mohou snadno ušpinit, zanést a časem i porouchat. Líbil se nám IPS panel s rozlišením 1 600 x 900 bodů.
Postavíte-li tablet na stůl do podoby stanu, pevné panty mu zajistí dostatečně stabilní polohu. Nemusíte se tedy obávat toho, že se vám sám složí, a to ani v případě, když se do dotykového ovládání opřete s větší než běžnou silou. V této poloze tablet bohužel nespočívá na gumových podložkách, ale přímo na rámu klávesnice a displeje, a tak se asi časem ošoupe.
Z Yogy 13 jsme měli velmi dobrý pocit. Lenovo ji uložilo do pevného, kvalitního 17 mm tenkého šasi. Klávesnice i touchpad jsou obloženy materiálem připomínajícím kůži, takže při psaní mohou zápěstí odpočívat na měkkém a příjemném povrchu. Pokud pak zařízení složíte do podoby tabletu, neklouže v ruce.
Shrnutí: Líbí se nám rychlá a snadná přeměna z podoby notebooku do podoby tabletu, možnost snadné prezentace obsahu, ale dali bychom přednost matnému displeji. Tento ultrabook ocení jak pracovní uživatelé, kteří přepínají do podoby tabletu jen výjimečně, tak vyznavači pohovkového sledování videa a prohlížení internetu. Šasi i otočné klouby displeje jsou dostatečně robustní, aby Yoga 13 vydržela dlouhodobé používání, báli bychom se jen o příliš odhalenou klávesnici, která se časem jistě zanese, a pokud budete tablet často používat v podobě „stanu“, pravděpodobně se výhledově ošoupou rohy šasi.
+ Konvertibilní zařízení, které přesahuje kategorie tabletu či notebooku, výjimečně povedený (i když lesklý) dotykový IPS panel se širokými úhly pohledu.
- Vyšší cena, obnažená klávesnice v režimu tabletu, v poloze „stanu“ hrozí poškození hran, na tablet trochu těžký.


LENOVO YOGA 13
PROCESOR Core i3/i5
RAM 8 GB
SSD 128/256 GB
DISPLEJ 13,3“
HMOTNOST 1,54 kg
CENA 26 990/29 990 Kč


Foto popis| Nenápadný: V klasickém režimu vypadá Yoga 13 jako obyčejný notebook a nepoznali byste, jak ohebným tělem disponuje.
Foto popis| Tablet: Otočíte-li displej o 360°, stane se z notebooku tablet. Proměna trvá ani ne vteřinu, ale na spodní části zůstane nezakrytá klávesnice.
Foto popis| Tablet se stojánkem: Displej Yogy 13 nemusíte otočit až úplně o 360°. Pokud jej plně nedovřete, lze jej používat jako tablet se stojánkem.
Foto popis| Jako stan: Dotykový ultrabook Yoga 13 můžete používat i v této neobvyklé podobě. Je ideální například pro použití na peřině, protože nezakrývá ventilační otvory. Na pevném povrchu však hrozí ošoupání hran.


Samsung Série 5

Jenom dotýkat

Samsung 540U neumožňuje na rozdíl od ostatních ultrabooků v našem přehledu přestavení do podoby tabletu, ale alespoň má dotykový displej.
Konvertibilní dotykové notebooky jsou zajímavé svou konstrukcí a designem, ale ne všichni uživatelé potřebují, aby se jejich pracovní notebook dokázal změnit v tablet. Pokud vám stačí ke spokojenosti pouze dotykově ovládaný klasický ultrabook, představuje nový Samsung 540U cenově zajímavou volbu, v době uzávěrky se však prodával pouze ve verzi s magnetickým HDD. Na rozdíl od špičkového modelu Samsung 900X je levnější varianta 540U sice dotyková, zato je ale osazena lesklým displejem s nižším rozlišením 1 366 x 768, jehož dotyková vrstva má zjevně negativní vliv na svítivost a barevnou přesnost obrazu. Ten je o poznání tmavší než u ostatních zařízení v testu a navíc je pozorovatelný z menších úhlů pohledu. Kromě lesklého povrchu a nižšího rozlišení displeje se ale jinak jedná o poměrně kvalitní štíhlý ultrabook s nadprůměrně dobrou kvalitou zpracování a pohodlnou klávesnicí.

Rušivé otisky na displeji
V případě notebooku Samsung 540U zmíníme ještě problém, kterým trpí většina dotykově ovládaných notebooků a tabletů, a tím je lesklý povrch displeje. Nejenže se následkem dotykového ovládání na displeji objevují rušivé šmouhy a otisky prstů, které jsou na lesklém povrchu mnohem patrnější než na matných displejích, ale uživatele otravují i nechtěné odlesky světelných zdrojů. Ovládání dlaždic systému Modern UI je každopádně mnohem příjemnější na tabletu než na obyčejném notebooku, i když je osazen dotykovým displejem. Po počátečním nadšení tak pravděpodobně brzy začnete tento ultrabook používat stejně jako běžný notebook a rádi se vrátíte k ovládání prostřednictvím touchpadu nebo myši. V podstatě nakonec zjistíte, že by vám stačilo levnější zařízení bez dotykového displeje, tedy pokud by pracovalo se starými dobrými Windows 7. Na dalších stranách našeho testu ale zjistíte, že ani na plnokrevných tabletech Windows 8 stále nepracují bez obtíží.
Shrnutí: Kvalitní a cenově dostupný ultrabook, jehož dotykový displej použijete pouze proto, že jsou na něm nainstalována Windows 8, takže si budete chtít vyzkoušet jejich nový způsob ovládání. Jelikož jej nejde transformovat do podoby tabletu, pravděpodobně brzy na dotykové ovládání rezignujete.
+ Kvalitní šasi, relativně dostupná cena, příjemná klávesnice.
- Méně svítivý, ale příliš lesklý displej s horším podáním barev, nelze jej použít jako tablet.


SAMSUNG NP540U3C
PROCESOR Core i5
RAM 4 GB
SSD 128 GB
DISPLEJ 13,3“
HMOTNOST 1,4 kg
CENA 24 000 Kč


Foto popis| Není to tablet: Samsung Series 5 Ultra Touch je vlastně naprosto obyčejný ultrabook, jen s dotykovým displejem.
Foto popis| Touchpad je pohodlný: Ovládání klasické plochy Windows a koneckonců i rozhraní Modern UI pomocí touchpadu je v případě tohoto notebooku praktičtější než prostřednictvím dotykové obrazovky.
Foto popis| Rozviklaný displej: Při dotykovém ovládání (zvláště vrchní části plochy) jsme zaznamenali příliš velkou vůli displeje (upravené foto).
Foto popis| Displej jako zrcadlo: Ovládáte-li počítač dotykem prstu, je dobré vidět, kam se chcete dotknout. Příliš lesklý povrch displeje je nepraktický hned z několika důvodů.


Asus VivoPad

18 h na baterii

VivoPad kombinuje pohodlí notebooku s mobilitou tabletu. Výkonově připomíná netbooky, ale je praktičtější.
Zatímco přístroje uvedené na předešlých stránkách jsou přes veškerou konvertibilitu díky hardwarové výbavě i neoddělitelné klávesnici hlavně notebooky, které lze přestavět do podoby tabletu, následující dvě zařízení jsou primárně tablety, ke kterým lze připojit klávesnice s přídavnou baterií. Nemají tak vysoký výkon a místo plnohodnotných SSD disků mají pomalejší flashové úložiště. Lze je ale používat samostatně a jsou lehčí než jakýkoliv konvertibilní ultrabook. Hodí se hlavně pro práci s internetem a základními aplikacemi. Výhodou je nekompromisně dlouhá výdrž, kterou zajišťuje sekundární akumulátor v klávesnici.
Čekali jsme, že nové funkce Windows 8 nejlépe vyniknout právě na tabletech, ale zatím cítíme zklamání. Hardwarově lze vytknout pouze drobnosti, ale kombinace s Windows 8 prostě skřípe. Na rozdíl od tabletů s Androidem jsme se při provozu opakovaně setkávali se zatuhnutím systému. Hardwarový reset bylo potřeba použít až čtyřikrát denně. Proč je možné po oddělení tabletu od klávesnice přejít do režimu desktopu, když stejně nelze prstem ovládat? Připadá nám to, že se Microsoft na jednu stranu všemožně snaží prosadit dotykové dlaždice, ale zároveň se bojí odstřihnout od klasické plochy. Minimálně u tabletů by to měl risknout.
Čistá instalace námi testovaného tabletu Asus VivoTab zabere 16 GB a uživatel má k dispozici dalších 33 GB místa pro programy a úschovu dat. Zklamal nás výkon interní flashové paměti, která dokáže číst data pouze rychlostí 80 MB/s a zapisovat je rychlostí 30 MB/s, takže práce s daty je pomalejší než v případě starších netbooků s HDD. Na dokovací klávesnici najdeme dva USB 2.0 konektory, což jsou kromě microHDMI skrytého v těle tabletu a slotu pro microSD kartu jediné dostupné porty. Kromě vypínače najdeme na tabletu už jen regulátor hlasitosti.
Tablet sice v klávesnici drží spolehlivě a neodpojuje se, ale viklá se v rozsahu několika centimetrů. Kvalita provedení tabletu je na velmi dobré úrovni, dokovací klávesnice je vyrobena z broušeného hliníku a má stejný styl jako ultrabooky řady ZenBook. Tablet je osazen příjemným, 11,6“ IPS panelem s rozlišením 1 366 x 768 bodů. Během testu výdrže baterií dokázal VivoTab v kombinaci s klávesnicí pracovat těžko uvěřitelných 18 hodin a 26 minut.
Shrnutí: Windows 8 pro tablety ještě musí dozrát. Systém by se obešel bez přístupu ke klasické ploše a mohl by být stabilnější, ale použitelný je. Asus Vivotab kombinuje praktičnost starších netbooků s vysokou mobilitou tabletů. Bohužel má příliš omezenou portovou výbavu a pomalý disk.
+ Ohromná výdrž, malé rozměry, lehký tablet.
- Omezená portová výbava, pomalý flash disk, častý kolaps systému.


ASUS VIVOTAB
PROCESOR Atom Z2760
RAM 2 GB
SSD 64 GB (33 GB použ.)
DISPLEJ 11,6“
HMOTNOST 687/1 345 g
CENA od 19 990 Kč


Foto popis| Složená kombinace tabletu a dokovací klávesnice s akumulátorem vypadá na první pohled jako obyčejný malý notebook.
Foto popis| Displej lze snadno a rychle vysunout z dokovací klávesnice s integrovaným druhým akumulátorem.
Foto popis| Displej slouží po odpojení od klávesnice jako běžný tablet. Je tenký a lehký, ale nemá na sobě ani jeden USB port.
Foto popis| Klávesnice Asusu VivoTab je pohodlná a lze na ní psát i delší texty. Spolu s tabletem váží 1 345 gramů.


Acer Iconia Tab W510

Skvělý tablet

Acer W510 je také primárně tablet s přídavnou dokovací klávesnicí, ale mohl by to klidně být jen mininotebook. Je extrémně mobilní a dobře vyrobený.
Všechny výhrady, které jsme měli k dotykovému ovládání desktopu Windows 8 a celkově slabé stabilitě systému, platí nejen pro Asus VivoTab, ale i pro Acer Iconia W510, který je založen na stejném principu. Tabletová část, stejně jako klávesnice, je s ohledem na kratší úhlopříčku tentokrát menší, takže celý set váží ještě méně. Samotný tablet má konkrétně 570 gramů a spolu s dokovací klávesnicí váží 1 270 gramů. Rozdíl mezi hmotností tabletové části Asusu VivoTab a Aceru Iconia W510 je papírově sice poměrně malý, ale pokud byste měli obě zařízení v ruce, rozhodně byste řekli, že Acer je o mnoho lehčí a skladnější. Stejně jako VivoTab obsahuje i klávesnice Iconie W510 sekundární akumulátor, který v kombinaci s baterií v tabletové části dokáže pohánět zařízení po dobu 15 hodin a 12 minut (samostatně vydrží při sledování videa 7 hodin a 35 minut, při práci s internetem pak 7 hodin a 13 minut).
Vložení tabletu do klávesnice je snadné a tablet po zasunutí sedí jako přibitý a neviklá se. Tablet je v dokovací stanici uložen tak, aby jej bylo možné sklopit až o cca 300°, takže klávesnici lze použít i jako stojánek pro úsporu místa. Nás ale hlavně potěšilo, že na rozdíl od VivoTabu lze displej otočit o 180° stupňů a používat tak tablet ve vodorovné poloze i s klávesnicí. Na té se nachází jeden USB 2.0 port, jinak jsou všechny konektory umístěny na těle tabletu. Na klávesnici bychom pohodlně mohli psát i delší dobu.
Hardwarový výkon je srovnatelný s konkurenčním Asusem a stačí na provoz OS, prohlížení internetu a práci se základními aplikacemi. Náročnější hry nebo programy stroj zahltí. Stejně jako Asus není ani tento Acer vybaven plnohodnotným SSD diskem, ale jen integrovanou flashovou pamětí s pomalejší rychlostí čtení a zápisu.
Shrnutí: Opravdu skvělý nástupce netbooků. V režimu notebooku je stejně praktický jako netbook, ale možnost oddělit displej od klávesnice a používat jej jako tablet je bonusem a nejlepším ospravedlněním současné dotykové mánie. Komplet tabletu a klávesnice je navíc k dostání za zajímavou cenu. Jen ta Windows 8 by to chtělo pro tablet ještě optimalizovat.
+ Vynikající mobilita, dostupná cena, slušné provedení, porty na tabletu.
- Pouze TN displej, občasné zaseknutí OS.


ACER ICONIA TAB W510
PROCESOR Atom Z2760
RAM 2 GB
SSD 32/64 GB
DISPLEJ 10,1“
HMOTNOST 570 g/1,3 kg
CENA 12 990 až 14 990 Kč


Foto popis| Stejně jako VivoTab vypadá i Iconia Tab W510 po vložení do dokovací klávesnice jako miniaturní notebook.
Foto popis| Tablet je do klávesnice zasazen velmi pevně a vůbec se neviklá. Odpojení tabletu od klávesnice je snadné a rychlé. Samotný tablet váží pouhých 570 gramů.
Foto popis| Díky kloubu, který umožňuje otočení až o 300° lze tablet s klávesnicí používat (podobně jako Yogu 13) i v podobě „stanu“.
Foto popis| Zvláště při prezentacích ocení uživatelé možnost použít klávesnici jako praktický stojánek.

 

 

Dokumenty ke stažení