Revoluce v českých e-knihách
Internetové obchody s elektronickými knihami zařadily nejvyšší rychlost a nadšení čtenáři se mohou těšit na přicházející revoluci: čtení nikdy nebylo snadnější a zábavnější.
PETR KRATOCHVÍL
Přijdete domů o půl třetí z práce, posadíte se do křesla a otevřete si svou oblíbenou knihu. Ovane vás vůně papírových stránek a vy se můžete ponořit do světa klasiky. Ano, tato představa se již brzy zařadí do historie, mezi jízdu v kočáru taženém koňmi a kolesový parník.
Všechno to má své romantické kouzlo, ale pro moderní život již existují pohodlnější technologie. Podle celé řady indicií lze očekávat, že během několika let elektronické knihy převálcují své papírové příbuzné. My vám prozradíme proč.
Jak to začalo
Čtení knih v elektronické podobě má relativně dlouhou historii začínající už u prvních CRT monitorů, na kterých první nadšenci „louskali“ své oblíbené knihy. S rozvojem moderních technologií počet fanoušků e-knih rostl až do extrémů, kdy někteří knihomolové četli i na malých displejích svých mobilních telefonů. Skutečnou revoluci ale odstartoval až v roce 2007 Amazon se svou čtečkou elektronických knih nazvanou Kindle. Nebyla to první čtečka, která se na trhu objevila, ale konkurenci zadupala do prachu díky unikátní kombinaci ceny a snadno dostupného obsahu. Prodávala se totiž za pouhých 400 dolarů a knihami ji zásobovalo největší knihkupectví světa. Byl to impulz, který všem ukázal, že elektronické knihy rozhodně budoucnost mají. V současné době už je na trhu čtvrtá generace Kindlu, a ačkoliv Amazon přesná čísla o prodejích nezveřejňuje, odborníci odhadují, že od roku 2007 prodal několik desítek milionů čteček. Když k tomu přidáte nabídku více než desítky dalších výrobců, zjistíte, že u „hardwaru“ rozhodně je z čeho vybírat.
Takové to domácí čtení…
Dříve než se ale podíváme, jak to s e-knihami vypadá v České republice, je dobré si položit otázku, proč právě elektronické knížky. Ať už patříte k příznivcům moderních technologií, nebo ne, rozhodně se nedejte zviklat tvrzením konzervativců, že „papír je papír“, a minimálně čtečku vyzkoušejte. Technologie elektronického inkoustu už pokročila natolik, že je s klasickým papírem minimálně srovnatelná!
Zásadní výhodou čtečky elektronických knih je její hmotnost, která se pohybuje pod hranicí 200 gramů. To je ve srovnání s běžnou knihou podstatně méně. Díky tomu (a kompaktním rozměrům) tak můžete číst téměř kdekoliv a kdykoliv. Dalším, poněkud úsměvným plusem je to, že při čtení „na veřejnosti“ nikdo neví, co čtete - můžete se v klidu bavit rodokapsy nebo erotikou a tvářit se, že hloubáte nad poselstvím Dostojevského. Tato „výhoda“ se před několika týdny „projevila“ v plné síle, kdy se e-bestsellerem za oceánem stal ženský erotický román „50 stupňů šedi“ od E. L. Jamesové. Čtvrt milionu prodaných knih během několika málo dnů ukázalo sílu elektronických čteček.
Neuvěřitelná kapacita těchto přístrojů navíc umožňuje uložení několika stovek (až tisíců) knih, takže si aktuální čtení můžete vybírat podle své nálady. Pokud byste chtěli mít podobnou možnost u papírových knih, budete si muset na ně doma vyhradit speciální místnost a na cesty vyrážet s rozměrným batohem.
Bestsellery na každém rohu
Jestliže jsme vás už přesvědčili, že elektronické knihy stojí za vyzkoušení a že i hardware dospěl do stadia „bezproblémovosti“, bude vás určitě zajímat, jak je to u nás se zdroji knih. Ještě před několika lety měl majitel čtečky na výběr jen pirátské zdroje či e-knihkupectví s poněkud chabou nabídkou. Na konci loňského roku ale došlo k nevídanému boomu, který zaskočil jak nakupující, tak i prodávající. Tisíce prodaných knih rozhýbaly jen pomalu rostoucí trh a v „regálech“ internetových e-shopů se začaly objevovat i bestsellery a absolutní novinky. Pravda sice je, že cena e-knih není taková, jakou by si čtenáři představovali (obvykle třetina ceny papírové knihy), to ale bohužel není vina prodejců - podrobněji jsme vás o této problematice informovali v Chipu 7/2012. I přesto je vidět, že prodeje e-knih rychle stoupají a s rostoucím zájmem čtenářů roste i počet prodejců. O světlé budoucnosti tohoto odvětví svědčí i skutečnost, že na e-knihy nyní můžete narazit i v některých „klasických“ e-shopech - například na Alza.cz. Kde se vám tedy bude nakupovat nejlépe?
E-knihy s háčky
Mávnout rukou nad všemi „detaily“ a nakoupit v libovolné prodejně mohou jen ti nejzkušenější uživatelé, kterým nebudou vadit potenciální komplikace při přesouvání knihy z prodejny na disk čtečky. Všichni ostatní by měli pečlivě vybírat, kde knihy nakoupí. Prvním faktorem ovlivňující nákup je značka vaší čtečky - ne každá se totiž popere s libovolným formátem, potažmo DRM ochranou (více na straně 99). V některých menších obchodech tak můžete zakoupit knihu, kterou si na své čtečce nepřečtete. Za problematické řešení považujeme Wooky, která sice umožní nakupování v několika e-shopech (ebux.cz, Neoluxor.cz, Rajknih.cz), ale nevýhodou je vlastní uzavřený formát e-knih.
Ačkoliv jakékoliv aktivity v tomto směru Amazon popíral, v loňském roce nabídl na svém e-shopu první knihy v českém jazyce. V současnosti na něm najdete už několik desítek knih, žádné „trháky“ mezi nimi ale nehledejte.
Možnosti zájemců o koupi elektronické knihy jsou tedy skutečně rozsáhlé (viz tabulka na straně 98), my bychom doporučili především dvě varianty: eReading a Palmknihy. Tyto obchody totiž kromě e-knih nabízí i vlastní čtečku, která je přímo propojená se samotným obchodem. To čtenáři umožní to, co si zatím plnými hrstmi vychutnávali jen Američané - snadný nákup knihy přímo ze čtečky odkudkoliv a kdykoliv. Pojďme se tedy podívat, co tyto dva obchody nabízejí.
eReading.cz - možnosti opravdu rozsáhlé
K absolutní špičce prodejců e-knih rozhodně zařazujeme portál eReading.cz. O dynamice jeho růstu svědčí i skutečnost, že od našeho posledního testu neuplynul ani rok, a za tu dobu na serveru přibylo více než tisíc knih. V současnosti tak jeho nabídka čítá téměř tři tisíce knih.
K samotnému e-shopu nemáme absolutně žádné výtky - je přehledný, nabízí celou řadu zajímavých funkcí a především se na něm příjemně nakupuje. Náš testovací nákup proběhl bez problémů a za několik desítek sekund od přihlášení byla vybraná kniha ve čtečce.
Mezi unikátní funkce, které nás zaujaly, patří například filtr knih. Vzhledem k obrovskému množství čteček a formátů se může stát, že si vyberete knihu, která bohužel nebude ve formátu, který vaše čtečka podporuje. Na webu eReading si jednoduše zvolíte filtr knih pro svou čtečku, a zobrazí se vám pouze knihy, se kterými si váš přístroj poradí.
Další příjemnou funkcí, kterou ocení každý milovník knih, je automatické zasílání „ukázek“. Když například doma či v práci surfujete a přemýšlíte, jakou knihu zvolit, můžete navštívit web eReadingu a hledat zajímavé tituly. Pokud na nějaký narazíte, stačí u něj kliknout na příkaz „Zaslat náhled do čtečky“ a pokračovat v hledání. Jakmile se svým výběrem skončíte, můžete připojit čtečku k Wi-Fi, a všechny vybrané náhledy se vám do ní automaticky stáhnou!
Tímto způsobem snadno zabráníte tomu, že byste koupili knížku, která se vám nebude líbit.
Zajímavou doplňkovou službou je bezplatné zasílání domácích zpravodajských zdrojů. Nejprve je nutné si zvolit, o jaký druh informací máte zájem (konkrétní zdroj), a poté už jen zvolíte, v jaké „periodicitě“ budete informace odebírat. Jakmile poté připojíte čtečku k Wi-Fi, vygeneruje se ze zdroje aktuální obsah a odešle se do vaší čtečky. V současnosti je k dispozici deset zdrojů, postupně ale budou přibývat další (například do měsíce se mezi zdroje aktuálních informací zařadí i server iDnes).
Příjemným bonusem je zcela lokalizovaná čtečka (o které se více dozvíte na straně 98), která nabízí přímý přístup do e-shopu a díky které můžete nakupovat a číst své oblíbené knihy opravdu kdykoliv.
Palmknihy - kvantita i kvalita
Jeden z nejstarších českých „e-knižních“ webů, původně zaměřený na bezplatné tituly, se s vervou pustil do stojatých vod internetových obchodů a uspěl. V současnosti nabízí čtenářům několik tisíc titulů, z nichž více než polovina je k dispozici zdarma. Jako jeden z mála prodejců sází na použití sociálního DRM, které umožňuje přečtení knížek v téměř libovolné čtečce. To, že Palmknihy jdou směrem vpřed, naznačuje i slovenská verze serveru a rostoucí počet slovenských knih.
Knihomolův sen
Server Palmknihy znali už uživatelé v dobách, kdy se skutečně četlo na „osobních počítačích“ Palm a kdy nejpoužívanějšími formáty byly „txt“ a „pdb“. V současné době ale jeho bezplatná část, obsahující tisíce knížek, povídek a odborných textů“, prochází „rekonstrukcí“ a připravuje se její integrace do vlastního obchodu. A je na co se těšit - obchod je přehledný a nakupování v něm zvládne skutečně každý. V rámci našeho testu jsme změřili, že cesta ke knize - od vyhledání na e-shopu přes zaplacení až do odeslání do čtečky - „měřila“ méně než minutu!
Potěšilo nás také to, že ani Palmknihy své uživatele při registraci neobtěžují zbytečnostmi a vytváření účtu je otázkou několika sekund. Jedinou výtku bychom tak měli k nakupování přes čtečku - u ní je totiž nutné jednorázové zadání Adobe ID, což není zrovna uživatelsky nejpříjemnější věc. Pro samotné nakupování už máme jen slova chvály: nechybí drobnosti typu „zasílání knih do Kindlu přes „kindle e-mail“ nebo odeslání knih do tabletu či mobilního telefonu. Také platebních metod nabízí e-shop více než dostatek, vzhledem k použití sociálního DRM je ale nutné provést (pro identifikaci) první platbu přes kartu nebo z účtu, pro další platby už můžete například použít PayPal. Uživatelé „na cestách“ také ocení „mobilní verzi webu“.
Kromě tisíců placených i bezplatných knih nabízí Palmknihy i unikát, který ocení především jazykově nadanější jedinci. Pod záložkou „Anglické knihy zdarma“ totiž na serveru najdete více než 1 500 titulů vydavatelství Bookboon. Tyto knihy zaměřené především na odborná témata, obchod nebo cestování ale ocení i ti, kdo se anglicky prozatím jen učí…
Hardware pro každého
Jednou z věcí, kterou se Palmknihy odlišují od konkurence, je rozsáhlá nabídka „vlastního hardwaru“. V nabídce mají totiž čtyři čtečky, přičemž tři z nich obsahují integrovaný přístup k e-shopu a tak umožňují nakupování skutečně odkudkoliv. Tři ze čtyř přístrojů je také možné získat v rámci tzv. dotované edice. To například znamená, že za čtečku zaplatíte 4 tisíce korun, ale v rámci nákupu získáte „kredit“ 3 000 korun na nákup knih. A to už je opravdu zajímavá nabídka. My jsme vyzkoušeli všechny čtečky a pro naše srovnání (které najdete na straně 98) jsme vybrali Cyboook Odyssey, který patří do obou výše uvedených kategorií - lze ho koupit „dotovaný“ a také obsahuje integrovaný přístup do e-shopu.
Jak si vybrat čtečku
Nelze udělat chybu
Až donedávna byla situace při výběru čtečky poměrně jednoduchá - pokud jste trvali na špičkových parametrech, byl jednoznačnou volbou Amazon Kindle. U konkurenčních přístrojů jste za jakoukoliv „výhodu“ platili nižší rychlostí a horší ergonomií. Naštěstí ale konkurence nespala a námi testované modely se Kindlu zcela vyrovnají, a v některých parametrech ho i předčí.
Při testování čteček se v redakci rozpoutala diskuse, zda mají pro čtenáře význam „výkonové parametry“ přístrojů. Ve finále jsme se shodli, že o něco málo pomalejší otáčení stránky nebo načítání knih příliš nevadí, pokud zpoždění nepřekročí akceptovatelnou hranici. A už nyní vám můžeme prozradit, že ji nepřekročil ani jeden z testovaných přístrojů. Ačkoliv v některých parametrech byly horší než Kindle, pro běžného uživatele už jsou takovéto rozdíly zanedbatelné a nijak nezhoršují čtenářský komfort.
Samotný Kindle (jak model 3, tak model 4) i v současnosti patří ke špičce, pro české čtenáře ale začíná mít několik nevýhod. Klíčovým problémem je to, že Kindle (logicky) nepodporuje konkurenční DRM ochranu od Adobe, která začíná v českých knižních e-shopech převládat. S přibývajícím počtem lokalizovaných přístrojů si také stále více uživatelů klade otázku, proč by měli čtečku „ovládat“ anglicky. Kindle tak lze doporučit především zkušenějším uživatelům, kteří nemají problém s angličtinou a využijí propojení čtečky s knižním obchodem Amazonu.
eReading.cz - druhá generace téměř bez chyby
Zatímco k první generaci čtečky od eReadingu mohli mít náročnější uživatelé celou řadu výtek, novou generaci ocení i ti nejnáročnější. Z původního Hanlinu V60 totiž nezůstal kámen na kameni - rychlejší procesor a vylepšený firmware z něj udělal „nový přístroj“, který při přímém srovnání dokázal držet krok i s Kindlem. Vzhledem k tomu, že je navíc čtečka zcela lokalizovaná, lze ji doporučit i méně zkušeným uživatelům. Pokud bychom chtěli být hnidopichové, vytkli bychom přístroji jen menší ovládací prvky a tlačítka na otáčení stran jen na levém okraji přístroje. Nic z toho však nesnižuje uživatelskou přívětivost a použitelnost pro každodenní čtení.
Palmknihy - můžete si vybrat
Server Palmknihy vám nabídne hned několik čteček, jednoznačně doporučit ale můžeme jen jednu z nich - Cybook Odyssey Pro. Ne že by Pocketbook nebo Kindle byly špatné, na Cybook ale skutečně nemají. Tato rychlá čtečka nabídne nejen přehledné ovládání, ale také kvalitní displej. Ergonomii ovládání svědčí i to, že je čtečka dotyková. Na rozdíl od prvních generací čteček to ale naštěstí nemá vliv na kvalitu zobrazení - dotykový displej u Cybooku snese i přímé srovnání s Kindlem poslední generace. Po důkladném testování jsme objevili pouze dvě drobnosti, které kazily dojem z jinak dokonalého přístroje. Vadilo nám, že tlačítko na otáčení stránek není jen jedno - pro směr vpřed je na pravé straně, pro opačný vlevo. Při listování knihou je tak nutné neustále „přehmatávat“. Poslední drobností je chybějící lokalizace hlavní nabídky - pravda ale je, že čtyři základní slovíčka zvládne i naprostý jazykový antitalent.
Výsledek našich testů nás příjemně překvapil: ať už si vyberete kteroukoliv z testovaných čteček, zklamáni rozhodně nebudete. Cybook lze doporučit spíše těm, kdo dbají více na vzhled výrobku, čtečka od eReadingu nám zase připadala o něco málo rychlejší a ergonomičtější. Pokud ale nejste puntičkáři, doporučujeme vám vybírat si spíše podle nabídky jednotlivých obchodů, protože s hardwarem už chybu udělat nemůžete…
Formáty e-knih
Postupný vývoj e-knih a rozsáhlá nabídka čteček jsou příčinou neuvěřitelného množství formátů, ve kterých lze na elektronické knihy narazit.
Typickou ukázkou „dědictví historie“ jsou především dva formáty: txt a pdb. S prvním z nich se setkáte už jen výjimečně, protože absence obrázků a možnosti úprav z něj dělají jen nouzové řešení, vhodné pro svou univerzálnost. Také druhý své historické kořeny nezapře (zkratka pdb znamená Palm Database File), ale narazit na něj můžete i v současnosti. Modernějším formátem je mobipocket, který je založen na Open eBook standardu. Ten nabízí pomocí XHTML a JavaScriptu výborné možnosti formátování. Pravděpodobně nejrozšířenějším otevřeným formátem je v současnosti epub, který podporuje mezinárodní organizace IDPF (International Digital Publishing Forum). Bohužel mezi nejpoužívanější formáty současnosti patří i PDF - především pro zachování „věrnosti“ s původní předlohou. Ovšem to, co ocení počítačoví uživatelé, je na běžných čtečkách spíše pro zlost. Manipulace s formátem je v nich obvykle pomalejší a poněkud nemotornější. Pro většinu uživatelů ale existuje důležitější rozdělení souborů - podle používaného DRM, ochrany autorských práv. V současnosti existují dva nejpoužívanější formáty, které lze shrnout heslem „Amazon proti všem“.
Amazon DRM
Jedinečné postavení v oblasti ochrany knih má server Amazon -díky obrovské nabídce knih a vlastní čtečce si může diktovat speciální podmínky. Tento obchod konkurenční ochrany ignoruje a používá pouze vlastní formát „azw“ - což technicky není nic jiného než mobipocket s DRM ochranou. Dalo by se tak říci, že tento formát je přímo „provázaný“ s e-shopem Amazonu. Ten si ale uvědomuje skutečnost, že počet podporovaných formátů dokumentů s DRM je u Kindlu (ve srovnání s konkurencí) malý. Právě proto také nabízí konverzi souborů přes e-mailovou schránku, kterou každá čtečka dostane automaticky. Výhodou této ochrany jsou tedy minimální technické komplikace - se správnou čtečkou zvládne nákup i čtení knížek i naprostý začátečník. Nevýhodou je naopak zmiňované „hardwarové omezení“ - pokud chcete nakupovat na Amazonu a líbí se vám konkurenční čtečka, máte zkrátka smůlu.
Adobe DRM
Za nejpoužívanější systém autorské ochrany elektronických dokumentů lze označit Adobe DRM - používá ho i většina českých „elektronických“ knihkupectví. Z technického hlediska jde o formáty EPUB nebo PDF s DRM ochranou. Cesta k získání knih s touto ochranou ale v praxi není nic jednoduchého. Nejprve je obvykle nutná registrace na serveru knihkupectví. Dalším krokem je návštěva webu Adobe - stažení a instalace nástroje Adobe Digital Editionts (ADE) a ve finále registrace pomocí získaného Adobe ID. Poté už je možný návrat na stránky knihkupectví, kde spuštěním speciálního souboru dojde ke stažení knihy do čtecího zařízení. Před volbou Adobe DRM je vhodné uvědomit si z toho plynoucí omezení: pro jedno ID může být autorizováno maximálně šest počítačů/zařízení. Nevýhodou Adobe DRM je tedy poněkud komplikovanější cesta ke knize (ADE/Adobe ID) a některá další technická omezení. Čtenáři naopak ocení široké spektrum podpory elektronických čteček a rozsáhlou nabídku internetových knihkupectví.
Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv čtečku, můžete knihy mezi jednotlivými formáty převádět (tedy pouze bez DRM ochrany). K tomuto účelu slouží například program Calibre (najdete ho na Chip DVD) nebo internetová služba na webu http://ebook.onlineconvert.com/
Nakupovat můžete i jinde
Nakoupit e-knihy můžete i v celé řadě dalších obchodů. Ty sice nenabízí komfort a služby, které najdete na eReadingu nebo Palmknihách, alespoň za návštěvu však rozhodně stojí.
Libri (http://www.libri.cz)
Specifický obchod s e-knihami, specializující se především na odbornou literaturu. Všechny knihy jsou zde k dispozici pouze ve formátu PDF.
VirtBook (http://www.virtbook.cz)
Jeden z nejmladších obchodů s e-knihami nabízí sice méně titulů než konkurence, najdete na něm ale zajímavé tituly.
Kosmas (http://www.kosmas.cz)
Internetová sekce obrovského kamenného obchodu sice nabízí jen zlomek z počtu papírových titulů, i tak jde o zajímavou nabídku.
Když se vám nechce číst
Máte už dlouho v hledáčku zajímavou knihu, ale z různých důvodů číst nemůžete? Řešením mohou být audioknihy - tedy klasické knihy ve specifickém audioformátu (obvykle MP3). Ty můžete poslouchat v autě, na cestách, nebo i v pohodlí domova -přehrání souborů ve formátu MP3 umožňuje i většina čteček. Ve většině případů jsou tyto knihy přečteny (namluveny) známými herci (či dabéry), takže je jejich poslech příjemným zážitkem. K nákupu audioknih doporučujeme službu Audiotéka.cz, která jako jediná u nás kromě stažení mp3 z webu http://www.audioteka.cz nabízí i vlastní aplikace pro smartphony a tablety s iOS, Android a Windows Phone. K nákupu z širokého výběru audioknih mohou čtenáři Chipu využít slevu 25%!
Chcete nakupovat audioknihy levněji? Navštivte obchod Audioteka.cz a pro uplatnění 25% slevy použijte kód „chip25“. Ten platí na všechny nákupy do 30. 11. 2012. Podrobný postup aktivace slevového kódu naleznete na adrese http://www.audioteka.cz, v sekci „Jak platit“.
Foto popis| Palmknihy začínaly jako portál pro příznivce bezplatných elektronických knih, nyní na tomto webu najdete i několik tisíc placených titulů.
Foto popis| Nejen studenty zaujme nabídka více než tisíce bezplatných knih v anglickém jazyce. Kromě odborné literatury zde najdete i celou řadu cestovních průvodců.
Foto popis| Portál eReading.cz sází především na velký počet placených a profesionálně připravených elektronických knih a na vlastní zcela lokalizovanou čtečku s přímým přístupem do obchodu.