Laserové tiskárny: 74 modelů v testu
Laserové tiskárny opět přicházejí do módy, především proto, že jsou praktické, nákladově vyzpytatelné a nabízejí lepší a trvalejší kvalitu tištěných textových a kancelářských dokumentů.
MICHAL BAREŠ
MICHAL BAREŠ
Redaktor testovací laboratoře sleduje vývoj a trendy laserových tiskáren již sedmnáct let a byl svědkem jejich postupného průniku do domáctností.
I levnější modely monochromatických i barevných laserovek dnes mívají lepší konektivitu než inkoustové tiskárny, vyšší kapacitu vstupních a výstupních podavačů papíru a možnost automatického duplexního tisku. Kvalita jejich tisku je v případě textu mnohem lepší než u tiskáren inkoustových a netrpí klasickými neduhy inkoustových tiskáren, jako je blednutí či rozmazávání textu při styku s vodou či zvýrazňovačem.
Pro test jsme zvolili tiskárny levné a středně drahé. V čem se liší? Kupodivu není velký rozdíl v kvalitě tisku – i levné laserové tiskárny se kvalitou tisku vyrovnají těm drahým. Rozdíly najdeme hlavně v rychlosti a v nákladech na tisk. Musíme ale hned na začátku upozornit, že pokud chcete tisknout jen málo, tak vás ani o něco nižší rychlost a o něco vyšší tiskové náklady nemusí moc zajímat. Jde o to, dobře odhadnout tiskové potřeby a ujasnit si, kolik stran budete měsíčně tisknout a jak často budete tisknout. Pokud hodláte vytisknout jen několik stránek za měsíc, můžeme vám rovnou sdělit, že můžete koupit jakoukoliv levnou laserovou tiskárnu, kterou uvidíte v cenové akci.
Historicky byla jednou z největších nevýhod laserových tiskáren vysoká spotřeba elektrické energie. Výrobci však již tento problém u řady testovaných modelů vyřešili a radikálně snížili příkon tiskáren ve spánkovém a pohotovostním režimu. Novým trendem v kategorii laserových tiskáren je pak snižování pořizovací ceny, takže dnes seženete velice dobrou monochromatickou tiskárnu do 3 000 Kč a barevnou tiskárnu do 5 000 Kč. Nižší prodejní cena je pak logicky kompenzována o něco dražšími tonerovými kartridžemi, i tak je to ale pro zákazníky výhoda. Na rozdíl od inkoustových tiskáren totiž ty laserové při dlouhodobějším nepoužívání nevysychají a nespotřebovávají tak zbůhdarma drahý spotřební materiál. Pokud si tedy zájemce pořizuje laserovou tiskárnu pro občasný tisk několika stran, může si v klidu koupit jakýkoliv z nejlevnějších testovaných modelů a o pár desítek haléřů vyšší náklady na stránku ho nebudou vůbec trápit. V případě, že se poohlížíte po tiskárně, se kterou budete tisknout větší množství dokumentů, doporučujeme vám podívat se v naší tabulce nejen do sloupce s tiskovými náklady, ale i na kapacitu vstupních a výstupních podavačů papíru.
Univerzální „nejlepší“ tiskárna neexistuje a vítězní účastníci našeho testu nemusí být zrovna pro vás ideální volbou. Z toho důvodu doporučujeme prohlédnout nejen bodová hodnocení různých testovaných kritérií, ale i samotné naměřené hodnoty, které uvádíme ve výsledkových tabulkách. Kromě naměřené rychlosti a obligátních tiskových nákladů vás možná bude zajímat i opravdová spotřeba tiskárny v pohotovostním a spánkovém režimu. Právě v těchto režimech se totiž tiskárna nachází 99 % času, a to nejen během pracovní doby, ale většinou i přes noc. Přes znatelný pokrok projevující se snížením příkonu laserových tiskáren ve spánkovém režimu je ale doporučujeme po skončení práce vypnout, zvláště pak ty barevné. Průměrná spotřeba ve spánku se u testovaných monochromatických tiskáren pohybuje mezi 5 až 10 watty, což znamená cca 200 Wh za den, potažmo 6 kWh za měsíc. Najdou se ale i příkladně úsporné modely, jako např. levný Canon i-SENSYS LBP7018C, jehož příkon ve spánkovém režimu činí jen 0,7 W. Velmi slušně jsou na tom v tomto ohledu barevné tiskárny Brother, které mají ve spánku příkon jen 1,0 W. Jestliže netisknete každý den, doporučujeme i přes nízkou spotřebu tiskáren ve spánku zařízení vypínat, snížíte tím nejen jejich spotřebu, ale i celkovou hlučnost pracoviště (i když i v tomto ohledu se výrobci polepšili a u některých modelů činí hlučnost ve spánkovém režimu pouhých 0,1 až 0,2 sonu, takže jsou prakticky neslyšitelné). Velkou výhodou je dále fakt, že laserovky při nabíhání (na rozdíl od inkoustových zařízení) zbytečně neplýtvají spotřebním materiálem.
Monochromatické tiskárny: Stále tisknou levněji
Při nízké pořizovací ceně barevných laserovek by se mohlo zdát, že pořídit si tiskárnu pouze s černobílým tiskem je zbytečnost. Pokud ale tisknete pouze dokumenty pro vlastní potřebu, monochromatická tiskárna vám stačí, a navíc tiskne levněji než tiskárna barevná. Tři nejvýše hodnocené černobílé tiskárny s pořizovací cenou do 3 000 Kč tisknou za skvělou cenu 0,41 až 0,46 Kč za stránku A4 s 5% pokrytím, zatímco barevné laserovky s cenou do 5 000 Kč (s výjimkou vítězného modelu Konica Minolta 4750EN) tisknou monochromatickou stránku za 0,70 až 1,20 Kč.
V testu monochromatických tiskáren s cenou do 3 000 Kč zvítězil model Epson AcuLaser M2400D, který v rámci své kategorie exceluje vysokou rychlostí tisku dokumentů (10 stran obchodního dopisu zvládne za 28 sekund) i bohatou výbavou v podobě automatické duplexní jednotky pro oboustranný tisk. Zároveň pracuje s extrémně nízkými tiskovými náklady 0,41 Kč na 5% pokrytí stránky A4. Původně mnohem dražší tiskárna byla v době testu k dostání za výprodejové ceny okolo 2 600 až 2 900 Kč, přičemž Epson na svých stránkách stále uvádí doporučenou koncovou cenu 5 990 Kč. Tato tiskárna má hardwarové rozlišení 1 200 × 1 200 dpi a je navíc kompatibilní s postscriptovými jazyky PCL5e a PCL6. Nízkých tiskových nákladů dosahuje díky vysokokapacitnímu vratnému toneru C13S050584 s výdrží 8 000 stran, který lze zakoupit cca za 3 300 Kč. Zájemci, kteří tolik netisknou, mohou koupit vratný toner C13S050585 s kapacitou 3 000 stran, který přijde cca na 2 300 Kč, ale to se v porovnání s cenou 8000stránkového toneru nevyplatí.
Jsou-li vaše tiskové potřeby přece jen o něco náročnější a potřebujete-li rychlejší a ještě úspornější tiskárnu se síťovým rozhraním a dostatečnou kapacitou zásobníků, doporučujeme vám poohlédnout se po tiskárně z vyšší cenové kategorie. Zde s přehledem vede LED tiskárna OKI B431dn, která za reálnou cenu okolo 6 500 Kč vč. DPH nabídne dostatečnou robustnost pro zpracování i občasných větších objemů tisku, vysoké rozlišení 1 200 x 1 200 dpi, rychlost tisku 38 stran za minutu, duplexní jednotku, USB, paralelní i LAN připojení. Pokud do ní budete kupovat za cca 2 500 Kč toner s kapacitou 7 000 stran, potěší vás výsledná cena za stránku na úrovni 0,36 Kč. Ještě levnějšího tisku lze dosáhnout při nákupu tonerů o kapacitě 12 000 stran, díky nimž se dostanete na tiskové náklady okolo 31 haléřů za stránku. Budete-li tuto tiskárnu honit, musíte počítat s výměnou válce (cca 2 250 Kč) po 25 000 výtiscích, takže se celkové náklady na stránku po dosažení 25 000 stran zvýší o 9 haléřů.
Barevný laser: Nejlepší pro obchodní prezentace
Barevné laserové tiskárny už dávno nejsou cenově nedostupné a velmi dobré modely lze sehnat i za cenu pod 5 000 Kč. Při výběru je však dobré si spočítat, kolik stran budete chtít pravidelně tisknout, protože nejlevnější barevné laserovky tisknou (až na výjimky) poměrně draze. Výjimkou a jasným vítězem této kategorie se stala jednoprůchodová stránková tiskárna Konica Minolta 4750EN, která nabídne oficiálně rychlost 30 stran za minutu při monochromatickém i při barevném tisku. Při testu zvládla zpracovat 10 stran monochromatického i barevného obchodního dopisu shodně za 34 sekund, takže reálnou rychlost bychom určili spíše na 18–20 stran za minutu. S ohledem na nízkou pořizovací cenu nás výrazně potěšily nízké provozní náklady v podobě ČB tisku za 0,47 Kč a barevného za 2,60 Kč. Většina konkurenčních zařízení této cenové úrovně tiskne dvakrát dráž a je o poznání pomalejší. Této tiskárně můžeme za cenu okolo 5 000 Kč vytknout snad jen poměrně vysoký příkon ve spánkovém režimu, při kterém si stále říká o 10,3 W, a absenci duplexoru, kterým disponuje pouze o dost dražší verze 4750DN. V cenové hladině okolo 5 000 Kč momentálně tato tiskárna nemá konkurenci.
V případě, že budou vaše tiskové potřeby ještě vyšší a budete chtít pořídit robustnější a výkonnější barevnou laserovku, musíte sáhnout cenově výrazně výše. Na nejvyšších příčkách kategorie barevných laserových tiskáren s cenou přes 5000 Kč je celkem těsno a s klidným svědomím bychom vám mohli doporučit jakýkoliv z prvních pěti modelů, přičemž každý z nich má své výhody a rozhodně stojí za to se podívat do tabulky na jejich parametry a na výsledky našich měření. Vítěz může být ale jen jeden, a byl jím univerzální stroj Brother HL-4570CDW. Za cenu okolo 11 500 Kč sice nabídne podobnou rychlost i podobné tiskové náklady jako mnohem levnější Konica Minolta 4750EN, ale má automatický duplexor a kromě LAN ji lze připojit k síti i pomocí Wi-Fi. Ve spánkovém režimu jsme jí navíc naměřili jen příkon jen 1 W. Druhá v pořadí těsně skončila tiskárna Kyocera FS-C5250DN, kterou chválíme za velmi nízké tiskové náklady 0,34, resp. 2,05 Kč, nízkou hlučnost ve spánkovém režimu a vysokou kapacitu zásobníků papíru.
michal.bares@chip.cz
JAK CHIP TESTOVAL LASEROVÉ TISKÁRNY
Při hodnocení laserových monochromatických tiskáren jsme s ohledem na předpokládané nízké objemy tisku nekladli tak velký důraz na tiskové náklady (10 % celkového hodnocení) a výbavu (10 %) jako na kvalitu (35 %) a rychlost (30 %) tisku.
Barevné laserové tiskárny jsou ideální pro prezentaci obchodního tisku, takže předpokládáme, že budou nasazeny převážně do domácích či menších kanceláří. Zde se již počítá s vyššími tiskovými objemy, takže jsme tiskové náklady povýšili na 20 %, stejně jako rychlost tisku, kvalitu tisku a výbavu. Co se výbavy týče, hodnotili jsme konektivitu tiskáren (tedy hlavně přítomnost LAN konektoru), množství papíru, který se vejde do vstupního a výstupního zásobníku, možnost duplexního tisku, podporu pro různé operační systémy a maximální měsíční zatížení, které vypovídá o tom, na jakou výdrž výrobci své modely konstruují.
Pokud se vám procentuální váha jednotlivých hodnocení nezdá, ve výsledkových tabulkách podrobně rozepisujeme bodové hodnocení zkoumaných kategorií, takže si můžete sami vybrat tiskárnu, která nejlépe vyhovuje právě vašim požadavkům.
Foto popis| Jasný vítěz kategorie do 3 000 Kč: Monochromatická tiskárna Epson AcuLaser M2400D je momentálně k dostání za skvělou cenu, navíc tiskne levněji než několikrát dražší tiskárny. Je rychlá, robustní, úsporná.
Foto popis| Tiskárna OKI B431dn nabídne za cenu okolo 6 500 Kč kompletní výbavu včetně LAN a duplexu, vysokou rychlost 38 str./min., spolehlivost a díky vysokokapacitním tonerům i nízké provozní náklady.
Foto popis| Brother HL-4570CDW: Plnohodnotná kancelářská laserovka s duplexorem, LAN i Wi-Fi konektivitou, nízkou spotřebou a rozumnými tiskovými náklady.
Foto popis| Za cenu okolo 5 000 Kč představuje momentálně nejlepší volbu barevného laserového tisku pro uživatele, kteří si vystačí bez automatického duplexoru. Tiskne levně a lze ji zapojit do LAN.