Software jako služba
Ukládání dat do cloudu už patří k běžným činnostem, dokonce i na soukromých počítačích. Software jako služba jde ještě o krok dále a v cloudu nabízí i programy.
JÜRGEN BARTOS
Jednou z metod, jak docílit stále oblíbenějších úspor, je použití modelu SaaS (Software jako služba). Tímto způsobem se označuje model nasazení softwaru, kdy dochází k hostování aplikace na webu provozovatele služby. Pro firmy má tato metoda výhodu nejen v úsporách nákladů na programy, ale také v možnosti rychlého přizpůsobování potřeb z hlediska softwaru. Obvyklý princip spočívá v tom, že si klient objedná softwarový produkt (aniž by musel platit náklady na jeho vývoj), a poté už hradí pouze dohodnutý paušální poplatek (měsíční či roční) a dále skutečně využité služby podle dohodnutého ceníku.
47 Ve srovnání s předloňským rokem došlo v roce 2012 ke 47procentnímu nárůstu zájmu o cloudové služby. Firmy se zaměřují především na služby Software as a Service (SaaS), případně Infrastruktura jako služba (IaaS), v rámci kterých získají od poskytovatelů nejen software, ale i hardwarové systémy. Jedinou starostí firem tak mohou být jejich zaměstnanci - vše ostatní jim dodá poskytovatel služby. Nevýhodou služeb tohoto typu tak zůstává nutnost zajištění kvalitního připojení k internetu. Kromě firem už začínají výhody cloudových služeb vnímat i soukromí uživatelé, kteří doposud znali pouze klasická webová úložiště typu Dropbox, Google Drive a Microsoft SkyDrive.
380 Budoucnost ale nemá jen cloudová práce. To si myslí i firma Sony, kterou nákup poskytovatele streamovacích služeb, firmy Gaikai, stál 380 milionů amerických dolarů. Firma Gaikai se specializuje na hraní v prohlížeči a nedávno získala partnerství firmy Samsung, která bude její služby nabízet u svých chytrých televizorů. A co vlastně Gaikai umí?
Pro hraní většiny modernějších her je nutný poněkud vyšší výpočetní výkon, který si může dovolit jen zlomek uživatelů -herní počítač za dvacet tisíc rozhodně v každé domácnosti nenajdete. Gaikai ale nabízí technologii, která umožní provádět potřebné výpočty na straně provozovatele. Díky tomu stačí uživateli například televizor s připojením k internetu - a na něm může hrát i ty nejnovější hry s největšími nároky na výpočetní výkon. Dá se také očekávat, že tento trend se projeví i v oblasti klasického hardwaru - rozhodně poklesne poptávka po nejvýkonnějších počítačích. Proč také investovat desetitisíce do hardwaru (a tisíce do her), když si hry budete moci za pár korun zahrát na své televizi?
SLUŽBY PODLE ZÁJMU
Z cloudových služeb mají firmy největší zájem o model Software jako služba.
CO FIRMY CHTĚJÍ OD CLOUDU?
Většina firem potřebuje řešení, které především podpoří týmovou práci. Přístup ke kancelářským programům zájemce o cloud rozhodně tolik netáhne.
OBJEM TRHU
Budoucnost pro cloud: Podle nejnovějších prognóz se objem trhu SaaS během pouhých tří let zdvojnásobí. Experti odhadují, že obrat tohoto odvětví do roku 2015 celosvětově překoná hranici 15 milionů eur.
SAAS NABÍDKY
Více než 60 procent evropských poskytovatelů IT má alespoň jednu SaaS nabídku. Až 17 procent firem by do dvou let rádo některou nabídku využilo, dalších 14 procent o tom uvažuje. Jen 8 procent firem nic podobného neplánuje.
JAK FUNGUJE „SOFTWARE JAKO SLUŽBA“
Klasická představa o počítačovém pracovišti se v průběhu let zcela změnila: původní koncept, předpokládající na pracovišti hardware, software i správce, se už stává minulostí. Budoucností je cloudové řešení typu SaaS, které boduje jednoduchým ovládáním a pohodlnou údržbou. Ale SaaS má i jeden zásadní problém: uživatelé potřebují rychlé a stabilní připojení k internetu.
DATA
Skladování dat v cloudu se stalo populárním hlavně díky službám typu Dropbox, SkyDrive nebo Google Drive.
Velkou výhodou těchto služeb je dostupnost dat z různých platforem i mobilních zařízení.
ADMINISTRÁTOR
Údržbu softwaru lze řešit přes cloud. Administrátor přesně vidí, jaké problémy má zákazník, a může je přímo řešit u poskytovatele nebo eventuálně radit po telefonu.
OPERAČNÍ SYSTÉM
Pro využití SaaS lze teoreticky použít obyčejné PC s prohlížečem. Protože ale bez připojení k internetu je počítač pro službu nepoužitelný, měl by mít k dispozici alespoň několik primitivních nouzových funkcí.
PROGRAM
Software na počítači stojí jak peníze, tak i čas -jsou nutné pravidelné aktualizace, hardware musí splňovat minimální požadavky. Pokud programy fungují v cloudu, budou výpočty prováděny v něm, a proto odpadá většina zmiňovaných problémů.
SERVER
Místo pro firemní data a zálohy je už delší dobu běžně v cloudu. Díky tomu se nejen snižují nároky na servery a energie, ale také jsou data lépe dostupná odkudkoliv.
SAAS PRO SOUKROMÉ PC
Koncept software jako služba není užitečný jen pro firmy. Existují zajímavé programy i pro soukromé uživatele, kteří nemají příliš velké nároky a spokojí se s bezplatnou základní nabídkou poskytovatele.
ADOBE PHOTOSHOP EXPRESS
Grafický program Photoshop je velmi populární především v profesionální sféře. Najdete však i jeho zeštíhlenou verzi - webovou aplikaci označovanou jako Express. Její schopnosti jsou pro jednoduché zpracování obrazu plně dostačující.
MICROSOFT OFFICE WEB APPS
Společnost Microsoft nabízí webový kancelářský balík s omezenou funkčností (ve srovnání s klasickými MS Office), zato ale zcela zdarma. Pokud vám tedy stačí základní funkce programů Word, Excel, PowerPoint a OneNote, je zbytečné dál váhat. Dokumenty se zpracovávají a ukládají v cloudovém úložišti SkyDrive.
DOKUMENTY GOOGLE
Alternativou k webovým aplikacím společnosti Microsoft jsou Dokumenty Google. Nabízí podobný rozsah funkcí, ale ve srovnání s Office Web Apps mají jednodušší uživatelské rozhraní a snadnější přihlašování. Dokumenty mohou být uloženy v cloudu na Disku Google.
PAAS: ŘEŠENÍ OD IBM
Na domácím trhu se zatím ve firemním sektoru SaaS příliš neprosadilo a tak například společnost IBM přichází s novou nabídkou konceptu cloud computingu PaaS (Platform as a Service, platforma jako služba). Principem PaaS je poskytování služeb či programů na serverech v internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat například pomocí webového prohlížeče nebo klienta dané aplikace a používat je prakticky odkudkoliv.
Pro organizace má PaaS (díky integrovanému middlewaru, sloužícímu jako konverzní nebo překladatelská vrstva mezi aplikacemi, monitoringu, serverům a úschově dat), především výhodu rychlejšího a efektivnějšího vyvíjení a zavádění vlastních softwarových aplikací. IBM tak reaguje na výsledky nové studie IBM Center for Applied Insights, která poukazuje na poptávku po PaaS jako po relativně nové formě cloud computingu. Obchodní a techničtí manažeři začínají vyhledávat nový typ cloud computingu, aby udrželi nízké náklady a urychlili zároveň dodávku nových produktů a služeb. Na rozdíl od ostatních služeb cloud computingu, jakými jsou infrastruktura jako služba (IaaS) a software jako služba (SaaS), PaaS jako jediná nabízí infrastrukturní základ pro běžné aplikace, nástroje a šablony. Ten si mohou společnosti pronajmout a rychle na něm vybudovat své vlastní účinné aplikace a provozovat je v cloudovém prostředí.
Dokumenty ke stažení
- Trendy - Software jako služba (114.63 kB) - Staženo 2094x