Nejlepší webová úložiště
V rozsáhlé nabídce internetových disků si dokáže vybrat kdokoliv. My vám prozradíme, která služba je pro vás ideální.
FREDERIK NIEMEYER, PETR KRATOCHVÍL
FREDERIK NIEMEYER
I přes důkladné zabezpečení dat a vysokou spolehlivost většiny internetových služeb doporučujeme na web neukládat skutečně „citlivá“ data. A to jak soukromá, tak i firemní...
Současný digitální svět nám přináší neuvěřitelné „dary“, ale také různá rizika. Jedním z nich může být i chaos: Mám pracovní prezentaci připravenou na notebooku, nebo na stolním počítači? Jsou tabulky pro šéfa na modrém, nebo na šedém USB flash disku? A proč jsem zapomněl zkopírovat fotky na smartphone, když jsem je slíbil ukázat svým kolegům? Je také nutné připomenout, že prostor na discích běžných mobilních zařízení je omezený a čas od času člověk počítá každý megabajt.
Data kdekoliv a kdykoliv
Tyto problémy řeší služby označované jako internetové disky. Obvykle je tvoří webové úložiště o velikosti několika gigabytů, které umožňuje přístup téměř odkudkoliv. Kromě klasického klienta pro Windows totiž nabízí nejen webové rozhraní, ale často také mobilní aplikace pro smartphony a tablety. Na většinu z těchto služeb sice nelze pohlížet jako na nový „webový disk“, na to je cena za větší kapacitu příliš vysoká, ale spíše jako na univerzální náhradu USB flash disku. Ten lze doporučit pro přenos opravdu velkých objemů nebo do oblastí bez internetového připojení.
My jsme otestovali 20 internetových disků nabízejících alespoň jeden GB volného místa. Kromě rychlosti a ochrany dat byl pro nás důležitý i provozní komfort a rozsah funkcí, protože tyto parametry jsou pro každodenní bezproblémový provoz velmi důležité.
Ochrana údajů: Od minima k dokonalosti
Od chybějící technologie ochrany až k bezpečnému klientu s šifrováním – z hlediska ochrany osobních údajů existují propastné rozdíly.
Uživatelé, kteří si soukromé dokumenty ukládají na internetové pevné disky, by určitě byli rádi, kdyby k nim nikdo jiný neměl přístup. Při výběru služby je tak dobré vědět, že poskytovatelé služeb se sídlem v USA se musí podřídit „protiteroristickému“ zákonu „Patriot Act“, který umožňuje americkým orgánům libovolný přístup k uloženým datům i bez soudního příkazu. Několik amerických poskytovatelů služeb, jako například Dropbox, podporuje na svém serveru šifrování dat AES (Advanced Encryption Standard) extrémně bezpečným 256bitovým klíčem a data posílá přes bezpečný SSL tunel. Klíč je však uložen na serveru. K citlivým datům se tak mohou dostat jak zaměstnanci s příslušnými pravomocemi, tak i pověřené státní orgány.
iDrive naopak nabízí šifrování na straně serveru s osobním klíčem uloženým lokálně. Díky tomu jsou data uložena ještě bezpečněji, nicméně i zde existuje menší riziko: hacker nebo zaměstnanec může data zachytit mezi SSL tunelem a šifrováním na serveru. Před touto hrozbou se můžete chránit pouze prostřednictvím šifrování straně klienta. Tak to například automaticky dělá klient služby Wuala a bezpečné jsou i servery CloudSafe a SpiderOak. Naše rychlostní zkoušky také ukazují, že toto komplikovanější, ale zároveň kvalitnější šifrování dat není v tomto případě na úkor přenosové rychlosti. Wuala sice netrhá rekordy, ale výsledná rychlost je minimálně nadprůměrná.
Individuální šifrování na on-line disku
Ti, kdo by chtěli využít služeb bez šifrování na straně klienta (Drop Box, SkyDrive nebo Google Disk), by měli svá data chránit pomocí dalších šifrovacích programů, jako jsou Boxcryptor nebo TrueCrypt. Naším tipem je prvně zmiňovaný program, který se správně a bezproblémově integruje do cloudové služby. V Průzkumníku Windows vytvoří tento program samostatnou jednotku, která je připojena k internetovému disku. Pokud do jednotky zkopírujete libovolná data, Boxcryptor je zašifruje a pomocí klienta přesune na webový disk. K dispozici je navíc aplikace pro smartphone, umožňující také mobilní přístup. Tato „taktika“ má ale jednu nepříjemnou vlastnost – ani pro čtení souborů není možné využít klasický internetový prohlížeč.
Někteří uživatelé nedůvěřují webovým službám, protože se obávají rizika selhání. Vzhledem k tomu, že mnoho poskytovatelů cloudových služeb ukládá data redundantně a regionálně na různých serverech, je předpokládaná spolehlivost více než 99procentní. On-line data jsou tak ve větším bezpečí než na vašem PC.
BEZPEČNOST A RYCHLOST
Důležitým kritériem při posuzování webových služeb je adekvátní soukromí. S tímto požadavkem souvisí nejen metoda šifrování, ale také například místo, kde se nachází servery. Nic z toho by ale nemělo mít vliv na rychlost přenosu.
ŠIFROVÁNÍ NA POČÍTAČI NEBO SERVERU?
Nejbezpečnější možností je šifrovat data na vašem PC před přenosem 1 . Vzhledem k tomu, že je klíč uložen lokálně, nikdo nebude moci dešifrovat datový tok. SSL tunel 2 je užitečný pro přenos nešifrovaných datových paketů. Šifrování na serveru 3 zabezpečí data během „skladování“. Zaměstnanci (nebo státní orgány), kteří znají klíč, si ale mohou kdykoliv data přečíst.
NEDBALOST: NEŠIFROVANÉ HTTP PŘIPOJENÍ
1 ADrive v testu selhal především díky ubohé ochraně dat. Zatímco po zadání uživatelského jména a hesla dojde k přihlášení přes šifrované HTTPS připojení, samotný přenos dat probíhá přes otevřené HTTP připojení. 2 iDrive je na tom mnohem lépe. Pro šifrování na serveru je si zvolit dokonce vlastní soukromý klíč.
VELKÉ ROZDÍLY V RYCHLOSTI
Dobrou přenosovou rychlost nahrávání a stahování nabízí především Wuala. U některých služeb jsme naměřili velké rozdíly v rychlosti, je ale nutné podotknout, že hodnoty mohou být ovlivněny celou řadou faktorů: od vytížení serveru až po problémy vašeho poskytovatele připojení.
Ergonomie: Dobrá integrace
S některými webovými disky budete pracovat tak pohodlně jako s běžnými daty v systému Windows.
Doby, kdy jste s internetovými disky pracovali pouze pomocí prohlížeče nebo je bylo nutné složitě instalovat jako síťové jednotky, jsou dávno pryč. Moderní služby, jako například Dropbox, se nyní hladce integrují do Windows, neruší vás a nevyžadují žádnou další činnost. Obvykle vytvoří speciální „oblíbenou“ složku, která se nepřetržitě synchronizuje s cloudovým diskem: vše, co do této složky umístíte, máte během několika málo sekund uložené i na webu. Neobtěžují vás žádná složitá hlášení, nemusíte konfigurovat složitá nastavení – jediné, co obvykle prozrazuje probíhající zálohování na web, je blikající ikonka v systémové liště. Obvykle také internetový disk distribuuje změněné soubory automaticky ke každému připojenému zařízení. Ti, kteří by chtěli sdílet soubory nebo složky s přáteli, musí obvykle vygenerovat speciální odkaz pomocí kontextové nabídky Exploreru.
Funkce, které Windows chybí
Některé internetové disky nabízí i další praktické funkce. V Dropboxu lze například selektivně označit soubory, které by neměly být sdíleny. Wuala navíc umožňuje individuální synchronizaci různých souborů na různých počítačích. Synchronizace přes LAN z Dropboxu může pomoci těm, kteří chtějí synchronizovat počítač v domácí síti: služba umožní odeslání dat z cloudu přímo prostřednictvím rychlé sítě (místo například pomalejší Wi-Fi).
Celkově nás ale rychlost práce s internetovými disky až na výjimky příjemně překvapila. Rychlou synchronizaci zajišťuje inkrementální zálohování a praktické využívání maximální rychlosti linky se hodí v případě velkého archivu. Mnoho poskytovatelů služeb navíc nabízí komfortní funkce, které Windows nikdy neměla: například ukládání „historie“ verzí souborů. Lze pracovat až se 30 dní starými verzemi! Nicméně je nutné přiznat, že tato funkce je užitečná pouze v souvislosti s technologií inkrementálního zálohování – jinak na internetovém disku rychle ubývá volné místo, jak se například ukázalo u služby BitDefenderu Safebox.
Na pozadí zájmu se pomalu dostává přístup přes webové rozhraní, i tak si na něm ale některé firmy dávají záležet. Bohužel, Wuala nenabízí ani jednoduché webové rozhraní, její služba je „postavena“ na Java aplikaci, která se spouští z prohlížeče. A asi nikoho nepřekvapí, že tento „princip“ rozhodně na všech počítačích v průběhu testu bez problémů nefungoval…
Služby, které jsou postaveny na protokolu WebDAV (například Strato), jsou spíše než pro synchronizaci určeny pro zálohování, i proto, že nabízí lokální ukládání vybraných souborů a jsou i poněkud komplikovanější.
Dropbox ve srovnání s vítězem testu službou Wuala dominuje v nabídce základních funkcí pro stahování a nahrávání souborů a dalším bonusem je například streamování hudby. Naopak Wuala nabízí lepší ochranu dat, vysokou přenosovou rychlost a také více volného prostoru: 5 místo 2 GB.
NABÍDKA FUNKCÍ
Služba s nabídou velkého místa je k ničemu, pokud nic „neumí“ a je snadno hacknutelná . Nejlepší jsou ty, které nabídnou široký rozsah funkcí s praktickým zálohováním. Síťové disky jsou méně pohodlné.
ON-LINE ÚLOŽIŠTĚ V PRŮZKUMNÍKU WINDOWS
Jednodušší to už snad být nemůže: Celá řada služeb vytváří odkaz v záložkách 1 nebo v seznamu síťových disků 2 které se automaticky synchronizují s on-line diskem. 3 Stejně pohodlné ale může být i využití kontextových nabídek.
JAK INTEGROVAT WEBOVÉ DISKY MANUÁLNĚ DO WINDOWS
Několik on-line úložišť musíte ve Windows nastavit jako síťový disk pomocí protokolu WebDAV. 1 Pro tento účel klikněte v Průzkumníku pravým tlačítkem na „Síť“ a zvolte »Připojit síťovou jednotku / Připojit k webovému serveru...« . A poté do políčka zadejte adresu úložiště. 2 Doporučujeme také v registrech zvýšil limit 47 MB na 4 GB pro WebDAV stahování »HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\ WebClient\Parameters«. Pro tento účel zvyšte hodnotu klíče »FileSizeLimitInBytes« na maximálních 4294967295 (viz obrázek).
U BEZPLATNÝCH SLUŽEB JE VOLNÉ MÍSTO OMEZENO
Bezplatné internetové disky rozhodně nenahradí disk v počítači. 87 procent služeb nabídne až 5 GB volného prostoru. Výjimkou je jen služba SkyDrive (7 GB) od Microsoftu a především gigantické úložiště od ADrive (50 GB).
Pohodlí, bezpečnost a rychlost
Testovací tabulka ukazuje, že mezi internetovými disky existují velké rozdíly. My jsme hodnocení rozdělili do tří kategorií:
Rozsah funkcí a ergonomie (45 procent) Práce s internetovým diskem patří mezi nejdůležitější aspekty. Pro posouzení komfortu obsluhy jsme vyzkoušeli patnáct funkcí, které by měly usnadnit každodenní práci. Mezi sledované parametry patřila přehlednost služby, integrace do Windows a práce se soubory.
Nabízený prostor a výkon (30 procent) Kromě množství nabízeného volného místa jsme také hodnotili přenosovou rychlost. Pro tento účel jsme pomocí Exploreru několikrát nahráli na úložiště 100MB soubor a znovu ho stáhli pomocí webového rozhraní. Hodnocení ukazuje rychlost stahování a nahrávání dat, stejně jako reakční rychlost systémové aplikace pro Windows a webového rozhraní.
Ochrana dat (25 procent) Je optimální, pokud klient pro Windows dokáže šifrovat veškerá data přímo. V opačném případě musí být soubory chráněny při přenosu i ukládání. Vzhledem k tomu, že zákony na ochranu osobních údajů jsou v Evropě přísnější než v Americe, pozitivně jsme hodnotili i konkrétní umístění datového serveru.
VÝSLEDKY TESTU
Otestovali jsme dvacet internetových disků a vyzkoušeli jsme, nakolik splňují náročné podmínky pro každodenní použití. Většina služeb nabízí 2 nebo 5 GB volného místa, což je pro většinu důležitých dokumentů a fotografií více než dostatek. Naopak nedoporučujeme dát se nachytat na služby s nabídkou několika desítek gigabajtů prostoru zdarma, protože více místa je vykoupeno chybějícími lepšími službami.
Vítězem testu je švýcarská služba Wuala od specialistů na pevné disky LaCie. Žádný jiný internetový disk v testu nenabídl tak lákavou kombinaci 5 GB volného prostoru, vynikajícího šifrování, dobré přenosové rychlosti a užitečného rozsahu funkcí. Bohužel ani Wuala není dokonalá: webové rozhraní předpokládá instalaci Javy a aplikace pro Windows funguje poněkud komplikovaně.
Nejlepší rozsah funkcí má americký poskytovatel služeb Dropbox. U něj nám nechybělo téměř nic. Navíc Dropbox nabídl i elegantní a šikovnou mobilní aplikaci. Další bonusem především pro lepší ochranu dat je šifrování u klienta.
Nejméně lze doporučit gigant od ADrive, který zdarma nabízí celých 50 GB. Takovýto prostor na nás skutečně udělal dojem, ale samotná služba ve své bezplatné verzi zcela selhala: nenabízí šifrování, chybí integrace do systému Windows, aplikace pro mobilní telefon a limit pro nahrání souboru je nastaven na 2 GB. To není moc praktické.
Foto popis| Dropbox má velmi přehledné webové rozhraní. Aplikace pro Android umožňuje také sdílení souborů a dokonce i jejich streamování.
Foto popis| Vítěz Wuala vypadá na první pohled trochu komplikovaná, ale nabízí mnoho užitečných funkcí. Aplikace pro Android je jednoduchá a v podstatě umožňuje pouze nahrávání a stahování souborů.