Přejít k hlavnímu obsahu

Firefox - OS pro smartphony

Firefox - OS pro smartphony

Mozilla vyvinula vlastní mobilní operační systém - je rychlejší a méně náročný než Android nebo iOS a bude se hodit i pro pomalejší zařízení.
  MARKUS MANDAU  

Co je vlastně smartphone? Přesná definice není jednoduchá, protože při volbě smartphonu hraje kromě hardwarových parametrů důležitou roli i platforma, na které je telefon postaven. Různé platformy se od sebe liší operačními systémy, aplikacemi i obchody s on-line aplikacemi. Navíc, kdo si jednou zvykne na určitý operační systém, ten jen nerad kupuje v budoucnu zařízení na jiné platformě. Konzervativnost uživatelů mobilních operačních systémů je největší překážkou, se kterou se musí programátoři nových systémů vyrovnat. Vývojáři Mozilly se novým systémem Firefox OS snaží přinést univerzální otevřené řešení v podobě platformy založené na kombinaci linuxového jádra a webového standardu HTML5, která používá standardní hardwarové rozhraní a speciální aplikace, tzv. Web API. Mozilla představila v roce 2011 prototyp operačního systému Boot 2 Gecko (B2G), který byl nedávno oficiálně přejmenován na Firefox OS. Jeho vývoj bude dokončen letos, protože už v příštím roce se mají na trhu objevit první komerčně dostupné smartphony.

Omezení WebCode: Klady a zápory

Firefox OS byl stejně jako prohlížeč Firefox vyvinut jako open-source systém. Z hlediska architektury lze jeho nejdůležitější součásti portovat na libovolný hardware. Jeho největší zvláštností je softwarový model, který tomuto operačnímu systému umožňuje spustit pouze aplikace, které jsou napsány ve webových programovacích jazycích HTML5, CSS a JavaScript. Firefox OS nedokáže pracovat s nativním kódem napsaným v jazycích C nebo C ++, ani s androidovými Java aplikacemi nebo s ObjectiveC aplikacemi pro iOS. Aplikace pro systémy Android a iOS obsahují také části webového kódu, ten je ale uložen do vlastního kontejneru programu. Mozilla odhaduje, že asi 60 procent všech aplikací pro tyto mobilní platformy je již napsáno v jazycích určených pro tvorbu webových stránek a bylo by tak možné je snadno portovat i na Firefox OS.
To, že se programátoři v systému Firefox OS musí omezit na webový kód, s sebou přináší výhodu hlavně v podobě vyšší rychlosti. Kód napsaný tímto způsobem se načítá rychleji, protože nevyžaduje načítání dalších rozhraní, jako například Javy. Místo toho stačí, aby byl na smartphonu spuštěn engine internetového prohlížeče. Rychlejší načítání a práce systému pak podle Mozilly přinese i snížení spotřeby, a tedy delší výdrž telefonu na baterie. Omezení v podobě aplikací psaných webovým kódem bude mít ale i některé nevýhody. Složitější aplikace pro Firefox OS budou muset být programovány v JavaScriptu. Výkon tohoto původně hodně omezeného skriptovacího jazyka se díky dlouholeté optimalizaci prohlížečů výrazně vylepšil, i tak je ale stále co zlepšovat. Firefox OS dovolí majitelům s alespoň minimální znalostí rozšířených webových programovacích jazyků vytvářet vlastní uživatelská rozhraní, a to díky samotné architektuře systému (viz grafika vlevo).
Po spuštění systému se začne načítat Bootloader tenkého linuxového jádra Gonk. Spolu s ním se zavádějí příslušné ovladače, jež jsou v podstatě shodné s těmi, které používá systém Android. Poté se spustí proces init s ostatními složkami operačního systému. Až do tohoto okamžiku se Firefox příliš neliší od Androidu nebo ostatních linuxových operačních systémů. Init dále inicializuje centrální službu B2G, která nakonec spustí systém a slouží coby rozhraní mezi jádrem a ostatními komponentami, jako jsou fotoaparát, displej nebo GPS. B2G dále zajišťuje komunikaci s Radio Interface Layer (RIL), která umožňuje mobilní komunikaci s čipem modemu.
Srdcem systému je engine Gecko, který zpracovává webový kód aplikací a zároveň řídí uživatelské rozhraní Gaia, které je také kompletně napsáno ve webovém kódu. Vlastní personalizaci tohoto rozhraní zvládne kdokoliv se základními znalostmi HTML a CSS, a jeho úprava je dokonce možná v prostředí klasického HTML editoru. Nejdůležitější inovací systému Firefox OS a jádra Gecko je podpora webových aplikací Web API. Tyto aplikace se chovají jako přímé rozhraní mezi jádrem a hardwarem. První webové aplikace (přesněji řečeno JavaScript) slouží k ovládání základních komponent smartphonu, jako je telefon nebo fotoaparát. Mozilla ale pilně pracuje na řadě nových webových API a jejich množství neustále narůstá. Aktuální přehled najdete na stránkách arewemobileyet.com. Aplikace pro ovládání telefonu a pro práci s SMS zprávami a fotoaparátem jsme již měli možnost vidět v praxi a momentálně se dokončují aplikace pro USB a Near Field Communication. Nejdůležitější bude implementace multimediálních a herních OpenGL aplikací, které budou podporovat hardwarovou akceleraci grafickým procesorem. JavaScript vložený do kódu WebGL se bude zpracovávat přímo v grafickém čipu, což umožní stejně plynulé zpracování kódu jako na zařízeních s Androidem či iOS.
V současné době se vývoj Firefox OS nachází ve fázi alfa-testování, vše je ale již připraveno pro jeho příchod na trh. Mozilla uzavřela spolupráci s několika velkými operátory (Telefónica O2, Deutsche Telekom, Sprint, Telecom Italia) a hardwaroví výrobci Alcatel a ZTE již vyrobili první smartphony postavené na čipech Qualcomm, které by se měly na počátku příštího roku již objevit na trhu. Díky tomu, že je Firefox OS zdarma a že jde o opravdu málo hardwarově náročný systém, bude se jednat o smartphony nejnižší cenové kategorie do 3 000 Kč.
      AUTOR@CHIP.CZ

DETAILNÍ POHLED NA SYSTÉM
V případě mobilního systému Firefox OS sází Mozilla na osvědčené komponenty. Základem je linuxové jádro, hardwarové ovladače z Androidu a engine prohlížeče Firefox, který má na starosti práci s aplikacemi. Nad tím vším se rozkládá uživatelské rozhraní Gaia, napsané v kódu HTML5.
APLIKACE
Na rozdíl od jiných mobilních operačních systémů jsou aplikace Firefox OS napsány pouze pomocí webového kódu (HTML5, CSS, JavaScript). Aplikace se spouštějí a ovládají pomocí dotykového rozhraní Gaia, které běží nad enginem Firefox Gecko.
ROZHRANÍ
Uživatelé komunikují se systémem prostřednictvím součástí Gaia a Gecko. Jádro Gecko zpracovává webové aplikace, které spolupracují s hardwarem pomocí příkazů jazyka JavaScript. Kromě aplikací pro ovládání základních funkcí smartphonů (jako je telefonování nebo psaní SMS zpráv) existuje v současnosti více než dvacet dalších tzv. Web API
JÁDRO
Jádro operačního systému využívá standardní knihovny známé z unixového a linuxového světa spolu s ovladači z Androidu. Díky tomu, že hardware je ovládán pouze jádrem, nemůže dojít k infikování systému ze škodlivého webového kódu, protože engine Gecko pracuje s omezenými právy.

SMARTPHONE
Mozilla získala pro myšlenku operačního systému Firefox OS podporu důležitých mobilních operátorů včetně Telefónicy a Deutsche Telekomu. Telefónica, která vlastní mobilní síť O2, již předvedla první prototyp smartphonu s Firefox OS (viz obrázek vlevo), jehož finální verze by se měla objevit na trhu již v roce 2013.