Flash disky s USB 3.0
Potřebujete si odnést fotografie, nový díl seriálu nebo pár písniček v MP3? Pro USB flash disk žádný problém. Pokud ale nechcete na zkopírování čekat dlouhé minuty, vyberte si disk s rozhraním USB 3.0. I mezi těmito modely jsou však značné rozdíly.
PAVEL TROUSIL
PAVEL TROUSIL
Náš redaktor se počítači, počítačovými komponentami a jejich testováním zabývá již řadu let. Pamatuje první USB flash disky s kapacitou 8 MB i nástup rychlejšího rozhraní USB 2.0 a později 3.0.
I v době internetu občas potřebujeme zařízení, pomocí něhož si odneseme data. Dříve k tomuto účelu sloužily diskety - nespolehlivé, nepraktické a kapacitně značně omezené. Bylo jasné, že je musí něco nahradit. V roce 1994 sice firma Iomega představila 100MB disketu ZIP, později se objevila i disketa LS-120 (kapacita 120 MB), kromě řady jiných nedostatků jim ale chyběla univerzálnost - příslušná mechanika nebyla v každém počítači. Ta samá vlastnost však nechyběla v té době pomalu se prosazujícímu univerzálnímu sériovému portu - specifikace USB byla navržena v roce 1995 a s blížícím se koncem století počítačů s tímto portem přibývalo.
„Hoď mi to na flešku…“
První USB flash disky se začaly prodávat v roce 2000 a mezi jejich výrobce patřily například firmy IBM (první USB flash disk se jmenoval Memory Key), Track technology (produkt Thumbkey) a M-systems (nyní SanDisk) s diskem DiskonKey. Tyto disky měly nejprve kapacitu pouze 8 MB, v tomto směru tedy překračovaly 3,5“ diskety jen pětinásobně, byly ale mnohem praktičtější (menší, skladnější, méně náchylné k poškození), rychlejší a také spolehlivější. Zpočátku se ještě objevoval problém s ovladači, protože například končící systém Windows 98 nebyl schopen USB flash disk bez ovladače připojit.
Dnes počítáme kapacitu USB flash disků na gigabajty, USB rozhraní za tu dobu značně zrychlilo, dostalo se do verze 3.0, a USB port má kromě počítačů i řada televizorů, DVD přehrávačů, herních konzolí nebo automobilových hudebních přehrávačů. Nějaký ten USB flash disk má v současné době prakticky každý z nás. Většinou se mu říká „fleška“, někdy i klíčenka. S připojením problém není -flešku rozpoznají systémy Windows, MacOS, Linux nebo třeba i Android. Můžete ji používat jen na přenos dat, pro zálohování, ale třeba i na uložení celého operačního systému včetně aplikací. Většina počítačů je schopna z USB flash disku bootovat.
Rozhodující je rychlost
Pokud si kopírujete jen pár fotografií nebo MP3 souborů, rychlost vás příliš trápit nemusí. Když ale máte někomu „hodit na flešku“ několik řad seriálu, video z dovolené nebo ISO soubor nové verze Linuxu, zjistíte, že na rychlosti opravdu záleží. Nabídka USB flash disků s rozhraním USB 3.0 se naštěstí rozrostla, takže jsme měli možnost vyzkoušet 22 různých modelů s kapacitou 16, 32 nebo 64 GB. Také u počítačů je už rozhraní USB 3.0 hodně rozšířené a snad každý nově prodaný počítač už jím disponuje. Jak můžete zjistit v naší tabulce, disky ani zdaleka nedosahují přenosové rychlosti rozhraní USB 3.0 (5 Gb/s, tedy teoreticky až 625 MB/s).
Maximem, na které se dostanete, je cca 255 MB/s při čtení a přes 160 MB/s při zápisu, a to konkrétně u disku Patriot Supersonic Magnum 64 GB. Nejpomalejší disky pak mají při zápisu rychlost jen okolo 10 MB/s. Deklarované rozhraní USB 3.0 tak rozhodně není zárukou, že disk je v praxi skutečně rychlý. Na to byste si při nákupu měli dát velký pozor. Větší rychlost zajistí klidně i levnější USB flash disky se starším rozhraním USB 2.0, takže není nutné připlácet si za modernější USB 3.0, když je disk stejně pomalý.
Kromě rychlosti se disky liší i vybavením, a to zejména softwarovým. Můžete k nim dostat zálohovací program nebo program pro zašifrování uložených dat. Například k vítězi našeho testu dostanete programy SanDisk SecureAccess a YuuWaa Backup. Program SecureAccess vytvoří na USB flash disku soukromé adresáře, do kterých se dostane jen jejich „majitel“ po zadání hesla. Data jsou v adresářích zašifrována pomocí 128bitového AES. Do adresáře dostanete soubory jednoduše pomocí přetažení myší.
Až na disk Patriot Supersonic Magnum 64 GB neblokuje žádný z testovaných disků okolní USB porty, takže je lze bez problémů použít společně s dalšími zařízeními. Kdo chce mít svá data i reálně v bezpečí (tedy nejen zašifrovaná), pro toho může být zajímavý například disk Corsair Survivor 32 GB (kovové pouzdro) nebo Corsair Flash Voyager (pogumovaný kryt).
Z TESTOVACÍ LABORATOŘE
Testované USB flash disky jsme podrobili náročným testům. Připojili jsme je k počítači s rozhraním USB 3.0 a pomocí testovacího programu jsme měřili jejich parametry. Kromě toho jsme také zkoušeli, zda nezabírají příliš mnoho místa.
NA RYCHLOSTI ZÁLEŽÍ
Mezi při čtení nejrychlejším a nejpomalejším diskem je velký rozdíl. Průměrná přenosová rychlost námi testovaných disků je 88,6 MB/s.
Zápis je pomalejší než čtení.
U některých disků klesá rychlost zápisu dokonce pod 10 MB/s. Jeden film v HD rozlišení byste na takovýto disk kopírovali několik minut. Na zaplnění celého disku byste potřebovali skoro dvě hodiny.
Jak Chip testuje USB flash disky
U všech testovaných USB flash disků s rozhraním USB 3.0 jsme podrobně měřili jejich rychlost. Kromě rychlosti jsme se soustředili i na jejich vybavení, dále jsme zjišťovali, zda jejich rozměry nezabraňují použití okolních USB portů a zda nabízí možnost uložená data šifrovat a zajistit heslem.
Rychlost (80 %): Nejdůležitějším parametrem USB flash disku je jeho rychlost, a proto jsme tomuto parametru přiřadili největší váhu - osmdesát procent. Měřili jsme přenosovou rychlost při čtení a při zápisu. Naměřené hodnoty naleznete v tabulce v MB/s. Dále jsme měřili přístupovou dobu, která je také důležitá - výsledky najdete v tabulce.
Vybavení (20 %): Pokud vám zaleží na tom, zda dostanete k USB flash disku prodlužovací kabel, kolíbku nebo nějaké další vybavení, sledujte i parametr „výbava“. Patří sem i softwarová výbava, která se většinou skládá z nějakého programu pro zálohování dat z počítače, případně z programu, který vám usnadní šifrování uložených dat nebo práci více uživatelů s jedním USB diskem.
SHRNUTÍ TESTU
Mezi USB flash disky s rozhraním USB 3.0 jsou velké rozdíly v přenosové rychlosti. Samotné rozhraní USB 3.0 není zárukou, že disk bude skutečně rychlý. Před nákupem si tedy skutečné přenosové rychlosti ověřte. Na disky se totiž vejde 16-32 GB, a než byste tuto kapacitu u pomalého disku zaplnili, mohlo by to trvat i desítky minut.
Vítěz testu: Vítězem našeho testu se stal SanDisk Cruzer Extreme 3.0 s gigantickou kapacitou 64 GB. Získal celkem 96,6 bodu a je jasně nejlepší. Se svou přenosovou rychlostí 199,1 MB/s při čtení sice není úplně nejrychlejší, má ale skvělé přístupové časy při čtení i při zápisu (0,4 a 3,1 ms) a navíc je i cenově zajímavý.
Předinstalovaný software umožňuje šifrování dat a možnost využívat disk více uživateli.
Cenový tip: USB flash disk Verbatim Store‡n‡Go USB 3.0 64 GB sice nedosáhne na medailové pozice, ale díky své ceně okolo 1 100 Kč si příznivce může snadno najít. Jeho kapacita je 64 GB, 1 GB vás tedy v jeho případě vyjde jen na cca 17 Kč - a tím se nemohou pochlubit ani mnohem pomalejší disky, které nechal daleko za sebou. Dostává tedy naše ocenění za mimořádně příznivou cenu.
Cena za odolnost: Kdo chce mít svá data skutečně jako v trezoru, může si pořídit USB flash disk Corsair Survivor USB 3.0 32 GB. Extrémně robustní hliníkové pouzdro je sice poměrně velké a sotva se vejde ke klíčům, neuškodí mu ale ani pád nebo ponoření do hloubky do 200 metrů. Pokud s sebou potřebujete data i na cesty do hor nebo na vodu, bude to pro vás vhodný model (konektor ale musíte řádně zašroubovat). Z hlediska výkonu jsou však výsledky tohoto disku pouze průměrné.
Foto popis| Kdo chce mít svá data skutečně jako v trezoru, může si pořídit USB flash disk Corsair Survivor USB 3.0 32 GB s extrémně robustním hliníkovým pouzdrem.
Foto popis| Pozor na kompatibilitu. V některých zařízeních (audiopřehrávače v autě, multimediální přehrávače, TV) nemusí flash disky s rozhraním USB 3.0 fungovat. I u nich lze ale často provést upgrade firmawaru, který to vyřeší.
Foto popis| Předinstalovaný software většinou umožňuje šifrování dat a možnost využívat disk více uživateli.
Foto popis| Flash disk s rozhraním USB 3.0 funguje i ve starších počítačích s USB 2.0. Poříďte si ho, i když zatím novější port nemáte.