NA DVD
Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Ocster Backup Pro 7.
Zálohování: Bezpečí snadno a rychle
Zálohování je zbytečné. Navíc je to časově náročná činnost, s komplikovaným ovládáním a nutností kupovat drahé programy. Myslíte si to také?
PETR KRATOCHVÍL
O nesmyslnosti prvního tvrzení se většinou každý z nás musí přesvědčit sám – obvykle prostřednictvím nepříjemné ztráty důležitých dat. O tom, že i další tvrzení jsou nepravdivá, vás už přesvědčí Chip: nabídneme vám přehledný a praktický návod, jak jednoduše zabezpečit svá data před pohromami, a jako bonus přidáme i několik praktických programů, včetně plné verze zálohovacího programu Ocster Backup. Většina uživatelů a firem považuje zálohování za zbytečnou a zdlouhavou činnost. Většina (rozumných) firem však se skřípěním zubů zálohuje, běžní uživatelé se k tomu odhodlají zpravidla po první ztrátě důležitých dat – a nemusí jít o klíčové „finanční“ dokumenty, zamrzí i ztráta oblíbených fotografií nebo například receptů. Přitom je to úplně zbytečné – pokud máte vhodný software a víte, jak zálohovat, nemusí to být žádný problém. Příslušný software najdete na Chip DVD, na dalších stránkách pak najdete přehledný návod. Nic už vám tedy nebrání v „záchraně“ svých dat.
Jak zálohovat
Dříve než se pustíte do zálohování, je nutné objasnit si základní postupy. Spousta uživatelů si totiž myslí, že zálohovat znamená čekat dlouhou dobu, až se vám na jiný disk nahrají „všechna data“. Tak to ale rozhodně není. V první řadě je nutné rozdělit uživatele podle toho, z jakých důvodů „zálohu“ potřebují:
1/ Někteří uživatelé používají počítač jako pracovní nástroj a jakýkoliv problém s ním by pro ně znamenal pohromu. Řešením v tomto případě nemůže být reinstalace OS, protože tito uživatelé mají na počítači nainstalovány důležité programy a systém je nakonfigurován přesně podle jejich potřeb. Mohou tedy zvolit buď zálohování „palubními prostředky“ (viz strana 101), nebo se spolehnout na záchranné DVD programu Ocster Backup (viz › str. 98).
2/ Druhá skupina uživatelů má standardně nastavený systém a problémy s počítačem pro ně nejsou nijak velkým nebezpečím. Nepříjemná by ale pro ně byla ztráta dat – ta je nutné pravidelně ukládat na zvolené místo, kde budou k dispozici pro případ „havárie“. Tito uživatelé využijí snadné a rychlé zálohování programem Ocster Backup (viz › str. 97).
3/ Také pro další skupinu uživatelů jsou data důležitá – potřebují je mít k dispozici zazálohovaná s minimálním „odstupem“ (ideálně v hodinových, nebo dokonce minutových intervalech). Klíčová je pro ně také možnost data rychle a snadno obnovit. Tito uživatelé by měli svou pozornost zaměřit na program Genie Timeline, o němž najdou informace na › str. 100.
První zálohování
Vytvoření prvního „zálohovacího plánu“ je i pro nezkušeného uživatele práce jen na několik minut…
1 Instalace a registrace Před nainstalováním programu je nutné na webu výrobce (na adrese http://www.ocster.com/unlock/obp7/en?edt=cbde11a) vyplnit adresu, na kterou vám přijde registrační klíč, který poté použijete k „odemknutí“ verze Pro – klíč se zadává do okna, které se objeví po kliknutí na tlačítko »Buy Now«. Instalace samotného programu (z Chip DVD) je jednoduchá – stačí jen „odklikávat“ jednotlivé kroky průvodce.
2 První kroky v programu Po nainstalování programu a zvolení disku, který budete používat jako úložiště pro zálohy, se objeví hlavní obrazovka s nabídkou čtyř základních možností. Prvním krokem by mělo být kliknutí na »Create New Backup Plan« a vytvoření nového zálohovacího plánu (ten je později možné upravit nebo zrušit v nabídce »Manage Backup Plans«).
3 Kam a co chcete zálohovat? V dalším kroku byste měli určit, kam se budou vaše data zálohovat. Kromě standardní možnosti v podobě disku či DVD nabízí Ocster Backup i (placenou) možnost ukládání dat na webové úložiště. Podrobnější informace (a ceny) se objeví po kliknutí na odkaz „More information and prices“. Poté je nutné zvolit, zda chcete zazálohovat celý disk, nebo pouze jednotlivé vybrané složky. My doporučujeme vytvořit dva zálohovací plány – v rámci jednoho budete v delších intervalech zálohovat kompletní disk (například jednou za čtrnáct dní), v rámci kratšího navíc (třeba jednou denně) důležitá data.
4 Jméno a umístění Následuje krok, ve kterém je nutné zvolit pro zálohovací plán jméno. Budete-li mít plánů víc, zvolte takové, aby vám už na „první pohled“ prozradilo, co (a kam) se zálohuje. Následuje volba místa, kam se bude záloha ukládat. Příjemné je, že při výběru disků přímo vidíte, kolik je na jednotlivých „místech“ volného prostoru.
5 Záloha, nebo „kopie“? Další krok vám nabídne zajímavé dilema – na výběr jsou totiž dvě varianty zálohy. V té první (Standard Format) je vytvořena standardní záloha, která je komprimovaná a může být i šifrovaná. Nevýhodou je, že s ní může „pracovat“ pouze Ocster. Pro méně náročné uživatele může být zajímavá druhá verze (Simple 1:1 File Copy). Při ní je záloha tvořena jen zkopírovanými soubory, se kterými je poté možné klasicky pracovat, například pomocí Windows Exploreru. I přesto však doporučujeme zvolit první možnost.
6 Co zálohovat? Následující okno vám umožní volbu dat, která budou zálohována. Pomocí „karet“ v levé části si můžete volit kritéria, podle kterých budou data vybírána. Nám se ale nejvíce líbila volba pomocí typů souboru.
7 Šifrovat a komprimovat Další okno vám nabídne možnost šifrování zálohovaných dat. Využít by ji měli ti, kteří archivují citlivá data na potenciálně rizikových místech (například na webu nebo na špatně zabezpečené firemní síti). V dalším kroku čeká uživatele důležité rozhodnutí – volba komprese ovlivní, jak rychle bude zálohování probíhat. Implicitní volba „Medium“ bude pro většinu uživatelů nejvhodnější, protože nabízí rozumný kompromis mezi rychlostí a úrovní komprimace.
8 Poslušně hlásím Nyní už zbývá jen zvolit, kdy zálohování proběhne – u menšího objemu dat můžete zvolit téměř libovolný čas. Pokud ale zálohujete celý disk, je lepší vybrat takovou hodinu, kdy s počítačem nepotřebujete pracovat. Ocster Backup Pro nabízí proti „bezplatné verzi“ jako bonus zasílání reportů, které vás informují o provedené záloze. V tomto okně si můžete vybrat, jaké informace bude report obsahovat – zda půjde jen o statistické informace, nebo naopak o podrobné informace o každém zazálohovaném souboru. Doporučujeme zvolit zlatou střední cestu (volbu Normal), kdy je odeslána jen souhrnná informace a upozornění na případně chyby.
9 Závěrečně shrnutí Po „odkliknutí“ několika dalších oken průvodce se vám zobrazí závěrečně shrnutí se všemi nastavenými parametry. V posledním okně průvodce můžete buď rovnou spustit zálohování (příkaz Backup Now), nebo se vrátit do základní nabídky.
Vytvoření záchranného CD
1 Pro záchranu na web Jakmile jste svůj systém úspěšně zazálohovali, můžete si vytvořit pro případ nouze záchranný disk. V programu zvolte nabídku »Rescue Disc / Rescue CD Information«. Otevře se okno prohlížeče, které obsahuje všechny důležité informace o vytvoření CD, včetně odkazu pro stažení souboru. Elegantní trik: Ocster navíc otevře okno s „live chatem“, pomocí kterého můžete klást otázky firemnímu supportu.
2 Stáhněte a vypalte Stáhněte si nabízený 627MB ZIP soubor. Po dokončení stahování rozbalte soubor „ocster_rescue_disc_archive. zip“ do vámi zvoleného adresáře. Soubor obsahuje záchranné CD jako bootovací ISO soubor. Vložte do mechaniky prázdné CD a spusťte nástroj na vypalování image disků (například ImgBurn, který najdete na Chip DVD). V něm zvolte „Write image file to disc“ a v nabídce »File / Browse for a source file« navigujte na ISO soubor. Nakonec kliknutím na velkou ikonu zahajte vypalování.
3 Vyzkoušejte záchranné CD Pokud si chcete vyzkoušet, zda záchranné CD skutečně funguje, musíte počítač nabootovat z Rescue CD. K tomu však budete také potřebovat hotovou kompletní zálohu disku. Pokud už ji máte vytvořenu, nabootujte z „rescue CD“ live Linux založený na Kubuntu. Počkejte, až Kubuntu zcela nastartuje, zadejte umístění zálohy na disku a poté postupujte podle pokynů průvodce.
Obnova dat souborů či složek
1 Kde máte zálohu? Máte vytvořenu zálohu, a náhle o některé soubory přijdete. Jak je tedy obnovit? V hlavní nabídce klikněte na »Restore Backup« a v okně, které se objeví, pak zvolte místo, kde se vaše záloha nachází.
2 Čím novější, tím lepší V dalším kroku si nejprve zvolte místo, ze kterého bude záloha načtena. V následujícím okně máte poté možnost výběru stáří zálohy. To se může například hodit, pokud potřebujete konkrétní verzi dokumentu a víte, že v požadovaném „stavu“ byl například před třemi dny.
3 Kam s nimi? Následující okno vám nabídne místo, kam budou obnovené soubory zkopírovány. Implicitní volba je „C:\ Restored“, změnu umístění doporučujeme jen zkušeným uživatelům – pokud se například pokusíte zvolit původní umístění „ztracených“ dat, může být výsledkem chaos. V dalším kroku navíc musíte určit, zda datům ponecháte původní „práva“.
4 Obnova dokončena V závěrečném kroku se objeví okno, ve kterém jsou shrnuty všechny informace o obnovení dat. Poté už jen zbývá kliknout na tlačítko »Restore« a v dalším okně získat informaci o úspěšném obnovení požadovaných dat.
Stroj času pro Windows
Jednou z „funkcí“, kterou uživatelé Windows mohou závidět „applistům“ je bezpochyby „stroj času“. Díky němu se nemusí bát, že přijdou o své cenné soubory, nebo že nenajdou požadované verze dokumentů. S programem Genie Timeline ale už mohou klidně spát i uživatelé Windows…
1 Nastavení programu Po nainstalování Genie Timeline z Chip DVD program spusťte. Ihned se vám otevře okno s dvěma možnostmi. Nejprve klikněte na »Step 1«. Zde si zvolíte, na který disk se budou zálohy ukládat. Ideálem je dostatečně velký externí disk, v případě nouze si však vystačíte i s nově vytvořenou „partition“ na stávajícím disku. Po volbě zálohovaných souborů se program automaticky skryje na pozadí a každých osm hodin provede zálohu zvolených dat. Pokud potřebujete zálohy vytvářet častěji, budete si muset zaplatit za „vyšší“ verzi – u varianty Home může být interval 30 minut, u verze Pro dokonce 3 minuty.
2 Vyberte zálohované soubory V dalším kroku je nutné vybrat soubory, které chcete zálohovat. Můžete buď použít „Smart selection“, nebo přímo zvolit, co chcete zálohovat. První volba vám umožní snadno zazálohovat různé typy souborů – na výběr je například poštovní schránka, kancelářské soubory, záložky, hudba či fotografie. Program vždy najde na disku příslušné soubory a zazálohuje je. Druhý typ volby zálohování najdete v kartě „My Commputer“. Tam si můžete sami přímo zvolit, které složky chcete „ochránit“. Poté je automaticky spuštěno zálohování.
Na výběr jsou dva režimy: při standardním „Smart mode“ program pracuje pomalu na pozadí a uživatele neruší. Druhou možností je „Turbo mode“, kdy nástroj plně využije schopností počítače a zálohu vytvoří během několika minut.
3 Návrat v čase Po dokončení zálohování se vám v dolní části okna programu objeví lišta s informacemi o zaplnění zálohovacího disku daty. Můžete zde dokonce rozlišit, kolik procent vám zabírají určité typy souborů. Pokud se s daty něco stane a vy potřebujte zálohu použít, klikněte v programu na »Restore / Advanced Restore«. Zde si poté můžete tlačítky určit, ze kterého „času“ chcete data obnovit, zatržítky zvolit potřebné složky a nakonec kliknout dole na tlačítko „Next“ v podobě šipky. V dalším kroku si ještě můžete vybrat, zda chcete obnovu provést do původní složky, nebo jinam. Poté už proběhne samotná obnova a objeví se okno informující o jejím úspěšném provedení.
Kopie Windows
1 Spusťte kompletní zálohu Abyste spustili integrované zálohování ve Windows, klikněte na »Start / Ovládací panely / Systém a zabezpečení / Zálohování a obnovení«. V následujícím okně si poté musíte zvolit, kam bude záloha uložena. Možnost vypálení „na DVD“ je v době terabajtových disků téměř nepoužitelná. Doporučit tedy lze například další disk nebo volbu „Uložit v síti“.
2 Výroba „Recovery CD“ Jakmile je záloha kompletní, zeptá se vás průvodce, zda chcete „Vytvořit datový nosič pro opravu systému“. To doporučujeme především v případě, že nemáte instalační DVD Windows. Pomocí disku „Recovery CD“ můžete opravit případné problémy s Windows. Pro naše potřeby ale nejprve vytvořte „bitovou kopii“.
3 Obnovení vadného systému Pokud se operační systém Windows odmítá spustit a vy nemáte po ruce originální instalační DVD Windows, můžete spustit počítač pomocí Recovery CD nebo pomocí bitové kopie. Nejprve ale musíte v systému BIOS nastavit jednotku DVD jako „First Boot Device“. Poté zvolte »Obnovení bitové kopie systému« a průvodce vám nabídne cestu k souborům zálohovaných obrazů systému. Jakmile je záloha obnovena, počítač se restartujte. Nyní by Windows měla opět fungovat bezchybně. Nakonec nezapomeňte v BIOS vrátit vše zpět na předchozí nastavení.
Zálohování pro profesionály
Bezplatných programů nabízejících zálohování najdete na internetu celou řadu – obvykle jde o jednodušší verze placených verzí. My vám ale nabízíme zdarma profesionální nástroj, jehož srovnání (a výčet pokročilých funkcí) s bezplatnou verzí najdete například na http://www.ocster.com/products/en. Navíc je zde k dispozici například možnost vytvoření Rescue CD, vytvoření kompletní „image“ PC nebo odesílání e-mailů s reporty o provedeném zálohování. Na Chip DVD se také nachází praktický průvodce instalací (a registrací programu).