Přejít k hlavnímu obsahu

Windows 8 v zatěžkávací zkoušce

Windows 8 v zatěžkávací zkoušce

Nový operační systém od Microsoftu samozřejmě vyvolal vášnivé debaty. Vyplatí se ale uživatelům přejít na Windows 8 a naučit se pracovat v novém prostředí? Na tuto otázku vám dáme odpověď.
  MARKUS HERMANNSDORFER, MARKUS MANDAU  

Produkty Microsoftu vždy vyvolávají silné emoce, často ale ne takové, jaké by si největší výrobce softwaru na světě přál. Vzpomeňme jen na potíže s monopolním postavením internetového prohlížeče Internet Explorer, nepovedený operační systém Windows Vista, nebo naopak velký návrat na výsluní s Windows 7. Emoce budou rozhodovat i nyní -máme zde zcela nová Windows 8, očekávaná miliony uživatelů klasických počítačů i notebooků. Na druhou stranu je zde i zcela nové ovládací rozhraní pro tablety s dotykovým displejem, nazývané nejdříve Metro, pak Modern UI (doslova moderní uživatelské rozhraní) a nedávno přejmenované (možná ne naposledy) na Microsoft design style (to raději ani překládat nebudeme).
Výsledkem je trochu zvláštní systém, který rozděluje nejen své uživatelské rozhraní, ale silně diferencuje i uživatele na nesmiřitelné příznivce a odpůrce. Do hry navíc vstupuje i cena. Zatím nikdy totiž nebylo pořízení nového operačního systému od Microsoftu tak výhodné. Do konce roku 2012 zaplatí zájemci o Windows 8 v případě nových počítačů s Windows 7 se zárukou upgradu necelých 400 Kč, za přechod z Windows XP, Vista či 7, bez omezení data nákupu počítače, pak přibližně 800 Kč. Vyplatí se to? Zkusíme vám na tuto otázku na následujících stránkách odpovědět.
Kromě toho porovnáme Windows 8 s OS X 10.8 Mountain Lion (str. 60) na běžném počítači a postavíme proti sobě novinku Microsoftu, iOS a Android na tabletech (str. 64). Ke slovu přijdou i experti a sdělí vám svůj názor na zabezpečení Windows 8 a kontroverzní rozhraní s dlaždicemi (str. 67). Nakonec se podíváme i na nabídku aplikací v obchodě Windows Store (str. 70). Jejich počet a kvalita totiž může hrát velkou roli v tom, jak nový operační systém uživatelé přijmou.
Úspěch Windows 8 však nezávisí jen na samotném operačním systému. Ten je totiž dnes už jen jednou ze součástí celé infrastruktury, tvořené počítači, tablety, chytrými mobilními telefony i internetovými aplikacemi.


EXPERTI HODNOTÍ WINDOWS 8
Co přináší nová Windows 8? Experti na testování softwaru z redakce Chipu a uznávaní specialisté prověřili výkon, zabezpečení i použitelnost nové platformy pro mobilní zařízení, včetně nových aplikací pro celo-obrazovkový režim a dotykové ovládání.

Markus Hermannsdorfer, redaktor Chipu, hodnotí výkon:
„Jde o nejrychlejší Windows všech dob, oproti kterým vypadá zastarale i nový OS X od Applu.“
Markus Mandau, redaktor Chipu, vyzkoušel Windows 8 na tabletu:
„Nový operační systém zůstal na půli cesty - je velmi rychlý, ale zároveň ještě poněkud nezralý.“
Sebastian Schreiber, bezpečnostní konzultant, prověřil zabezpečení:
„I přes lepší ochranu proti malwaru zůstávají ve Windows 8 známé bezpečnostní slabiny.“
Justin Maguire, designér uživatelských rozhraní, posuzuje novou plochu s dlaždicemi:
„Ne všichni uživatelé jsou na nové rozhraní připraveni, a proto přehlédnou i jeho nesporné výhody.“
Radek Kubeš, redaktor Chipu, vyzkoušel výbavu nových Windows:
„Z pohledu uživatele klasické pracovní plochy na PC bez dotykového displeje by mohlo jít spíše o Service Pack pro Windows 7.“

Windows 8 pro klasické PC

Díky bleskovému startu a velmi svižné práci vítězí nová Windows 8 nad aktuálním operačním systémem od Applu.

Obstojí Windows 8 v porovnání se svým předchůdcem i přímou konkurencí? Abychom to zjistili, postavili jsme je proti aktuální verzi operačního systému OS X 10.8 (Mountain Lion) pro počítače Apple. Pro otestování jsme instalovali všechny tři operační systémy na nový Apple iMac s procesorem Intel Core i5 (2,7 GHz), 4 GB RAM a grafickou kartou AMD Radeon HD-6770M. Taková instalace je možná díky funkci Boot Camp, vestavěné přímo v operačním systému Mountain Lion. Bohužel neexistuje mnoho benchmarků, které by běžely na všech třech operačních systémech a poskytovaly porovnatelné výsledky. Proto jsme testovali pomocí aktuálních verzí aplikací Cinebench a NovaBench. Drobnou potíž představuje i instalace ovladačů, jelikož Boot Camp umožňuje instalaci pouze jediného balíčku ovladačů pro Windows 7, připraveného Applem. Aktuální ovladače pro Windows 8 ještě nejsou k dispozici, což může zkreslovat naše výsledky. I přesto však nová Windows pracují na iMacu naprosto perfektně.

Výkon: Windows šlapou na plyn

Jak skvěle pracují Windows 8 na iMacu, dokonce i bez speciálních ovladačů pro základní desku s EFI, to ukazují měření času potřebného k nastartování operačního systému, provedená pomocí Prohlížeče událostí. Všechny komponenty Windows 8 byly připraveny k práci už po 28 sekundách. Oproti tomu OS X potřeboval o sekundu více (měřeno stopkami) a Windows 7 Ultimate zaostaly o celých 10 sekund. Dobrý dojem posilují i měření výkonu procesoru a grafického čipu. Především Cinebench postavil Windows 8 na stupně vítězů a zajímavý je i fakt, že ve stejném testu porazila OS X na jeho vlastním hardwaru i Windows 7. Zatímco obě verze Windows dosáhly obnovovací frekvence přes 50 snímků za sekundu, OS X zvládl pouze 43.
Na druhou stranu, při surfování na internetu vítězí zcela jasně Apple. V OS X vestavěný prohlížeč Safari získal v testu Pacekeeper 3 951 bodů, což je výrazně lepší výsledek než 2 716 bodů dosažených novým Internet Explorerem 10. Ještě slabší výsledek pak zaznamenala verze Internet Exploreru z nové nabídky Start, která byla ohodnocena jen 2 535 body. Subjektivní pocit z rozdílu rychlosti surfování však není tak extrémní.
Všechny tři operační systémy tedy startují poměrně svižně a rychle načítají aplikace i internetové stránky.

Mix pásu karet a dlaždic

Na rozdíl od Applu, který velmi striktně odděluje prostředí klasických počítačů (notebooků) a mobilních zařízení, chce Microsoft naopak pracovní plochy všech zařízení sjednotit. To nevyhnutelně vede ke střetu různých konceptů ovládání, který se nejvíce projeví na klasické pracovní ploše počítače.
Aby bylo možné graficky co nejvíce sjednotit prostředí pracovní plochy a nové nabídky Start s dlaždicemi, opustil Microsoft styl Aero, použitý ve Windows Vista a 7. Okna aplikací proto již nepoužívají průhlednost, jejich rámy jsou jednobarevné a zcela zbavené prostorového efektu. Zároveň je v Průzkumníkovi, jedné z nejpoužívanějších aplikací operačního systému, použit pás karet, známý z aplikací Microsoft Office, který přímo do jeho okna doplňuje velké množství ovládacích prvků. Díky tomu je možné přímo z Průzkumníka vyvolat různá nastavení počítače nebo třeba spravovat oddíly pevného disku. Při ovládání pomocí klávesnice a myši je tato vlastnost Průzkumníka velmi vítaná, horší je to však na zařízeních s dotykovým displejem. Jednotlivé ovládací prvky a tlačítka jsou totiž pro ovládání prsty velmi malé. Nový koncept navíc není dotažený do detailu. Například v Ovládacích panelech pás karet chybí a hlavní panel zůstal v průhledném Aero designu.
Také v novém operačním systému zůstala zachována funkce Aero Snap, která umožňuje přichytávání oken aplikací k hranám obrazovky. Nově je navíc možné přichytit i aplikace z Windows Store, což však vede k dalším problémům. Jestliže aplikace zabere větší prostor na displeji, nelze pak použít klasickou pracovní plochu a aplikace, které jsou na ní spuštěny. Musíte nejdříve na aplikaci kliknout nebo roztáhnout zpět pracovní plochu. V opačném případě to problém není, aplikace z Windows Store můžete ovládat i ve zmenšeném stavu.
S další ukázkou nového přístupu Microsoftu se setkáte při práci s PDF soubory. Windows 8 obsahují aplikaci Čtečka, která je určena k otevírání PDF dokumentů. Pokud tedy na pracovní ploše otevřete PDF dokument, automaticky se spustí aplikace Čtečka a zobrazí jeho obsah v celoobrazovkovém režimu. Pro navigaci v dokumentu pak slouží posuvník nebo tlačítka se šipkami. Není ale například možné otevřít si více PDF dokumentů současně a třeba porovnávat jejich obsah. Důsledek je jasný - neobejdete se bez některého z klasických programů pro prohlížení PDF.

Náhrada chybějících funkcí

Kromě lepšího prohlížeče PDF dokumentů bude mnoho uživatelů jistě postrádat i tlačítko Start na hlavním panelu. Je možné jej snadno nahradit například pomocí aplikace Start8 nebo bezplatného programu ViStart. To s sebou ale nese malý problém s dalším ovládáním Windows 8. Klávesa [Win] totiž nyní bude otevírat nově instalovanou nabídku Start, namísto té s dlaždicemi. Do nabídky Start z Windows 8 se však snadno dostanete najetím myší do levého dolního rohu obrazovky a kliknutím na automaticky zobrazený miniaturní náhled plochy s dlaždicemi. Tento problém můžete obejít například také instalací panelu RocketDock, který zobrazí speciální lištu pro spouštění aplikací a funkcí, známou z operačního systému OS X, na pracovní ploše Windows 8. Lišta RocketDock je také daleko lépe ovladatelná prsty, na rozdíl od klasické nabídky Start.
S dalšími nástroji je možné zajistit přímý přechod na pracovní plochu po přihlášení k počítači. Skip Metro Suite za vás po přihlášení k Windows 8 použije klávesovou zkratku [Win + D], která vás dostane rovnou na pracovní plochu. Program se navíc automaticky nastaví na automatické spouštění se startem Windows, takže se o něj nemusíte dále starat. Automatickým přechodem na plochu bohužel neušetříte žádný čas při startování počítače, Windows stejně nejdříve nahrají nabídku Start s dlaždicemi, ale ta se okamžitě přepne na plochu. Skip Metro Suite umí navíc i vyřadit z provozu panel Šém a další nové ovládací prvky, bez kterých se při práci s klasickou pracovní plochou můžete obejít.

Apple Time Machine ve Windows 8

Zcela novou funkci operačního systému najdete v Ovládacích panelech pod volbou »Systém a zabezpečení / Historie souborů«. Tento nástroj bude automaticky zálohovat vaše osobní data do externího úložiště - typicky lokálního či síťového disku. Sami si přitom můžete nastavit, jak často budou kopie souborů ukládány a jak dlouho budou uchovávány jejich starší verze. Použijte k tomu předvolby z nabídky »Upřesnit nastavení«. Uživatelé počítačů Apple s OS X budou tuto funkci znát pod názvem Time Machine. Předvolby zálohování dat však Microsoft vyřešil o něco lépe a nabízí také více možností nastavení. Funkce Time Machine i Historie souborů se navíc neomezují jen na prosté zálohování. Oba nástroje zohledňují datum poslední změny souborů a umožní vám vrátit se zpět ke kterékoli z předchozích verzí. Ve Windows 8 k tomu slouží nové tlačítko »Historie« na pásu karet v Průzkumníkovi.

Cloud propojuje konkurenci

Velkým tématem všech tří testovaných operačních systémů jsou cloudová úložiště. Apple synchronizuje obsah počítačů a mobilních zařízení prostřednictvím své internetové služby iCloud, ve Windows 8 zastává tuto úlohu úložiště a stejnojmenná aplikace SkyDrive. Ve Windows 7 sloužila pro synchronizaci služba Live Mesh, kterou dnes rovněž nahradila lépe vybavená aplikace SkyDrive.
Jsou to právě cloudové služby, ve kterých se nakonec úhlavní konkurenti setkávají. SkyDrive nabízí i klientské aplikace pro OS X a iOS a stejně tak uživatelé Windows mohou použít iCloud aplikaci pro svůj operační systém. Díky tomu je možné si bez problému vyměňovat data mezi počítači s Windows, iMacy, tablety i smartphony. Také platformy, na kterých cloudové aplikace běží, přispívají ke vzájemnému usmíření - iCloud totiž nevyužívá k ukládání dat jen vlastní servery Applu, ale také cloudovou platformu Windows Azure.

SKORO BEZCHYBNÝ
Když pomineme problémy s ovladači, kvůli kterým Windows 8 zatím nepodporují některá hardwarová zařízení, těžko bychom na novém operačním systému hledali závažnější chyby. Prostor ke zlepšení dává snad jen trochu zbytečné tlačítko v panelu Šém a další prohřešky proti ergonomii ovládání.

SDÍLENÍ OBSAHU JEN OBČAS
Tlačítko »Sdílet« v novém panelu Šém umožňuje rychlé odesílání obsahu vašim přátelům, avšak pouze z určitých aplikací v celoobrazovkovém režimu. Jestliže na něj kliknete na klasické pracovní ploše, nenajdou Windows nic ke sdílení, přestože máte třeba na popředí otevřený nějaký dokument či fotku. S takto omezenou funkcionalitou je přítomnost tlačítka »Sdílet« v jednom z hlavních ovládacích prvků zcela zbytečná.

DOKÁŽETE VYPNOUT POČÍTAČ?
Nového ovládacího panelu Šém se týká i naše druhá výtka k Windows 8. Už jsme si zvykli, že se předchozí verze Windows vypínají tlačítkem »Start«, najít vypínač Windows 8 je ale ještě o něco kurióznější. Tlačítko »Vypnutí« se totiž nachází pod volbou »Nastavení« v panelu Šém. Bude tedy asi jednodušší zapamatovat si klávesovou zkratku [Alt + F4], která zavře nejen aktuální okno aplikace, ale nabídne i vypnutí, restart či uspání Windows 8.

DVĚ SADY OVLÁDACÍCH PANELŮ
Dvojakost uživatelského rozhraní se projevuje i v nastaveních operačního systému: kromě standardních Ovládacích panelů je k dispozici i nastavení nové nabídky Start, kde se například v nabídce »Obecné« objevuje funkce pro reset počítače do továrního nastavení.

SPOUŠTĚNÍ APLIKACÍ Z NABÍDKY START NA PRACOVNÍ PLOŠE
Na rozdíl od OS X poskytují Windows 8 maximální volnost. Pomocí jednoduchého odkazu je možné přímo z klasické pracovní plochy spouštět aplikace z Windows Store. Vytvořte si na pracovní ploše nového zástupce a jako umístění zadejte »%windir%\explorer.exe shell:::{ 4234d49b-0245-4df3-b780-3893943456e1}«. Nový zástupce bude směřovat do složky se zástupci všech aplikací instalovaných v nové nabídce Start.

KLÁVESOVÉ ZKRATKY PRO PRACOVNÍ PLOCHU
Windows 8 je možné rychle a pohodlně ovládat pomocí klávesových zkratek, z nichž většina je převzata z Windows 7. Velkou roli v ovládání operačního systému i nadále hraje tlačítko [Win].
KLÁVESOVÁ ZKRATKA FUNKCE
 + X OTEVŘE NABÍDKU SYSTÉMOVÝCH FUNKCÍ
 + C OTEVŘE PANEL ŠÉM
 + I VYVOLÁ NABÍDKU NASTAVENÍ
 + E SPUSTÍ PRŮZKUMNÍKA
 + R OTEVŘE NABÍDKU SPUSTIT
 + F VYVOLÁ VYHLEDÁVAČ
 + M MINIMALIZUJE VŠECHNA OKNA
 + U OTEVŘE CENTRUM USNADNĚNÍ PŘÍSTUPU
 + MEZERNÍK ZMĚNÍ ROZLOŽENÍ KLÁVESNICE
 + ENTER SPUSTÍ HLASOVÝ VÝSTUP


NASTAVENÍ AUTOMATICKÉHO SPOUŠTĚNÍ V NOVÉM SYSTÉMU
Doposud jsme pro vyvolání nabídky nastavení programů automaticky spouštěných se startem Windows používali příkaz »msconfig.exe« 1 . Windows 8 vás ale nyní odkážou na Správce úloh, který obsahuje i záložku »Po spuštění« 2 . Samozřejmě je dobré i nadále dbát na to, aby na seznamu byly jen nejnutnější aplikace.

VÝSLEDEK TESTU

Windows 8 zanechávají nejednoznačný dojem. Neustálé přepínání mezi klasickou pracovní plochou a prostředím s dlaždicemi je zbytečně stresující. Na druhou stranu, pod obkladem z dlaždic najdeme zásadně vylepšený operační systém. Srovnání operačních systémů:
Windows 8 nabídnou rychlý start, velmi dobrý výkon a mnoho nových funkcí, včetně užitečného zálohování dat. Vynucené rozdělení prostředí pro počítače a tablety s sebou však přináší problémy, proto by na použitelnosti operačního systému měl Microsoft ještě zapracovat. Překvapivá je i silná integrace se sociálními sítěmi. S Windows 8 se nicméně Microsoftu velmi dobře daří naplňovat jeho heslo Windows everywhere.
OS X 10.8 nabídne nejlepší design a perfektní ovladatelnost, vše navíc funguje velmi harmonicky. V některých ohledech však OS X ve srovnání s Windows 8 těžce zaostává. Jde především o grafický výkon, kde nás výsledek velmi překvapil, přestože měl Mountain Lion výhodu v nasazení na počítači iMac - tedy na svém vlastním hardwaru. Na druhou stranu, integrovaný prohlížeč Safari ukázal, že umí surfovat na internetu velmi rychle.
Windows 7 bohužel značně zaostávají v rychlosti spouštění. V grafickém i celkovém výkonu sice naopak poráží OS X, ale nakonec se musí sklonit před svým nástupcem s číslem 8. Další body ztrácejí Windows 7 v lepší ovladatelnosti, jelikož ještě nemají integrováno ovládání gesty. Datum uvedení je na nich už znát.

Windows 8 na tabletech

Uživatelé tabletů se už určitě na nový systém těší. Dokážou však Windows 8 obstát vedle iOS a Androidu? Vyzkoušeli jsme to za vás.

Windows 8 míří skutečně v první řadě na tablety, především pro ně připravil Microsoft zcela novou nabídku Start s dlaždicemi aplikací předurčených pro ovládání dotykem. Nové vlastnosti, nad kterými příznivci klasické pracovní plochy ohrnou nos, fungují na tabletech perfektně - možná dokonce lépe než na iOS či Androidu. Microsoft vstupuje na tento trh jako poslední a bude se muset vyrovnat s konkurencí, která si již získala velkou základnu zákazníků. Má však v rukávu nejméně jeden velký trumf - podporuje totiž jak platformu ARM, která zatím v oblasti tabletů dominuje, tak i procesory Intel. Samozřejmě zde nejde ani tak o konkrétní hardware, jako především o podporu klasických Windows aplikací.
Pro testování jsme neměli k dispozici variantu Windows 8 RT pro ARM procesory, ale použili jsme Windows 8 Pro na platformě Intel, konkrétně v tabletech HP Slate 2 se slabým procesorem Atom a Samsung XE700 s výkonným Sandy Bridge procesorem Core i5. Porovnávat budeme s tabletem Google Nexus 7 s Androidem 4.1 a novým iPadem s iOS 5.1.1. Protože nelze na rozdílný hardware s různými operačními systémy aplikovat jednotné testovací nástroje, provedli jsme vlastní měření. Pomocí vysokorychlostní kamery a přesných hodin jsme změřili, jak rychle je možné provádět každodenní pracovní úkony na třech různých platformách.

Z dlaždic na plochu a zpět

Při porovnání s iOS a Androidem je na první pohled jasné, že Windows 8 přicházejí na tablety ze světa klasických počítačů. Android ani iOS totiž například neumožňují zřízení více uživatelských účtů. V Androidu 4.1 se vám sice založení více účtů podaří, ale pouze velmi nestandardní cestou. Oproti tomu ve Windows 8 je práce s více uživatelskými účty naprosto přirozená, a to včetně řízeného přístupu dětských uživatelů. Pro volbu použitého účtu pak stačí prostě jen prstem klepnut na profilový obrázek.
Uživatelská nastavení jsou v Androidu i iOS poměrně omezená, v případě druhého ze jmenovaných se navíc systémová nastavení omezují jen na opravdu nejnutnější minimum. Windows 8 oproti tomu přicházejí s plnou výbavou Ovládacích panelů a k tomu ještě přidávají speciální sadu předvoleb nového uživatelského rozhraní, dostupnou prostřednictvím panelu Šém a nabídky »Nastavení / Změnit nastavení počítače«. Najdete zde zejména předvolby důležité pro mobilní zařízení, jako je deaktivace všech bezdrátových technologií nebo třeba ovládání funkce zjišťování polohy zařízení. Kombinace dvou nabídek nastavení však nefunguje vždy optimálně. Pokud například v novém prostředí, optimalizovaném pro dotykové ovládání, vyvoláte předvolby jazykové verze uživatelského rozhraní, přepne se vám ovládání na klasickou pracovní plochu, kde nastavení dokončíte ručně jen s velkými obtížemi. K tomu přispívají i další nepříjemné vlastnosti, jako je například dvojí verze dotykové klávesnice, z nichž ta pro pracovní plochu je prsty ovladatelná jen stěží. V nové nabídce nastavení navíc chybějí předvolby důležité pro mobilní zařízení. Typicky možnosti napájení najdete pouze na klasické pracovní ploše, stejně jako přesnější ukazatel zbývající kapacity akumulátoru (informační okno vyvolané společně s panelem Šém neukáže, kolik procent energie ještě zbývá).
Náš test ovládání systémových funkcí jasně ukázal, že nejrychlejším způsobem úpravy nastavení je pohyb v novém rozhraní s dlaždicemi. Každé otevření klasické pracovní plochy, například kvůli změně schématu napájení, znamená značnou ztrátu času. S podobným přepínáním prostředí se nemusejí uživatelé iOS a Androidu vůbec zdržovat -všechna nastavení najdou v jediné nabídce. Na tabletech s procesory ARM může být situace trochu jiná, jelikož Microsoft přepracuje standardní systémové nástroje pro speciální edici Windows 8 RT, ve které kromě Microsoft Office 2013 nespustíte žádné současné aplikace pro Windows.

IE 10 s omezenou nabídkou funkcí

Při používání tabletů jde samozřejmě v první řadě o surfování po internetu a pak třeba také o práci s e-maily. Výběr prohlížeče pro nové uživatelské rozhraní Windows 8 učinil Microsoft za nás - k dispozici máme jen upravenou verzi Internet Exploreru 10. Samozřejmě si můžete instalovat i jakýkoli jiný prohlížeč na pracovní plochu, jeho ovládání dotyky ale asi nebude příliš šťastné. Pro větší výběr tedy nezbude než počkat, až se ve Windows Store objeví upravené verze alternativních prohlížečů. Apple nabízí na svých zařízeních samozřejmě prohlížeč Safari a Android 4.1 sází na Chrome z dílny Googlu. V novém javascriptovém benchmarku Octane od Googlu poskytují Internet Explorer a Chrome srovnatelné výsledky, zatímco Safari hodně zaostává. S podporou standardu HTML5 se zase nejlépe vyrovnal Chrome.
Co se týká ovládání, pokračuje celoobrazovkový Internet Explorer 10 v cestě nastavené již verzí 9 - maximalizuje prostor pro zobrazení obsahu webové stránky. Surfujete prakticky výhradně v celoobrazovkovém režimu, ovládací prvky jsou skryté a vyvoláte je jednoduchým gestem. V našem testu to přineslo celoobrazovkovému Internet Exploreru vítězství díky jeho velmi plynulému ovládání. Na druhou stranu, Microsoft nezpřístupnil v celoobrazovkovém IE všechna potřebná nastavení. Konkrétně například změnu výchozího internetového vyhledávače (přednastaven je Bing) je třeba provést v klasické verzi prohlížeče. To samé platí třeba i pro nastavení zabezpečení nebo proxy serverů. Po kliknutí do adresního řádku se zobrazí dlaždice nejčastěji navštěvovaných webů a zároveň si můžete uložit i své oblíbené stránky, jejichž dlaždice se pak zobrazí v panelu na horní hraně obrazovky. Oblíbené weby se však zobrazují i ve spodním panelu - vedle dlaždic nejčastěji navštěvovaných stránek. Nejčastěji navštěvované a oblíbené stránky se navíc duplikují a oblíbené odkazy není možně nijak členit - obojí pak vede ke zdlouhavému listování v dlouhém pásu dlaždic. Lze tedy říci, že i silně redukované prostředí Internet Exploreru stále skýtá možnosti optimalizace. To samé ale platí i pro obě konkurenční platformy. V iOS je nastavení prohlížeče vyčleněno zvlášť, což je zdlouhavé. V Chrome je přístup k nastavením možný dokonce pouze po zadání konkrétního textového příkazu.
Aplikace pro práci s e-maily ve Windows 8 si zaslouží zcela zásadní výtku. Na rozdíl od e-mailových klientů v iOS a Androidu totiž podporuje připojení pouze k serverům Exchange a protokol IMAP. Zcela chybí možnost propojení se schránkami prostřednictvím protokolu POP3. Na druhou stranu, propojení se servery Gmail či Outlook.com funguje zcela bez problému, a e-mailový klient je i velmi dobře ovladatelný. Také ostatní aplikace pro práci s kalendářem a kontakty jsou přinejmenším zdatnou konkurencí obdobné výbavě v iOS a Androidu. Integrována je zde dokonce i funkce odesílání kontaktů e-mailem, která zatím chybí systému Windows Phone 7. Ke slovu přijde dlaždice »Sdílet« z panelu Šém, které jsme jinak vytýkali její pramalou užitečnost.
Pro mobilní zařízení je velmi důležitá funkce synchronizace dat. Ve Windows 8 k tomu slouží propojení prostřednictvím účtu Microsoft. Synchronizováno je nastavení pracovní plochy i aplikací, stejně jako například přístupová hesla k Wi-Fi sítím nebo oblíbené položky a historie v internetovém prohlížeči. To je jedna ze skvělých vlastností Windows 8, protože i po přihlášení k cizímu nebo zcela novému zařízení získáte stejné pracovní prostření jako na vašem tabletu. Navíc máte přístup ke cloudovému úložišti SkyDrive, které nabídne zdarma kapacitu 7 GB (majitelé starších účtů Windows Live ID získali dokonce hned 25 GB). Uživatelé úložiště iCloud a Google Drive se pak musejí spokojit jen s 5 GB prostoru. Nejdále jde ale v integraci s cloudem Apple. Jeho iCloud je nedílnou součástí operačního systému, do které se například automaticky zálohují pořízené fotografie. V Androidu si naopak musí uživatel nastavit vše sám.
SkyDrive slouží jako online diskové úložiště, do kterého si nejdříve sami musíte nahrát požadovaná data, což může třeba v případě fotografií zabrat dost času.

MOŽNOSTI NASTAVENÍ: CHYBÍ JEDNO CENTRÁLNÍ MÍSTO
V některých ohledech nejsou Windows 8 úplně domyšlená. Jestliže kliknete v celoobrazovkovém režimu na nastavení jazyka 1, budete přesměrováni na klasickou pracovní plochu do související nabídky Ovládacích panelů 2 .

INTERNET EXPLORER 10: MÁLO MÍSTA NA OBLÍBENÉ STRÁNKY
Microsoft zásadně zredukoval funkce Internet Exploreru pro celoobrazovkový režim. Jakmile klepnete prstem do adresního řádku, zobrazí se vám dlaždice s nejvíce navštěvovanými weby a po nich i vámi uložené odkazy na oblíbené stránky 1 . Špatně k nalezení je funkce »InPrivate« pro anonymní surfování 2 .

APLIKACE POŠTA: CHYBÍ PODPORA PROTOKOLU POP3
E-mailový klient z nové nabídky Start se bez problému propojí se serverem Exchange nebo e-mailovými schránkami na serverech Outlook.com či Gmail 1 . V případě některých freemailů však narazíte na chybějící podporu protokolu POP3 2 .

TEST POUŽITELNOSTI
S použitím vysokorychlostní kamery jsme měřili, kolik času potřebuje zkušený uživatel k provedení běžných úkonů v porovnávaných operačních systémech. Ve srovnání s iOS i Androidem si Windows 8 vedla dobře, přestože bylo v některých případech nutné využít klasickou pracovní plochu.

NASTAVENÍ SYSTÉMOVÝCH FUNKCÍ
Jelikož má iOS všechna nastavení dostupná na jediném místě, je jasně nejrychlejší. V případě Windows 8 je třeba pro konfiguraci napájení přejít na klasickou pracovní plochu.

SURFOVÁNÍ NA INTERNETU
Pro nastavení jiného vyhledávače je nutné přejít do klasické verze Internet Exploreru, přesto to zase tolik času nezabere. Ovládání prohlížeče Chrome na Androidu je proti tomu podstatně zdlouhavější.

ODESÍLÁNÍ A SPRÁVA E-MAILŮ
Ovládání e-mailového klienta z nabídky Start ve Windows 8 je vydařené. V iOS 5 je možné odesílat fotografie jen prostřednictvím funkce fotoaparátu, což se však s novou verzí iOS 6 zlepší.

SPRÁVA KONTAKTŮ A KALENDÁŘE
S kalendářem se pracuje nejrychleji v iOS. Funkce odesílání kontaktů je ve Windows 8 dobře ukrytá, najdete ji v aplikaci Lidé.

VÝSLEDEK TESTU

Windows 8 se postarají o větší konkurenci mezi operačními systémy pro tablety, což je pro nás uživatele jistě výhodné. Nyní totiž můžeme vybírat hned mezi třemi kvalitními mobilními systémy.
Vítězem testu se stává iOS, a to i proto, že nadcházející verze 6 vyřeší ještě některé slabiny operačního systému. Na iPadech běhá iOS naprosto perfektně, uživatel se pouze musí smířit s faktem, že mu operační systém nenabídne mnoho možností nastavení.
Největším vyzývatelem jsou jasně Windows 8, především díky dynamickému stylu ovládání, široké podpoře hardwaru i možnosti zřízení více uživatelských účtů. V některých ohledech je však systém ještě nezralý. Snad nebudeme muset čekat na Windows 9, než Microsoft tyto problémy vyřeší.
Konkurenty dohání i Android, který ve verzi 4.1 zlepšil i svůj výkon. Windows 8 to s ním budou mít ještě těžké. Google Nexus 7 s Androidem je navíc malé a levné zařízení, jaké nemá ani Apple, ani Microsoft.


Zabezpečení lze vždy vylepšit

Nová pracovní plocha je jistě pěkná a použitelná, ale udělal Microsoft také něco pro lepší zabezpečení operačního systému? Profesionální hacker se podíval Windows 8 na zoubek.

Sebastian Schreiber je vášnivý hacker a ředitel firmy, která zkoumá bezpečnostní mezery softwaru. Na Windows 8 chválí zejména lepší ochranu před škodlivými programy. K té slouží především nový systém sandboxu, který umožňuje navzájem oddělit jednotlivé aplikace. Pokud tedy virus napadne aktuálně běžící program, nemůže se nákaza šířit dál, jelikož se nedostane za hranice sandboxu. Vylepšena byla i funkce ASLR (Address Space Layout Randomization), uvedená poprvé ve Windows Vista, která omezuje zranitelnosti typu buffer overflow. ASLR pravidelně mění uspořádání klíčových dat v operační paměti, takže je útočník nemůže jasně lokalizovat a zacílit útok na přetečení zásobníku. K dispozici je i nový systém Secure Boot, který sází na důvěryhodnost hardwaru, konkrétně počítačů se základními deskami s podporou UEFI. Hned při bootování kontroluje UEFI, zda je operační systém neporušený a odpovídá zásadám zabezpečení stanoveným výrobcem. Zapomínat nesmíme ani na antivirový program, který běží trvale na pozadí operačního systému. Ve Windows 8 totiž došlo ke sloučení antiviru Microsoft Security Essentials a funkcí bezpečnostního nástroje Windows Defender.

Známá slabá místa zůstávají

Bezpečnostní experti na Windows 8 kritizují chybějící funkci automatického šifrování obsahu úložiště dat. Podobnou funkci například již dlouho nabízí iOS, kde je obsah flash paměti automaticky šifrován, navíc bez možnosti toto šifrování deaktivovat. Windows samozřejmě nabízejí funkci BitLocker, ale jen ve vyšších (dražších) edicích, jako je nyní Windows 8 Pro, a navíc je tuto součást systému pro méně zdatné uživatele poměrně složité aktivovat. Škoda že BitLocker není automaticky aktivován u všech verzí Windows 8 - zabezpečení uživatelských dat by to velmi prospělo.
Dalším bezpečnostním rizikem, které si s sebou Windows nesou již od verze XP, jsou nezabezpečené záznamy DCC (Domain Cached Credentials) z přihlašování k síti, ze kterých mohou útočníci pomocí dalších nástrojů získat a dekódovat přihlašovací údaje uživatelů. Microsoft zatím vůbec nic nepodnikl k zamezení tohoto typu útoků.
Stejně nečinný zůstává výrobce Windows i v případě tzv. DMA útoků, které se provádějí skrze rozhraní FireWire, Thunderbolt nebo PCMCIA. Prostřednictvím přímého přístupu k fyzické paměti (DMA - Direct Memory Access) může útočník obejít všechny bezpečnostní mechanismy, jako je antivir nebo firewall.
Nejednoznačně vidí Sebastian Schreiber přínos nové funkce Windows SmartScreen, která kontroluje a zaznamenává všechny instalované aplikace. To sice na jednu stranu zvyšuje zabezpečení, zároveň má však Microsoft v každém okamžiku přehled, jaký software je na každém konkrétním počítači instalován. Vyššího zabezpečení je v tomto případě dosaženo na úkor soukromí uživatelů.

Sebastian Schreiber
je u našich západních sousedů znám díky svým častým vystoupením v televizi i s živými ukázkami hackování softwaru, při kterých demonstruje, jakými metodami pracují reální útočníci na internetu. Je uznávaným bezpečnostním konzultantem a ředitelem firmy SySS.


1 ZABRAŇTE MICROSOFTU VE ŠPEHOVÁNÍ
Při každé instalaci nového programu kontaktují Windows 8 servery Microsoftu a zjišťují, zda se nejedná o škodlivý software. To sice může zajistit lepší ochranu vašeho počítače, zároveň však bude Microsoft přesně vědět, jaké programy používáte. Microsoft ale samozřejmě popírá, že by si takové informace uchovával.

Foto popis|   Windows SmartScreen můžete deaktivovat jednoduchým postupem. Otevřete si »Ovládací panely / Systém a zabezpečení / Centrum akcí«. Zde klikněte na »Změnit nastavení filtru Windows SmartScreen« a zvolte »Nedělat nic (vypnout filtr Windows SmartScreen)«. Tím sice otevřete novou bezpečnostní mezeru, kterou ale snadno zacelíte změnou nastavení v registru.

2 ZASTAVTE NEBEZPEČNÉ HACKERSKÉ NÁSTROJE
Běžně dostupný program Windows Password Recovery využívá špatně zabezpečených záznamů dat z přihlašování uživatelů k síti, aby získal přihlašovací jména a hesla k Windows. Vypnutý filtr Windows SmartScreen vás před instalací podobných programů neochrání, v registru Windows ale můžete zakázat ukládání citlivých údajů.

Foto popis|   Do vyhledávače v panelu Šém napište »regedit« a spusťte editor registru. Nyní najděte klíč »HKEY_LOCAL_MACHINE\ Software\Microsoft\WindowsNT\Current Version\Winlogon« a v pravém seznamu pak rozklikněte záznam »CachedLogonsCount«. V novém okně nastavte »Údaj hodnoty« na »0«. Nyní budou vaše přihlašovací údaje daleko lépe chráněny.

Nová nabídka Start: Windows na druhou

Nové pracovní prostředí Windows 8 rozděluje uživatele na tábory příznivců a odpůrců. Zeptali jsme se experta na jeho názor na nové uživatelské rozhraní.

Nová nabídka Start ve Windows 8 byla vytvořena primárně pro uživatele přenosných zařízení s dotykovou obrazovkou. Už se ale tolik nemyslelo na stále ještě převažující většinu uživatelů klasických počítačů, kteří pracují s klávesnicí a myší. Justin Maguire, zkušený softwarový designér, vidí Windows 8 jako opožděný krok vpřed, který ale ve svém výsledku může pro Microsoft znamenat významný úspěch. Uživatelé budou nejméně zpočátku rozdělení a je otázkou, zda se ty váhající podaří přesvědčit, že jsou Windows i nadále především pracovním nástrojem.
K hlavním výtkám nespokojených uživatelů patří především chybějící tlačítko Start a související nabídka na pracovní ploše. Justin Maguire pracuje s Windows 8 od první uvolněné testovací verze, po klasické nabídce Start ale netruchlí. Strukturovanou hieratickou nabídku Start lze škálovat pouze do určité míry, při deseti až patnácti položkách se již ale stává nepřehlednou, obzvlášť pokud bychom ještě přidali další součásti ekosystému Windows 8, jako jsou složky s hudbou, fotkami či videem, e-maily, obchod s aplikacemi nebo cloudové úložiště. Proto je trendem spíše směřování k nabídkám založeným na postupném vyhledávání. Stačí napsat několik písmen z názvu a okamžitě se objeví příslušná funkce, aplikace nebo soubor.
Také ze sjednocení ovládání prostřednictvím klávesnice, myši a dotyků bude nakonec těžit právě uživatel. V případě Windows 8 připravil Microsoft dotyková gesta pro mnoho funkcí, ke kterým bylo dříve nezbytné používat myš. To má ale i vedlejší následky. Ovládací prvky jsou větší a množství současně zobrazených předvoleb má své limity. Designéři uživatelského rozhraní si proto musejí dobře rozmyslet priority v závislosti na tom, co uživatel potřebuje vidět na displeji svého zařízení. Už není možné zobrazit najednou stovky funkcí, ale třeba jen patnáct nejdůležitějších.

Střední cesta mezi chaosem a pořádkem

Windows 8 mají velkou výhodu v možnosti těžit ze zkušeností s ostatními operačními systémy pro zařízení s dotykovou obrazovkou. Jelikož přichází na trh jako poslední, může se Microsoft poučit z toho, co jinde funguje, nebo se naopak nepovedlo. Nejlepším příkladem jsou aktivní dlaždice, které ukazují nové zprávy, události v kalendáři a další informace přímo na ploše nové nabídky Start. Podobná funkce například v iOS po celou dobu chybí. Přitom právě zobrazení aktuálních informací z internetu na nejvyšší úrovni uživatelského rozhraní poskytne uživateli možnost rozhodnout se, zda stojí za to reagovat a vyvolat příslušnou aplikaci či nikoli.
Na jedné straně tedy máme Apple a jeho iOS se striktními pravidly, na straně druhé pak zcela volný Android s opačným extrémem, který může snadno vést k chaosu. Windows 8 se snaží jít střední cestou a poskytovat informace svým vlastním způsobem a současně je pohodlně zpřístupnit. Navíc je možné nastavit si dlaždice v nové nabídce tak, aby vás nezahlcovaly obsahem, nebo jim dát naopak úplnou volnost a nechat je zásobovat vás informacemi ze všech koutů internetu.

Justin Maguire
vedl jako výkonný kreativní ředitel velké softwarové projekty pro firmy Siemens, DHL, AT&T či Vodafone. Více než deset let také pracoval v Microsoftu na vývoji kancelářských aplikací, operačního systému Windows a na produktech pro mobilní zařízení.

RYCHLÝ START PROGRAMŮ DÍKY VYHLEDÁVAČI
Pokud začnete v nabídce Start psát na klávesnici, aktivujete automaticky vyhledávání. Díky tomu se rychle dostanete i k dobře ukrytým systémovým funkcím, jako je připojení zařízení prostřednictvím Bluetooth, nebo snadno spustíte i různé zřídka používané aplikace.

NASTAVENÍ DLAŽDIC PODLE VLASTNÍCH POŽADAVKŮ
Aktivní dlaždice vám nabídnou vždy aktuální informace přímo v nabídce Start 1, což je užitečné zejména na mobilních zařízeních. Naopak pro uživatele běžného počítače může být míhání informací na dlaždicích obtěžující. Aktivní dlaždice však můžete velmi jednoduše vypnout 2 .