Stavíme stometrovou síť bez drátů
Dosah signálu Wi-Fi nebývá často optimální, což vadí především majitelům domů. Proto vám přinášíme instrukce, pomocí nichž rozšíříte pokrytí sítě – a to výrazně.
CHRISTOPH SCHMIDT, PATRIK KHUDHUR
CHRISTOPH SCHMIDT
Redaktor Chipu často přemýšlí o možnostech optimalizace pokrytí signálem Wi-Fi.
Stále více zařízení dnes vyžaduje stabilní Wi-Fi s kvalitním pokrytím. Smartphony, tablety, televizory i notebooky bývají často připojeny všechny najednou. Ideální stav pak samozřejmě nastává tehdy, když se navzájem neomezují. Mnohé starší směrovače jsou navíc již nyní na hranici svých možností. Krok za krokem vám proto ukážeme, jak vybrat a nainstalovat router a dosáhnout maximálního dosahu sítě Wi-Fi – můžete se tak dostat i přes 100 metrů a konečně si zřídit home office třeba v altánku na zahradě.
U takového projektu je stěžejní správná instalace, tou však celý proces teprve začíná. Moderní a aktualizovaný router je třeba umístit na správné místo a ujistit se, že klientská zařízení jsou schopna přijímat kvalitní signál. Wi-Fi je totiž dobrá jen tak, jak dobrý je její nejslabší článek. Optimalizaci pomohou také další komponenty, jako je opakovač (repeater zesiluje signál Wi-Fi) či adaptéry Powerline (umožňují přenášet data přes elektroinstalaci v domě a hodí se například tehdy, když je třeba překonat silnou zeď, což by signál Wi-Fi nezvládl).
Nakonec vám ukážeme, jak využít vlastností signálu a výrazně zvýšit dosah sítě. A kdyby vám to stále nestačilo, na našem DVD naleznete pod indexem WLAN i nákres pro sestavení vlastní směrové antény, která signál vyšle ještě o něco dále.
Optimální instalace směrovače
Prvním krokem k robustní bezdrátové síti je správná instalace veškerých komponent a volba kanálů s nejméně rušivými vlivy.
1 VOLBA NEOBSAZENÉHO KANÁLU Cizí rádiové signály často ruší váš signál Wi-Fi. V tom případě pomůže najít kanál (frekvenční rozsah) s minimem rušivých vlivů. K vyhledání takového kanálu lze použít nástroj inSSIDer, který naleznete na našem DVD. Ten vám mj. ukáže i všechny sítě v pásmu 2,4 GHz. V konfiguraci routeru poté napevno nastavte nejméně vytížený kanál. Pokud router a všechny přijímače podporují 5GHz pásmo, sáhněte po něm. Rušení zde bývá minimální. Problém je, že signál má kratší dosah a jen těžko dokáže projít zdí.
2 CENTRÁLNÍ UMÍSTĚNÍ SMĚROVAČE Bezdrátová síť funguje nejlépe, když v ní připojená zařízení mohou komunikovat s routerem napřímo, bez přispění komponent, jako jsou opakovače. Z tohoto hlediska je ideální umístit směrovač zhruba doprostřed mezi všechna zařízení, která potřebujete připojit. Signál je distribuován nejlépe, je-li router umístěn na vyvýšeném místě, tedy například na poličce. Oproti tomu je-li router umístěn níže, bývá signál absorbován nábytkem a dalšími překážkami.
3 TESTOVÁNÍ PROBLÉMOVÉHO ZAŘÍZENÍ Dopady všech optimalizačních kroků v tomto článku vyzkoušíte nejlépe na koncovém bodě (například notebooku), který je umístěn co nejdále od směrovače, má nejmenší anténu a stojí např. za několika zdmi. A opět platí, že čím vyšší umístění daného zařízení, tím lepší příjem signálu z routeru.
4 VYLADĚNÍ FYZICKÝCH DETAILŮ SMĚROVAČE Router funguje tak, že vyzařuje signál z pomyslného kruhového disku, který je kolmý na jeho antény. V této konkrétní poloze antén lze v mnoha domácnostech dosáhnout dobrého pokrytí. Anténu nastavte tak, aby přímka kolmá na její osu mířila na klienta s nejslabším příjmem signálu. Většinou jsou antény routeru podobné těm na obrázku a lze s nimi pohybovat. Proto postupně zkoušejte různé polohy, až dosáhnete té ideální.
5 OPTIMALIZACE PŘIPOJENÍ Kvalita příjmu se může výrazně změnit, pokud otočíte či pohnete směrovačem byť o několik centimetrů. To může vyústit v kolizi signálu s novými rušivými vlivy, nebo naopak problém s interferencemi zcela vyřešit. Zlepšení či zhoršení otestujete pomocí nástroje JPerf (na našem DVD pod indexem WLAN). JPerf spusťte na počítači, který je ke směrovači připojen prostřednictvím kabelu LAN – ten bude sloužit jako server, bezdrátový notebook bude naopak klient. Po každé změně polohy směrovače měřte změny v přenosové rychlosti.
Vyberte silný směrovač
1 SBĚR DAT Máte-li router splňující maximálně standard Wi-Fi 802.11g, pořiďte si novější, který splňuje standard „n“. V některých směrovačích je rovnou integrována funkce ADSL modemu (např. vybrané modely AVM či LinkSys), a tak stačí pouze vložit „data“ (samozřejmě máte-li připojení technologií ADSL), která dostanete od svého poskytovatele připojení k internetu (ISP). Pozitivní je, že starší „g“ router můžete využít v roli opakovače (viz níže).
2 PŘIPOJENÍ MODEMU Modem pořídíte buď přímo od vašeho ISP, nebo standardní cestou z kamenného či internetového obchodu (např. TP-Link TD-8616). Modem je posléze třeba propojit se směrovačem podle pokynů v uživatelské příručce. Případně lze také využít již zmiňované funkce ADSL modemu ve směrovači a nakonfigurovat jej dle přiloženého manuálu.
3 NASTAVENÍ NOVÉHO SMĚROVAČE Na obrazovce pro konfiguraci WAN vložte přístupová data protokolu PPPoE (Point-toPoint Protocol over Ethernet). Pro konfigurační rozhraní pak nezapomeňte změnit standardní přístupové heslo na vlastní a bezpečnější. Nakonec aktivujte šifrování WPA2 pro Wi-Fi a změňte heslo do sítě na jiné, alespoň dvanáctimístné.
Starý směrovač jako repeater
1 RECYKLACE SMĚROVAČE Abyste po koupi nového směrovače využili i starý router, můžete jej díky dobře konfigurovatelnému open-source firmwaru DD-WRT pasovat do role opakovače. Nejprve zkontrolujte, zda je váš přístroj vůbec podporován – to se dozvíte na stránkách dd-wrt.com/site/support/router-database. Zde naleznete také firmware ke stažení spolu s pokyny k instalaci. K nahrání firmwaru DD-WRT přitom s mnoha přístroji využijete originální aktualizační proces. Po restartu se můžete přihlásit do konfiguračního rozhraní routeru pod uživatelským jménem „root“ s heslem „admin“, a to na adrese 192.168.1.1.
2 NASTAVENÍ REPEATERU Abyste jej mohli nakonfigurovat, připojte starší router (ten, z nějž chcete vytvořit opakovač) k PC prostřednictvím kabelu LAN. Opakovač se později připojí do bezdrátové sítě primárního směrovače jako klient a rozšíří jeho signál dále prostřednictvím Wi-Fi či LAN na klienty ve svém dosahu. Pro tento účel nastavte v nabídce »Wireless / Basic settings« režim »Repeater bridge«. Nastavení síťového režimu, jména sítě a kanálu Wi-Fi se musejí přesně shodovat s nastaveními v hlavním směrovači. Poté v nabídce »virtual Interfaces« přidejte další bezdrátovou síť pod názvem končícím „_repeater“ .
Zařízení pro delší dosah sítě
1 UMÍSTĚNÍ WI-FI REPEATERU Pro prodloužení dosahu bezdrátové sítě slouží jednoduché řešení v podobě Wi-Fi opakovače (na obrázku je AVM FritzWLAN Repeater N/G, který je u nás dostupný zhruba za 2 700 Kč). Oba přístroje – opakovač i směrovač – by však měly být od stejného výrobce. Umístěte repeater tak, aby se mu dostávalo silného signálu Wi-Fi z routeru. Samotné nastavení je pak otázkou několika málo minut. Nevýhodou je, že repeater snižuje rychlost Wi-Fi zhruba na polovinu.
2 POWERLINE EXTENDER Další možností, jak prodloužit dosah domácí sítě, je Powerline Wi-Fi Extender, jako například Devolo dLAN 200 AV Wireless (základní startovací sada je u nás k dostání za zhruba 3 600 Kč). Adaptér je třeba připojit k routeru, Powerline pak přenáší pakety prostřednictvím elektrické rozvodné sítě (PoE). Wi-Fi adaptér, který dále šíří signál, pak můžete připojit do libovolné zásuvky v domě (viz obrázek).
3 KONFIGURACE POWERLINE Základní nastavení provedete prostřednictvím přiloženého softwaru. Pokud chcete změnit parametry Wi-Fi, musíte si vyvolat webové konfigurační rozhraní adaptérů. Přesný postup naleznete v manuálu k vašemu Powerline.
Jak na přijímače
1 UMÍSTĚNÍ PŘÍSTROJŮ Přijímače jsou při připojování k signálu stejně důležité jako vysílač (router). Malými změnami jejich polohy lze proto také dosáhnout řady efektů. Natočte notebook tak, aby jeho anténa, která je umístěna nejčastěji v rámu okolo displeje, byla natočena směrem ke zdroji signálu Wi-Fi a nabízela mu co největší přijímací plochu. Postupným posouváním notebooku pak zjistěte, která pozice je nejlepší z hlediska příjmu Wi-Fi.
2 POUŽITÍ USB PRODLUŽOVAČKY Delší anténní kabely mohou negativně ovlivnit kvalitu příjmu, USB kabely do pěti metrů jsou však z tohoto hlediska bezproblémové. Proto dává smysl umístit například USB Wi-Fi stick (některé jsou dodávány i s dockem jako na obrázku) do dosahu signálu bezdrátové sítě právě s jejich pomocí.
3 PŘIPOJENÍ PC PROSTŘEDNICTVÍM WI-FI Sloty pro Wi-Fi karty jsou dostupné také pro PC, mnohdy však antény trpí tím, že jsou neprakticky schované v šasi počítače a ještě zahrabané kdesi pod stolem. Proto je lepší a praktičtější pořídit pro desktop USB Wi-Fi adaptér (jako například TP-Link TLWN822N za cenu okolo 500 Kč), kde lze antény dále seřizovat.