Přejít k hlavnímu obsahu

Jak by počítač sestavil profesionál

Počítač na míru

Jak by počítač sestavil profesionál

Hotový PC je pro amatéry. Profesionál si ho raději sestaví sám přesně podle svých požadavků. Pomůžeme vám s výběrem komponent.
  CHRISTOPH SCHMIDT, PAVEL TROUSIL  

CHRISTOPH SCHMIDT
Redaktor Chipu preferuje před hotovou sestavou z továrny vlastnoručně sestavený počítač. Samozřejmě ví, že zvolené komponenty musí spolu optimálně spolupracovat.

Osobní počítač není jen součet jednotlivých komponent, hodně závisí i na jejich optimální „týmové spolupráci“. Toho by si měli být vědomi především nadšenci, kteří si chtějí svůj počítač sestavit sami. Platí to ale i pro zákazníky, kteří mají v úmyslu koupit si už zkompletovaný systém. Podle jeho parametrů musí totiž zjistit, zda bude splňovat všechny jejich požadavky. Kvůli rychlému pokroku v oblasti technologií je však nejen pro běžné zákazníky, ale i pro počítačové nadšence výběr komponent obtížný. Je výhodnější zvolit předchozí generaci procesoru, grafické karty nebo základní desky, nebo je lepší vsadit na sice dražší, ale nejnovější verzi, která nabízí víc a může se v dlouhodobém horizontu vyplatit, protože následný upgrade může být jednodušší a levnější? Ukážeme vám, jak se vypořádat s nabídkou prodejců komponent, a také vám na základě našich testů a zkušeností doporučíme ty nejlepší součástky (viz také Průvodce po CPU a GPU, str. 98).

Jaký počítač pro koho?

Jak výkonný by měl být počítač, to samozřejmě závisí na tom, jaké úkoly se od něj budou vyžadovat. Proto jsme připravili doporučení všech komponent pro počítače tří výkonnostních úrovní. Cenově příznivý základní počítač pro začátečníky by se měl vypořádat s Officem, internetem i s přehráváním multimédií včetně Full HD videa. Středně výkonný počítač by měl být navíc schopen HD video zpracovávat a měli byste si na něm zahrát nejnovější hry ve standardní kvalitě. High-end počítač by pak měl být dostatečně rychlý pro nejnovější herní tituly provozované ve vysokém rozlišení a se všemi detaily a zpracovávat a vytvářet videa ve Full HD.

PROCESOR: Intel, nebo AMD?

Procesor je srdcem každého počítače. Od něj se také odvíjí základní deska i další komponenty PC.

Pro vyhodnocení výkonu procesoru dříve stačilo znát jeho taktovací frekvenci a počet jader. V současnosti už je to složitější, protože CPU může mít například v sobě více či méně výkonný grafický čip, může zvládnout více vláken na jádro (threads) a poměr výkonu k taktovací frekvenci může být srovnatelný jen v rámci jedné rodiny procesorů.
Při návrhu počítačové sestavy si nejprve musíte vybrat procesor. Od něj se odvíjí celkový výkon sestavy, ale také její spotřeba a hlučnost. Generace procesoru a verze navíc určují i základní desku, kterou lze pro něj použít. Protože procesory, patice ani čipové sady obou výrobců, tedy AMD a Intelu, nejsou vzájemně kompatibilní a jsou zajímavé pro různé skupiny uživatelů, budeme vám následně jednotlivé komponenty představovat nezávisle pro oba výrobce zvlášť.

AMD: Dobrý výkon za méně peněz

Podle IDC je firma AMD tou menší ze dvou výrobců procesorů pro stolní osobní počítače a její tržní podíl je asi 26 procent. Texaský výrobce navíc nemůže tak úplně držet krok s lídrem trhu Intelem v oblasti špičkového výkonu a energetické účinnosti. Nejvýkonnější procesory AMD jsou ale až o 40 % levnější než srovnatelné procesory od Intelu, a levnější jsou navíc i základní desky s AMD čipsety.
ZÁKLADNÍ:  Pro sestavení základního počítače má v současnosti AMD zajímavější a rozmanitější nabídku než Intel. Její procesor Zacate E-350 lze ale ve skutečnosti koupit jen připájený na základní desku (cena cca 2 500 Kč) nebo nainstalovaný v miniPC barbonu. Hlavním lákadlem tohoto řešení je poměrně výkonný grafický čip, který pomůže méně výkonnému CPU s dekódováním HD videa. Procesor zvládne standardní úkoly.
STŘEDNÍ:  Série A procesorů AMD pro patici FM1 obsahuje malá CPU s výkonnou grafikou. Výkon procesorů je na stejné úrovni jako výkon základních modelů od firmy Intel, ale právě grafika je v jejich případě mnohem výkonnější. Ta pomáhá urychlit video, efekty na pracovní ploše a starší hry. Špičkový model této série A8-3870K nabízí nejvyšší výkon v této třídě.
HIGH-END:  Nejvýkonnější a nejnovější procesory AMD pochází z řady FX určené pro patici AM3+. Skládají se ze dvou až čtyř modulů, z nichž každý obsahuje dvě výpočetní jádra. Výpočetní výkon je dostatečný i pro ty nejnáročnější moderní hry. Procesory FX však spotřebují při plném vytížení asi o 60 % energie více než konkurenční produkty Intelu. Vzhledem k nižší úrovni cen oproti Intelu doporučujeme zvolit nejvýkonnější model FX-8150 - zajistíte si tak výkonnostní rezervu i do budoucna.

Intel: Nízká spotřeba a vysoký výkon

Intel, firma s vedoucím postavením na trhu s procesory, má velmi širokou a poměrně přehlednou nabídku různých modelů. Pro levné počítače nabízí procesory Celeron s cenou cca od 1 000 do 1 250 Kč, následuje série Pentium s cenou cca 1 500-2 200 Kč. Aktuální Core i3 procesory vás vyjdou přibližně na 2 800-3 800 Kč, střední třída Core i5 pak stojí od 4 400 do 5 800 Kč a za high-endové procesory Core i7 vynaložíte od 6 800 do 24 000 Kč. Špičkový model Core i7-3960X je asi o 30-40 procent výkonnější než nejrychlejší procesor AMD FX-8150, stojí ale také asi pětkrát více. Nicméně pokud požadujete nejvyšší výkon, high-endovým procesorům Intel se stejně nevyhnete. Intel má výhodu i v energetické účinnosti. Nejnovější procesory Ivy Bridge jsou už totiž vyráběny 22nanometrovou technologií, a jsou tedy o generaci dál než produkty AMD. V případě stejného výpočetního výkonu jsou tedy asi o 30 % úspornější, v důsledku čehož mají nižší odpadní teplo a obejdou se bez hlučných ventilátorů.
ZÁKLADNÍ:  Pokud si chcete sestavit základní sestavu s možností dalšího upgradu, doporučujeme zvolit desku s paticí 1155, pro kterou je k dispozici celá škála různých CPU. Jako základ si můžete pořídit procesor Pentium G850 (cca 1 600 Kč), který má dvě jádra a taktovací frekvenci 2,9 GHz. Je dostatečně výkonný pro většinu běžných úkolů a spolu se samostatnou grafickou kartou zvládne i moderní počítačové hry. Pokud budete později potřebovat více výpočetního výkonu, můžete na stejné základní desce upgradovat. Pro základní počítače je podle Intelu určen i procesor Core i3, ten však tuto třídu překračuje jak výkonem, tak cenou. Praktičtější je tedy podle nás zvolit Pentium a ušetřené peníze investovat do menšího SSD disku, který zrychlí PC mnohem více než rychlejší procesor Core i3.
STŘEDNÍ TŘÍDA:  Procesory Intel Core i5 3. generace (Ivy Bridge) jsou v podstatě high-endové procesory, pokud jde o výkon. Navíc mají i výkonnou grafiku, která urychluje dekódování videa. V neposlední řadě jde o procesory, které pracují s energií velmi efektivně. Mezi ostatními je můžete identifikovat tak, že jejich čtyřmístné označení po „i5“ začíná číslicí 3 (jako 3. generace). Doporučujeme vám procesor Core i5-3570K, který je ve výkonu jen o něco slabší než drahé CPU i7 a navíc má výkonnou grafiku HD4000. Kdo si chce postavit opravdu tichý počítač, může zvolit za podobnou cenu verzi s velmi nízkou spotřebou energie, která má nižší základní frekvenci. Tyto „S“ procesory mají maximální TDP o stupeň nižší a asi o 10 % nižší výkon. Modely „T“ jsou v obou směrech ještě o krok dál.
HIGH-END:  Core i7-3770K (cena asi 7 800 Kč) je nejrychlejším „Ivy Bridge“ procesorem od Intelu. Je určen pro patici LGA 1155 a je to v podstatě i to nejvýkonnější řešení, které můžeme s přihlédnutím ceně doporučit. Základních desek s paticí Intel Socket 2011 je totiž zatím málo a jsou poměrně drahé (cena cca od 4 500 Kč). Nejnižším modelem pro patici 2011 je i7-3820 (cena asi 7 000 Kč), který je méně výkonný než Core i7-3770K. Pouze už velmi drahý model 3930K za cca 13 500 Kč nabízí asi o 30 procent více výkonu než námi doporučený model. O dalších asi 10 000 Kč dražší CPU Intel Core i7-3960X je pak o několik procentních bodů rychlejší a lze ho díky volnému multiplikátoru přetaktovat.

SPRÁVNÁ PATICE PRO KAŽDÝ PROCESOR
Každá nová generace procesorů má jinou velikost, upořádání i požadavky na napájení. Pro různé rodiny procesorů AMD i Intel jsou tedy určeny jiné patice.

Foto popis|  AMD - Sockel FM1.  V případě procesorů pro patici FM1 není northbridge na základní desce, ale je součástí CPU.
Foto popis|  AMD - Sockel AM3+.  Nové procesory FX fungují i ve starších základních deskách AM3 - optimálně ale pouze v aktuálních deskách AM3+.
Foto popis|  INTEL - Sockel 1155.   Nejnovější patice 1155 pojme mnoho procesorů, ale není kompatibilní se svou předchůdkyní 1156, a to jen kvůli malým úpravám.
Foto popis|  INTEL - Sockel 1156.  Intel vyvinul patici Socket 1156 pro první CPU Core i. Tyto procesory ale nelze použít v nové patici 1155.

SYSTÉM VODNÍHO CHLAZENÍ
Výkonný procesor AMD FX-8150 spotřebuje při plném zatížení hodně energie, a tak by byl standardní ventilátor příliš hlučný. Proto AMD dodává tento procesor alternativně i se systémem vodního chlazení.

OZNAČENÍ PROCESORŮ AMD
„Tajemné“ označování procesorů AMD série A (střední třída) a série FX (high-end) vypovídá mnohé o jejich výkonu.

OZNAČENÍ PROCESORŮ INTEL
Také Intel označuje svoje procesory podle určitého vzoru. Z označení tak lze odvodit výkon a další funkce CPU.

SPOTŘEBA ENERGIE A HLUČNOST
Procesory Intel nové generace s kódovým označením Ivy Bridge se vyrábí 22nanometrovou výrobní technologií. Spotřebují tedy asi o 30 % energie méně a vystačí si s menšími ventilátory.

DOPORUČENÉ CPU
Máme pro vás doporučení pro všechny tři třídy PC: základní, střední i high-endovou. Kdo chce především ušetřit, ten ať se spolehne na AMD, kdo klade větší důraz na výkon, tomu doporučujeme Intel.

ZÁKLADNÍ DESKY a čipové sady

Při výběru základní desky věnujte pozornost především čipové sadě, která v zásadě určuje její vlastnosti a výkon.

AMD: Sledujte rozhraní

Pro AMD procesory jsou v současnosti dostupné tři čipové sady a tím i „rodiny“ základních desek. AMD integrovala podporu USB 3.0 do čipové sady dříve než Intel, přesto si dejte pozor, zda vámi vybraná deska nejnovější standard USB podporuje, stejně jako rozhraní SATA 3 (SATA 6 Gb/s).
ZÁKLADNÍ:  S procesory E-350 a E-450 moc velký výběr mít nebudete. Ty se dodávají připájené na základních deskách s čipovou sadou AMD-50M, nebo rovnou v barebonech.
Pozor: Ne všechny základní desky jsou vybaveny konektory USB 3.0 a SATA 3!
STŘEDNÍ TŘÍDA: Pro procesory A4-A8 nabízí AMD čipové sady A55 a A75. Doporučujeme vám desku s moderním čipsetem A75, který podporuje šest SATA 3 portů a čtyři nativní USB 3.0 porty. Sada A55 nabízí jen tři SATA 3 porty a pouze USB 2.0.
HIGH-END:  Pro procesory AM3+ doporučujeme základní desky s čipovou sadou AMD 970. Nákladnější desky 990X můžete osadit až dvěma grafickými kartami, verzi 990FX dokonce čtyřmi najednou. To se vám ale bude hodit jen ve výjimečnně (např. pokud budete hrát hry na více monitorech).

Intel: patice pro všechny případy

Čipové sady Intelu 7. řady už nativně podporují moderní rozhraní (USB 3.0). V případě starších čipových sad k nim museli výrobci základních desek dodávat dodatečné řadiče pro podporu USB 3.0 a SATA 3 a takovéto řešení bylo méně výkonné.
ZÁKLADNÍ:  Pokud chcete ušetřit náklady a zachovat možnost následného upgradu procesoru, vyberte si základní desku s čipovou sadou Intel H61. Předem si ale zkontrolujte, zda deska podporuje i nové procesory Ivy Bridge. V tom případě se ale budete muset vzdát nativní podpory USB 3.0 a SATA3, kterou však snadno a levně získáte v podobě přídavné karty.
STŘEDNÍ TŘÍDA:  Naše nákupní doporučení, tedy čipová sada Intel Q77 Express, nabízí mimo jiné i jednu „cool“ funkci - technologii vPro. S ní totiž můžete například zapnout počítač i na dálku, snadno konfigurovat BIOS (přesněji UEFI) a bootovat různé operační systémy. Podpora USB 3.0 je samozřejmostí.
HIGH-END:  Nejlepší základní desky s paticí 1155 mají čipovou sadu Intel Z77 Express. Ta kromě podpory USB 3.0 a SATA3 nabízí řadu možností, jako je podpora více grafických karet, a vyhovovat tedy bude i náročným počítačovým hráčům.

VHODNÉ PAMĚTI RAM
Všechny moderní základní desky podporují paměť typu DDR3. Pro střední třídu PC doporučujeme nejprodávanější a cenově příznivé paměťové moduly DDR3-1600 od značkových výrobců. High-endové základní desky podporují i rychlejší paměti, a to až DDR3-2800, které však přináší jen malé zvýšení rychlosti za velký příplatek.

VHODNÝ NAPÁJECÍ ZDROJ
Jaký výkon by měl napájecí zdroj mít, to závisí do značné míry na tom, jakou grafickou kartu si vyberete a kolik energie vyžaduje. Pro běžný počítač bez samostatné dedikované grafické karty je dostatečný zdroj s výkonem 300-400 W. V případě, že budete instalovat grafickou kartu, musíte přidat mezi 55 W (např. Radeon HD 7750) a 300 W (nVidia GeForce GTX 690) a počítat s rezervou asi 20 procent. Důležité: Účinnost napájecího zdroje by měla být nejméně 80 procent.

Foto popis|  Za 8 GB paměti DDR3 můžete zaplatit 1 300 Kč (Kingston Value RAM 1600), nebo také až 4 000 Kč (Kingston HyperX 2666 MHz).
Foto popis|  V případě high-endových systémů pracuje napájecí zdroj 50:50 pro grafickou kartu a pro zbytek systému.

DOPORUČENÉ ZÁKLADNÍ DESKY
Čipová sada určuje, jaké vlastnosti základní deska má. Uvedená cena je průměrná a ukazuje, že i základní desky jsou levnější pro AMD než pro Intel.

GRAFIKA - KARTA či integrovaná?

Oba výrobci GPU se trumfují stále novějšími generacemi svých karet. V současnosti má mírně navrch nVidia s GPU „Kepler“.

Samostatné grafické karty jsou zajímavé především pro náročnější hráče počítačových her. Na str. 101 našeho časopisu najdete podrobný přehled testovaných karet.
ZÁKLADNÍ:  Za základní samostatnou grafickou kartu pro hraní 3D her zaplatíte cca 2 500 Kč a více - kupovat nižší model než AMD Radeon HD 7750 nedoporučujeme (nebyl by rychlejší než integrovaná grafika). Tato karta zvládá hry jako „Skyrim“ nebo „Dirt 3“ v rozlišení 1 680 x 1 050 a výkonnostně poráží srovnatelně drahé modely karet od nVidie.
STŘEDNÍ TŘÍDA:  Moderní hry svižně poběží na grafické kartě za cca 6 000 Kč. V této cenové relaci se v testech velmi dobře daří kartám s GPU AMD Radeon HD 7870.
HIGH-END:  Nejnovější čip je také nejrychlejší - v současné době je to žhavá novinka nVidia GeForce GTX 690 (cena asi 25 000 Kč). Model GTX 680 sice zvládne asi o 30 procent snímků za sekundu méně, zato ale stojí polovic. Proto vám jej doporučujeme.

HLADOVÉ GRAFICKÉ KARTY
Grafické karty strčí, co se týká oblasti čistě výpočetního výkonu svých několika set paralelních výpočetních jednotek, procesor osobního počítače hravě do kapsy. A platí to i pro spotřebu energie - nejvýkonnější grafické karty si totiž při plném zatížení řeknou o 400 i více wattů. Proto se pro jejich provoz vyžaduje napájecí zdroj s výkonem alespoň 800 W a vhodné kabely pro připojení.

DOPORUČENÉ GRAFIKY
Každý, kdo byť jen příležitostně hraje náročnější 3D hry, by si měl pořídit dedikovanou (samostatnou) grafickou kartu. Karty levnější než 2 000 Kč se však v podstatě nevyplatí kupovat. Nejsou rychlejší než integrovaná grafika.

SSD DISK MÍSTO magnetického disku

Použití SSD disku asi nejvýrazněji přispěje ke svižnému chodu PC.

Pokud už jste někdy pracovali s počítačem, který má SSD disk, nebudete chtít nic jiného. Vzhledem k tomu, že 128GB SSD disk stojí přibližně stejně jako 1TB klasický disk, zůstává jen otázka, zda skutečně potřebujete disk s takovou kapacitou.
ZÁKLADNÍ:  SSD disk Crucial m4, který se velmi pěkně umístil v naší tabulce levných disků, zakoupíte asi za 2 600 Kč. Poskytuje dostatek prostoru pro systém i důležité aplikace a data. Je také dostatečně rychlý, aby se na něm projevil „turboefekt“ SSD.
STŘEDNÍ TŘÍDA:  Samsung SSD 830 je nejrychlejším diskem našeho Top 10 SSD disků (stojí acca 5 200 Kč). Má kapacitu 256 GB, přenosovou rychlost přes 500 MB/s.
HIGH-END:  Speciální SSD disk OCZ RevoDrive 3 X2 v podobě PCIe karty (cena asi 11 000 Kč) je rychlejší než SATA disky. Pozor: Řadič této karty potřebuje několik sekund, než nabootuje. Na oplátku pak ale dodává data asi dvakrát rychleji než SATA3 disky.

KDYŽ UŽ SATA NESTAČÍ
Dokonce i levnější SSD disky jsou asi pětkrát rychlejší než klasické pevné disky a na dotazy reagují asi 100krát rychleji. SSD disky se většinou připojují pomocí SATA rozhraní - nejlépe pomocí SATA3. Ani to však nemusí v některých případech SSD diskům stačit. Disk OCZ RevoDisk pro náročné uživatele se proto připojuje přímo do slotu PCI Express. To umožňuje třikrát rychlejší přenosy dat.

DOPORUČENÉ SSD DISKY
Dokonce i levné a běžné SSD disky pracují výrazně rychleji než klasické magnetické pevné disky. Dražší pevné disky mají především vyšší kapacitu; rychlost už není dramaticky vyšší, ale je znatelná.

Foto popis|  Za SSD disk OCZ RevoDrive 3 X2 v podobě karty PCIe x4 sice dáte asi 10 000 Kč, operační systém vám ale naběhne téměř okamžitě.