Mobilní uplácení
Vážení čtenáři,
pevně věřím, že jste prožili bohaté Vánoce a úspěšně vykročili do nového roku. Ukázalo se, že předpovědi o velkém množství vánočních dárků ve formě nových počítačů, mobilů nebo tabletů nelhaly. Přesvědčil nás o tom i nárůst zájmu o tabletovou edici Chipu. Pohled na prodeje našeho časopisu v on-line obchodech Google Play a především App Store je až úsměvný: 24. a 25. prosince se na prodejních grafech vytvořila krásná lokální maxima a v tyto dny jsme získali nebývalé množství nových zákazníků a předplatitelů. Noví uživatelé prostě zkoušeli své přístroje a já jim i touto cestou dodatečně děkuji za důvěru. Kéž by takovéhle Vánoce byly víckrát do roka!
S novými zařízeními podstoupila spousta uživatelů určitě i volbu internetového připojení a mobilního operátora. Na scéně se nedávno objevil první virtuální poskytovatel a zdá se, že jich letos ještě přibude. Mělo by dojít ke vstupu dalšího operátora, zlevnění propojovacích poplatků, a tedy i ke snížení koncových cen pro běžné zákazníky. Mnozí z nás však už řeší přestupy k jiným poskytovatelům, kteří jim budou schopni nabídnout lepší podmínky. Překvapivě je to ale často hodně klikatá cesta.
Operátoři totiž velmi neradi přicházejí o své stávající zákazníky. Jakmile projevíte vážný úmysl přejít ke konkurenci, dostanete se do speciálního oddělení, kde vám jsou většinou schopni nabídnout „neveřejné“ tarify, o kterých se vám doposud ani nesnilo. Minuta hovoru vás najednou přijde na korunu i méně - stačí jen vzít svou výpověď zpět. Tyto způsoby jsou v dnešním konkurenčním boji asi běžné, přesto se nejedná o nic jiného než o přetahování a uplácení. Bohužel to vypadá, že nejhůře jsou na tom ti, kteří nikam odejít nechtějí, případně se o výši svých účtů za telekomunikační služby moc nestarají a poctivě platí. (Uznávám, že toto pravidlo dnes platí nejen pro telekomunikační služby.)
Ani stávající nebo budoucí virtuální operátoři to nebudou mít úplně jednoduché. Budou si pronajímat síť a služby operátora reálného, a ten tak bude dopředu vědět minimálně to, kdo z jeho vlastních zákazníků se chystá odejít k „jeho virtuálovi“. Následuje neodolatelná nabídka ještě předtím, než svého stávajícího poskytovatele s požadavkem přenosu čísla vůbec navštívíte.
Co k tomu říct? Snad jen to, že by možná bylo lepší, kdyby někteří operátoři měli rovnou dva ceníky: jeden pro běžné zákazníky a druhý pro ty, kteří se chystají odejít. Pak by se ale patrně chystali odejít všichni. Tak snad spíše popřejeme trochu ostřejší lokty Českému telekomunikačnímu úřadu, protože je vidět, že s cenami za telekomunikační služby se stále ještě dá mnohé dělat.
Přeji vám, abyste si užívali své nové „vánoční“ přístroje a abyste pro ně měli co nejlepší datové i hlasové tarify. Doufám, že vám ke spokojenosti a k plnému a smysluplnému využití vašich počítačů, tabletů, mobilů a dalších zařízení pomůže i časopis Chip se svou DVD přílohou. Příjemné čtení!
JOSEF MIKA, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
POSTŘEHY REDAKCE
+ Česká Wikipedie dosáhla 250 000 článků a stala se tak počtem hesel největší českou encyklopedií. Čtvrtmiliontým článkem se 13. prosince 2012 stal článek „Guido del Mestri“. Přes metu 250 tisíc článků se celosvětově dostalo osmnáct různých jazykových mutací Wikipedie. Jako celek obsahuje Wikipedie patnáct milionů encyklopedických hesel v 270 jazycích.
+ Tranzistor oslavil 65 let. První funkční polovodičový zesilovač předvedli v Bellových laboratořích inženýři Brattain, Bardeen a Shockley těsně před Vánocemi 1947. Tranzistor se novému elektrotechnickému prvku začalo říkat v roce 1948 a až za dalších šest let se na trh dostalo první tranzistorové rádio. Dnes si život bez tranzistorů neumíme představit, jejich množství v každém procesoru se počítá na miliardy.
+ HTML5 konečně kompletní: World Wide Web Consortium (W3C) dokončilo v závěru minulého roku úplnou definici specifikací HTML5 a Canvas 2D. Přestože společnosti Apple, Google, Mozilla nebo Microsoft už podporu HTML5 do svých browserů zabudovaly, až nyní by mělo být zcela jasno a úplné implementaci korektního standardu by nemělo nic stát v cestě. Úleva pro vývojáře i uživatele.
+ Bohaté Vánoce: Společnosti Apple a Google byly s loňskými vánočními svátky určitě spokojeny. Podle analytické společnosti Flurry bylo na Štědrý den aktivováno 17,4 milionu nových mobilních zařízení. Zatímco mimo svátky jednoznačně převažují aktivace smartphonů, na Štědrý den se situace obrátila a mírně navrch měly tablety. Trend nástupu tabletů by měl pokračovat i letos.
+ Skype Česká republika vloni více než zdvojnásobil počet svých zaměstnanců a do poloviny roku 2013 hodlá přijmout dalších padesát kvalifikovaných specialistů. Pobočka by se tak měla rozšířit na zhruba 170 lidí. Náborová kampaň, která je momentálně ve Skypu v plném proudu, potrvá minimálně do poloviny letošního roku. Čeští vývojáři se například významně podíleli na tvorbě nové verze Skypu pro Windows 8.
Dokumenty ke stažení
- Editorial - Mobilní uplácení (70.14 kB) - Staženo 1442x