TIPY + TRIKY
Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Office, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.
WINDOWS
Pomocí těchto tipů popoženete svůj operační systém
1/ WINDOWS 7/
Zjištění skutečného data instalace operačního systému
Při hledání přesného data původní instalace Windows začnete rešerši datem vytvoření instalačního adresáře operačního systému. Přitom pravděpodobně naleznete datum 14. července 2009. Tato informace však nemá žádnou vypovídací hodnotu, neboť ji systém nezměněnou přebírá při instalaci z instalačního média. Abyste získali skutečné datum instalace svého systému, klikněte na „Start“. Do pole „Prohledat programy a soubory“ zadejte „cmd.exe“. Výsledky hledání zobrazí Windows přímo v nabídce Start. Klikněte pod „Programy“ na položku „cmd.exe“. Do příkazového řádku operačního systému zadejte příkaz „systeminfo“ a potvrďte stisknutím klávesy [Enter]. Datum instalace operačního systému naleznete ve výstupu pod „Datum původní instalace“.
Foto popis: 1/ Zpátky do budoucnosti Datum skutečné instalace Windows prozradí jenom příkaz „systeminfo“. /
2/ WINDOWS 7/
Schování a zobrazení skrytých souborů pomocí kontextové nabídky
Malou změnou registrů systému Windows můžete rozšířit kontextovou nabídku o příkazy „Zobrazit skryté soubory“ a „Schovat skryté soubory“. Tím si ušetříte spoustu klikání v budoucnosti. Otevřete „Start“ a pod „Prohledat programy a soubory“ zadejte název programu „regedit.exe“. Následně Windows zobrazí výsledky hledání v nabídce Start. Kliknutím na výsledek „regedit.exe“ pod „Programy“ otevřete Editor registru. Používáte-li uživatelský účet bez administrátorských práv, klikněte na výsledek pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberte příkaz „Spustit jako správce“. Potom zvolte administrátorský účet a zadejte příslušné heslo. Ve stromové struktuře v levé části editoru se proklikejte ke klíči „HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell“. Provedením „Úpravy / Nový / Klíč“ zde vytvořte nový záznam. Jméno navrhované operačním systémem Windows změňte na „Zobrazit skryté soubory“. Poté vytvořte pod novým klíčem další, tentokrát pojmenovaný „command“. Označte jej a dvojitým kliknutím v pravé části okna otevřete položku „(Výchozí)“. V dialogu „Upravit řetězec“ doplňte pod „Údaj hodnoty“ následující řetězec: „reg??add??HKCU\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Explorer\Advanced??/v??Hidden??/t??reg_dword??/d??1??/f“ – červené tečky zde značí mezery.
Abyste měli v kontextové nabídce také příkaz „Schovat skryté soubory“, stejně jako výše doplňte pod „HKEY_ CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell“ klíč „Schovat skryté soubory“ a o úroveň níž „command“. K „(Výchozí)“ přidejte hodnotu „reg??add??HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced??/v??Hidden??/t??reg_ dword??/d??2??/f“ (červené body = mezery).
Ukončete Editor registru pomocí „Soubor / Ukončit“ a restartujte systém. Pokud nyní kliknete v Průzkumníku Windows na volnou plochu pravým tlačítkem myši, uvidíte v kontextovém menu oba nové příkazy. Jakmile provedete jeden z těchto příkazů, stiskněte [F5] pro aktualizaci zobrazení Průzkumníka.
Foto popis: 2/ Neviditelný kliknutím myší Po malém přizpůsobení v registrech můžete skryté soubory schovávat a zobrazovat z kontextového menu. /
3/ WINDOWS VISTA/7/
Nastavení hlasitosti pro každou aplikaci zvlášť
Na pravé straně hlavního panelu najdete malý symbol reproduktoru. Klikněte na tuto ikonu. Objeví se dialog s jedním posuvníkem pro nastavení celkové hlasitosti reproduktorů. Kliknutím na „Ztlumit reproduktory“ můžete zvuk vypnout.
Na spodním okraji dialogu se nachází link na „Směšovač“. Vyberte jej. Otevře se dialog „Směšovač hlasitosti“, který zobrazuje regulátor hlasitosti pro každý aktivní program zvlášť. Pod tímto regulátorem naleznete ikonu, pomocí níž můžete zvuk pro danou aplikaci úplně vypnout. Použitím regulátoru v části „Zařízení“ měníte hlasitost u všech aplikací najednou. Poměr jednotlivých nastavení přitom zůstává stále stejný. Dialog „Směšovač hlasitosti“ můžete zavřít jen pomocí křížku v pravém horním rohu.
Alternativně můžete kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu reproduktoru a vybrat z kontextové nabídky „Otevřít směšovač hlasitosti“.
Foto popis: 3/ Individuální regulace Pomocí dialogu „Směšovač hlasitosti“ nastavujete hlasitost každé aplikace zvlášť.
4/ WINDOWS VISTA/
Zobrazení boční lišty na druhém monitoru
Především na široké obrazovce máte díky nainstalovaným aplikacím v boční liště důležité informace, jako například počasí, zprávy nebo stav systému – vše stále na očích. U menšího monitoru však zabírají tyto widgety důležité místo. Bylo by proto lepší je přesunout na druhý monitor.
Jako první krok je třeba zjistit příslušná čísla obou obrazovek. Klikněte tedy na volné místo na ploše a z kontextového menu zvolte příkaz „Přizpůsobit“ a poté „Změnit nastavení zobrazení“. Potom klikněte na „Identifikovat“. Obrazovky zobrazí na krátkou chvíli velké číslo. Nyní můžete dialog zavřít.
Klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo na boční liště a z kontextové nabídky vyberte „Vlastnosti“. V poli „Zobrazit boční lištu na následujícím monitoru“ nastavte dříve zjištěné číslo jako cíl. Při tomto úkonu nemůžete udělat chybu, neboť jsou zobrazeny pouze dostupné obrazovky. Tam lze také umístit boční lištu „Vlevo“, abyste ji měli blíže hlavnímu monitoru. Potvrďte nastavení kliknutím na „Použít“ a následně na „OK“.
Foto popis: 4/ Uvolnit místo Při používání dvou monitorů může být vhodnější umístění boční lišty na druhé obrazovce. Ušetříme tím místo na hlavním monitoru. /
Foto popis: 4/ Postranní panel Ve Windows Vista můžete své oblíbené „widgety“ přesunout i na druhý monitor, kde vám nebudou zbytečně zabírat místo. /
5/ WINDOWS 8/
Používání aplikací pro Metro s kontrolou pravopisu
Doposud měl každý program svoji vlastní kontrolu pravopisu, protože na to ve Windows nebyla žádná centrální správa. Ve Windows 8 však nyní nabízí Microsoft integrovanou a jednotnou kontrolu pravopisu pro inovativní aplikace Metro, kterou lze konfigurovat v systémových nastaveních. Pomocí [Windows ] + [C] nebo najetím kurzoru myši v pravém horním nebo dolním rohu obrazovky otevřete nabídku Start Windows 8. Potom klikněte na ozubené kolo „Nastavení“ a vyberte odkaz „Další nastavení počítače“. Jako další krok zvolte vlevo kategorii „Všeobecné“ a vyhledejte oblast „Kontrola pravopisu“. Zapněte přepínač „Rozpoznat chyby“, aby se kontroloval pravopis a podle nastavení jednotlivých aplikací se chyby označovaly červeným podtržením. Nastavení „Automaticky opravovat chyby“ raději vypněte. Tím byste mohli naopak více chyb vytvořit než opravit, protože korektura by měnila anglické pojmy nebo neznámá slova, aniž by si toho uživatel všiml. Nastavení této aplikace jsou okamžitě platná.
6/ WINDOWS XP/VISTA/7/
Přesun oken přes kraj obrazovky
Navzdory větším obrazovkám je na ploše stále nedostatek místa, takže někdy chcete okno posunout přes okraj tak, abyste i nadále viděli jeho důležitou část. S dodávanými prostředky se to podaří jen stěží a rychle přijdou problémy, když budete chtít vrátit okno zase do normální viditelné oblasti. Freeware AltDrag odstraňuje tuto nesnáz a optimálně využívá také oblasti okrajů obrazovky. Obzvlášť užitečné to je u menších displejů notebooků a netbooků.
AltDrag samozřejmě naleznete na přiloženém DVD. Tento nástroj je po rychlé instalaci dostupný k použití. Při výběru aktivujte volbu „Autostart“, aby tento praktický a velmi malý pomocník neustále běžel na pozadí. Další nastavení můžete později měnit v souboru „AltDrag.ini“ ve složce programu.
Potom už stačí jen přidržet klávesu [Alt] a levým tlačítkem myši volně pohybovat oknem. Přitom už nemusíte klikat na vrchní lištu, ale na libovolné místo požadovaného okna. Podobně jednoduše nyní funguje i změna velikosti pomocí pravého tlačítka myši. Když najedete kurzorem myši k okraji obrazovky, skočí okno podobně jako u Aero Snap ve Windows 7 na poloviční nebo celou velikost monitoru. Při přesunu zpět se obnoví původní rozměry. Podobně snadno funguje obsluha pomocí tohoto nástroje také pod Windows XP a Vista.
Foto popis: 6/ Flexibilní místo pro okno Pomocí automaticky spouštěného nástroje AltDrag pohodlně přesunete okno a bez námahy obnovíte i jeho původní velikost. /
Foto popis: 6/ AltDrag už po startu Aby program fungoval správně, musí vždy být automaticky spouštěn po startu počítače. /
OFFICE
Tipy a triky pro efektivní práci na PC
7/ EXCEL 2010/
Jak na první pohled rozpoznat zamčené buňky
V tabulkách Excelu můžete zabránit uživateli, aby omylem přepisoval vzorce, které jsou základem pro dopočítaný obsah buněk. Za tímto účelem klikněte na multifunkční liště na záložku „Revize“ a dále na ikonu „Zamknout list“. Zpravidla pak z této ochrany zase musíte vyčlenit jednotlivé buňky, aby byla umožněna jejich editace. Pro odlišení nezamčených buněk od zamčených můžete manuálně trochu změnit barvu pozadí nebo tuto úlohu delegovat na podmíněné formátování, které přiřadíte všem buňkám. K tomu označte všechny buňky a klikněte v záložce „Domů“ pod „Styly“ na „Podmíněné formátování“. V následujícím menu vyberte „Nové pravidlo“. Jako pravidlo vyberte „Určit buňky k formátování pomocí vzorce“. Potom doplňte do políčka pod „Upravit popis pravidla“ vzorec „=POLÍČKO(„ochrana“;A1)=0“. Klikněte na „Formát…“ a zvolte barvu pozadí. Jakmile potvrdíte zadání stisknutím „OK“, zobrazí se všechny nezamčené buňky pomocí zadané barvy pozadí.
8/ OUTLOOK 2007/2010/
Účinné zamezení odeslání rozepsaného textu
Možná už se vám (například na cestách) někdy podařilo odeslat rozepsaný text e-mailu stisknutím [CTRL]+[Enter]. Aby k tomu už nedošlo, můžete tuto funkci individuálně konfigurovat. Při prvním stisknutí kombinace kláves zobrazí Outlook dialog pro nastavení funkcí. Pak už stačí jen jeden další stisk klávesy [Enter] pro potvrzení přednastavené volby „Ano“ a tím odeslání zprávy. Kliknutím na „Ne“ můžete ale zatáhnout za záchrannou brzdu a průchod přerušit. Když však v dialogu jednou aktivujete volbu „Toto varování nezobrazovat“, už se vám nikdy neobjeví. Nepříjemný následek: Jednou učiněné rozhodnutí pro „Ano“ nebo „Ne“ platí vlastně napořád. Naštěstí to lze v nastaveních znovu změnit. U Outlooku 2010 otevřete „Soubor / Možnosti“, zvolte kategorii „E-Mail“ a v odstavci „Odeslat zprávu“ „CTRL + ENTER odešle zprávu“. V Outlooku 2007 otevřete „Nástroje / Možnosti“ a klikněte v záložce „Předvolby“ na „Možnosti e-mailu“. Po kliknutí na „Upřesnit možnosti e-mailu“ se dostanete k nastavení „Odesílat zprávy stisknutím kláves Ctrl + Enter“. Nyní zvolte požadované chování a potvrďte „OK“. Upozornění pro manuální volbu lze však zapnout jen v registrech. Napište „regedit“ do vyhledávacího políčka v nabídce Start, stiskněte Enter a potvrďte dialog řízení uživatelských účtů. Dostaňte se ke klíči „HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\Office\14.0\Outlook\Preferences“. Tam smažte hodnotu DWORD „CtrlEnterSends“.
Foto popis: 8/ Dvojité dno Správným nastavením zamezíte neúmyslnému odeslání rozepsaného mailu.
Foto popis: 8/ Jen složitě Upozornění pro manuální volbu lze aktivovat jen pomocí registrů.
9/ WORD/
Jednoduché přímé odesílání dokumentů jako textu e-mailu
Dříve bylo možné odeslat otevřený text Outlookem jako e-mail přímo pomocí tlačítka ve Wordu. Nyní nabízí Word na první pohled pouze možnost odeslat dokument jako přílohu. Místo ručního kopírování textu lze tuto starou funkci oživit i ve Wordu 2007 a 2010. K tomu otevřete „Soubor / Možnosti“ a zvolte kategorii „Přizpůsobit pás karet“. V pravém seznamu označte nějaký záznam a klikněte na „Nová skupina“ a „Přejmenovat“. Nyní změňte jméno například na „Poslat e-mailem“ a potvrďte „OK“. Potom změňte nastavení vlevo pod „Vybrat příkazy z:“ na „Příkazy, které nejsou na pásu s příkazy“. Tam vyhledejte „Odeslat poštou“ a přesuňte jej do nové skupiny na pravé straně. Ukončete dialog kliknutím na „OK“. Nyní vidíte na vámi zadané záložce další příkaz „Adresát pošty“. Tím rychle zpřístupníte právě otevřený dokument pomocí„Poslat kopii“ jako přímý text zprávy příjemci z adresáře Outlook.
Foto popis: 9/ Přímé odeslání e-mailu Správným příkazem odešlete otevřený dokument přímo jako e-mail bez nutnosti kopírovat text.
Zachraňujeme utopený telefon
Jdete po ulici, a najednou vás zastihne průtrž mračen. Promočené oblečení ještě zvládnete, ale déšť vám namočil také drahý mobilní telefon. Zachovejte klid, máme pro vás řešení.
STEPHAN GOLDMANN, PATRIK KHUDHUR
Co se vlastně děje, když se telefon dostane do kontaktu s jinak životodárnou tekutinou? V nejlepším případě nic – to ale platí jen tehdy, pokud není namočen příliš dlouho a voda stihne v podstatě jen opláchnout jeho tělo. Pro jistotu se i tak raději řiďte prvními dvěma kroky z našeho návodu.
Situace je vážnější, pokud vlhkost pronikne do jeho útrob. V takovém případě totiž hrozí, že vodivé molekuly vody zkratují vnitřní obvody a z mobilu za pěkných pár tisíc bude jen velmi drahé těžítko. Další riziko spočívá v dlouhodobém poškození způsobeném následnou korozí. Rez totiž kontakty narušuje, neboť funguje jako nechtěný izolátor. Velmi ohrožen je také displej. Voda totiž přenáší prach a další částečky, které se mohou usadit přímo za jeho sklem a narušovat výsledný obraz.
Co tedy dělat, pokud se váš mobil namočil? Máme pro vás šest opatření, která vám pomohou maximalizovat šance na jeho záchranu. Vždy záleží na konkrétní situaci a mnohdy ani není třeba provádět všechna. Často postačí přístroj rozebrat a nechat jej pořádně vyschnout. Jestliže to nepomůže, zkoušejte postupně další kroky.
A ještě něco: Každý mobilní telefon nabízí řadu barevných indikátorů, které po kontaktu s vodou mění barvu. Tak mohou v servisu ihned identifikovat, že byl přístroj vystaven vodě, a zjistit vlhkem postižená místa. Proto nemá smysl telefon vysušit a pak zkoušet nárokovat záruku na základě smyšleného důvodu poškození.
JAK POSTUPOVAT?
1 SUŠTE Zní to jako banalita a samozřejmost, ale na tomto kroku často závisí osud vašeho přístroje. Nejprve telefon vysušte z venku, poté z něj zkuste dostat zbylou vodu třepáním v jednom směru. Tak se zbavíte největší spouště. Spousta vlhka se však drží například v rozích přístroje, proto je třeba podniknout ještě další kroky.
2 VYJMĚTE BATERII Další věcí, kterou byste měli udělat co možná nejrychleji, je vyjmutí baterie. Tak zabráníte hrozícím zkratům, které by mohly poslat přístroj do věčných lovišť. Proto sejměte kryt, vyjměte baterii a rozmístěte jednotlivé součástky na hadřík či kus látky. Ten pak můžete položit na vlažné topení, aby vše dříve uschlo (zapomeňte na extrémy typu sporákové ploténky či mikrovlnné trouby, součástky by se mohly poškodit). Často stačí nechat vše schnout jedinou noc, a mobil funguje jako nový.
3 ROZEBERTE Pokud si na to troufáte, telefon rozmontujte co možná nejdůkladněji. Vyndejte z něj vše, co vyndat lze, aniž byste tím nějak poškodili samotné zařízení. Použít můžete také šroubovák. Během procesu sledujte, zda někde nespatříte stopy vlhkosti – pokud ano, ihned je opatrně utřete pomocí hadříku. Čas od času s otevřeným přístrojem mírně zatřeste.
4 VYSAJTE VODU Nejprve nás napadlo, že bychom vodu mohli odstranit pomocí spreje se stlačeným vzduchem. Ten však naopak vlhkost ještě rozšířil. Proto je praktičtější využít k tomuto účelu spíše příruční vysavač. Než jej zapnete, dejte pro jistotu stranou všechny odebrané komponenty – pozor hlavně na šroubky. Důkladně pak vysajte všechny strany otevřeného přístroje.
5 ZBAVTE SE VLHKOSTI Další trik: Komponenty telefonu umístěte na noc do mísy plné syrové rýže a přikryjte ji. Rýže pohltí vlhkost ze součástek. Je však důležité nezapomenout na zmiňované přikrytí misky, v opačném případě rýže zbavuje vlhkosti také okolní prostředí.
6 VYČISTĚTE OBRAZOVKU Pokud je vlhkost stále přítomna v zařízení, především pak v displeji, můžete tato kritická místa vyčistit izopropylalkoholem, který jimi necháte protéct. Můžete v něm také namočit hadřík a jemně tato místa přetřít. Tato organická sloučenina má několik výhod: zbaví vás vody, nevede elektrický proud a ve finále se prostě sama vypaří.
HARDWARE
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení
10/ SSD disky OCZ/
Zřetelný nárůst výkonu po upgradu firmwaru na verzi 1.4
Firma OCZ nabízí pro svoje SSD disky novou verzi firmwaru (1.4). Podle výrobce zajistí nový firmware u některých modelů disků s nižší kapacitou především vyšší rychlosti sekvenčního zápisu. Oproti starší verzi firmwaru (1.3), která byla až doposud k dispozici, by se měla maximální rychlost zápisu zvýšit u 128GB modelů SSD disků z 200 MB/s na 420 MB/s. U 256GB modelů SSD disků se po upgradu zvýší rychlost z cca 380 MB/s na 465 MB/s. SSD disky Vertex 4 s kapacitou 512 GB si však upgradem firmwaru nepomohou a přenosová rychlost u nich zůstane na cca 475 MB/s. Aktualizací firmwaru se ale zajistí i vyšší maximální rychlost sekvenčního čtení – ta se u všech modelů zvýší na 553 MB/s až 550 MB/s. Výrazného nárůstu rychlosti zápisu bylo podle firmy OCR dosaženo použitím proprietárních patentovaných algoritmů řadiče. Aktuální verze firmwaru je dostupná ke stažení na webových stránkách firmy OCZ, tedy na ocztechnology.com. Je zde i podrobně popsán proces aktualizace.
PoZnÁmKa: Před procesem aktualizace firmwaru je nutné všechna na disku uložená data předem zálohovat. Během aktualizačního procesu totiž dojde k jejich odstranění. Pokud je na vašem disku uložen i operační systém Windows, využijte možností systému pro zálohování a udělejte si na externí disk kopii SSD disku. Po aktualizaci pak není problém obsah celého disku znovu obnovit.
Foto popis: 10/ Vyšší rychlost pro SSD OCZ Po upgradu firmwaru získají SSD disky OCZ mnohem vyšší rychlost při čtení i zápisu.
11/ Smartphony BlackBerry/
Nová verze operačního systému pro starší telefony
Firma Research In Motion (RIM), výrobce smartphonů BlackBerry, uvolnila novou verzi svého mobilního operačního systému BlackBerry OS. Verze s pořadovým číslem 7.1 nabízí pro podporovaná zařízení celou řadu nových, šikovných funkcí. Například pro základní modely Curve 9360 nebo 9380 jsou k dispozici i nové aplikace (App), jako je VKV rádio, a funkce tethering je dostupná pro všechny modely. Pomocí této funkce se stisknutím jednoho tlačítka může stát z každého mobilu BlackBerry mobilní Wi-Fi hotspot, například pro připojení tabletu nebo notebooku. Některé modely po aktualizaci podporují NFC tagy. Pomocí této funkce si můžete nastavit na smartphonu akce spojené s konkrétními místy. Například když se dostanete domů, telefon se automaticky nastaví tak, že deaktivuje oznamování firemních mailů, a naopak například zapne Skype nebo klienta WhatsApp. Kromě toho nabízí nová verze systému inteligentnější úsporný režim, který přizpůsobuje nastavení BlackBerry konkrétnímu stavu kapacity baterie. Kromě již výše zmíněných modelů je bezplatná aktualizace systému dostupná i pro modely Bold 9900, Torch 9810, 9860 a P9981. Určitě se vyplatí a je přitom velice jednoduchá. Stačí spustit na vašem počítači BlackBerry software a instalaci spustit kliknutím na příslušnou položku v nabídce. RIM spouští aktualizační proces postupně, a tak je možné, že aktualizace bude pro všechna zařízení dostupná až za několik týdnů.
Foto popis: 11/ Funkce navíc Nová verze operačního systému telefonů BlackBerry nabízí mnoho novinek – například tethering.
12/ Základní desky
Gigabyte/Oživení základní desky s DualBIOS po selhání aktualizace
Příčiny neúspěšné aktualizace BIOS základní desky mohou být různé, ale výsledek je vždy stejný – nefunkční základní deska. Na druhou stranu uživatelé, kteří mají základní desku Gigabyte s DualBIOS, mají v podstatě štěstí v neštěstí. DualBIOS totiž spočívá v tom, že BIOS je na základní desce zdvojen a druhý BIOS je v podstatě záloha prvního. V případě, že aktualizace selže, můžete použít záložní BIOS a zkopírovat obsah na hlavní čip. Provedete to tak, že počítač vypnete a vypínací tlačítko budete po dobu deseti sekund držet. Poté znovu stisknete tlačítko pro spuštění a podržíte ho do té doby, než se počítač spustí a znovu vypne. Nakonec stisknete zapínací tlačítko (nyní jen na krátkou dobu), a počítač by se měl spustit. Počítač nabootuje a obsah zálohy BIOS se zkopíruje na hlavní BIOS. Po dokončení procesu se počítač restartuje. I když jste měli s aktualizací BIOS špatnou zkušenost, měli byste ji vyzkoušet znovu a nainstalovat aktuální verzi. Záložní BIOS totiž pochází z doby výroby základní desky, a rozhodně tedy není aktuální. Vyhledejte proto na stránkách výrobce informace o poslední stabilní verzi BIOS a pokuste se ji nainstalovat na základní desku. S neaktuální verzí BIOS totiž přijdete o rychlost i o některé funkce.
Foto popis: 12/ Záložní BIOS Základní desky Gigabyte mají DualBIOS – v případě potřeby je možné obnovit BIOS ze zálohy.
13/ Android telefony s vlastní ROM/
Úspěšný start s FasterFix
Aplikace FasterFix je mezi uživateli smartphonů s OS Android, kteří používají vlastní ROM (upravenou verzi OS), velmi populární. Je to poměrně šikovná aplikace, která zkracuje vyhledání satelitních přijímačů pro příjem GPS signálu. Satelity se pomocí této aplikace „zafixují“ mnohem dřív a vaše poloha se tak rychleji vyhledá. Většina „časových serverů“ s jinou ROM pro zrychlení zjištění polohy je však umístěna v USA. Aplikace tedy velmi dobře funguje, pokud jste na americkém kontinentu, moc vám ale nepomůže, pokud jste někde jinde (je přizpůsobena pro rozmístění satelitů typické pro USA). Na jiném místě začne vyhledávat satelity klasickým způsobem, což je mnohem pomalejší. Abyste se tomuto problému vyhnuli, můžete si nainstalovat nástroj BusyBox (popřípadě Busy Box Instaler), který je volně k dispozici na Google Play. Tento nástroj se vám bude hodit i k jiným účelům. Je označován jako „švýcarský nůž“ uživatelů smartphonů s Androidem a dostanete se s ním opravu hluboko do systému. Umožní vám přístup tam, kam je běžným uživatelům odepřen, a můžete s ním nastavit i program FasterFix. Je ale určen jen zkušeným uživatelům.
Foto popis: 13/ Pomoc pro FasterFix V některých případech přijde vhod uživatelům Androidů nástroj BusyBox.
14/ Sony PlayStation/
Připojení herní konzole systémem „obraz v obraze“ k televizorům Sony
Sledujete svůj oblíbený televizní seriál a chcete si o reklamní přestávce zahrát nějakou hru na Sony PlayStation 3. Bohužel funkce obraz v obraze (abyste viděli, zda už neběží seriál) s konzolí PS3 nefunguje. Můžete tak na celé ploše obrazovky sledovat buď televizní program, nebo hru. Podle našich pokynů ale funkci obraz v obraze zprovozníte. Nejprve zapněte televizor a vysílání přes interní tuner (DVB-S nebo DVB-C). Poté několikrát (pokud je to nutné) stiskněte tlačítko „digital“. Potvrďte volbu tlačítkem a vyberte postupně volbu „Double image“ a „Obraz v obraze – PIP (Picture in Picture)“. Na ploše obrazovky nyní uvidíte signál z interního tuneru televizoru. Najdete zde ale také černý rámeček v pravém horním rohu pro volbu zdroje, který má být přidán. Nyní stiskněte tlačítko ovladače se šipkou. Políčko na pravé dolní straně bude lemované zelenou barvou. Poté potvrďte pomocí tlačítka „Enter“ jako zdroj vstupu signál z HDMI, pomocí kterého je připojena konzole PS3. Po tomto nastavení byste se měli dostat do situace, kdy uvidíte správný „obraz v obraze“.
Foto popis: 14/ Hra i televizní program Pokud chcete použít funkci obraz v obraze a sledovat televizní program při hraní na PS3, máme pro vás řešení.
15/ Sdílení internetu/
Zpřístupnění internetového připojení dalším uživatelům
Pořídili jste si od operátora mobilní připojení k internetu a dostali jste od něj modem, který se připojuje k USB portu počítače. Připojení sice funguje, ale může ho vždy využívat jen jeden uživatel. Vy byste ale rádi internetové připojení zpřístupnili i ostatním členům domácnosti, kteří mají notebook, tablet nebo smartphone. Pokud má váš počítač Wi-Fi kartu (což mají všechny notebooky) a operační systém Windows 7, není to žádný problém. Můžete si zdarma ze stránky mypublicwifi.com stáhnout program MyPublicWiFi, který internetové připojení zprostředkuje. Pomocí něj snadno uděláte z notebooku Wi-Fi router, nastavíte jeho jméno a heslo. Uživatelé v dosahu signálu (záleží na výkonu Wi-Fi karty a na umístění počítače) pak snadno hotspot najdou a mohou se k němu přihlásit pomocí hesla. Notebook s tímto programem můžete použít i jako repeater – signál z vašeho Wi-Fi routeru tak budete moct prodloužit, a tak se třeba i na zahradě snadno připojíte z mobilního telefonu k internetu. Program přitom nemá specifické hardwarové požadavky (bezdrátová síťová karta nemusí být od Intelu).
Foto popis: 15/ Internet pro všechny Pomocí programu MyPublicWiFi můžete zpřístupnit internetové připojení dalším uživatelům.
Foto popis: 15/ MyPublicWifi K vytvořené síti se pak pohodlně přihlásíte z notebooku, nebo jiného mobilního zařízení.
MOBILY
Optimalizace mobilních přístrojů a jejich služeb
16/ SAMSUNG GALAXY S III/
Snížení prodlevy při stisku domovského tlačítka
Ačkoliv patří nový Galaxy S III mezi nejvýkonnější smartphony na trhu, možná jste při stisku tlačítka pro návrat na domovskou obrazovku zaznamenali nezvykle dlouhou dobu odezvy. Tato prodleva však není způsobena nevyladěností jinak velmi svižného systému, telefon jen chvíli čeká na ještě jeden stisk tohoto tlačítka. Ve výchozím nastavení telefonu totiž dvojité stisknutí aktivuje funkci S Voice pro zadávání hlasových příkazů. Pokud tuto funkci nepoužíváte, můžete se zbytečné prodlevy snadno zbavit následujícím postupem:
Spusťte aplikaci S Voice a v kontextové nabídce zvolte »Settings«. Zde stačí odškrtnout možnost »Launch S Voice«. Od této chvíle už nebude návrat na domovskou obrazovku nic brzdit. V případě potřeby najdete S Voice v seznamu aplikací.
17/ ANDROID/
Uložení map pro přístup off-line
S příchodem letní aktualizace přibyla v aplikaci Mapy dlouho očekávaná možnost použití mapových podkladů všude tam, kde nechcete nebo nemáte možnost využívat mobilní datové připojení. Ačkoliv v tomto případě nejde o plně off-line mapy a navigaci tak, jako to nabízí pro řadu svých telefonů Nokia, při troše plánování si lze vystačit pouze s Wi-Fi připojením.
Novou funkci najdete v kontextové nabídce aplikace pod volbou »Zpřístupnit off-line«. Na mapě se zobrazí čtverec pro výběr požadované oblasti. Těchto oblastí může být do paměti telefonu uloženo maximálně šest. Při výběru se můžete setkat s hlášením »Část oblasti nebude uložena«. Po dokončení stahování se proto v tomto případě raději vždy přesvědčte, zda se varování netýkalo právě těch míst, která potřebujete. Uložené oblasti poté najdete v aplikaci pod nabídkou »Moje místa / Offline«. Pro uvolnění limitu odtud můžete stažené oblasti mazat. Stažené podklady lze dále použít také pro režim navigace. Pro naplánování trasy se však bez internetu neobejdete.
Foto popis: 17/ Uloženo: Pro off-line použití si na Androidu můžete stáhnout až šest oblastí z Google map.
18/ HTC HD2/
Prodloužení životnosti s novým systémem
Smartphone HTC HD2 přišel na trh koncem roku 2009, a ačkoliv se už dávno neprodává, je kolem něj na internetu stále rušno. Proč? Díky své nadčasové výbavě, zahrnující velký kapacitní displej, rychlý procesor a dostatečně velkou operační paměť, si získal neobyčejnou popularitu v komunitě nadšenců z fóra serveru xda-developers.com. Zároveň s tím vzniklo v reakci na řadu nedostatků spojených s původním systémem Windows Mobile 6.5 množství způsobů, byť neoficiálních, jak do HD2 nahrát celou řadu alternativních operačních systémů. Microsoft navíc letos v květnu uzavřel oficiální aplikační portál Marketplace pro celou platformu Windows Mobile, takže mnoho důvodů pro setrvání u původního systému skutečně nezbylo. V současné době jsou k dispozici následující systémy: – Android 2.x–4.1 (více na adrese hd2droid.jdem.cz); – MeeGo (hd2meego.jdem.cz); – Windows Phone (hd2wp.jdem.cz).
Upozornění: Než se pustíte do změny ROM, je potřeba provést „odemčení“ telefonu. Vždy si také uvedený postup dopředu projděte a ujistěte se, že mu rozumíte. V opačném případě se vystavujete riziku poškození telefonu.
Foto popis: 18/ Nesmrtelný: Do HTC HD2 lze nahrát řadu alternativních systémů včetně nejnovějšího Androidu 4.1 Jelly Bean.
19/ iPHONE/IPAD/IPOD TOUCH/
Vyhledávání slov na stránce v Safari
Při práci s obsáhlejším textem se rozhodně může hodit vyhledávání konkrétních slov na stránce. Za tím účelem zadejte v internetovém prohlížeči Safari vámi hledané slovo nebo spojení do pravého horního pole Googlu, poté přejděte na konec seznamu nabízených výrazů, až se objeví část »na této stránce«. Zvolte tuto položku, a browser Safari se přepne do režimu pro pohyb mezi vyhledanými slovy na stránce. K pohybu mezi žlutě zvýrazněnými výsledky slouží šipky v pravém dolním rohu.
Foto popis: 19/ Užitečná funkce: Mobilní verze Safari zvládá také vyhledávání textu na stránce.
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Být vždy v kontaktu a přitom si užívat soukromí
20/ GOOGLE+/
Události v kalendáři pod kontrolou
Funkce pro vytváření událostí spolu s napojením na Google kalendář je konečně tady, avšak leckterému uživateli může tato dlouho očekávaná novinka způsobit značné nepříjemnosti. Stačí mít v kruzích několik uživatelů, kteří na své události zvou kdekoho, a rázem může být i váš kalendář zaplaven celou řadou událostí, aniž byste u nich kdykoliv potvrdili svou účast. Na vině je poněkud benevolentní výchozí nastavení propojení obou služeb, na základě čehož se každá událost z kruhů objeví ve vašem kalendáři už na základě pouhého pozvání.
Tomu ale naštěstí můžete učinit přítrž. Přejděte do kalendáře a v horní liště vyberte »Možnosti / Nastavení Kalendáře«. Na kartě »Obecné« poté sjeďte dolů a položku »Automaticky přidat pozvánky do mého kalendáře« přepněte z »Ano« na některou z dvojice dostupných voleb, která vám bude vyhovovat více. Změnu nakonec uložte – a je hotovo. Právě jste si ve svém kalendáři ušetřili otravné mazání všech událostí, které vás vůbec nezajímají.
Foto popis: 20/ Nešťastné výchozí nastavení: Aby události na Googlu+ nezahltily váš kalendář, je potřeba tuto novou funkci zkrotit.
21/ MINUS/
Jednoduché sdílení velkých souborů
Protože čtete Chip, jste patrně zkušený počítačový uživatel. Pokud však čas od času potřebujete poslat větší soubor méně zkušenému uživateli, nejspíš jste narazili na problém, jak to provést tak, aby vše bylo pro protistranu co možná nejjednodušší. Jedno takové řešení nabízí služba Minus, dostupná na adrese www.minus.com. Po krátké registraci, která zahrnuje pouze volbu uživatelského jména a hesla, získáte webový prostor o kapacitě 10 GB s možností nahrávat soubory o velikosti až 1 GB. Ihned po přihlášení se můžete pustit do nahrávání kliknutím na »Upload« v horním panelu. Z přidružené rozbalovací nabídky stojí za povšimnutí také volba »Other Ways to Upload«, která vás přesměruje na stránku pro stažení doplňků do prohlížečů a klientů pro celou řadu platforem. K dispozici je verze pro Windows, Mac i Ubuntu. Pro snadné nahrávání obsahu na cestách je ke stažení také aplikace pro Android, iPhone a iPad.
Po dokončení nahrávání souboru na web najdete odkaz ke stažení v poli »File Link«. Pokud tento odkaz někomu pošlete, po zadání do prohlížeče se protistraně zobrazí jednoduchá stránka s tlačítkem »Download« pro stažení souboru. V případě, že nezůstanete u jednorázového použití služby, najdete na stránce »My Uploads« přehled nahraných souborů, údaj o využité diskové kapacitě a dále zde můžete určit, zda nahrané soubory budou veřejné, nebo dostupné pouze přes odkaz. Nahrané soubory jsou totiž ve výchozím nastavení komukoliv k dispozici na stránce vašeho profilu [uživatelské jméno].minus.com. Toto nastavení však můžete změnit v nabídce »Settings«, kde v části »Preferences« stačí deaktivovat volbu »Make new galleries Public by default« a uložit. TiP: Úložný prostor si můžete navýšit až na 50 GB přizváním dalších uživatelů, přičemž za každého zaregistrovaného získáte 1 GB navíc. Stejný bonus dostane také přizvaný uživatel. Všechny dostupné způsoby, jak bonus získat, najdete popsány v nabídce »Invite Friends«.
Foto popis: 21/ Snadné sdílení: Stahovat i nahrávat velké soubory zvládnou se službou Minus. com i úplní začátečníci.
22/ FACEBOOK/TWITTER/
Poznámky z Evernote
Organizátor poznámek Evernote umožňuje jejich sdílení nejen mezi různými zařízeními v rámci jednou účtu, ale také na Facebooku, Twitteru a kdekoliv jinde po internetu. Je přitom jedno, zda používáte Evernote na webu, mobilním zařízení, nebo počítači. Aby sdílení poznámek bylo dostupné také z desktopové verze, je potřeba postupem »Help / Check for Updates« aktualizovat Evernote na poslední verzi. Po otevření poznámky nyní najdete v okně rozbalovací nabídku »Share«. Zde můžete použít volbu pro rychlé sdílení na dvojici nejpoužívanějších sociálních sítí, ale díky volbě »Copy Note URL To Clipboard« lze poznámky sdílet prakticky kdekoliv. Stejnou volbu najdete také ve verzích Evernote pro mobilní zařízení, na webu hledejte nabídku sdílení pod »Send«. Pokud si kdykoliv později sdílení rozmyslíte, můžete jej deaktivovat postupem »Note / Share / Stop Sharing«. Na webu je postup opět trochu jiný – zde hledejte vedle štítků volbu »Shared / Stop Sharing«.
Foto popis: 22/ Sdílení: Ke každé položce v Evernote je možné vygenerovat odkaz, který umožní vašim přátelům zobrazit obsah na webu.
FOTOGRAFIE
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
23/ Úprava fotografií/
Pro úpravy použijte místo drahého softwaru on-line služby
Ze své dovolené chcete poslat přátelům několik zajímavých snímků a fotografických pozdravů. Vaše povedené fotografie však přece jen potřebují pár úprav (např. korekci barev, ořezy a podobně). Pro tyto účely můžete bez problémů využít dostupné on-line služby. Nemusíte instalovat ani kupovat žádné programy a zvládnete to z každého počítače připojeného k internetu. Můžete upravit velikost snímků, aby se hodily pro dané účely, a vystavit je nebo poslat elektronickou poštou známým a příbuzným. On-line služby jsou užitečné především na dovolené, když si od někoho jen na chvíli zapůjčíte počítač nebo se připojíte k internetu v internetové kavárně, samozřejmě je ale s úspěchem můžete využít i doma. K nejznámějším a nejpoužívanějším on-line službám pro úpravu fotografií patří Cellsea (cellsea.com/media), Photoshop Express (photoshop.com/express) a Splashup (splashup.com). V případě služby Photoshop Express se musíte zaregistrovat a počítejte s tím, že u free verze nebudete mít možnost využít všechny funkce dostupné u profesionálních, placených nástrojů, jako je například Corel PaintShop Pro nebo Adobe Photoshop Elements. Standardní úkony, jako je ořez, korekce jasu, změna velikosti, redukce jevu červených očí a podobně s nimi ale bez problémů provedete a každá z on-line služeb nabízí i některé působivé funkce. Dokonce i některé sociální služby, jako je Google+, nabízí základní editační nástroje, možnost přidat text či zvolit některé efekty.
Foto popis: 23/ Photoshop pro všechny Adobe poskytuje on-line více než 20 téměř profesionálních nástrojů na zpracování fotografií.
Foto popis: 23/ Rychlé úpravy Všechny základní úpravy můžete provést on-line s Cellsea – ořez, korekci barev nebo úpravu jasu a kontrastu.
24/ Fotografování/
Pořízení pěkných záběrů během divadelního představení nebo na koncertu
Fotografujete-li na divadelním představení nebo chcete pořídit snímek z koncertu, musíte většinou udělat jednu důležitou věc: deaktivovat automatickou expozici. V tomto prostředí s jevištěm nebo pódiem je totiž rozdíl mezi světlými a tmavými oblastmi docela velký. Proto doporučujeme nastavení času expozice a clony provést ručně a experimentovat při tom. Jde často o otázku času a pokusů a omylů, než se dostanete na správné hodnoty expozice pro požadovanou část obrazu – pokud chcete například zabrat herce nebo hudebníka. Užitečná může být v tomto případě i funkce fotoaparátu „bracketing“: ta umožňuje sejmout několik snímků v sérii (2–5) s rozdílným nastavením, z výsledné sekvence si pak můžete vybrat ten nejlepší. Nejčastěji se vyskytují funkce s odlišným nastavením expozice nebo vyvážení bílé. Také si musíte uvědomit, že otvor (clona) není příliš široký, takže budete mít rezervu v houbce ostrosti. Současně ale musíte brát v úvahu i to, že doba expozice musí být co nejkratší, jinak budou všechny fotografie roztřesené. Proto vám doporučujeme použít vyšší hodnoty ISO (ISO 1 600 a více) a současně i objektiv s vysokou světelností. Samozřejmostí je pak použití stativu. U zrcadlovek doporučujeme výkonnou optiku s pevnou ohniskovou vzdáleností – například 50 mm/1.8 nebo 85 mm/1.8. Mírně rozostřené postavy se však mohou stát designovým prvkem a mohou vnést do snímku potřebnou dynamiku.
Foto popis: 24/ Světelnost je důležitá Pokud fotografujete na koncertě nebo v divadle, chce to objektiv s velkou světelností.
25/ Archivace/
Konvertování RAW souborů a jejich uložení pro pozdější použití
Mnoho digitálních fotoaparátů umožňuje ukládání fotografií v bezztrátovém formátu RAW. Problémem je ale to, že RAW v podstatě není standardizovaný formát a že každý výrobce používá určité specifické RAW formáty – ve výhledu několika let tak nebudete mít jistotu, že novým programem svoje fotografie vůbec otevřete. V počítačové historii se najde řada případů, kdy nadějně startující digitální formát dat celkem rychle zmizel ze světa. Pokus o otevření takového souboru v nějakém novějším programu pak skončí neúspěchem, případně se zobrazí nesmyslný shluk dat. Podobné riziko hrozí i fotografiím při použití RAW formátu dat. Větší smysl má tedy uchovávat fotografie ve formátu, který má potenciál přežít bez problémů i příští roky. Jedním z nich je digitální negativ označený zkráceně jako DNG. Jde o formát, jehož vznik iniciovala firma Adobe pro uložení „surových dat“ a který by měl nahradit proprietární RAW formáty jednotlivých výrobců fotoaparátů. Formát DNG sice ještě není tak daleko, ale má dobru šanci na to, stát se podobnou kvazinormou, jakou je formát PDF v případě textových dokumentů. Jedním z důvodů je to, že na rozdíl od výrobců fotoaparátů firma Adobe zveřejnila všechny specifikace tohoto formátu. Další výhodou jsou pak flexibilní možnosti využití: neexistují totiž žádné další vazby na výrobce fotoaparátu a jeho speciální software nebo převodník.
Navíc u formátu DNG nehrozí nekompatibilita mezi fotoaparáty a verzemi RAW softwaru. Můžete si zcela svobodně vybrat, jaký software pro zpracování DNG fotografií využijete. Už dnes můžete pro snímky v tomto formátu použít množství aplikací. Mnoho výrobců fotoaparátů podporuje tento formát přímo už od roku 2005 – patří mezi ně například Leica, Samsung a Ricoh. Společnost Adobe nabízí na svých webových stránkách adobe. com/products/dng zdarma DNG konvertor, který vám pomůže při konverzi RAW souborů. Stačí stáhnout instalační soubor o velikosti 89 MB, a můžete začít pracovat. Po instalaci nástroje Adobe Digital Negative Converter vyberte zdrojovou složku, ve které máte svoje fotografie. Poté určete složku, do které má DNG konvertor ukládat převedené soubory. Můžete také přiřadit souborům jiné názvy, případně rovnou provést úpravy pomocí zadaných parametrů, jako je velikost náhledu – proveďte to pomocí volby pro úvodní nastavení. Ti, kteří opravdu nechtějí nic riskovat, mohou nejen konvertovat RAW soubor, ale i integrovat originální snímek. Má to ale samozřejmě i své nevýhody – velikost souboru se tak zvedne téměř na dvojnásobek. Program pak po kliknutí na tlačítko „Convert“ zkonvertuje automaticky všechny snímky z daného adresáře.
Foto popis: 25/ Myslete na budoucnost Otevřený formát Adobe DNG byl navržen tak, aby byl kompatibilní i se softwarem, který se bude používat za 20 let.
26/ Prodej fotografií/
Využijte své pěkné snímky a prodejte je pomocí internetové služby
V dnešní době má řada amatérských fotografů dobré vybavení, nadání i zkušenosti, a podaří se jim proto zachytit řadu velmi pěkných snímků. Je pak velká škoda, že je vystaví jen na svůj web nebo že fotografie jenom tak „leží“ na pevném disku. Proč je nepředat k využití, když na tom dokonce můžete i něco vydělat? Na to nemusíte být profesionální fotograf s kontakty. K dispozici jsou totiž on-line „agenti“, kteří vám prodej zprostředkují a kteří se specializují právě na kvalitní amatérské fotografie. Takovéto fotobanky se obecně označují jako microstock. Známým zástupcem takovéhoto typu webů je fotolia.com. Všechny fotografie uložené na Fotolii se mohou po zaplacení stanovených poplatků použít pro komerční nebo soukromé účely a využít v jakékoli zemi na světě. Důležité je, že zájem o fotografie stále stoupá (používají se do novin, jako ilustrační snímek na web a podobně). Abyste mohli tuto službu využívat, stačí se jen zaregistrovat. Klikněte na „Create my account now!“ a budete požádáni o vyplnění jména, e-mailu a hesla. Musíte také potvrdit souhlas se smluvními podmínkami, které byste si měli přečíst. Pak následují další dva kroky, ve kterých zadáte mimo jiné některé osobní údaje. Registrace a členství ve Fotolii jsou zdarma a kdykoli mohou být ukončeny bez jakýchkoliv závazků do budoucna. Máte-li všechno vyplněno a jste přihlášeni, můžete začít nahrávat svoje fotografie. Mějte však na paměti důležitou věc – kromě toho, že musí být fotografie pěkná (počítejte s tím, že ne každou vám zařadí do nabídky), musí být i dobře popsaná, aby ji uživatelé vůbec našli. Je jich tam opravdu hodně, takže výběru klíčových slov věnujte náležitou pozornost. Protože základní cena za každou prodanou fotografii je poměrně nízká, jde hlavně o to, aby se prodala co nejvícekrát. Za vydělané peníze – na Fotolii nazývané kredity – si můžete pořídit jiné fotografie nebo je pomocí PayPal účtu převést na eura.
Foto popis: 26/ Malý zdroj rychlých příjmů Svého koníčka můžete alespoň částečně „sponzorovat“ z příjmů plynoucích z prodeje povedených snímků.
Foto popis: 26/ Správný popis Pěkná fotografie nestačí. Pokud ji chcete prodat, musíte ji i správně popsat. Jinak ji nikdo nenajde.
27/ Fotografické techniky/
Naaranžujte zajímavě květiny a podívejte se na ně z jiného úhlu
Fotografie květin a dalších rostlin vypadají většinou stejně: fotograf si stoupne nad fotografovaný objekt a snímek pořídí shora dolů. Někdy dokonce zachytí i část své boty. Všechny snímky tedy vypadají podobně, takže vy musíte experimentovat a použít neobvyklé úhly pohledu. Jednou z možností je pohled obrátit a fotografovat z žabí perspektivy květinu proti obloze. Pokud je krásně tmavě modrá, snímek získá úplně jiné „grády“. Divák pak nesleduje příliš mnoho detailů a obrazových prvků a může se soustředit skutečně jen na krásu květu.
Foto popis: 27/ Z jiného úhlu Květy se stanou dominantními, pokud je fotograf vyfotí proti modré obloze – v okolí pak nejsou žádné rušivé body.