Mozilla
Prohlížeče jsou branou do světa internetu. Před deseti lety začala Mozilla s vývojem Firefoxu a úspěšně zaútočila na dominantní postavení Microsoftu. Nyní má na mušce Apple a Google.
PETER SEIFFERT
Eric S. Raymond používá pro nastínění své vize budoucnosti přirovnání ke středověku. V roce 1997 napsal knihu Katedrála a tržiště, ve které pomocí přirovnání vysvětlil význam open-source projektů. Stručně shrnuto, Raymond představil dva modely pro vývoj softwaru - buď je kód přístupný až v okamžiku, když je na trh uvolněna nová verze (katedrála), nebo je zcela a volně k dispozici už v průběhu vývoje (tržiště - open-source). Ve svém textu neskrývá zdroj své inspirace - open-source operační systém Linux.
Spící gigant se probouzí
Na počátku 90. let bylo poprvé možné si internet prohlédnout přes „prohlížeč“, program, který uživateli umožní bez rozsáhlejších znalostí získávat ze sítě informace. První prohlížeč vyvinul otec internetu Tim Berners-Lee a dostal příznačné jméno WorldWideWeb. Šlo skutečně o revoluční software, nicméně program stále ještě nedokázal zobrazit obrázky. To se ale brzy změnilo, když Marc Andreessen a Eric Bina na Univerzitě v Illinois naprogramovali prohlížeč označovaný jako NCSA Mosaic. Zanedlouho poté pronesl průkopník sítě Bob Metcalfe svou legendární hlášku: „Najednou miliony lidí napadlo, že by internet mohl být lepší než sex.“
V současné době už prakticky není možné ignorovat význam prohlížeče, který je ve většině případů nejdůležitějším programem na počítači. Je to naše brána do světa informací. V minulosti jen málokdo rozpoznal význam prohlížečů. Do této vybrané skupiny ale rozhodně patřil Marc Andreessen, který po sporech při vývoji prohlížeče Mosaic spojil své síly se zakladatelem Silicon Graphics Jimem Clarkem. V roce 1994 společně založili společnost Netscape Communications, která se svým prohlížečem Netscape Navigator rychle získala na internetu de facto monopol a zároveň s tím i obrovský zájem investorů. Jejich úspěch ale nemohl uniknout ostatním firmám v oboru, a tak o rok později došlo k nevyhnutelnému: na internetu se probudil doposud spící obr - Microsoft. Soupeření mezi prohlížeči Netscape Navigator a Internet Explorer se do dějin internetu zapsalo jako bitva prohlížečů a patří k nejdynamičtějším obdobím softwarového vývoje. Díky obrovským investicím Microsoftu se ale zpočátku vysmívaný Internet Explorer brzy probojoval na úroveň Navigatoru. Rozhodujícím faktorem se nakonec ukázalo napojení Internet Exploreru na operační systém Windows: díky tomu měl na přelomu století Explorer přibližně 90procentní podíl na trhu. I díky tomu se Microsoft dostal do hledáčku antimonopolních úřadů v USA i Evropě. Netscape na první pohled boj vzdal, ale už v roce 1998 byla založena společnost Mozilla a pod open-source licencí uvolněny kódy balíku Netscape Communicator. Vzhledem k celé řadě obtíží se však vývojáři rozhodli ponechat původní projekt Netscape svému osudu a začali vytvářet zcela nový prohlížeč s jádrem Gecko. Ten měl profitovat ze společné práce a poznatků mnoha lidí a změnit pohled na svět softwaru i internetu. Raymond později řekl: „Je legrační vědět, že tento nápad pomáhal psát dějiny“. Mozilla se stala průkopníkem open-source - kódu s otevřeným přístupem, na kterém mohl pracovat každý, kdo měl znalosti a motivaci.
Další bitva na mobilních telefonech
Z počátku byl do projektu zapojen i internetový gigant IOL, který v roce 1999 převzal Netscape. Ten ale z celé akce v roce 2003 vycouval a převedl na nově vzniklou neziskovou organizaci Mozilla Foundation veškerá práva a ochranné známky. Nezisková organizace se uvedla jako „globální společenství lidí, kteří věří, že otevřenost, inovace a volné možnosti jsou klíčem ke zdravému vývoji internetu“. Za důležité pak firma označila nejen technologie, ale také univerzální hodnoty, jako je svoboda a bezpečnost.
V listopadu 2004 konečně vydala Mozilla prohlížeč ve verzi 1.0. Fanoušci tohoto projektu se navíc složili na dvě stránky tištěné reklamy v New York Times. Jen o rok později Firefox překonal v počtu stažení hranici 100 000 000 kopií. O čtyři roky později byla dokonce překonána miliarda stažení.
Nejdůležitější skutečností ale zůstává, že byla definitivně rozbita dominance Internet Exploreru a díky dalším prohlížečům, jako je Opera a Google Chrome, se znovu zrychluje tempo jejich vývoje.
Bez vývoje ale nezůstal ani samotný internet. Zatímco do první dekády nového tisíciletí jednoznačně dominovali klasičtí uživatelé, nedávno začal rychle růst podíl těch mobilních. Díky raketovému tempu rozšiřování chytrých telefonů a tabletů se začíná stále více uživatelů připojovat i z těchto zařízení. Zde Mozilla lehce zaspala a její mobilní prohlížeč nedrtí statistiky jako jeho desktopový příbuzný. Vývojáři z Mozilly se ale rozhodli jít jinou cestou a připravili nový operační systém pro mobilní zařízení (v první fázi pro mobilní telefony). Smartphony s Firefox OS se začnou prodávat již na jaře tohoto roku. Mozilla se tak vydá do boje proti multimiliardovým společnostem, jako jsou Apple a Microsoft. Až budoucnost ukáže, zda má David proti Goliášům šanci.
Časová osa Chipu
1990
WorldWideWeb
V CERN vytváří Tim Berners-Lee první prohlížeč. Ten je pojmenován WorldWideWeb a funguje pouze na pracovních stanicích Next.
1993
Mosaic
NCSA poprvé zobrazuje obrázky. Prohlížeč se stává populárním - stejně jako jeho vývojář Marc Andreessen, který ve své práci pokračuje s prohlížečem pojmenovaným Netscape.
1994
Netscape
Netscape Navigator je nejoblíbenějším prohlížečem pro WWW. Interní označení: Mozilla (jako kombinace Mosaic killer a Godzilla).
1998
Mozilla
Netscape vytváří balík Mozilla Application Suite a zveřejňuje zdrojový kód programu. AOL kupuje Netscape.
2002
Phoenix
Z balíku Mozilla Application Suite vzniká prohlížeč. Verze 0.1 dostává název Phoenix. V té době má Internet Explorer podíl na trhu přibližně 90 procent.
2003
Nadace
Ze sekce AOL zabývající se prohlížečem je vytvořena nezisková organizace Mozilla Foundation. Z jejich základů vzniká v roce 2005 Mozilla Corporation.
2004
Firefox
Mozilla nemá autorská práva na jméno Phoenix, proto svůj prohlížeč pojmenovává Firefox.
1.0
9. listopadu 2004 je představena Mozilla Firefox verze 1.0. Fanoušci se navíc skládají na tištěnou reklamu v New York Times.
Thunderbird
Mozilla představuje další software, jako například e-mailový klient Thunderbird. Ten si během prvních deseti dnů stáhne milion uživatelů.
2005
100 milionů
Do tohoto roku si Firefox stáhlo 100 milionů uživatelů z celého světa. V roce 2009 se toto číslo vyšplhá až na jednu miliardu.
2008
Pokrok
Firefox získává přibližně 20% podíl na světovém trhu, Internet Explorer má 70 %. V roce 2010 překonává Firefox v Evropě IE.
2011
Vývoj
Mozilla se rozhoduje uvolnit každých šest týdnů novou verzi. Vývojové etapy jsou označovány jako Nightly (Central), Aurora, Beta, Release.
2012
Verze 17
V listopadu 2012, osm let po verzi 1.0, vydává Mozilla Firefox 17 a k dispozici je nyní i verze 18.
2013
Podíl na trhu
V celé řadě zemí je Mozilla Firefox nejpopulárnějším prohlížečem, na záda už mu ale dýchá Google Chrome.
Firefox OS
Mozilla vstupuje se svým OS pro smartphony do boje s Androidem od Googlu, Apple iOS a Windows Phone od Microsoftu.
Dokumenty ke stažení
- Trendy - Mozilla (215.34 kB) - Staženo 1393x