Bezplatné nástroje nestojí za nic…
Na internetu se nachází spousta freewarového a opensourcového softwaru. V rámci krocení mýtů jsme zkoumali, jak dobré jsou zdarma šířené nástroje.
THOMAS LITTSCHWAGER, MARTIN JÄGER
Mýtus: Pokud někdo nabízí programy ke stažení zdarma, musí být tyto programy horší než srovnatelné placené verze, protože jinak by přece chtěli autoři za svou práci peníze.
Pravda: Existují různé typy zdarma šířeného softwaru, které je třeba rozlišovat. První z nich jsou tzv. demoverze, tedy volně šiřitelné varianty placených programů, ochuzené o některé funkce. Dále existují tzv. trialverze, což jsou plně funkční aplikace s časově omezenou funkčností. Shareware pak představuje také jen částečně funkční aplikaci, která po zakoupení licence odblokuje nefunkční nástroje či možnosti.
Zcela jiný případ představuje tzv. freeware a open-source aplikace. V této kategorii se najdou drahokamy, které často svými funkcemi a možnostmi převyšují komerční, placené aplikace. Nejlepším příkladem je videokodek x264. Videa převedená tímto opensourcovým kodekem do formátu H.264 vypadají mnohem lépe než ta, která byla převedena pomocí placených kodeků. V tomto případě tedy můžete ušetřit a ještě dosáhnout kvalitnějšího výsledku. V jiných oblastech, jako jsou například prohlížeče internetových stránek, jsou zase freewarové a open-source aplikace tak dobré, že se žádné komerčně placené aplikace ani neprodávají.
Hledáte-li volně šiřitelnou a legální alternativu k placeným programům, najdete snadno aplikaci, která vám v případě, že nejste profesionál ve specializovaném úzkém sektoru, bude stačit. I vynikající bezplatné aplikace se ale většinou nemohou úplně srovnávat s placenými programy. Nejznámějšími případy jsou Gimp (alternativa k Photoshopu) a kancelářský balík Open Office (náhrada za Microsoft Office). Přestože tyto dvě bezplatné aplikace stačí i náročnějším uživatelům, ty nejprofesionálnější funkce přece jen neobsahují. Gimp například nepodporuje barevné profily a Photoshop má výhodu ve spolupráci s ostatními aplikacemi od firmy Adobe. Open Office pak postrádá některé neobvyklé formuláře tabulkového editoru (tyto funkce ale většinou běžný uživatel nepotřebuje). Pokud tedy nesháníte úzce specializovaný profesionální software, většina zdarma poskytovaných programů se svými funkcemi, použitelností a spolehlivostí placeným alternativám vyrovná.
APLIKACE PLACENÉ VERSUS ZDARMA
Chcete-li si pořídit legální alternativu k většině komerčně šířených aplikací, nabízíme vám programy, které nic nestojí. V naší tabulce najdete nejlepší varianty freewarových a opensourcových aplikací.
KOMERČNÍ APLIKACE BEZPLATNÁ MOŽNOST
Operační systém Windows 7 Home Prémium (cca k 200 Kč) Ubuntu-Linux
Prohlížeč placená verze neexistuje Firefox
E-mailový klient The Bat [cca 25 Eur) Thunderbird
Internetová ochrana Kaspersky Internet Security (cca 950 Kč/rok) ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall
Kancelářský balík Microsoft Office 2010 (cca 2 100 Kč) OpenOffice
Úprava fotografií Adobe Photoshop CS6 (cca 25 000 Kč) Gimp
Správa fotografií Ashampoo Photo Command. 10 (cca 1 300 Kč) Google Picasa
Kreslicí program Adobe lllustrator CS6 (cca 16 000 Kč) Inkscape
Úprava videa Magix Video deluxe 18 MX (cca 1 250 Kč) Lightworks
Přehrávání videa CyberLink PowerDVD 12 (cca 1 200 Kč) VLC Media Player
Vypalovací program Nero 11 (cca 1 800 Kč) CDBurnerXP
Převod PDF Adobe Acrobat X Standard (cca 10 000 Kč) PDF24 Creator
Převod e-knih placená verze neexistuje Calibre
KTERÝ FREEWARE JE NEJLEPŠÍ
I když jsou bezplatně šířené programy většinou velmi dobré, často jim chybí některé specializované funkce. To však neplatí v případě videokodeků. V našem testu překonal freewarový videokodek x264 všechny placené programy.