Osobní počítače
V současné době je již samozřejmostí, že má každý zaměstnanec na pracovišti svůj počítač. Před čtyřiceti lety se však takový jev dal označit za revoluci. Současná situace se ale zase může obrátit.
PETER SEIFFERT, PAVEL TROUSIL
Astronomové, kteří běžně létají ze Země na Merkur, na Měsíc a na asteroidy, aby zde pracovali na vzdálených hvězdárnách, to je dnes stejná fikce jako v roce 1956. V jiných oblastech byl ale sci-fi autor Isaac Asimov vizionářem: ve stejné době publikoval povídku „The Dying Night“ (Umírající noc), ve které poprvé použil termín „mikropočítač“ a nastínil i způsob jeho použití.
Od roku 1973 se termín mikropočítače (dříve minipočítače) skutečně začal používat, a to pro rozměrově „malé“ a relativně levné počítače, které využívala pouze jedna osoba - byly už srovnatelné s dnešními osobními počítači. V současné době má v Evropě (samozřejmě v závislosti na odvětví) takový počítač na svém pracovním stole asi 61 procent pracovníků, přičemž firmu bez počítače si lze dnes už jen velmi těžko představit. Počítače určené a vyvinuté pro každodenní práci nazýváme osobní počítače, případně pracovní stanice.
V podstatě revolučním činem bylo v této oblasti představení počítače Micral N francouzské firmy R2E, ke kterému došlo 15. ledna 1973. Micral byl malý, poměrně cenově dostupný a rozšiřitelný počítač, u kterého byl jako u prvního použit termín mikropočítač (microcomputer). Společnost R2E jej osadila procesorem 8008 firmy Intel.
Pracovní stanice připravila půdu pro PC
Pro uživatele ale stále nebyly první mikropočítače to pravé - museli si je často sami postavit, nastavit si různé přepínače… Na přední straně těchto mikropočítačů blikalo množství diod, grafické uživatelské rozhraní ještě neexistovalo. I tak se ale ve společnostech i domácnostech našlo dost nadšenců, kteří si tyto počítače oblíbili a seznámili se s jejich „infrastrukturou“. Dalším milníkem na cestě k PC byl osmibitový počítač Altair 8800 firmy MITS, který byl založen na výkonnějším procesoru Intel 8080 a který se těšil velké popularitě. Jeho konstruktér Ed Roberts počítal s tím, že prodá asi 800 stavebnic tohoto počítače, přičemž již 200 by stačilo na pokrytí nákladů s vývojem. Už v únoru, měsíc po uvedení na trh, však jen v USA přesáhly objednávky 1 000 kusů. Do konce května jich přibylo dalších 2 500 a do konce srpna se jejich počet zvýšil na 5 000. Ve světě počítačů začala nová éra.
Hlavní změna spočívala v tom, že počítače začali používat jednotlivci. Tím se počítač stal skutečně osobním, a tak je tomu v podstatě dodnes. Do té doby, tedy na začátku počítačové éry v padesátých a šedesátých letech, pracovalo mnoho uživatelů prostřednictvím terminálů na jednom centrálním počítači, který zpracovával jejich data. To se změnilo s příchodem mikropočítačů jako pracovních nástrojů.
Brzy také začal vývoj speciálních výkonných počítačů do pracovního procesu: pracovních stanic. Ty byly a jsou určeny do všech oblastí, kde se vyžaduje vyšší výpočetní výkon. Zatímco mikropočítače měly být především cenově dostupné, pracovní stanice byly drahé a výkonné a z hlediska technologií na úplně jiné úrovni. V roce 1973 vzniklo v Palo Altu v laboratořích Xeroxu grafické uživatelské rozhraní. To se sice nikdy oficiálně neprodávalo, ale ve vývojářském centru PARC (Palo Alto Research Center) bylo mnohokrát použito. Většina pracovních stanic byla založena na operačním systému Unix, který byl naprogramován v roce 1969, a na procesorech Motorola 68000. Unix (a později i Linux a Windows Server) také usnadnil propojení počítačů do sítí, které se stávaly stále důležitějšími. V roce 1973 se stal standardem Ethernet. Trh byl vysoce konkurenční. Společnosti Sun Microsystems, Silicon Graphics, Atari a Apollo Computer chtěly v USA získat co největší podíl. Počítačový gigant IBM se specializoval především na větší počítače - mainframy.
Současně s rozvojem procesorů se samozřejmě vylepšovaly i osobní počítače a pracovní stanice. Na trhu se prosadily především dvě společnosti: Apple a IBM. Koncem sedmdesátých let dominoval v domácnostech i kancelářích počítač Apple II. Počítač Apple Lisa, vyvinutý v roce 1983, se sice mohl pochlubit dokonce grafickým uživatelským rozhraním a ovládáním myší, především kvůli vysoké ceně (okolo 10 000 USD) se ale neujal. Stal se však základem počítače Macintosh, se kterým Apple poprvé slavil velké úspěchy. Apple se zaměřoval především na jednotlivé uživatele, firma IBM pak spíše na instituce. V roce 1981 reagovala IBM na uvedení Applu II představením počítače IBM 5150 Personal Computer - prvního PC. Softwarovou stránku (systém MS-DOS) obstarala firma Microsoft. Prodeje „praotce všech osobních počítačů“, jehož potomci jsou v domácnostech a kancelářích dodnes, brzy překonaly Apple. Ten si udržel pozici především na specializovaných pracovištích, jako třeba v grafických studiích.
Počet prodaných počítačů neustále roste. V roce 2011 měly osobní počítač k dispozici téměř dvě třetiny domácností, přičemž 62 % jich přitom bylo připojeno k internetu. Během pěti let tak vzrostl počet domácností s osobním počítačem o 1,2 milionu (o 77 %), s internetem dokonce o 1,4 milionu (o 125 %) - a to se Česká republika nachází ve vybavenosti domácností počítačem a internetem stále hluboko pod unijním průměrem. Stále častěji se však prodávají jiné počítače než klasické PC a firmy se opět vrací k „terminálům“ v podobě tenkých klientů. Historie se opakuje i v tomto případě.
Časová osa Chipu
1956
Mikrocomputer
Isaac Asimov píše ve své krátké povídce o „mikropočítačích“. Tento termín je později použit pro domácí a pracovní počítače.
1959
IBM 1620
„Vědecký počítač“ firmy IBM by se dnes dal označit jako pracovní stanice. Obchodní počítač IBM 1401 byl úspěšnější.
1969
UNIX
Kenneth Thompson a Dennis Ritchie vyvinuli minimalistický a volně přístupný OS Unix. Ten se stal základem sítí i internetu.
1972
Micral N
První komerčně dostupný mikropočítač Micral N francouzské firmy R2E byl založen na procesoru Intel 8008.
1973
LAN a grafický OS
Firma Xerox vyvinula síťovou technologii Ethernet a také Alto - první počítač s OS Unix s grafickým uživatelským rozhraním.
1974
Altair
Altair 8800 firmy MITS byl prvním mikropočítačem, který se prodával ve větším množství.
1977
Apple II
Firma IBM se soustředila na velké sálové počítače pro firmy, Apple II a hlavně Macintosh už cílily na individuální uživatele.
1981
IBM 5150
Odpovědí IBM na Apple II byl první osobní počítač (PC) v historii. Zaznamenal velký úspěch.
1983
Apple Lisa
Jeden z prvních komerčně dostupných počítačů s myší a grafickým prostředím. Prodejní úspěch zaznamenal až jeho nástupce Macintosh.
1985
IRIS 2000
Firma Silicon Graphics se zaměřila na grafické pracovní stanice. Model IRIS 2000 byl založen na Unixu a procesoru Motorola 68010.
1987
Transputer
Revoluční transputerová pracovní stanice (Atari Transputer Workstation) Atari ATW800, původním označením ABAQ, se přes zajímavé rysy na trhu neujala.
1987
SPARC
Úspěšný výrobce pracovních stanic Sun vyvinul vlastní procesorovou architekturu SPARC. Ve vývoji se stále pokračuje.
1991
Linux
Zdrojový kód Unixu není veřejně k dispozici - proto vzniká projekt GNU a také volně šiřitelný operační systém Linux.
1993
Windows NT
Microsoft dodává na trh první verzi síťově orientovaného operačního systému Windows NT.
2020
Tenký klient
V podnikovém prostředí je k dispozici neuvěřitelná výpočetní síla - klasické stacionární počítače už jsou ale na pracovišti minulostí.