Chip staví síťový počítač snů
Elegantní počítač do obývacího pokoje umí nejen stahovat, ukládat a přehrávat videa, ale zvládne toho mnohem víc. To všechno navíc jen za necelých 12 000 Kč.
MICHAL BAREŠ, CHRISTOPH SCHMIDT
MICHAL BAREŠ
Místo samostatného TV receiveru, přehrávače multimediálních souborů a NAS serveru dává redaktor Chipu přednost jednoduchému univerzálnímu počítači.
Pokud dnes chcete na velké obrazovce obývacího pokoje sledovat nejen klasické televizní vysílání, ale i filmy uložené na optických či pevných discích nebo z internetu, potřebujete celou řadu samostatných zařízení -nebo je všechna můžete nahradit jednoduchým a praktičtějším samostatným počítačem. Ukážeme vám, jak sestavit počítač, který v podobě jedné elegantní skříně nahradí DVB-T přijímač, TV rekordér, multimediální přehrávač a NAS disk. Chip PC navíc nabídne spoustu úložného prostoru pro filmy v HD rozlišení a dostatek výkonu pro jejich bezproblémové přehrávání. Pomocí programu MediaPortal (najdete ho na našem DVD) můžete ovládat multimediální provoz počítače nebo například procházet televizní programy či multimediální knihovny a pouštět si trailery k nejnovějším filmům.
Prostřednictvím dalších nástrojů lze také počítač vzdáleně ovládat přes internet. Odpoledne si tak můžete z práce spustit nahrávání oblíbeného sportovního přenosu nebo stahování filmu, na který se večer chcete podívat. Doma si pak multimediální obsah můžete pouštět na velkoplošné televizi nebo jej streamovat na jiný počítač či mobilní zařízení. Windows 8 podporují rychlé probouzení počítače ze spánkového režimu a snadné ovládání PC z pohovky. Dlaždice rozhraní Metro, určené hlavně pro provoz tohoto systému na tabletech, lze provozovat i na velkém televizoru.
Praktický NAS
Kromě přehrávání multimediálních souborů bude náš tichý a energeticky nenáročný počítač pracovat i jako vysokokapacitní NAS server. Ideálně tak poslouží i jako centrální domácí úložiště domácí sítě. Automaticky se postará i o obnovení přerušeného stahování dlouhých souborů nebo poslouží jako server pro zálohování vybraných souborů počítačů připojených do domácí sítě.
Sestavení ideálního domácího počítače
Vybrali jsme komponenty, které zajistí dostatečně tichý a energeticky nenáročný provoz PC v obývacím pokoji, ale zároveň mu poskytnou dostatečný výkon pro práci s HD videem.
1 INSTALACE ZÁKLADNÍ DESKY Skříň MS-Tech MC-380 (za cca 1 600 Kč) disponuje dostatečným prostorem pro snadnou instalaci základní desky i dalších součástí. Nejprve zašroubujte do spodní části skříně šest bronzových podložek, na kterých bude uložena základní deska. Tyto podložky umístěte tak, aby k nim bylo možné přišroubovat základní desku, stačí se podívat na rozložení děr na desce. Doporučujeme motherboard Asus E45M1-M Pro (cca 3 200 Kč) v kombinaci s integrovaným procesorem AMD E-450. Jedná se o malou, pasivně chlazenou mATX desku s integrovaným CPU i chladičem, která je dostatečně energeticky úsporná, nabízí dostatečný výkon a obsahuje 14 USB portů a rychlý, 6Gb SATA řadič. Desku natočte tak, aby její porty přiléhaly k odpovídajícímu prostoru skříně, opatrně ji položte na podložky a pevně přišroubujte.
2 PŘIPOJENÍ NAPÁJECÍHO ZDROJE Vybrali jsme tichý zdroj BeQuiet! PurePower L7-300W (cca 990 Kč). Nejprve odšroubujte tři šrouby, které drží instalační rámeček v přední části skříně, a zdroj upevněte do prostoru, kde se nachází 220V napájecí kabel. Nezapomeňte zapnout vypínač zdroje, protože později bude tento vypínač ukryt uvnitř skříně a už se k němu jen tak nedostanete. Zdroj připojte k napájecímu kabelu a opět pomocí tří šroubů zavřete instalační rámeček.
3 ZAPOJENÍ DISKOVÝCH JEDNOTEK Nejprve vyjměte krytku prostoru pro uložení diskových jednotek a po uvolnění dvou šroubů vysuňte rámeček, do kterého budete HDD montovat. Počítač bude vybaven jedním datovým HDD a jedním systémovým SSD diskem. Pro úschovu dat doporučujeme použít minimálně 500GB disk (např. Hitachi 7k1000. C za cca 1 300 Kč), ideálně bychom ale volili tichý a úsporný 3TB disk WD Red WD30EFRX, určený pro provoz v NAS serverech; ten však stojí cca 3 600 Kč. Systémový SSD disk nemusí být zbytečně drahý, stačí levný 64GB disk cca za 1 500 Kč, ale vzhledem k relativně vysoké ceně starších SSD disků představuje ideální poměr mezi výkonem a cenou rychlý 120GB Samsung SSD 840, dostupný cca za 2 400 Kč. Oba disky upevněte do rámečku, SSD stačí přišroubovat jen z jedné strany.
4 OSAZENÍ ZÁKLADNÍ DESKY Pro všechny účely, ke kterým budete PC používat, bohatě stačí 4 GB RAM typu DDR3-1600 (cca 700 Kč). Příjem a zpracování TV signálu zajistí interní PCIe karta s TV tunerem, například TerratecCinergy T PCIeDual nebo AverMedia Aver3D CaptureHD cca za 2 000 Kč.
5 PROPOJENÍ PC A TV Obraz a zvuk bude z nového počítače proudit pomocí digitálního HDMI kabelu. Do domácí sítě jej pokud možno připojte pomocí drátového LAN kabelu, který zajistí rychlejší přenos dat mezi PC a routerem, ale nezapomeňte ani na připojení Wi-Fi donglu, který můžete připojit k USB portu a ukrýt uvnitř skříně.
Optimální nastavení BIOS a systému
1 KONTROLA BIOS Nejprve musíte v BIOS základní desky E45M1-M Pro správně nastavit hodnoty SATA řadiče. Změnu provedete ještě před instalací OS, stačí zapnout počítač a přidržet klávesu [Delete]. Nastavení řadiče SATA najdete v menu »Advanced Mode« a v položce »SATA configuration«. Zde doporučujeme v nastavení »Advanced« změnit hodnotu v řádku »OnChip SATA type« na režim »AHCI«. Stiskem klávesy [F10] uložíte změněné nastavení a zavřete BIOS. Po provedení této změny nainstalujte Windows 8.
2 RYCHLÉ PROBOUZENÍ Po prvním spuštění Windows 8 stiskněte kombinaci kláves [Win]+[X]. Tato užitečná klávesová zkratka otevře menu s přístupem k nejdůležitějším položkám nastavení systému. Vyberte položku »Hledat« a do okénka napište »napájení«. Klikněte na položku »Možnosti napájení« a zde vyberte možnost »Nastavení tlačítka napájení«. Zde vedle nápisu »Po stisknutí tlačítka napájení« vyberte možnost »Režim spánku«.
3 INSTALACE KODEKŮ Pro využití hardwarové akcelerace je třeba nainstalovat SAF CodecPack 6.1.9 (bit.ly/11rKspm). Po instalaci vyberte v možnostech nastavení MediaPortalu a dalších multimediálních přehrávačů videí ve formátu H.264 položku »LAV Video Decoder«.
Ovládání PC dálkovým ovladačem
1 PŘIPOJENÍ BEZDRÁTOVÉ KLÁVESNICE A TOUCHPADU Multimediální počítač budete moci ovládat pomocí bezdrátové klávesnice s touchpadem (např. Logitech K400 za cca 850 Kč) i z pohodlí sedací soupravy. Pokud budete chtít kromě PC ovládat prostřednictvím Bluetooth jiná mobilní zařízení, můžete zvolit dražší variantu v podobě klávesnice Logitech K810 (cca 2 500 Kč). Ovládání Windows 8 prostřednictvím gest podporuje bezdrátový touchpad, například Logitech T650 (2 000 Kč).
2 NASTAVENÍ DÁLKOVÉHO OVLÁDÁNÍ Chcete-li počítač s aplikací MediaPortal řídit dálkovým ovládáním, zkopírujte z našeho DVD soubor »CentareaHID.xml« a uložte jej do skrytého adresáře »c:\ProgramData\Team MediaPortal\MediaPortal\ InputDeviceMappings«. Poté spusťte konfigurační nástroj MediaPortalConfiguration a na listu »Sceneo« zaškrtněte možnost »Use Centarea Master… «.
3 NASTAVENÍ VZDÁLENÉHO PŘÍSTUPU Budete-li si přát přistupovat k datům uloženým na svém novém multimediálním PC prostřednictvím internetu, budete potřebovat pevnou IP adresu a musíte povolit potřebné porty. Pevnou IP nastavíte v ovládacím rozhraní svého routeru. Pro potřeby programu TightVNC (najdete jej na našem DVD) je nutné otevřít port 5800 a do rozhraní VNC serveru zadat příslušné heslo.
MediaPortal: nastavení a používání
1 NASTAVENÍ TELEVIZNÍHO PŘIJÍMAČE Poté, co jste nainstalovali ovladač televizní karty BDA a program Mediaportal (z našeho DVD), můžete spustit nástroj »TV Server Configuration«. V nastavení tohoto programu můžete v položce »TV Server« pod názvem svého počítače deaktivovat všechny tunery, které nebudete potřebovat. Poté je třeba nastavit správně zemi a údaje o poskytovateli TV signálu a spustit automatické prohledávání kabelů. Po jejich vyhledání je můžete roztřídit v položce »TV Channels«.
2 OVLÁDÁNÍ TV ROZHRANÍ PROGRAMU MediaPortal se nejsnadněji ovládá prostřednictvím dálkového ovladače. Kurzor a pohyb mezi jednotlivými položkami můžete ovládat pomocí kruhového ovladače okolo potvrzovacího tlačítka OK. Procházení menu je realizováno pomocí tlačítka se zpětnou šipkou a tlačítka »i«.
3 PROPOJENÍ WEBOVÉHO ROZHRANÍ Po instalaci plug-inu MPExtended a MediaPortalu můžete zadáním adresy http://[IP adresa vašeho počítače]:8080 spustit webové rozhraní. Po otevření portu (viz bod 3 „Nastavení vzdáleného přístupu“ na předchozí straně) k němu můžete přistupovat nejen z domácího PC, ale i z internetu. Prostřednictvím tohoto rozhraní můžete nastavit záznam a streamování TV signálu, i pokud se zrovna nenacházíte doma.
Přidání funkcí NAS serveru
1 NASTAVENÍ SDÍLENÍ PO LAN Pokud budete chtít sledovat videozáznamy pořízené vaším novým PC na jiném počítači či mobilním zařízení v rámci domácí sítě, musíte správně nastavit sdílení adresáře, který jste definovali při konfiguraci TV serveru. Kombinací kláves [Win]+[E] spusťte Průzkumníka, najděte v něm zvolený adresář a pravým tlačítkem myši klikněte na »Vlastnosti«. Zde pak na listu »Sdílení« vyberte možnost »Rozšířené možnosti sdílení« a přidělte práva pro sdílení.
2 SPRÁVA STAŽENÝCH SOUBORŮ Sestavili jsme tichý a energeticky úsporný počítač, který může pracovat fakticky nonstop a nahradí tak i dražší specializované NAS servery. Pomocí nástroje JDownloader (na našem DVD) můžete stahovat soubory prostřednictvím protokolů HTTP i FTP. Stahování souborů můžete plánovat či automatizovat a lze jej provádět jak z běžných stránek typu Rapidshare, tak prostřednictvím programu ný Torrent (na našem DVD) i z různých torrentových zdrojů.
3 SYNCHRONIZACE SOUBORŮ Chcete-li synchronizovat hudební sbírku uloženou na pevném disku notebooku se svým novým multimediálním PC, můžete tak snadno učinit pomocí praktického programu Unison, který také najdete na našem DVD. Po první synchronizaci program běží paralelně na obou počítačích, seznamy skladeb porovnává rychle přes Wi-Fi a přenáší pouze změněné soubory.
Dokumenty ke stažení
- Technika - Chip staví síťový počítač snů (1.3 MB) - Staženo 1392x