Měsíc plný událostí
Vážení čtenáři,
minulý měsíc patřil na IT scéně rozhodně Microsoftu. Ostrý start Windows 8 zajímal úplně všechny. Zprávy se stručnou charakteristikou nového operačního systému se objevily i ve zcela netechnických médiích a jen dokázaly, jak se moderní počítače, stejně jako třeba auta nebo televize, staly součástí běžného života. Na Windows 8 vzápětí navázalo uvedení „osmičkové“ mobilní verze systému Windows Phone. Microsoft zároveň zahájil prodej svého tabletu Surface (u nás bohužel zatím ne) a proslýchá se, že vyvíjí i vlastní mobilní telefon pro systém Windows Phone 8.
Vypadá to, že firma z Redmondu udělala tenhle krok směrem k tabletům a mobilním přístrojům opravdu v pravý čas. Podle posledních údajů se prodejům tradičních stolních PC, ale ani notebooků příliš nedaří. Podle agentury IDC prodal doposud největší výrobce počítačů, společnost HP, ve třetím čtvrtletí letošního roku o 16 % méně osobních počítačů a pracovních stanic než ve stejnou dobu loni. Ani další společnosti na tom nejsou moc růžově a výrobce čipů Intel zaznamenal v tomto období o 800 milionů dolarů nižší tržby. Naproti tomu tablety a chytré mobily táhnou celý trh nahoru.
Když tvrdím, že minulý měsíc patřil Microsoftu, nemohu zapomenout ani na jeho hlavního rivala - společnost Apple. Ta definitivně „upravila“ filozofii svého zakladatele o tom, že na sedmi palcích se nedá udělat pořádný tablet, a už 2. listopadu zahájila prodej iPadu mini - 7,9palcového modelu, který by teď měl být k dostání i na českém trhu. Je určen všem, pro které je normální iPad příliš velký a kteří si zároveň chtějí užívat všech výhod (ale i nevýhod) této značky. Apple nasměroval uvedení „kompromisního“ iPadu na předvánoční trh a určitě očekává (jako ostatně vždy) pořádný zájem. Modely Google Nexus 7, Amazon Kindle Fire HD a další mu ale tentokrát (naštěstí) budou zdatnou konkurencí.
Minulý měsíc totiž tahle „cool“ značka s nakousnutým jablkem ukázala - především evropským uživatelům - i svou horší tvář. Bez předchozího varování zvýšila ve svém online obchodě ceny aplikací účtované v eurech - a zdražila tak nákupy i českým uživatelům. Apple umožňuje vývojářům zadávat ceny pouze v předem daných stupních, takže hlavně u nižších cen není možné se vůbec na původní hodnoty vrátit. Vývojář by musel jít o stupeň níž, což pro mnohé už není únosné, zvlášť když si Apple z každého prodeje nechává poměrně tučných 39 %. Zdražení prý souvisí se změnou kurzu euro/americký dolar. No, zkusme tomu věřit.
A co jsme pro vás tento měsíc připravili my? Naštěstí žádné zdražení (tedy kromě toho, které čtenářům naší iPad verze naservíroval Apple). Zato jako obyčejně spoustu novinek, testů a návodů, ze kterých bych určitě přednostně doporučil rozsáhlé srovnání nových Windows 8 s konkurenčními systémy. Porci užitečných programů v čele s nástrojem na snadný přenos systému na SSD disk najdete i na našem DVD.
Přeji vám zajímavé čtení.
Josef Mika – šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
POSTŘEHY REDAKCE
+ - Nová značka boje proti pirátům: Ne právě populární protipirátská organizace Business Software Alliance (BSA) má nový brand BSA / The Software Alliance, který prý lépe odráží posun strategického zaměření organizace. Softwarové inovace mají vliv na náš každodenní život, a tak se musí měnit i logo boje proti softwarovému pirátství. Piráti budou určitě zaskočeni.
+ Vzájemně výhodná transakce: Je to právě osm let, co čínská společnost Lenovo koupila divizi osobních počítačů americké firmy IBM. Překvapivá transakce v hodnotě 1,25 miliardy dolarů se v průběhu let ukázala jako velmi výhodný obchod pro obě společnosti. Od té doby se totiž cena akcií Lenovo zvýšila o 133 %, cenné papíry IBM svou hodnotu téměř zdvojnásobily. Ne vždy se obří transakce v IT takhle povedou.
- Tradiční výrobci váhají s tablety pro Windows RT: Poté, co Microsoft uvedl na trh levnější variantu tabletu Surface s procesorem ARM, si své další, už naplánované účinkování v tomto segmentu rozmýšlejí firmy jako Acer, Sony, HP nebo Toshiba. Nejspíše si nejsou jisté, jakou budoucnost mají levnější tablety s okleštěnými Windows 8 proti několikanásobné konkurenci. Plány na uvedení tabletu zrevidovala kupodivu i společnost Nokia.
+ Počet tištěných stran klesá, i když pomalu: Na světě se podle IDC loni vytisklo na tiskárnách a kopírkách 3,09 trilionu stran, což je o procento méně než v roce 2010. Zatímco v rozvojových zemích počet tisků ještě roste, ve vyspělých zemích už klesá. Přesto je bezpapírová kancelář ještě hodně v nedohlednu.
- Nejvíce spamu pochází z Indie: Podle společnosti Sophos pochází každý e-mail, který můžeme označit za spam, z Indie. Na druhém místě tohoto nelichotivého žebříčku skončila překvapivě Itálie (9,4 %) a třetí jsou USA (6,5 %). Česku naštěstí patří až 49. příčka s podílem 0,26 %.