10 největších slibů, na jejichž splnění stále čekáme
Ať už jde o auto bez řidiče, nebo o počítač, který čte myšleny - znovu a znovu ohlašují firmy a instituce technologie, na jejichž realizaci musíme čekat i desítky let. Chip vám představí ty nejzajímavější.
JÜRGEN BARTOS
1 PŘENOS DAT POMOCÍ SVĚTLA
Technologie VLC (Visible Light Communications) je bezdrátovou sítí budoucnosti. LED diody emitují světlo, které pak zachytávají světelné senzory notebooků nebo smartphonů. I když už se o této technologii mluví dlouho, přijímače jsou stále těžkopádné a možný je pouze omezený přenos. Proto se reálná dostupnost na trhu dá očekávat až po roce 2015. Podrobnosti na str. 28.
2 OVLÁDÁNÍ MYŠLENKOU
Počítače se speciálním rozhraním - ovládané myšlenkou - by značně pomohly především handicapovaným lidem v jejich každodenním životě. Senzory umístěné na hlavě by sledovaly myšlenkové příkazy a posílaly by je do počítače nebo do protézy. Přestože jednoduché povely, jako například uchopení, už mohou být prováděny dnes, jemnější a komplikovanější pohyby (například šití) není možné pomocí tohoto rozhraní provést.
3 HOLODECK
Na univerzitě v Jižní Kalifornii už běží projekt simulátoru „Holodeck“, který umožňuje putování po virtuálním světě, aniž byste opustili místnost. Vyžaduje to však značné množství hardwarového vybavení: speciální brýle pro virtuální realitu, senzory pohybu, „datové rukavice“, místnost s dostatečným prostorem pro pohyb.
4 BEZPAPÍROVÁ KANCELÁŘ
Když před zhruba 25 lety došlo k prudkému rozvoji využívání e-mailu, zdála se bezpapírová kancelář na dosah ruky. Realita je však úplně jiná. Podle některých studií se v kancelářském prostředí stále vytiskne denně zhruba 40 stránek na každou zaměstnanou osobu.
5 TELEPORT
Nejde jen o sen všech trekkies (označení fanoušků sci-fi světa Star Trek): cestovat během zlomků sekundy z bodu A do bodu B. Ačkoli vědci dokážou teleportovat fotony na vzdálenost 144 km, doba, kdy se budou moct přenášet na dálku objekty, nebo dokonce lidé, je stále v nedohlednu.
6 AUTONOMNÍ VOZIDLA
Letos v květnu rozdával Google první americké licence na provoz aut bez řidiče. Zkušební vozy ujely bez nehody už 480 000 kilometrů. Vzhledem k právním překážkám však nelze očekávat provozování autonomních vozidel před rokem 2020.
7 INTELIGENTNÍ DOMÁCNOST
Inteligentní domácí spotřebiče, které můžete připojit na domácí počítačovou síť, už se prodávají. Jejich použití je ale obtížné, protože neexistuje jednotný operační systém nebo normy, které by každý výrobce dodržoval. Mnoho zařízení také nemůžete do domácí sítě připojit přímo, ale jen prostřednictvím dalšího hardwaru. Většímu rozšířená brání i cena.
8 SOLÁRNÍ ENERGIE
O vozidlo, které by si vystačilo se slunečním pohonem, by byl jistě velký zájem. Každý rok se výrobci aut na sluneční pohon střetávají v závodě „World Solar Race“, který se koná v Austrálii. I z výsledků těchto závodů je jasné, že zcela soběstačné vozidlo nebo cestovní letadlo není zatím možné zkonstruovat. Navíc dojezd vozidla je značně závislý na počasí.
9 ROZŠÍŘENÁ REALITA
Rozšířit realitu o doplňující informace mají například speciální brýle projektu Google Glass. Nicméně doplňující informace by se měly zobrazovat spíše na okraji, mimo zorné pole. Novým trendem je pak speciální kontaktní čočka, která zobrazí informace i bez brýlí.
Problém je, že displeje jsou v reálném provozu nepraktické, i když je na nich zobrazen jen jeden pixel.
10 KVANTOVÉ POČÍTAČE
Teoreticky jsou kvantové počítače mnohem lepší než současné nejvýkonnější počítače. Přestože je princip kvantových počítačů známý už zhruba šedesát let, putuje výzkumnými centry pouze jako duch. Sliby se v reálný projekt zatím neproměnily. Podle IBM už je ale uskutečnění plánu a výstavba počítače poměrně blízko.