Přejít k hlavnímu obsahu

On-line půjčovny v Čechách

On-line půjčovny v Čechách

Ve vodách českého internetu by již neměl být problém stahovat filmy pohodlně a legálně - tedy alespoň máme-li věřit prohlášením některých médií a provozovatelů zdejších on-line videopůjčoven a archivů. Je však realita opravdu tak růžová, nebo není všechno zlato, co se třpytí?
    PATRIK KHUDHUR  

Klidný večer u domácího kina začíná vždy stejnou otázkou: A co si pustíme dnes? Svou sbírku DVD a Blu-ray disků jste již zhlédli několikrát a nejbližší kamenná půjčovna leží na druhé straně města - co s tím? Odpovědí mohou být on-line služby, konkrétně Video-on-Demand (VoD), tedy video na vyžádání nebo lidověji on-line půjčovny videa, chcete-li. Samozřejmě že by bylo krásné, kdyby tyto půjčovny nabízely rovněž obsah v HD kvalitě, jenže zde se nachází první problém. Začněme však od píky, které služby jsou u nás vlastně dostupné?

Včera a dnes

Při pohledu do historie zjistíme, že průkopníkem v oblasti VoD u nás byl Český Telecom. Ten v roce 2004 přišel s projektem Starzone.cz, který byl omezen pouze na předplatitele ADSL připojení od Českého Telecomu. Ostatní měli jednoduše smůlu. Stahování filmů bylo zpoplatněno, Starzone však trpěl především neduhem v podobě slabé nabídky opravdových trháků.
Nyní tu máme přece jen lepší situaci. Půjčoven je hned několik, mezi největší však bezesporu patří dvojice Topfun a Voyo. K tomu připočtěme například O2TV, provozovanou poskytovatelem internetového připojení a operátorem Telefónica O2, a můžeme jakžtakž sumírovat. Ze zahraničních služeb u nás fungují také iTunes (http://www.itunes.com), kde je k dispozici více než dva a půl tisíce snímků, často v HD kvalitě. Bohužel jsou pouze v angličtině s anglickými titulky, což mnohým Čechům nemusí vyhovovat, už vzhledem k tomu, jak je u nás historicky protežován dabing. Podívejme se tedy nyní blíže na zmiňovaný pár čistě českých půjčoven. Topfun (cz.topfun.tv) na své domovské stránce nabízí dva hlavní balíčky - Topfun Nonstop za 189 Kč měsíčně s přístupem ke „stovkám“ filmů a Topfun Start za 49 Kč měsíčně s přístupem k 50 filmům měsíčně. Jednorázové půjčovné se průměrně pohybuje kolem 53 Kč, několik filmů je rovněž možno trvale stáhnout za cenu v rozmezí 60-190 Kč, a máteli chytrý televizor Samsung, můžete filmy sledovat přímo v něm. Zatím tedy zní vše skvěle - tedy než se podíváme na nabídku filmů…

Novinky? Béčka a alternativa

Nabídka na Topfun je velmi omezená. Například z celého roku 2011 je zde pouhých 19 (!) filmů. Průměr hodnocení na ČSFD činí slabých 59 % a nejlépe hodnoceným snímkem je s nějakými 78 % Almodóvarova Kůže, kterou nosím. O většině filmů v nabídce průměrný divák snad ani neslyšel, a určitě to nebylo jen z důvodu, že měly špatné promo. Jinými slovy: béčka, propadáky a pár kousků lehkého nadprůměru. V rubrice HD je k nalezení méně než patnáct titulů.
Ve starších ročnících se snad i dají najít zajímavé kousky, byť v omezeném množství, většinu však již člověk viděl nesčetněkrát v televizních reprízách. K dispozici je poměrně široká nabídka českých filmů, opět ale známých z televizní produkce. Všechny tituly jsou uloženy ve formátu Windows Media Video (WMV) a kódovány technologií Microsoft DRM (Digital Rights Management). K jejich přehrání je vyžadován operační systém Microsoft Windows a přehrávač Windows Media Player verze 10 či vyšší. V rámci zařízení s operačním systémem Android a iOS je využita technologie kódování HLS-AES128. Uživatel je oprávněn výlučně ke zhlédnutí titulu ve stanoveném časovém úseku, a to po úhradě smluvní ceny.

Voyo: Hezčí s archivem Novy

A jak je na tom Voyo (voyo.nova.cz)? Principiálně obdobně. Na první pohled je patrné o něco lepší zpracování webu (ačkoli estetika je do jisté míry samozřejmě věcí subjektivního soudu), u každého filmu, jichž je k dispozici něco přes tisíc, je jeho trailer (na Topfun běží jen reklamní trailery na jiné filmy). Nabídka a cena předplatného 189 Kč svou výší víceméně kopíruje Topfun, snad hlavní výhodou je zde videoarchiv televize Nova. Kromě bezplatné nabídky a předplatného jsou k mání také tzv. extra tituly, které lze zhlédnout za poplatek 80 Kč. Suma sumárum? Oba pokusy o „Netflix po česku“ jsou v podstatě typickou ukázkou úsloví „Když dva (tři…) dělají totéž, není to totéž“.
Proč ale u nás již Netflix či Hulu dávno nefungují? (Dále se dozvíte, jak lze tyto služby pomocí malého fíglu zprovoznit i u nás.) Příčinou je to, že velká studia ignorují menší trhy, přitom však lamentují nad pirátstvím na těchto trzích. Vzniká tak začarovaný kruh, z něhož ve finále netěží v podstatě nikdo. Studia bojují nesprávnými prostředky a vhodně nepracují s přirozenými slabinami ilegálního stahování. Hlavní příčinou je pohodlí a pravděpodobně rovněž touha po vyšším zisku. Pokud by si ale lidé mohli vybírat ze široké nabídky aktuálních a kvalitních titulů přímo na svých televizorech, počítačích, tabletech a dalších přístrojích, bez nutnosti složitého vyhledávání, stahování, rozbalování, bez rizika virové nákazy, otravné reklamy, v rozlišení HD a za cenu, kterou budou schopni bez mrknutí oka uhradit (ve Velké Británii jde např. o 5,99 GBP, tedy asi 190 Kč, u nás je logicky nutno kalkulovat s částkou výrazně nižší), většina by asi nejspíš příliš neváhala.

Producenti versus divák

Jak vyplývá z výše zmíněného, lokalizované video-on-demand filmy a seriály jsou u nás oproti prvnímu zdání v podstatě stále tak trochu v plenkách. Velmi omezená nabídka, dle mnohých uživatelů příliš vysoké ceny, DRM omezení (licence jsou většinou omezené časově, na určitý přístroj, nebo umožňují jen daný počet zhlédnutí) a málo obsahu ve vysokém rozlišení, to jsou namátkou některé z výtek, jimiž lze počastovat tuzemské on-line půjčovny. Je proto načase inovovat distribuční kanály. Prodej DVD klesá, Blu-Ray zatím roste, otázkou však zůstává, na jak dlouho. Podle nedávné studie společnosti PriceWaterHouse Coopers stahuje většina uživatelů pirátský obsah zkrátka proto, že jim přijde příliš drahý. Více než polovina respondentů navíc zdůraznila, že nepotřebují fyzicky vlastnit dané audiovizuální dílo (na CD/DVD/Blu-ray). 76 % dotazovaných by přitom nemělo problém zaplatit určitou nominální částku za přístup k obsahu, ideální cena se podle nich pohybuje okolo 3 USD (necelých 60 Kč) za stažení klasického filmu a 1 USD (téměř 20 Kč) za televizní show.
Řešení je přitom nasnadě - rozumná dohoda všech hlavních filmových společností s distributory obsahu. Ti ale bohužel často nemají o takovou dohodu zájem a místo toho, aby uživatelům vyšli vstříc, spíše jim házejí klacky pod nohy. Příkladem budiž licenční politika diktující poskytovatelům lokální omezení pro distribuci audiovizuálních děl. Americké on-line půjčovny tak fungují mnohdy jen pro uživatele ze zámoří. Důvodem je často to, že filmy vycházejí v různých regionech v různém časovém horizontu, přičemž Spojené státy (a Asie) mívají před Evropou náskok i několik týdnů. Producenti se tak (možná oprávněně) obávají toho, že by tyto služby kanibalizovaly na ostatních formách distribuce, tedy např. že kdyby lidé měli přístup k filmům před jejich uvedením do kin, mohlo by to negativně ovlivnit příjmy z promítání a návštěvnost. Přece jen je - alespoň na první pohled -ekonomicky rentabilnější a pohodlnější držet se osvědčeného sledu: kino, distribuce na Blu-ray/DVD, prodej práv televizním stanicím. Kromě toho si producenti také spočítali, že pro ně nejspíš bude výhodnější distribuovat licenci X subjektům po celém světě, než ji prodat jedinému subjektu s globální působností. Nebylo by krásné mít přístup do ohromného filmového archivu s desetitisíci filmy, kde za drobný paušální poplatek hravě ukojíte všechny své filmové choutky? Jádro celého problému tak po výrazném zjednodušení a zredukování spočívá v tom, zda ekonomické zájmy producentů vyhrají nad snahou o uspokojení divácké obce, nebo zda tvůrci a vlastníci práv vyjdou vstříc lidem a přispějí k vyššímu uživatelskému komfortu pro nás všechny.
         AUTOR@CHIP.CZ
 

TYPICKÉ NEDUHY VOD
Rozmazanost 1
Komprese videa je zabijákem ostrého obrazu. Tento jev bývá patrný hlavně na větších panelech. Zatímco scéna z Blu-ray disku je pěkně ostrá i na televizorech s úhlopříčkou 40 palců a více, u streamovaných filmů na vyžádání lze často zpozorovat rozmazané části obrazu, jak je patrno na ukázkové fotografii scény zabírané z ptačí perspektivy.

Malé bloky a artefakty 2
Tyto efekty jsou patrné ponejvíce v akčních scénách, například takových, kde se odehrávají hromadné bitky nebo probíhají automobilové honičky. Na ukázkovém snímku je zachycena scéna, v níž je přítomno mnoho pohyblivých prvků, zatímco zbytek je statický, například stopy kouře.

Zamrzávání pohybů 3
Scéna z filmu Muži, kteří nenávidí ženy s Danielem Craigem v hlavní roli je zcela klidná, až na pohyb filmového hrdiny. Ten však čas od času zamrzává, což je patrno například při Craigově mírném pohybu hlavou. Efekt je vidět na první pohled, protože divák se v jinak statickém prostředí soustředí právě na onen pohyblivý prvek, tedy herce.

Barevné chyby a šum 4
Poskytovatelé VoD využívají při reprodukci svých snímků sady filtrů. To mnohdy vede k přílišné saturaci barev a jejich nepřirozenosti. Při našich empirických zkouškách jsme tento efekt zpozorovali například ve scéně s umělým osvětlením. Velké jednobarevné povrchy často vykazují šum, jako na našem ukázkovém obrázku.

JAK RYCHLÉ PŘIPOJENÍ VOD VYŽADUJE
Streamování videa na vyžádání klade určité nároky na šířku pásma připojení k internetu. Aby se film netrhal a běžel plynule, je v závislosti na kýžené kvalitě snímku vhodné disponovat připojením o následujících rychlostech.
DVD KVALITA     2 MBIT/S
HD 720P     6 MBIT/S
HD 1 080P     10 MBIT/S

POROVNÁNÍ VLASTNOSTÍ: VOD BEZ DODATEČNÝCH FINES
Sledujete-li filmy on-line, nemusíte se potýkat jen s občasnými obrazovými nedokonalostmi přehrávaných snímků. Většina streamovaných videí z on-line půjčoven totiž postrádá i extra vychytávky, které bývají standardní součástí distribucí na Blu-ray a DVD discích - např. volbu audiostopy či jazyku titulkování.

HD PERLY ZDARMA: KAM NA NĚ
Kromě komerčních on-line videopůjčoven nabízí internet spoustu alternativních zdrojů snímků v HD rozlišení. Zde jsou nejlepší mezinárodní portály.
Videoportály
Na stránkách, jako je YouTube 1, je k nalezení spousta kvalitních videí, včetně těch ve vysokém rozlišení. Upload videí v rozlišení 720p (1 280 x 720 bodů) je možný již od roku 2008. O rok později provozovatel umožnil také nahrávání videí v rozlišení 1 080p (1 920 x 1 080 bodů). Trošku otravné je, že zjistit, jde-li o snímek v HD, lze až po rozkliknutí konkrétního videa. Jeho kvalitu přitom měníte pomocí ikonky s ozubeným kolečkem, která se nachází na spodní straně přehrávače. I přes podporu 1 080p je spousta klipů k dispozici v rozlišení maximálně 720p. Nabídku HD snímků optimalizovaných pro televizory naleznete na adrese youtube.com/leanback.
Kromě YouTube je další vhodnou zastávkou pro fandy HD také portál Vimeo 2 . „YouTube pro HD nadšence“ začal nabízet obsah v 720p již v roce 2006 a dnes samozřejmě nabízí také video v 1 080p. Full HD nabídku naleznete, když do prohlížeče zadáte adresu vimeo.com/ tag:1080p. Tak se vám zobrazí filmy otagované uživateli jako obsah v 1 080p. Řadu filmů v HD kvalitě můžete sledovat také na sociální síti Facebook, která rovněž umožňuje jejich uploadování.
Videa z vesmíru
Fanoušci vesmírné explorace by si neměli nechat ujít HD snímky agentury NASA 3 . Na adrese http://www.nasa.gov/multimedia/hd je k vidění řada videí se starty a přistáními raket, zachycenými historickými okamžiky a dalšími zajímavostmi pro nadšené astronauty.
Archivy zahraničních TV
Ovládáte-li němčinu, mohly by vás zaujmout archivy tamních televizních stanic. Kupříkladu ARD (ardmediathek.de) či ZDF (zdf.de/ZDFmediathek) 4 mají v nabídce HD obsah v rozlišení 720p, jen to vyžaduje trochu hledání. V archivu ZDF naleznete nastavení kvality videa podobně jako u YouTube v prostoru pod videem. Pro HD tak změňte toto nastavení na položku maximální. Snímek je pak automaticky streamován ve vysokém rozlišení - samozřejmě pokud je v něm k dispozici.
HD trailery a open-source filmy
I když nehodláte platit za video na vyžádání, na internetu lze nalézt spoustu HD filmů a videí zdarma. Například upoutávky a trailery na nové filmy v HD můžete streamovat ze stránek Applu (trailers.apple.com) nebo webu HD-trailers (hd-trailers. net). Filmoví entuziasté mohou zhlédnout počítačově generované filmy vytvořené pomocí freewaru Blender. Snímky jako Big Buck Bunny (bigbuckbunny. org) nebo Elephants Dream (orange.blender. org/download) 5 lze kompletně stáhnout v několika rozlišeních. Ideálně tak lze například přímo porovnat rozdíl v kvalitě 720p a 1 080p na různých zařízeních.
Akamai HD
Akamai HD 6 není filmový web v pravém slova smyslu. Stránka vznikla na základě společného projektu firmy Microsoft a distributora obsahu Akamai. Na adrese smoothhd. com tak uživatelé mohou najít pěknou sbírku videí v HD. Snímků není přespříliš, hlavní však je, že si pomocí nich můžete nezávisle ověřit rychlost svého připojení a jakou kvalitu videí tak můžete sledovat. Kromě samotných klipů jsou totiž k dispozici i statistiky o aktuálním připojení.
Netflix a Hulu také pro nás
Pokud jste byli ve Spojených státech a vyzkoušeli jste si jednu z těchto VoD služeb (seriály, trailery atd.) 7, nejspíš vás zklamalo, když jste se vrátili a zjistili jste, že vám regionální omezení brání provozovat je také zde. K tomu je totiž potřeba americká IP adresa. Naštěstí není nic ztraceno, neboť tuto překážku lze překonat několika způsoby. Jeden z nich je dostupný na adrese Tunlr (tunlr.net). Musíte jen změnit nastavení DNS, což například ve Windows 7 provedete ve vlastnostech svého síťového připojení. Najeďte na položku TCP/IPv4, klikněte na »Vlastnosti« a u nastavení DNS serveru vepište následující adresy IP: 64.250.122.104 a 199.167.30.144. Po restartu budete moci využívat obě americké služby.