30 nejdůležitějších technologických trendů
V podstatě jedinou jistotou informačních technologií je to, že jejich vývoj je a bude překotný. Chip vám představí, co se chystá, a na co naopak můžete zapomenout.
DANIEL WOLFF, PAVEL TROUSIL
MOBILNÍ ZAŘÍZENÍ
Éra „pécéček“ je pryč: Mobilních zařízení je třikrát tolik
Nejdůležitějším trendem je rychlý nárůst prodeje smartphonů. Začalo se to projevovat už v loňském roce: počátkem roku 2011 bylo prodáno stejně osobních počítačů (a to stolních i mobilních) jako smartphonů. „Chytré“ telefony prokazují své vlastnosti v podstatě kdekoli na světě a zájem o ně roste raketovou rychlostí. Podle názoru nejdůležitějších firem zabývajících se průzkumem trhu se budou prodávat tak dobře, že už v roce 2016 se jich prodá třikrát více než klasických počítačů. Také tablety čeká skvělá budoucnost: nebudou se sice prodávat tak masivně jako smartphony, ale během čtyř let bude nárůst znatelný. Na druhou stranu se tak dá očekávat, že prodej osobních počítačů a notebooků poroste v příštích letech jen pomalu. Je tedy celkem jasné, že začíná éra „po PC“. Snaha Microsoftu uchytit se se svým systémem Windows 8 i mimo osobní počítače je tak více než pochopitelná. Předjímat, jak si tento operační systém uživatelé tabletů a smartphonů oblíbí, je ale samozřejmě těžké. Google a Apple se tomu zatím mohou smát: každý den se na celém světě prodá téměř milion nových mobilních zařízení s Androidem a stále stoupající skvělá prodejní čísla Applu už jsou legendární. Důvod je celkem jasný: smartphony na rozdíl od mobilů umí nejen telefonovat, ale jejich výkon a funkce umožňují i pohodlné připojení k internetu a jeho praktické využití, takže se snadno obejdete i bez počítače.
Předpověď Chipu: Miliardy lidí budou pomocí smartphonů nonstop připojeni k internetu – ekonomické a kulturní příležitosti (ale i rizika) z toho plynoucí si lze představit jen těžko. Ať se vám to líbí, nebo ne, vítejte v mobilních časech!
Nová dotyková zařízení a hybridní notebooky
Nová verze Windows s „kachlíčkovým“ rozhraním „Metro“ se bude pomocí prstu velmi snadno ovládat. Není tedy divu, že už bylo ohlášeno několik zařízení s dotykovým displejem, které se na podzim objeví na trhu společně s Windows 8. Jde o počítače typu All-in-One, ale i o další zajímavé stroje, jako například model Taichi (na obrázku dole) od Asusu, což je vlastně hybridní notebook, který může být díky dalšímu dotykovému displeji použit i jako tablet.
Předpověď Chipu: Dotykové ovládání budou mít pouze hi-endové notebooky. U levných stále zůstane touchpad.
Čtyřjádrové CPU: Brzy v levných smartphonech
Závody ve vyzbrojení tabletů a smartphonů nadále pokračují. V krátké době se tedy objeví více mobilních zařízení s vícejádrovými procesory, a to nejen u hi-endových modelů, ale i u levnějších přístrojů. Cena tabletů založených na platformě nVidia Kai s procesorem Tegra 3 by tedy měla klesnout pod 200 eur, a na to se musí Asus, Acer i další výrobci tabletů s Androidem připravit. Zatím vzácné čtyřjádrové mobilní telefony, jako třeba HTC X, také brzy dostanou levnější konkurenci.
Předpověď Chipu: V roce 2013 se čtyři jádra stanou standardem. Přidání dalších jader ale ze strany softwaru nedává příliš smysl.
Phablety: Nové smartphony s velkými displeji
Displeje smartphonů i nadále rostou. V čele tohoto trendu je Samsung a jeho nečekaně úspěšný model N7000 (na obrázku výše), který se navzdory (nebo spíše díky?) svému obrovskému, 5,3palcovému displeji prodává velmi dobře. Celosvětové prodeje už přesáhly sedm milionů kusů. Výzkumníci z analytické firmy ABI Research odhadují, že tato kategorie zařízení (Phablet = Phone + Tablet) bude mít na boomu smartphonů velký podíl.
Předpověď Chipu: Již v roce 2015 se prodá více než 200 milionů mobilních telefonů s velkým displejem.
Na podzim: Výkonné ultrabooky zlevní
Ultratenké elegantní notebooky jsou už v nabídce prodejců dlouho – a byly také dlouho hodně drahé. To by se ale mělo brzy změnit, a to i díky konkurenčním procesorům AMD (konečně se dostanou na trh), které způsobí cenový tlak v tomto segmentu. Intel také přišel na to, jak použít plastový kryt ultrabooků, který je téměř stejně odolný jako drahé hliníkové kryty.
Předpověď Chipu: Ceny ultrabooků klesnou na podzim pod 15 000 Kč.
KLESAJÍCÍ TREND
Levné netbooky
Procesor Atom v podstatě nikdy nebyl určen pro notebooky. Intel byl trochu překvapený, když Asus se svým EeePC 2008 založil novou kategorii produktů – netbooky. Většina uživatelů dává přednost počítači s rychlejším procesorem, na kterém běží Windows 7 bez problémů. Zatím ale dodavatelé notebooků nabízejí i netbooky.
Předpověď Chipu: Intel bude prodávat jen několik procesorů Atom – lépe se budou prodávat dražší mobilní CPU.
DESKTOPY
Konečně: Éra „apps“ začíná i pro počítače s Windows
Jak přinutit miliony uživatelů utrácet tolik peněz za software, hudbu, filmy a další digitální obsah? Musíte tohle všechno nabídnout v atraktivním on-line katalogu, nabízet některé produkty zdarma, případně zdarma na vyzkoušení nebo za neuvěřitelně nízké ceny (pár centů), a maximálně usnadnit a zrychlit stažení, použití a hlavně zaplacení. Pak už to jde samo.
Co se tak skvěle podařilo Applu s iTunes a AppStore a Googlu s obchodem Play, to chce teď napodobit Microsoft ve velkém nejen u smartphonů, ale i u osobních počítačů. Nový internetový portál chce tento softwarový gigant z Redmondu spustit letos na podzim společně s uvedením Windows 8. Obchod Windows Store bude úzce integrován do operačního systému a bude poskytovat dva typy softwaru: klasické programy pro Windows („legacy Windows apps“) a tzv. Metro-Apps pro nové grafické dlaždicové rozhraní Windows 8 a dotykové ovládání. Pro Metro-Apps bude tento obchod dokonce jediným (legálním) zdrojem. Jak přesně celý systém prodeje Microsoft bezpečnostně zajistí, to zatím není jasné. V sázce je opravdu hodně. Pokud Microsoft selže, ostatním firmám z oboru jistě udělá radost. Na výsledek čeká třeba Amazon a Facebook. Microsoft má ale znalosti z oblasti e-commerce i obrovskou uživatelskou základnu, takže start by se mohl povést.
Předpověď Chipu: Microsoftu se uvedení Windows 8 a Windows Store podaří. Trend prodeje prostřednictvím on-line App Store se rozšíří i do světa Windows.
Ještě rychlejší SSD díky rozhraní PCI Express
SSD disky nabírají na tempu tak rychle, že pro ně za chvíli bude rozhraní SATA III (rychlost až 600 Mb/s) příliš pomalé. Řešením je použít pro SSD disk kartu PCI Express a využít tak podstatně vyšší šířku jejího pásma – například drahé SSD disky Intel 910 (na snímku nahoře) jako karty PCIe 8X dosahují přenosové rychlosti téměř 200 MB/s. Jsou tedy asi 4x rychlejší než současné SATA III SSD disky.
Předpověď Chipu: Budou-li ceny klesat, PCIe karty s SSD se do roku 2015 výrazně rozšíří.
Paměťový skok: 60 TB na 3,5“ pevném disku
U klasických magnetických pevných disků dojde podle analytické společnosti IHS iSuppli ke skokovému nárůstu jejich kapacity. Za méně než čtyři roky by se totiž díky technologii zvané HAMR („Heat Assisted Magnetic Recording“) mohla hustota uložených dat zvýšit nad 1 Tb na čtvereční palec. Technologie HAMR využívá kromě záznamové hlavy i laser. Jeho úlohou je krátkodobé nahřátí tvrdého materiálu – v takto změkčené záznamové vrstvě se dají bity snáze nastavit a po ochlazení jsou také stabilnější.
Předpověď Chipu: V roce 2016 už bude kapacita desktopových pevných disků (3,5“) 30–60 TB. Na notebookové 2,5“ disky bude možné uložit 10–20 TB.
Drahá výroba: Čipy se budou vyrábět 5nanometrovou technologií
Zmenšování tranzistorů pokračuje: Intel už zkoumá, jak vyrábět procesory se strukturami o velikosti 5–7 nanometrů. Do té doby bude ale ještě třeba udělat několik dílčích kroků – zatím jsme na hranici 22 nm. V roce 2013 se procesory budou vyrábět 14nanometrovou technologií, na 10 nm bychom se měli dostat v roce 2015. Výroba je však stále dražší a dražší. Náklady na novou továrnu na procesory se v roce 2015 vyšplhají na 15 miliard USD. A na to budou mít jen největší firmy v oboru, jako Intel, Samsung nebo TSMC.
Předpověď Chipu: Čipy budou stále rychlejší a budou mít menší spotřebu – bude ale existovat jen málo výrobců.
DDR4 paměti na skladě: Rychlejší a úspornější
Nová generace paměťových modulů již čeká ve startovacích blocích – paměti DDR4 budou mít nižší provozní napětí (1,0–1,2 V) než jejich předchůdce DDR3 (1,2–1,5 V) a budou mít také až dvakrát vyšší pracovní frekvenci (od 2 133 MHz výše). Jeden paměťový modul bude na jeden kanál řadiče, což zjednodušuje instalaci (paměti se nemusí dávat v páru), zvýší se přenosová rychlost a řešení je také „skladnější“.
Předpověď Chipu: Paměti DDR4 budou úspěšné stejně jako jejich předchůdci. V roce 2013 se jich dočkáme společně s intelovskou platformou Haswell.
KLESAJÍC Í TREND
Levné grafické karty
Intel i AMD integrují grafickou část do svých procesorů, a tak samostatné grafiky s malým výkonem postrádají smysl. Grafika Intel HD Graphics 4000 procesorů Ivy Bridge je asi o 50 procent výkonnější než předchozí model a i nové procesory Trinity od AMD jsou na tom s výkonem velmi dobře, dokonce i ve 3D. Pro kancelářské počítače nebo pro běžné domácí použití je to tedy zcela dostatečné řešení a nabízí i dostatek videoportů pro desktopy i notebooky.
Předpověď Chipu: Levné grafické karty s cenou pod 1 700 Kč jsou zastaralé a časem budou úplně zbytečné.
KOMUNIKACE
LTE: Vysokorychlostní mobilní připojení
Plynulá videa z YouTube na mobilním telefonu: O tom, že bude mít nová bezdrátová technologie LTE (Long Term Evolution) díky vysoké přenosové rychlosti až 100 Mb/s obrovský úspěch. Po pouhých dvou letech na trhu měla koncem roku 2012 technologie LTE už 100 milionů uživatelů – především v Asii a Spojených státech. V ČR zatím jako první spustila komerční provoz LTE sítě společnost Telefónica ČR. Pokryta je však zatím jen obec Jesenice a obchodní centrum Chodov. Navíc se budou muset více rozšířit zařízení s podporou LTE. Doufejme tedy, že LTE sítě spustí i další operátoři, rozšíří se pokrytí, zvýší se konkurence a sníží ceny. Na spuštění se v ČR připravuje T-Mobile i Vodafone. Rychlost rozšíření závisí i na výsledku aukce kmitočtů, kterou pořádá ČTU. Mezi dodavatele LTE patří Huawei, Nokia, Siemens a Ericsson.
Předpověď Chipu: Boom chytrých telefonů tlačí na zprovoznění LTE (a naopak). Tvrdá konkurence v tomto oboru rychle sníží cenu na přijatelnou úroveň. Už v roce 2017 by na celém světě měla být více než miliarda uživatelů této technologie.
Chytré hodinky: Web na každém zápěstí
Je celkem praktické, když si můžete prohlédnout nejnovější zprávy z Twitteru a Facebooku, RSS kanály, elektronickou poštu, kalendář a noviny na svém zápěstí. Umožňují to chytré hodinky, které už jsou v prodeji. Automaticky se přes Bluetooth připojí k mobilu v kapse nebo tašce a mohou svého majitele po celý den informovat o všem, co se děje. Zatím si můžete pořídit třeba Sony Android hodinky Smart Watch (na obrázku), další ale budou následovat, a to i pro iOS.
Předpověď Chipu: Chytré hodinky budou v roce 2013 symbolem společenského postavení a nerdi se bez nich neobejdou.
Nový protokol IPv6: Internet se více otevře
Datum 6. června 2012 se zapíše do dějin internetu. Oficiálně totiž byla zahájena nová éra: 3 000 poskytovatelů obsahu a služeb (včetně Googlu, Microsoftu nebo Yahoo) přešlo od staré verze internetového protokolu IPv4 na nový standard IPv6. Tento krok byl skutečně potřebný, protože starší protokol už nemohl nabídnout více volných adres pro stále rostoucí počet připojených zařízení. Koncových uživatelů se změna viditelně nedotkla – jen velmi staré OS a zařízení (routery) musí být proto vyměněny.
Předpověď Chipu: IPv6 se podaří bez větších problémů nasadit a internet se může dále šířit.
Zaplaťte mobilem s NFC: Průlom v roce 2013
Technologie Near Field Communication (NFC) umožňuje bezkontaktní výměnu dat na krátké vzdálenosti (asi 4 cm). Kdo má telefon nebo kreditní kartu s podporou NFC, ten může snadno a rychle zaplatit – stačí telefon přiložit k platebnímu terminálu. Někde můžete pomocí NFC zaplatit už teď – obchodní řetězce Globus, Interspar a Spar mají všechny pokladny vybaveny terminálem pro bezkontaktní platby kartou, v případě Kauflandu se to týká jen pražských poboček. Nasazení plánují Billa, Lidl, Kika, Datart a další obchodní řetězce.
Předpověď Chipu: Po počátečních diskusích o bezpečnosti a možnostech zneužití zvítězí pohodlí – rok 2013 bude znamenat pro NFC průlom.
Nová WLAN: Téměř 7 Gb/s až s osmi anténami
IEEE 802.11ac je nový bezdrátový standard, který dále zvyšuje rychlost přenosu dat. Pro přenos nejvyšší rychlostí je potřeba osm antén a rychlost může dosáhnout až 3,9 Gb/s. Routery i USB síťové karty s podporou tohoto standardu se již dají zakoupit.
Předpověď Chipu: Nový Wi-Fi standard bude na rozšíření potřebovat nějaký čas. IEEE 802.11ac se tedy výrazněji prosadí až v roce 2015.
KLESAJÍCÍ TREND
Konec Internetu 4G
Operátor T-Mobile ukončil koncem května v České republice poskytování služby Internet 4G (UMTS TDD). Nadále bude nabízet jen služby UMTS FDD datové sítě, tedy klasického 3G připojení. Připojení 4G sice dříve výrazně marketingově podporoval, technologie 3G však nabízí vyšší přenosové rychlosti, a navíc už má T-Mobile klasickou UMTS sítí pokryto více uživatelů, než kolik nabízela síť 4G.
Předpověď Chipu: Až 21,6 Mb/s u 3G je prostě více než 2 Mb/s u 4G.
DOMÁCÍ ZÁBAVA
Apple a další odvětví: Konečně inteligentní televizor?
Steve Jobs měl ještě před svou smrtí ideu snadno ovladatelné inteligentní televize. S tímto nápadem se svěřil svému životopisci Walteru Isaacsonovi. A věděl samozřejmě přesně proč. Dnešní „Smart TV“ mají sice hodně funkcí, ale i hodně tlačítek na dálkovém ovladači a dlouhé doby reakce. Apple už firmám jako Samsung, LG a Sony předvedl, že tohle umí zvládnout. Je tedy velká šance, že se mu to podaří i v případě televizorů a pěkně na tom vydělá. Na konferenci Applu nazvané WWDC, která se konala v polovině června, sice o tomto projektu ještě nic nepadlo, je ale jasné, že se něco chystá. Potvrdil to i šéf firmy Foxconn, která pro Apple vyrábí, a uvedl, že projekt na výrobu Apple TV společně s firmou Sharp je připraven. Ale co by taková Apple TV (možná že se bude jmenovat „iPanel“) měla vůbec umět? Za prvé je možné, že se bude ovládat hlasově a využije se systém Siri. A nepůjde jen o ovládání hlasitosti a změnu kanálů. Zeptáte se třeba „Co dávají zítra večer na ČT1?“ a dostanete odpověď. Je samozřejmě možná i dokonalá integrace s iPadem a iPhonem – využijí se jako pohodlné dálkové ovládání. Užijeme si tedy konečně surfování po internetu pohodlně i v obývacím pokoji? Integrovaná by mohla být i kamerka iSight pro videotelefonování a kompletní integrace iTunes pro nákup filmů a televizních seriálů. To však na obří obrazovce o úhlopříčce 60 palců.
Předpověď Chipu: Možná ještě letos nebo v roce 2013 nabídce Apple inteligentní televizor a domluví se s hlavními vysílacími stanicemi na právech a poplatcích. iTelevize může v televizním světě vyvolat podobné pozdvižení, jaké svého času zažil hudební průmysl s uvedením iPodu nebo svět mobilních telefonů po uvedení iPhonu.
E-knihy: Závod mezi Amazonem, Googlem a Applem
Amazon je úspěšný především v Americe, i u nás se však dobře prodávají čtečky Kindle a v prodeji je zde i barevná verze Kindle Fire. Šeptá se něco o chystané verzi s podsvícením Glow Light. Snaží se i čeští prodejci, jako Wooky a eReading.cz.
Předpověď Chipu: Prodej čteček i knižních titulů se v příštím roce podstatně zvýší. Šanci mají i místní značky kvůli lokalizaci a navázání na prodej českých knih.
IPTV: Více otravné reklamy na YouTube
Televize budoucnosti, to je internet a zejména YouTube: každou minutu se sem uloží neuvěřitelných 72 hodin videa. Google chce, aby zde každý divák našel přesně to, co potřebuje – a tím na tom zároveň Google vydělal.
Předpověď Chipu: Uživatelé YouTube zde mohou očekávat stále více otravné reklamy.
Nedostatečná ochrana: Filmové pirátství vzkvétá
Fantasy epos „Hra o trůny“ je nejvíce pirátsky stahovaným TV seriálem roku 2011 (a patrně tomu tak bude i za rok 2012). Každou epizodu si totiž jen přes torrenty stáhlo v průměru 3,9 milionu lidí – to je téměř tolik diváků jako na americkém televizním kanálu HBO (4,2 milionu diváků). To mělo samozřejmě i své důsledky: další série se v USA vysílala jen na kabelové televizi a přes IPTV, ale nevyšla ani na DVD, ani na Blu-ray disku. Přitom uživatelé jsou většinou ochotni za kvalitní stažený seriál nebo film zaplatit.
Předpověď Chipu: I když se umělé bariéry kopírování budou nadále zvyšovat, pirátství pokvete dál.
nVidia GeForce Grid: náročné 3D hry z oblaků
Firma nVidia startuje projekt GeForce Grid, tedy cloud pro 3D renderování. Speciální datová centra plná grafických karet (na obrázku výše) zvládnou vypočítat 3D grafiku pro tisíce najednou připojených hráčů. Tak je možné (tedy při dostatečně rychlém internetovém spojení) provozovat náročné 3D hry i na málo výkonném zařízení. Tyto hry se totiž zobrazí v prohlížeči v podstatě jako videostream – na smartphonu, tabletu, pomalém PC, nebo na 60palcovém LCD televizoru. Uživatel si ani nevšimne, kde vlastně výpočet probíhá.
Předpověď Chipu: 3D hry založené na cloudu začnou v roce 2013 konkurovat herním konzolím.
KLESAJÍCÍ TREND
Mobilní herní konzole
Asi každý, kdo má smartphone nebo tablet, si už na něm vyzkoušel zahrát nějakou hru. Navíc v poslední době roste jejich výkon natolik, že je možné si zahrát i graficky náročnější titul, dokonce i ve 3D. Klasické mobilní konzole jako PSP nebo Nintedo už tedy svou pozici ztrácí. Chytré telefony mohou snadno čerpat nové herní tituly z App storů, a některé jsou dokonce zadarmo. Telefon má u sebe každý téměř neustále, takže nosit s sebou ještě další zařízení je prostě zbytečné.
Předpověď Chipu: Mobilní herní konzole jsou zastaralé a již brzy „vymřou“.
VÝZKUM
Ohebný displej pro nová mobilní zařízení
Produkt firmy Corning, amerického výrobce skla, zní trochu rozporuplně – ohebné sklo. Trik spočívá v tom, že sklo s názvem Willow je tak tenké, že ho lze ohýbat a lpí na povrchu. Firma Corning zvládla speciální výrobní proces, který umožňuje výrobu skleněných tabulí s tloušťkou jen 0,1 mm, tedy asi jako list papíru. Zatím se u smartphonů většinou používají skla s tloušťkou od 0,5 do 0,7 mm. Sklo Willow je možné osazovat při vyšších teplotách (až do 500 stupňů Celsia). Nový typ skla lze využít pro výrobu displejů pro smartphony, tablety a další zařízení – i po dodání dalších technologických prvků (barevných filtrů OLED a LCD) budou mnohem tenčí než dnes. Sklo Willow však bude také možné mnohem lépe tvarovat do složitějších tvarů, než je pouhé zaoblení – dočkáme se tedy asi kuželovitých, vypouklých nebo vydutých displejů. Firma Samsung si už vývoj mobilního telefonu se zakřiveným displejem vyzkoušela u modelu Nexus. Apple zase už dříve používal odolné sklo Gorilla glass od Corningu, takže se spekuluje, že by se sklo Willow mohlo poprvé objevit u iPhonu 5.
Předpověď Chipu: Nový vynález se uplatní v mnoha oborech a zařízeních (bude ho možné promáčknout). Navíc ho lze zpracovávat a upravovat v rolích podobně jako novinový papír, což by mělo vést k dramatickému snížení výrobních nákladů.
Nabíjení na dálku: Přenos energie na dálku
V roce 2008 Intel představil na technologickém semináři svítící žárovku, ke které nevedly žádné dráty (viz obrázek). Mezitím i mnoho dalších výrobců přišlo s produkty, které se nabíjejí bezdrátově pomocí indukce. Například Samsung oznámil nabíjecí kolébku, do které se telefon Galaxy III pouze vloží a dobije se – i z baterie kolébky. Intel má na podobném principu notebookový adaptér – když se k notebooku přiloží mobilní telefon, je rozpoznán a začne se bezdrátově nabíjet.
Předpověď Chipu: Zhruba do tří let se začnou mobilní zařízení dobíjet bezdrátově.
Memristor: Superrychlá paměť zrychluje bootování
Ve výzkumných pracích se už po celá léta šiří termín „memristor“ – slovo odvozené od slova „memory“ (paměť) a „resistor“ (odpor). Měla to být nová pasivní elektronická součástka (viz zvětšený obrázek výše), která se podle plánů firmy Hewlett-Packard měla už v letech 2014/15 běžně používat v mobilních zařízeních. HP bude vyrábět tzv. moduly ReRAM, které jsou mnohem rychlejší než NAND flash paměti a oproti paměti RAM mají výhodu v tom, že si i po vypnutí pamatují uložené informace.
Předpověď Chipu: Pokud se podaří ReRAM proniknout na trh, odpadne bootování.
Datové brýle: Informace stále na očích
Co přijde po éře smartphonů? Google už představil svoji ideu datových brýlí nazvaných Google Glass, které na průhledném displeji zobrazí uživateli potřebné informace. Jde sice zatím pouze o projekt, vyvolal už ale velkou pozornost. A Google má alespoň další patent navíc.
Předpověď Chipu: Na rozdíl od smartphonů se datové brýle budou požívat jen pro speciální aplikace.
Revoluce v počítačích: Kvantový počítač do roku 2030
V těchto kovových bločcích (viz obrázek) se výzkumníkům společnosti IBM nedávno podařilo při teplotách těsně pod –273 stupňů Celsia po dobu nejméně 0,1 milisekundy zachovat kvantový bit (qubit) – to je důležitý krok při vývoji kvantového počítače. Vzhledem k tomu, že qubit může obsahovat současně hodnoty 0 a 1 (qubit zahrnuje také všechny kvantové superpozice těchto dvou základních stavů), mělo by se při výpočtech teoreticky dosahovat neuvěřitelné rychlosti.
Předpověď Chipu: Kvantová technologie by mohla znamenat revoluci v počítačovém světě – nejdříve ale v roce 2030.
KLESAJÍCÍ TREND
Holografický disk
Po discích CD, DVD a Blu-ray měl nastoupit nový tip disku – holografický (HVD – Holographic Versatile Disk). HV disk má sice vynikající teoretické specifikace (kapacita až 3,9 TB, přenosová rychlost 1 Gb/s), ale neujal se. Jak bylo vidět i na uvedení přepisovatelných Blu-ray disků, většina lidí raději ukládá svoje data USB disky (flash a HDD).
Předpověď Chipu: HVD disky zůstanou jen okrajovou záležitostí – zálohování v budoucnu obstarají velké datové sklady někde v cloudu.