Učebnice v počítači
O výuce s využitím počítačů a tabletů slýcháme často, málokterá škola však dotáhne pokrokovou myšlenku až k praktické realizaci. Gymnázium v jihočeských Dačicích je jednou z mála výjimek.
RADEK KUBEŠ
Na počátku projektu výuky pomocí počítačů, tabletů a elektronických učebnic byla snaha o zatraktivnění dačického gymnázia pro zájemce o studium. „Naší inspirací byl projekt Vzdělání 21, do kterého jsme se sice již nestihli zapojit, avšak následovali jsme koncepci, kterou tento projekt přinesl,“ říká Mgr. Milan Točík, zástupce ředitele dačického gymnázia a autor myšlenky elektronizace výuky na škole. Na informační technologie učitelé dačického gymnázia spoléhají samozřejmě dlouhodobě - ať už jde o školní informační systém, elektronické třídní knihy nebo zpřístupnění informací o docházce a prospěchu žáků jejich rodičům po internetu. O zájmu samotných žáků o informační technologie a internet netřeba pochybovat, svědčí o něm i vlastní internetová televize G-one (http://www.g-one.tv), jejíž vysílání žáci připravují.
„V cestě zavedení moderních technologií do výuky žáků určitě nestojí rigidní osnovy nebo nedostatek učebnic různých předmětů v elektronické podobě. Tou hlavní překážkou jsou, podle očekávání, finance na potřebné technologické vybavení,“ konstatuje Milan Točík. Ministerstvem školství je schváleno několik sad elektronických učebnic, například i ty z nakladatelství Fraus, ze kterých se učí žáci Gymnázia Dačice. „Zatímco pořízení licencí k elektronickým učebnicím vyjde o něco levněji než nákup těch papírových, na potřebné vybavení prvních dvou digitálních tříd a na netbooky pro žáky jsme potřebovali sehnat přibližně tři čtvrtě milionu,“ upřesňuje Milan Točík. Díky sponzorům, prostředkům z evropských fondů a ochotě rodičů přispět další peníze na vzdělání svých dětí se podařilo techniku pořídit a škola mohla v dubnu 2012 spustit pilotní projekt výuky v 1. a 2. ročníku víceletého gymnázia.
Digitalizace tříd
Běžná školní třída byla přeměněna na tzv. digitální učebnu, ve které kromě učitelského počítače za katedrou stojí i interaktivní tabule. Méně viditelnou součástí jsou serverové a síťové technologie - konkrétně výkonná Wi-Fi, ke které se žáci připojují se svými počítači. Tím se mimochodem dostáváme k asi nejzajímavějšímu aspektu výuky pro žáky - každý z nich totiž obdržel od školy vlastní netbook, který jej bude provázet nejméně dalšími třemi lety studia. „V první fázi digitalizace výuky jsme zvolili netbooky, především kvůli celkovým nákladům na techniku pro žáky a nakonec i kvůli možnosti pohodlně zpracovávat domácí úkoly nebo pracovat s internetem,“ konstatuje Milan Točík.
Škola uzavřela se všemi rodiči žáků smlouvy, na základě kterých přebírají plnou odpovědnost za svěřená zařízení, která mohou jejich děti používat pouze v souladu se zákony ČR a dle instrukcí učitelů při výuce. „Možná vás to překvapí, ale všichni žáci mají ke svým netbookům plná administrátorská práva a samozřejmě si je mohou nosit domů, prostě tak, jako by to byly jejich vlastní počítače. Jde nám o to, aby se děti naučily, že počítač není jen na hraní, ale že jde především o pracovní nástroj,“ upřesňuje Milan Točík. Sami žáci (respektive jejich rodiče) jsou tak zodpovědní nejen za instalaci legálně pořízeného a bezpečného softwaru, ale třeba i za zálohování svých osobních dat. „Kromě běžného servisu netbooků jsme zatím neřešili žádný bezpečnostní, autorskoprávní či jiný incident,“ dodává Milan Točík.
Nastupují tablety
Pilotní projekt výuky pomocí elektronických učebnic měl u žáků primy a sekundy (6. a 7. třída) gymnázia velký úspěch a i žáci ostatních tříd se začali vyptávat, kdy i oni dostanou počítače s multimediálními učebnicemi. Pro zástupce školy, která pracuje každý rok s napnutým rozpočtem, nebylo snadné na takové otázky odpovídat. Řešením se ale stal projekt Flexibook 1:1 nakladatelství Fraus, do kterého bylo Gymnázium Dačice zařazeno, jako jedna z 19 českých škol (a jediná v Jihočeském kraji).
V projektu Flexibook 1:1 pracují žáci i učitelé pouze s elektronickými učebnicemi, které jsou v současné době dostupné pro platformy iOS a Windows. Vedení Gymnázia Dačice se rozhodlo pro další třídu využít tablety iPad a čistě elektronickou výuku českého jazyka, matematiky a fyziky.
V rámci projektu Flexibook 1:1 vybavilo nakladatelství Fraus školu zdarma elektronickými učebnicemi, jejichž licence umožňuje žákům instalaci na tabletu, netbooku, stolním počítači a třeba i v mobilu. Partneři projektu dodali gymnáziu tablety iPad 2 (16 GB), které je možné na konci školního roku odkoupit za 50 % pořizovací ceny. S vybavením další digitální třídy opět pomohli rodiče a sponzoři. Žákům navíc po jednorázové investici 3 000 Kč zůstanou na konci roku jejich školní tablety pro další roky výuky.
„Důvodem pro upřednostnění systému iOS při vývoji interaktivních elektronických učebnic je především jednodušší tvorba obsahu pro tuto uzavřenou platformu. Svoji váhu měla i penetrace iPadů v ČR a dobré zahraniční zkušenosti s jejich vyžitím při výuce,“ upřesňuje Mgr. Iva Hosmanová, manažerka marketingu nakladatelství Fraus.
Interaktivní učebnice
„Zážitek z práce s elektronickou učebnicí je pro žáky i učitele samozřejmě zcela na jiné úrovni než s klasickou knihou,“ konstatuje Milan Točík. Učebnice jednotlivých předmětů jsou nejen obohaceny o animace, videa, zvukové nahrávky a internetové odkazy, ale také vzájemně propojeny. Pokud se ve fyzice učí žáci o Archimedově zákonu, dostanou se jedním kliknutím do příslušné kapitoly učebnice dějepisu nebo zeměpisu. Mezi další výhody elektronických učenic patří i jejich aktuálnost, ve smyslu práce všech žáků s jedním vydáním textu.
Učebnice v projektu Flexibook 1:1 využívají technologii HTML5, což kromě možnosti bohatého využití interaktivních prvků umožní v budoucnu jejich rozšíření i na další platformy. Podle vyjádření nakladatelství Fraus se učebnice pro Android již připravují a ještě v letošním roce bude dostupná i verze pro platformu Windows RT. „Zvažujeme i možnost dostupnosti našich učebnic v on-line podobě, kdy by již nezáleželo na konkrétním zařízení, které žák nebo učitel použije,“ poodkrývá plány nakladatelství Iva Hosmanová. „Dostupnost elektronických učebnic pro levné tablety s Androidem by nám samozřejmě pomohla řešit jeden z nejpalčivějších problémů s dalším rozšířením elektronické výuky,“ dodává Milan Točík.
Výuka v digitální třídě je zajímavá i pro učitele. Každý učitel se nejprve přihlásí do školního systému, vyplní záznam do třídní knihy a zkontroluje přihlášení žákovských počítačů či tabletů k síti. Pomocí speciálního softwaru pak může žákům nejen posílat soubory, ale také třeba zkontrolovat obsah jejich pracovní plochy, případně jej promítnout na interaktivní tabuli. Z učitelského počítače lze také žákovská zařízení vypnout, uzamknout nebo jim zablokovat přístup k internetu. Ze svých tabletů mohou zobrazovat obsah na tabuli i sami žáci, například když prezentují svůj domácí úkol nebo výsledek cvičení zadaného při výuce. „Snažíme se připravit naše žáky i na to, že prezentace výsledků jejich práce pomocí digitálních technologií bude pravděpodobně v jejich budoucím zaměstnání samozřejmostí,“ představuje další výhodu digitálních učeben Milan Točík.
Budou děti chytřejší?
Ani na dačickém gymnáziu zatím elektronické učebnice zcela nenahrazují další způsoby výuky. Během vyučování pracují žáci s netbooky či tablety třeba jen několik hodin, jinak používají klasické sešity a další „analogové“ pomůcky. Jak se nový přístup k výuce osvědčil a zda budou další žáci využívat spíše netbooky nebo tablety, to bude vedení Gymnázia Dačice dále vyhodnocovat.
První etapa projektu Flexibook 1:1 bude nakladatelstvím Fraus ukončena 30. června letošního roku. Výsledky projektu by měly přinést další pohled na digitalizaci celé školské soustavy v ČR.
autor@chip.cz
VZDĚLÁNÍ 21
Pilotní fáze projektu Vzdělání 21 byla zahájena v roce 2009 na třech českých základních školách, kde se začaly srovnávat studijní výsledky žáků pracujících se standardními učebními pomůckami a žáků vybavených netbooky s interaktivními učebnicemi. Cílem je nalezení efektivního způsobu zapojení moderních technologií do výuky na prvním i druhém stupni základních škol.
Foto popis| DIGITÁLNÍ UČEBNA Na první pohled běžná třída dačického víceletého gymnázia, všichni žáci se však učí z tabletů nebo netbooků.
Foto popis| INTERAKTIVNÍ UČEBNICE Elektronické učebnice Flexibooks jsou plné multimediálního obsahu a vzájemně provázané mezi předměty.
Foto popis| POČÍTAČ ZA KATEDROU Učitel má ze svého počítače přehled o žácích přihlášených k síti a může kontrolovat, na čem právě pracují.
Odolný tablet s Androidem
Nový 10“ tablet Panasonic Toughpad FZ-A1 s operačním systémem Android se začíná prodávat na evropském trhu.
Díky odolnému provedení bude zajímavý hlavně pro terénní pracovníky. Byl navržen tak, aby vyhověl stejným standardům odolnosti jako notebooky Panasonic Toughbook. Tablet FZ-A1 tedy splňuje podmínky vojenského standardu MIL-STD-810G na odolnost pádu z výšky až 120 cm a díky odolnosti vůči tekutinám a prachu se navíc může pochlubit třídou krytí IP65. Je vybaven dvoujádrovým procesorem Marvell 1,2 GHz a 1 GB operační paměti. Pro uložení dat mají uživatelé k dispozici paměť s kapacitou 16 GB. Standardně je podporována řada komunikačních technologií - od Bluetooth v2.1 + EDR přes Wi-Fi 802.11a/b/g/n až po GPS. Součástí zařízení je také aktivní digitizér, který zaznamenává tlak, směr a rychlost pera při podepisování a zajišťuje tak právní váhu podpisů dokumentů. K dispozici je volitelně také řada příslušenství. Cena se bude pohybovat cca od 21 000 do 25 000 Kč bez DPH.
Foto popis| Do nepohody Tablet od Panasonicu splňuje vojenský standard odolnosti.
Samsung Galaxy S IV s flexibilním displejem?
Agentura Reuters tvrdí, že obdržela informace o připravovaném smartphonu Galaxy S IV. Zajímavý je především displej tohoto zařízení - má mít 5 palců, Full HD rozlišení a hlavně má být extrémně odolný proti poškrábání, možná dokonce ohebný. Takovýto displej představil Samsung už na výstavě CES 2011. Mezi další nové funkce patří 13megapixelový fotoaparát, LTE a 64 GB paměti. Na trhu by se Galaxy S IV měl objevit na jaře.
Česká Wikipedie dosáhla 250 000 článků
Česká Wikipedie je počtem hesel největší českou encyklopedií v dějinách. V letošním roce oslavila deset let existence a dosáhla 250 000 článků. Čtvrtmiliontým článkem se stal 13. prosince 2012 článek „Guido del Mestri“. Článek „Guido del Mestri“ založil wikipedista OISV, ale brzy ho upravovali další autoři. Do Wikipedie totiž může přispívat každý, a tak je tato encyklopedie dílem tisíců dobrovolníků, pracujících ve volném čase bez nároku na odměnu. Jádro komunity české Wikipedie je ale užší. Jen asi stovka lidí na ní provede více než sto editací, další jen desítky nebo jednotlivé editace. Přes metu 250 tisíc článků se celosvětově dostalo osmnáct různých jazykových mutací Wikipedie. Česká verze figuruje na osmnáctém místě. Nejvíce článků nyní Wikipedie obsahuje v angličtině (více než 4 000 000) a dále v němčině, francouzštině a nizozemštině (všechny přes 1 000 000). Jako celek obsahuje Wikipedie patnáct milionů encyklopedických hesel v 270 jazycích. Podle měření serveru Alexa navštěvuje Wikipedii denně každý osmý uživatel internetu a Wikipedie je tak šestou nejnavštěvovanější doménou světa. Úvodní stránka české Wikipedie zaznamenává v pracovní dny průměrně 112 tisíc návštěv denně.
Nový smartphone s podporou LTE
Rychlé LTE připojení, podpora NFC, vynikající fotoaparát a zvuk - to jsou podle výrobce HTC hlavní znaky nového modelu SV z řady One. Smartphone je založen na operačním systému Android Ice Cream Sandwich a uživatelském prostředí HTC Sense 4. Díky dvoujádrovému procesoru Qualcomm Snapdragon S4 1,2 GHz dosahuje podle výrobce mimořádného výkonu. Umožňuje streamování videa ve vysoké kvalitě, hraní náročných her a bezproblémový chod většího počtu aplikací najednou. Integrované služby Dropbox a SkyDrive spolu s microSD paměťovou kartou rozšiřují interní paměť. Díky nejnovější bezdrátové technologii NFC a funkci Android Beam lze sdílet soubory a složky přiložením telefonu k dalšímu přístroji vybavenému čipem NFC. Systém zvuku Beats Audio poskytuje telefonu HTC One SV skvělou kvalitu zvuku. Velký 4,3palcový super LCD-2touch displej je zasazen do polykarbonového těla.
Nová zrcadlovka bez zrcátka a 3D objektiv
Nový vlajkový model své řady zrcadlovek bez zrcátka má v nabídce Samsung.
Základem kvality obrazu fotoaparátu Samsung NX300 je nový, 20,3megapixelový snímač APS-CMOS, široký rozsah citlivosti (ISO 100-25 600) pak zvyšuje výkon přístroje. Závěrka s rychlostí 1/6 000 sekundy a režim nepřetržitého fotografování rychlostí 8,6 snímku za sekundu jsou zárukou, že nepropásnete nic důležitého. Výklopný AMOLED displej s úhlopříčkou 84 mm zpříjemňuje pořizování a následné prohlížení fotografií či přehrávání videa. Fotoaparát se ovládá pomocí hybridního dotykového displeje a manuálního pěticestného tlačítkového rozhraní.
Při použití režimu Smart mohou uživatelé vybírat ze čtrnácti různých nastavení, jako je např. kreativní snímek, krajina, přesvětlená scéna či zastavení pohybu. Wi-Fi konektivita fotoaparátu umožňuje uživatelům přenášet fotografie mezi fotoaparátem a chytrým telefonem nebo tabletem. Funkce AutoShare automaticky odešle na váš chytrý telefon fotografie do úschovy a k dispozici je rovněž funkce Remote Viewfinder neboli „vzdálený hledáček“.
Kromě nového fotoaparátu má Samsung v nabídce i nový 2D/3D objektiv s ohniskovou vzdáleností 45 mm a světelností F1.8 (prodává se samostatně), který je vstupenkou do zajímavého světa trojrozměrných zobrazení. Jedná se o vůbec první objektiv pro běžný fotoaparát vybavený 3D systémem s jedinou čočkou. Pořizovat lze 3D fotografie i videonahrávky v rozlišení Full HD/1 080p.
Dotyková myš pro Win 8
Genius, výrobce počítačových periferií, se na veletrhu CES v Las Vegas pochlubil novou dotykovou myší Touch Mouse 6000. Ta je optimalizována pro dotykové ovládání operačního systému Windows 8. Kromě myši představí Genius i další produkty - herní myš GX Gila nebo myš v podobě prstenu Ring Mouse 2. Herní myš Gila disponuje dvanácti tlačítky a laserovým senzorem s rozlišením v rozmezí 200 až 8 200 dpi, což umožňuje hráčům rychlejší a přesnější ovládání. Jedna z prvních in-air myší na světě přináší zajímavý design ve tvaru prstenu a s ním také nový způsob prohlížení webu. Díky malým rozměrům se tato myš, když ji zrovna nepotřebujete, vejde do kapsy.
4K televizor s vlastním přehrávačem
84palcový televizor KD-84X9005 od Sony disponuje rozlišením 3 840 x 2 160, které je označované jako 4K. Protože je zatím málo filmů v tomto rozlišení, nabízí Sony v USA v balíčku vlastní přehrávač Super TV s pevným diskem, na kterém je uloženo deset filmů v 4K rozlišení. Nové filmy si mohou uživatelé „dobíjet“ přes web. Filmy v nižším rozlišení umí TV přeškálovat. Balíček se bude prodávat za 25 000 dolarů. Zda se tento přehrávač dostane i do Evropy, to zatím není jasné.
Rychlý přenosný SSD disk
Výhodou SSD oproti tradičním diskům je výkon a odolnost proti otřesům. Použít se mohou i v externích pevných discích - jedním z nich je Transcend ESD200. Disk používá SSD s pamětí typu MLC NAND a je nabízen v provedeních 128 nebo 256 GB. Připojuje se pomocí rozhraní USB 3.0 a podle výrobce je schopen číst data rychlostí až 260 MB/s a zapisovat je rychlostí až 225 MB/s. Kromě toho, že je odolný, se i méně zahřívá a jeho provoz je bezhlučný. Disk má navíc malé rozměry (9,2 x 6,2 x 1,05 cm) i hmotnost (56 g). Dodává se i s pouzdrem a softwarem Transcend Elite pro správu, šifrování a zálohování dat. Předpokládaná maloobchodní cena 128GB verze je 4 680 Kč vč. DPH a 256GB verze 8 400 Kč s DPH.
Navigace s Androidem
Společnost Vivid Design začala do České republiky dovážet speciální navigace Dynavin, kterými je možné nahradit vestavěná autorádia v různých modelech automobilů známých značek (Škoda, VW, Fiat, Ford ad.). Zajímavostí navigací je především použitý operační systém, kterým je Android od Googlu. Díky tomu je možné softwarovou výbavu zařízení poměrně rozsáhle modifikovat - a to jak na straně výrobce, tak i samotného uživatele. Navigační aplikaci doplňují především multimediální přehrávače, další softwarovou výbavu je pak možné rozšířit prostřednictvím obchodu Google Play - tak jako to známe z mobilních telefonů a tabletů s Androidem. Navigace podporují možnost připojení USB Wi-Fi klienta nebo 3G modulu, a mohou být tedy stále on-line. Díky tomu se nabízí například i možnost využití navigační aplikace Googlu nebo třeba cloudového úložiště hudby. Bezproblémovou integraci zařízení do vozu usnadňuje i podpora propojení s kamerami parkovacích asistentů nebo s ovládáním autorádií na volantu. Samozřejmostí je i propojení s mobilním telefonem přes Bluetooth. Zajímavé zařízení může významným způsobem povýšit komfortní výbavu vozu za podstatně nižší cenu, než si za svoje navigační a multimediální systémy účtují automobilky.
Foto popis| Místo autorádia Zajímavostí navigací je především použitý OS, kterým je Android od Googlu.
U:fon funguje
1. prosince 2012 se novým vlastníkem čtvrtého mobilního operátora, působícího u nás pod značkou U:fon, stal Air Telecom. Převzetí majetku a kompletní agendy minulého vlastníka U:fonu, akciové společnosti MobilKom, předcházel prodej operátora U:fon jako celku v insolvenčním řízení. Air Telecom složením kupní ceny ukončil řízenou insolvenční správu. U:fon dokončil svoji restrukturalizaci bez vlivu na služby zákazníkům. Cena transakce je neznámá. U:fon tak získal strategického investora. Veškeré služby, na které jsou zákazníci operátora U:fon zvyklí, budou nadále fungovat bez omezení. U:fon brzy představí nové tarify.
Organizace on-line videosouborů
Nová služba OrganizeTube je ryze český start-up dvou čerstvých absolventů VŠ, který má ambici oslovit nejen český, ale i celosvětový trh. Webová aplikace umožňuje správu a vyhledávání on-line videí. Nabízí jednoduchý nástroj na organizování a zálohování odkazů on-line filmů, klipů nebo virálních videí. Slučuje on-line obsah ze dvou nejpopulárnějších videoserverů YouTube a DailyMotion a umožňuje tím uživateli vyhledávat v jediném rozhraní a tvořit si oblíbené složky videí z obou videoserverů zároveň. Někdo vám poslal vtipné video, vy byste ho rádi přeposlali dál, ale už ho nemůžete najít? To se vám s webovou aplikací OrganizeTube nestane. Oblíbená videa budete mít vždy k dispozici ve složkách, které si můžete tematicky členit a vytvářet si z nich playlisty. Zřízení účtu na webové aplikaci OrganizeTube je jednoduché, stačí navštívit stránku http://www.organizetube.com a zadat svou e-mailovou adresu a heslo. Tím se dostanete do základní aplikace, kde již můžete vyhledávat videa z YouTube a Dailymotion, tvořit složky a přehrávat si je.
Serverový procesor se spotřebou 6 W
Intel nabídne zájemcům první 6wattový procesor serverové třídy, nazvaný Intel Atom S1200.
Několik výrobců ho již používá a vyrábí mikroservery a úložné a síťové systémy postavené právě na nové rodině 64bitových procesorů Atom s nízkou spotřebou. Servery postavené na úsporných procesorech dokážou nabízet požadovaný výkon a zabezpečení a zároveň významně snižují spotřebu energie - právě ta je jednou z nejvýznamnějších nákladových položek při provozu v datových centrech. Tento SoC (systém na čipu) obsahuje dvě fyzická jádra a díky technologii Intel Hyper-Threading zvládne zpracovat až čtyři vlákna. SoC je rovněž vybaven paměťovým řadičem, až 8 GB DDR3 paměti, technologií virtualizace (Intel VT), podporou PCI Express 2.0 a Error-Correcting Code (ECC). Nová produktová rodina bude zatím sestávat ze tří procesorů s frekvencí od 1,6 GHz do 2 GHz. Rodina procesorů Intel Atom S1200 je kompatibilní se softwarem x86. Intel pracuje i na další generaci procesorů Intel Atom, které nabídnou extrémní energetickou úspornost a jsou zatím označovány kódovým názvem „Avoton“. Procesory Avoton budou uvedeny na trh v roce 2013.
Výsledky Křišťálové Lupy
Křišťálová Lupa 2012 - Cena českého internetu, každoročně pořádaná serverem Lupa.cz, už má své vítěze. Vítězové v celkem patnácti kategoriích převzali svá ocenění na slavnostním vyhlášení v Divadle Archa. Rozhodovala o nich jednak odborná porota, jednak svým hlasováním internetová veřejnost, letos v počtu 87 671 unikátních hlasujících. Společnost Mall.cz se může pyšnit hned dvěma nejdůležitějšími oceněními ankety. Odborná porota udělila Mall.cz první místo v kategorii Projekt roku za největší obchodní počin na českém internetu a titul Osobnost roku obdržel Ondřej Fryc, zakladatel a šéf Netretail Holdingu, který Mall.cz provozuje. Seznam.cz se může pochlubit vítězstvím v kategorii Nástroje a služby za svou inovaci turistických map portálu Mapy.cz a současně také prvním místem za originálně řešenou internetovou televizi Mixer.cz v kategorii Obsahová inspirace. Kompletní výsledky ankety najdete na http://www.kristalova-lupa.cz.
Výrobna Blu-ray disků
Zařízení pro výrobu Blu-ray disků Discproducer PP-100IIBD se hodí pro ukládání velkých objemů dat na optické disky Blu-ray/CD/DVD. Discproducer je vybaven archivačními Blu-ray jednotkami Pioneer řady PR1 a připojuje se přes rozhraní SuperSpeed USB 3.0. Umožňuje vypálit a potisknout minimálně osm disků Blu-ray za hodinu. Výrobní kapacita zařízení PP-100IIBD činí až 100 disků BD-R s kapacitou 50 GB nebo více než 4 TB dat v jedné sérii. Zařízení je tedy vhodné pro organizace, které digitalizují a archivují velké objemy dat. Plně automatizované robotické rameno AcuGrip BD firmy Epson zajišťuje, že je pokaždé uchopen pouze jediný disk. Obsluha zařízení PP-100IIBD je podle výrobce jednoduchá. Cena zařízení Discproducer PP-100IIBD je 193 213 Kč včetně DPH.
Z INTERNETU
SEZNAM.CZ INOVUJE SBAZAR.CZ
Seznam.cz se rozhodl vzít si doposud outsourcovanou službu Sbazar.cz čistě pod svá křídla. Spolu s tím službu upravil a pro uživatele výrazně zjednodušil. Sbazar.cz má tak od počátku prosince mnohem jednodušší a pro uživatele přehlednější podobu. Stává se z něj ryze nabídkový web. Každý registrovaný uživatel služeb Seznam.cz tam může velice snadno a bezplatně během několika minut vložit inzerát na věc či službu, které chce nabídnout. Pokud má uživatel zájem o zviditelnění inzerátu, může si několik korun připlatit. Potenciální zájemci nabídku spatří. Daný inzerát bude zvýrazněn tlapkou a zajistí se jeho pomalejší propadávání mezi ostatními, které jsou jinak řazeny podle času vložení tak, aby se nahoře objevovaly ty nejnovější.
Komentář redakce: Seznam nepopírá, že se při redesignu Sbazaru inspiroval světem tištěných obrázkových magazínů. Nám se v redakci nová podoba bazaru zamlouvá, neboť stále platí, že zákazníci vybírají především očima. A navíc, žijeme v době dotykové, a tak uživatelé listující nabízeným zbožím na tabletech či velkých displejích chytrých telefonů dle našeho názoru ocení, že hlavní důraz v inzerátu je kladen právě na fotografie prodávaných předmětů. O to větší pozor si však musejí dávat prodávající na to, jakým způsobem nabízenou věc vyfotografují.
MAPA KRIMINALITY
Po několika měsících práce spustila nezisková organizace ProPolice web Mapa kriminality (http://www.mapakriminality.cz), jehož cílem je usnadnit veřejnosti orientaci v datech o trestné činnosti, která pravidelně publikuje Policie ČR. Policejní statistiky provozovatelé webu převádějí do jednoduchých tabulkových a mapových náhledů. Základním nástrojem pro srovnání mezi jednotlivými kraji či územními odbory je index kriminality (počet zjištěných skutků za zvolené období, přepočtený na 10 000 obyvatel). Pro ty, kdo chtějí data hlouběji analyzovat, jsou k dispozici ke stažení v počítačově zpracovatelné podobě. Stránky by se měly stát rozcestníkem pro všechny, kdo se zabývají či chtějí zabývat trestnou činností a hledají pro svá zkoumání potřebná data.
WEBOVÉ ÚLOŽIŠTĚ DAT
Český cloud Capsa.cz spouští beta-verzi pro osobní zálohování dat. Capsa tak rozšiřuje svou nabídku služeb nejen pro firmy, ale i pro běžné uživatele, kteří potřebují levné a bezpečné úložiště pro zálohu svých dat. Současná verze pro jednotlivce je dostupná na adrese beta.capsa. cz pro uživatele mojeID. Pokud návštěvník mojeID nemá, může se zaregistrovat přímo na stránkách Capsy a jako bonus navíc získá 4GB flash disk zdarma. Capsa pro jednotlivce přitom zůstává webově orientovaná - nabízí uživatelům unikátní on-line editaci, která otevře požadovaný soubor pomocí Javy z webového prohlížeče přímo ve výchozím editoru a automaticky zajišťuje jeho průběžné ukládání zpět na server.
Komentář redakce: Jen několik dní po spuštění výše zmíněné beta-verze Capsa. cz se objevila obdobná služba Jokiro (http://www.jokiro.cz), určená pro jakékoliv internetové projekty a firmy, které řeší ukládání a práci s velkými objemy dat a byly doposud nuceny vymýšlet vlastní řešení. Struktura služby Jokiro vychází vstříc především firemním zákazníkům. Účet může obsahovat libovolné množství uživatelů, struktura úložného prostoru navíc odpovídá běžnému souborovému systému. Jokiro umožňuje pokročilou správu oprávnění veškerých objektů v úložišti a sdílení obsahu mezi uživateli.
NOVÉ DISKUSE NA iDNES
Zpravodajský portál iDNES.cz představil 1. listopadu loňského roku nový design diskusních fór a zároveň změnil pravidla: diskutující už nebudou moci vystupovat pod přezdívkami, ale na webu se bude zobrazovat jejich jméno a příjmení (a volitelně fotografie). Po měsíci provozu nové podoby diskusí byly oznámeny zajímavé údaje. Za listopad zhruba 17 tisíc diskutujících vložilo do diskusí 190 tisíc příspěvků. To je sice proti říjnu pokles zhruba na třetinu, ale pořád to denně představuje zhruba sedm tisíc příspěvků, mezi kterými převažují ty, které jsou opravdu k věci. Podle zkušeností administrátorů výrazně klesl podíl smazaných příspěvků a s vulgaritami se setkávají už jen ojediněle. Navzdory dvoutřetinovému poklesu počtu vložených příspěvků klesl počet zobrazených stránek poměrně nepatrně (o 15 %). Ukázalo se tedy, že čtenost diskusí není bezprostředně spojena s počtem vkládaných příspěvků.
Dokumenty ke stažení
- Trendy - Učebnice v počítači (642.47 kB) - Staženo 1672x