Nejlepší nástroje pro ideální fotky
V podrobném testu jsme zkoumali silné i slabé stránky programů pro zpracování fotografií, které se vešly do cenového rozpětí od cca 1 500 Kč do 3 500 Kč.
MARKUS HERMANNSDORFER
MARKUS HERMANNSDORFER
Redaktor Chipu je jeden z vítězů fotografické soutěže „Vision of Africa 2012“ a používá Photoshop a další grafické programy.
Amatérští fotografové často zažijí velké zklamání, když si po návratu z dovolené prohlédnou své snímky na velkém monitoru počítače. Na displeji fotoaparátu vypadaly obrázky mnohem lépe a hlavně byly tak nějak barevnější a pestřejší! Fotografové přitom nejsou na vině – digitální fotoaparáty „myslí“ jen v úrovních jasu. Zvláště když se fotografuje kompaktním fotoaparátem, který používá automatické programy a vychází z průměrné hodnoty šedé, vypadají výsledné fotografie poněkud vybledle.
Všechny námi testované programy v cenovém rozpětí okolo 2 000 Kč si s tímto problémem dokážou poradit. Nabízí funkce pro správu barev, změnu jasu a kontrastu, které snadno změní fotografii tak, že je mnohem živější. Stejně snadno můžete upravit pokřivený horizont nebo narovnat budovu, která zdánlivě padá dozadu.
Nejsou to samozřejmě jediné funkce, které tyto nástroje nabízejí – fotografie můžete i oříznout, retušovat, zbavit je šumu, použít na ně zajímavý filtr či rozostření nebo jim přidat rámeček. Téměř všechny fungují podobně jako Photoshop, a můžete tedy pracovat i s vrstvami a kombinovat části snímků.
Sedm oblíbených fotonástrojů si v našem testu muselo poradit se stejnými, námi předem připravenými úkoly: musely upravit podexponovaný snímek, odstranit nežádoucí detaily, změnit oblohu a podobně. Jak dobře a rychle si s těmito úkoly poradily na portrétním snímku, to se dozvíte na str. 88 v našem „klikacím“ testu retušování ve více vrstvách. Extra body jsme rozdávali za obzvláště povedené filtry a speciální efekty, jako například „tilt-shift efekt“ nebo „Ortonův efekt“ (efekt zasněné fotografie). Hodnotili jsme i praktické připojení na web, aby mohli mistrovská díla obdivovat i vaši přátelé.
Lepší fotky po několika kliknutích
Všechny testovací nástroje se ukázaly jako velmi užitečné – především pro začátečníky. Méně povedené snímky skutečně vylepší a oživí.
Co se týká grafického rozhraní a způsobu použití, velkým vzorem téměř všech testovaných grafických programů je samozřejmě program Adobe Photoshop. Výrobci výrazně levnějších produktů, například Corel, Magix a další, myslí především na méně zkušené uživatele a amatérské fotografy. Nabízí tedy jednodušší postupy a průvodce zpracováním fotografií, které uživatele nasměrují a usnadní jim práci.
Jak udělat fotografii jako od profesionála
Pro dosažení nejlepších výsledků musíte fotografii vidět v podstatě tak, jak ji vidí fotoaparát. A k tomu potřebujete histogram. Všechny testované grafické nástroje tuto funkci naštěstí nabízejí. V některých grafických programech se setkáte s termínem „Úrovně“, protože tento termín Photoshop zpopularizoval. Na spodním okraji histogramu najdete tři šipky, z nichž prostřední ukazuje průměrnou hodnotu šedé, kterou fotoaparát určil. Tím, že pohybujete jednou z vnějších šipek, můžete zvýšit nebo snížit intenzitu stínů a světel. Pokud chcete změnit expozici celého snímku, posunujte prostřední šipkou – odpovídá to otevření nebo zavření clony fotoaparátu.
Programy nabízejí i různé možnosti optimalizace barev a různé barevné modely. Pokud budete fotografie ukazovat na monitoru počítače nebo na televizoru, použijte barevný model „RGB“. Pro tisk budete potřebovat barevný model „CMYK“ a možnost kalibrace monitoru (displeje). Pomocí „HSB“ (z anglického Hue, Saturation, Brightness) a „HSL“ (Lightness) změníte saturaci, barevný tón i jas.
Velmi inovativní nástroj pro vyrovnání fotografie, korekci sklonu a oříznutí jsme našli u grafického programu ACDSee. Všechny příslušné funkce naleznete shrnuté v nabídce pod jednou volbou – můžete měnit perspektivu, proporce a postavení horizontu pomocí posuvníku, a výsledný efekt vidíte okamžitě v okně hned vedle. Program PhotoDirector poskytuje podobnou funkcionalitu, a Foto & Grafik Designer 2013 od Magixu dokonce nabízí automatickou korekci perspektivy. Další nástroje jsou víceméně známé z „norem“ stanovených Photoshopem.
Při ořezávání zobrazí průvodce Photohopu „Elements“ nad obrázkem devět částí mřížky – umožňuje to snadnější uspořádání objektu v závislosti na fotografickém pravidlu třetin. Podle nás je ale další volba nazvaná „Zlatý řez“ pouze marketingovým tahem. Tzv. Fibonacciho „zlatá“ spirála, připomínající ulitu, se totiž hodí jen v některých specifických případech a není vhodná pro začátečníky. V programu Corel PhotoPaint můžete viditelnost mřížky ovlivnit v nastavení nástroje oříznutí a i mnoho dalších nástrojů mřížku podporuje.
Ve většině případů se vám pomocí testovaných nástrojů podaří zvýšit „dramatičnost“ fotografie. V testu v tomto směru svoji úlohu splnil každý z prověřovaných programů a výsledky byly dobré. Některé samozřejmě nabízejí ještě více možností a funkcí a rozdílná je také pohodlnost, s jakou se úpravy provádějí.
ZÁKLADNÍ FUNKCE
V prvním testu jsme hodnotili, jak zkoušené programy zvládají základní funkce zpracování obrazu. Bez velké námahy a bez ztráty kvality by měly být schopny změnit perspektivu, opravit horizont a nastavit barvy a expozici.
OPRAVENÍ NEROVNÉHO HORIZONTU
Většina fotonástrojů umí rovnoměrně snímek 1 otočit a oříznout podle okrajů. Nástroje Magix, ACDSee 2 a CyberLink řeší tento problém pomocí inovativních funkcí a podle individuální volby pro optimalizaci ořezu.
ZMĚNA EXPOZICE A PERSPEKTIVY SNÍMKU
Podexponovaný obrázek Newyorského muzea 1 je docela nudný. Přizpůsobit expozici však můžete v každém z testovaných nástrojů. Program Magix’s photo & graphic designer 2 navíc jako jediný opravuje perspektivu i ve zcela automatickém režimu.
REKLAMNÍ PŘEHÁNĚNÍ: AUTOMATICKÉ KOREKCE
Stačí jedno kliknutí myší, a vaše fotografie bude zářit barvami! To tvrdí o svých nástrojích pro úpravu fotografií snad všichni jejich tvůrci. Ani jediný program však nebyl schopen nějak výrazně zlepšit náš vybledlý obrázek. Pouze se mírně zvýšil počet barev.
MODRÉ NEBE A ZÁŘIVÉ BARVY
Skvělé barvy a jasně modrou oblohu získáte jen po ruční úpravě fotografie 1 . V aplikacích Photoshop Elements, PaintShop Pro, PhotoPlus a PhotoLine můžete také přidat dramatickou oblohu pomocí „kouzelné hůlky“ a vrstev 2 .
Ořez a retušování
S chytrými nástroji a speciálními retušovacími štětci můžete svoje fotografie vylepšit. Některé programy to ale zvládají lépe než ty konkurenční.
Upravený kontrast, jas a barvy patří jen k základním prvkům fotografických úprav. Často ale pěknou fotografii a její hlavní objekt ruší jiný turista, ošklivá cedule nebo kabel. Můžete ji ale vylepšit ořezem, retušováním, zakrytím a dalšími postupy a z obyčejného snímku pak třeba uděláte nádherný plakát. Pokud jste trochu šikovní, většina testovaných programů vám nabídne široký výběr vhodných nástrojů na úpravy.
Úprava částí fotografií
Speciální úpravy většinou nejsou potřebné na celé fotografii. Vyberte tedy jen část, kterou potřebujete vylepšit (oblohu, oči portrétované osoby a podobně), a soustřeďte se na ni. Vytvořte tedy na dané oblasti masku, invertujte výběr, a provádět pak můžete změny (korekce barev, kontrastu) jen v této části – jinak by se změny provedly na celém snímku. Pro výběr požadované části fotografie budete potřebovat nástroje, jako je „kouzelná hůlka“ (vyberou se pomocí ní konkrétní barevné části) nebo magnetické laso (pro ořez složitějších tvarů). Program Photoshop Elements nabízí deset ořezových nástrojů pro snad všechny myslitelné situace a fungují opravdu skvěle. Pro začátečníky se zvláště dobře hodí „Studio ořezu“ v programu PhotoPlus – snadno pomocí něj vyberete část, kterou chcete smazat, nebo upravit. Nástroj automaticky detekuje okraje objektů. Podobně funkční je i nástroj pro výběr v programu Photo Director. Obecně platí, že čím lépe je program schopen automaticky rozpoznat okraje objektů, tím snadnější je jeho výběr. Levné grafické programy pro úpravu fotografií samozřejmě selhávají u těch nejtěžších disciplín, jako je výběr vlasů, zvířecí kůže nebo stromů s mnoha listy na členitém pozadí. Nicméně ani v „ideálním“ programu, tedy ve Photoshopu, to není snadné, pokud nemáte nainstalovaný nějaký speciální ořezový plug-in.
Praktické úpravy se pak provádí pomocí speciálních nástrojů a štětců pro projasnění dané oblasti (například očí) nebo pro zvýraznění (ztmavění očních řas a obočí). Úprava částí fotografie se nejlépe provádí pomocí vrstev masek. Tato funkce je k dispozici u aplikací Photoshop Elements, Paintshop Pro, PhotoPlus a Photo Line. Označený objekt je v tom případě dobře viditelný a můžete také pomocí korekční vrstvy dobře sledovat, zda se vám nastavení barev a další úpravy povedly.
Samozřejmě můžete použít i různé efekty a filtry – například na sportovní snímky. Automobilu můžete přidat dynamiku rozmazáním pozadí nebo podobným způsobem „zmrazit“ sportovce, i když jste fotili kompaktním fotoaparátem. Vyberete hlavní objekt a pozadí „rozmažete“ pomocí efektu „Motion Blur“. Úspěšně tak nasimulujete fotografování zrcadlovkou.
OBRAZOVÁ MANIPULACE
V „levelu 2“ jsme se pustili do dalších úprav vzhledu fotografie. Odstranili jsme všechny nežádoucí prvky, změnili jsme hloubku ostrosti a uměle jsme přidali pohyb. Měřili jsme přitom, jak rychle se v kterém grafickém programu tyto zkrašlovací retuše provedou.
JEDNODUCHÝ TRIK: PŘIDÁNÍ „POHYBU“
Poté, co jsme vozidlo 1 vybrali pomocí magického lasa v programu Photoshop Elements, vytvořili jsme dojem pohybujícího se objektu pomocí filtru „Motion Blur“ (rozmáznutí 2 ). Trik se hodí pro fotografie z kompaktního fotoaparátu, který neumožňuje dlouhé expozice.
KLIKACÍ TEST: ZKRÁŠLOVACÍ RETUŠ
Většina testovaných nástrojů zvládne typické funkce používané při retušování – například bělení zubů pomocí „kartáčků“. Test ukázal, že nejméně vhodným nástrojem pro tyto úpravy je Foto & Grafik Designer 2013. Základní nástroje zde totiž chybí a na vylepšení musíte komplikovaně a oklikou přes masky a změnu tonálních hodnot.
Speciální efekty a webové funkce
Všechny testované nástroje podporují bezeztrátový formát RAW a využít u nich můžete i řadu zajímavých efektů pro zlepšení snímků.
A dostáváme se opět dál. Sedm testovaných programů muselo v dalším testu prokázat, zda jsou i v případě speciálních efektů skutečnou alternativou k mnohem dražšímu konkurenčnímu Photoshopu. Jsou nabízené funkce dostatečné ke splnění požadavků profesionálních fotografů? Bezeztrátové zpracování RAW souborů, simulace dražšího objektivu, speciální efekty a kompatibilita s nepostradatelnými Photoshop plug-iny.
HDR snímky a falešné slunce
Všechny testované nástroje dokážou importovat fotografie přímo z fotoaparátu, v ideálním případě prostřednictvím bezeztrátového formátu RAW, který všechny testované programy podporují. Po načtení snímku pak můžete měnit hodnotu a nastavení ve fotoaparátu a upravit vyvážení bílé a teplotu barev, takže snímek poté vypadá teplejší, nebo naopak chladnější. V programu PhotoPlus je zvláště snadná i tvorba tzv. HDR fotografií (s velkým dynamickým rozsahem). Kromě běžného snímku můžete uložit i podexponovaný a přeexponovaný snímek a z nich HDR vytvořit. Expozici můžete regulovat pomocí histogramu. Pak stačí všechny tři obrázky pomocí „Soubor Zkombinování HDR“ načíst a potvrdit „OK“. Program potom fotografie pospojuje dohromady a simuluje tak vyšší dynamický rozsah. Jak přesně bude výsledek vypadat, to můžete ovlivnit pomocí posuvníků.
S programem ACDSee zase do snímku snadno přidáte umělé slunce – díly speciálnímu efektu „sluneční skvrny“. Pomocí posuvníků můžete určit pozici i jas slunce a záření, ale barvu ovlivnit nemůžete. Při testování vyšlo nejlepší falešné slunce na šedém snímku se zataženým nebem. Zajímavý nástroj jsme našli i u programu Corel Paintshop – pomocí bezeztrátového geometrického efektu (konvexní/konkávní) můžete vytvořit pohled „rybího oka“. Jiný nástroj pro úpravu perspektivního zkreslení změní i okraje a zakřiví tvary, takže na snímku zůstanou ošklivá prázdná místa, případně je nutné ho oříznout. Zaujalo nás i selektivní zaostření programu Corel – hodí se ale pro simulaci tilt-shift efektu, který dělá z objektů miniatury.
Když je dílo hotovo, zbývá už jen jeho publikování. I když nástroj PhotoLine nabízí optimalizaci snímků pro web, přímé připojení na nějaký fotoweb nemá. Ostatní nástroje podporují Facebook, Flickr, Twitter či YouTube. ACDSee, Photoshop Elements a Magix photo & graphics designer šly v tomto případě ještě dál – získáte u nich prostor pro on-line ukládání fotografií a publikování snímků na webových stránkách. Tyto weby jsou pak napojeny na komunitu nadšených fotografů, od kterých můžete získat zpětnou vazbu a užitečné tipy. Můžete také samozřejmě hodnotit fotografie ostatních a posílat své připomínky. Jakmile jsou vaše fotografie v „cloudu“, můžete se na ně dívat i v mobilu, tabletu nebo podobném zařízení. Ambiciózní fotografové pak mohou využít i napojení na placené fotobanky (například gettyimages.com), kam můžete svoje povedené snímky uložit a případně na nich něco vydělat. Nicméně i „ideální“ program
SPECIÁLNÍ FUNKCE
A jsme u speciálních bodů za speciální funkce. Pokud nástroj pro zpracování fotografií nabízí i nějaké zajímavé efekty, jako například Orton nebo tilt-shift, ambicióznějšího fotografa určitě potěší. Extra body jsme také udělovali například za propojení na populární fotoweby, integrované on-line úložiště apod.
VYTVOŘTE SI SNOVOU KRAJINKU
Ze své fotografie krajiny 1 nebo portrétu můžete vytvořit až neskutečný snímek – snový záběr, a to pomocí Ortonova efektu, který je dostupný například v programu Photoshop Elements 2 . PhotoDirector nabízí podobnou funkci pod „Nastavení /Specifikace /Dream land“.
TILT-SHIFT EFEKT POMOCÍ SELEKTIVNÍHO ROZOSTŘENÍ
Osoby, auta nebo lodě vyfotografované z větší vzdálenosti 1 jsou pro využití tilt-shift efektu ideální. Profesionálové musí k dosažení tohoto efektu použít velmi drahé objektivy pro digitální zrcadlovky. Šikovnější amatéři dosáhnou podobného efektu poměrně levně prostřednictvím programu Photoshop Pro 2 a jeho funkce pro selektivní rozostření.
KONVERZE NA HDR SNÍMEK
Průvodce v programu PhotoPlus vám pomůže s převedením JPEG snímku 1 na HDR snímek (s velkým dynamickým rozsahem 2 ). K vytvoření tohoto efektu budete kromě běžného snímku potřebovat také stejný snímek přeexponovaný a podexponovaný. Sílu efektu pak můžete ovlivnit.
Základní funkce jsou podstatné
Dobrý program pro úpravu fotografií může výrazně vylepšit špatně exponovanou fotografii a nabízí i šikovné nástroje na ořez a další úpravy. Hodnotili jsme však a extra body ocenili také speciální filtry nebo profesionální nástroje.
Zpracování obrazu (50 %) Testované programy by měly snadno zvládnout základní funkce, jako je korekce expozice nebo srovnání horizontu. Hodnocení jsme dali větší váhu, protože bez základních funkcí by grafický program nebyl k ničemu.
Obrazová manipulace (30 %) Pokročilejší uživatelé jistě ocení i dobré nástroje pro ořez, retušovací štětce a další funkce pro úpravy snímku.
Speciální funkce (20 %) Speciální body jsme rozdávali za funkce, které už činí program konkurentem Photoshopu. To zahrnuje i speciální filtry, automatizační rutiny a možnost rozšiřování funkcí prostřednictvím plug-inů. Další užitečnou funkcí je napojení na populární webová alba a komunity (například Flicker). Oceňovaná je i nabídka bezplatného on-line uložení snímků a možnost webové prezentace a zobrazení na dalších zařízeních (mobil, tablet).
ZÁVĚR TESTU
Vlastně každý z testovaných programů by si zasloužil místo na stupních vítězů. ACDSee nabízí inovativní rozhraní, které umožňuje rychlý přístup ke všem důležitým příkazům, Corel zase třeba dobře zvládá ořezy a „rybí oko“. Všichni výrobci se snaží, aby fotograf pomocí jejich nástrojů rychle odstranil typické problémy snímků, zvládl vyrovnání, ořez, vymaskování objektu apod.
Vítěz testu: Jakýmsi etalonem v tomto oboru je samozřejmě Adobe Photoshop a i jeho „mladší bratr“ Elements nabízí vynikající nástroje pro editaci a manipulaci se snímky. Má také skvěle vypracované průvodce, které méně zkušeným uživatelům vysvětlí složité úkoly, jako je retušování (Beauty Retouch), tak, že je zvládnou sami. Jediné, co chybí, je nástroj pro vytváření HDR snímků.
Novinka: Ještě před oficiálním uvedením jsme měli možnost otestovat Foto & Grafik-Designer 2013 od firmy Magix. Výrobce nabízí navíc neomezený on-line úložný prostor a webové album pro prezentaci. Zpracování snímků je vynikající, ale přáli bychom si mnohem více nástrojů na ořez.
Cenový Tip: Program Photo Plus X5 nabízí za 1450 Kč hodně. Manipulace s obrázkem je v něm velice snadná a pestrá je i nabídka efektních filtrů a nástrojů na ořez. Opravíte s ním i staré fotografie, zvládá HDR a podporuje formát RAW.
Zoner Photo Studio 14:
Z českých luhů a hájů
Při shánění grafického programu vhodného pro úpravy fotografií nemusíte volit jen zahraniční produkty. Zoner Photo Studio firmy Zoner Software nabízí v podstatě všechny funkce konkurenčních produktů, navíc za dostupnou cenu a samozřejmě v češtině.
Grafický program Zoner Photo Studio, v současné době ve verzi 14, je dostupný ve verzi PRO (cena 990 Kč) a v ještě dostupnější verzi Home. Ta je ochuzena o některé funkce, jako je zpracování RAW souborů, tvorba snímků s vysokým dynamickým rozsahem (HDR) a pokročilé odstranění šumu. Pro náročnější uživatele tedy doporučujeme verzi Pro. Získají navíc možnost maskování lokálních úprav a barev. Obě verze zvládají takové funkce, jako je automatické vylepšení fotek, tvorba 3D snímků a panoramat.
Zoner Photo Studio nezůstává pozadu ani v podpoře webové prezentace a spolupráce s webovými fotoalby. U obou verzí máte k dispozici on-line alba Zonerama a fotografie můžete také sdílet na Facebooku, Flickru nebo Picase. Na webu Zonerama získáte prostor 2 GB pro ukládání fotografií s rozlišením nejvýše 1 600 × 1 200 bodů (tzn. 2 Mpx), do kterého jsou fotografie převáděny automaticky.
Funkce pro vytváření HDR snímků (fotografií s vysokým dynamickým rozsahem expozice) používá metodu mapování tonality. Zoner Photo Studio automaticky zarovná a ořeže sérii snímků a nabídne vám náhled HDR fotografie k dalším úpravám. HDR efekt však můžete nasadit i na jednotlivé snímky, v tomto případě by se však určitě hodila možnost společného náhledu výchozí a upravené fotografie. Víceméně bezpracné vylepšení a úpravy fotografií nabízí nový nástroj na pokročilé odstranění šumu, pracující automaticky nebo s velmi detailními předvolbami uživatele, nebo naopak filtr s efektem poškozené fotografie. Do snímků můžete díky němu přidávat barevný nádech, škrábance, skvrny, pomačkané okraje atd.
Odstranění nežádoucích objektů na fotografiích najdete i v Zoner Photo Studiu. Program automaticky vyplní místo nežádoucího objektu tím, že dopočítá pozadí podle jeho okolí. Vám stačí udělat jen hrubý výběr objektu lasem či jiným maskovacím nástrojem. S retušemi pomůže i nový nástroj „Volná transformace“, který kliknutím či popotažením myší upraví vybranou část fotografie a zároveň jen lehce deformuje okolí.
Zastavme se ještě u výkonu Zoner Photo Studia, který byl posílen především podporou výpočtů pomocí grafických čipů využívajících technologie CUDA či OpenCL. Zrychlení oceníte především při zpracování snímků v podobě RAW dat nebo při úpravách fotografií ve velmi vysokém rozlišení – zkrátka vždy, když pracujete s velkým množstvím obrazových dat.