Podrobný test: Samsung Galaxy S III
Momentálně celosvětově nejlepší smartphone si zaslouží pozornost díky ohromnému displeji s vysokým rozlišením, rychlému čtyřjádrovému CPU a chytrým funkcím. I tak má ale určité nevýhody.
MICHAL BAREŠ, FREDERIK NIEMEYER
Samsung Galaxy S III nemá jednoduchou startovní pozici. Jeho předchůdce se po celém světě prodalo přes 20 milionů kusů a stal se nejúspěšnějším smartphonem s operačním systémem Android. Nová verze je vybavena supervýkonným hardwarem a předělaným uživatelským rozhraním TouchWiz. V rámci testování jsme zkoumali, zda tato vlajková loď splní naše očekávání a také jak si povede v porovnání s prozatím jediným konkurenčním čtyřjádrovým smartphonem HTC One X.
Samsung použil čtyřjádrový procesor Exynos 4 Quad, založený na architektuře ARM Cortex A9. Tuto architekturu používá většina výrobců smartphonů, model Exynos 4 Quad je ale vyráběn 32nm výrobním procesem. Samsung tak v porovnání s předchozím modelem zmenšil velikost tranzistoru ze 45 nm na 32 nm a použil High-k-Metal-Gate materiál, který snižuje prosakování elektrického proudu. Ukázalo se to jako dobrá volba, protože Exynos 4 Quad je nejen velmi rychlý, ale i relativně úsporný. Díky tomu a díky akumulátoru s kapacitou 2 100 mAh vydrží Samsung Galaxy S III při hovoru i při prohlížení internetu o hodinu déle než HTC One X (viz tabulka).
O zpracování grafiky se stejně jako u předchozího modelu stará GPU Mali-400, tentokrát však s výrazně zrychlenou frekvencí, a to z 266 MHz na 400 MHz. Díky tomu předvedl Samsung Galaxy SIII v grafických testech o 50 procent vyšší výkon než HTC One X. Grafika Galaxy S III je navíc i při hraní 3D her o poznání chladnější než GPU HTC One X. Tandem rychlého procesoru a grafiky dosáhl nejvyššího bodového hodnocení ze všech smartphonů, které jsme prozatím měli v testlabu možnost vyzkoušet. Obzvláště dobrých výsledků dosahuje v testu, který pomocí javaskriptů zkouší výkon při prohlížení internetových stránek, a to i při UMTS připojení.
Oproti předchozímu modelu zvětšil Samsung úhlopříčku displeje ze 4,3“ na 4,8“, což znamená, že S III má o 25 % větší plochu. V porovnání s iPhonem 4S pak Galaxy S III nabízí dokonce o 70 % více prostoru na displeji. Větší rozměry displeje však přináší i jisté nevýhody; například lidé s drobnější rukou a kratšími prsty budou mít problém ovládat telefon jednou rukou. Galaxy S III má stejně jako HTC One X rozlišení 720 × 1 280 bodů. Fonty písmen jsou tedy jemné a při čtení z běžné vzdálenosti jsme nezaznamenali žádné rušivé nerovnosti. Samsung používá displej s technologií PenTile-Matrix, u které jsou obrazové body tvořeny pouze dvěma subpixely (červeno-zelený a modro-zelený), oproti klasickým displejům se třemi subpixely (červená, zelená, modrá). Teoreticky je nevýhodou této technologie fakt, že z krátké vzdálenosti je při pozorném sledování vidět drobné rozmazání hran a lehké moaré, avšak vzhledem k velkému počtu pixelů není tento jev z běžné vzdálenosti vůbec patrný. Automatické nastavení úrovně jasu je u Galaxy S III poměrně nevyzpytatelné, proto doporučujeme intenzitu podsvícení displeje nastavit ručně.
Ovládání hlasem, očima a pohybem
Samsung Galaxy S III nespoléhá jen na dotykový displej, ale dokáže naslouchat hlasovým příkazům. Bohužel, češtinu můžete použít pouze pro namluvení vlastních jednotlivých příkazů, ale už ne pro ovládání složitějších funkcí telefonu, nebo dokonce pro komunikaci s hlasovým asistentem. Můžete na něj ale samozřejmě mluvit anglicky a telefon podporuje namluvení české textové poznámky nebo SMS zprávy či e-mailu.
Skvělou myšlenkou je funkce Smart Stay, díky které sleduje přední kamera telefonu oči uživatele, a pokud usoudí, že uživatel čte něco na displeji, přestane automaticky vypínat podsvícení. Tato funkce bohužel funguje dobře pouze při dobrém světle. Užitečnou novinkou je možnost volat kontakt, od kterého čtete textovou zprávu, pouhým přiložením telefonu k uchu.
Používáte-li často mobilní telefon jako fotoaparát, oceníte režim dávkového snímání, který má i HTC One X. Pokud podržíte déle spoušť, S III zaznamená v rychlém sledu několik snímků, z nichž automaticky vybere ten nejlepší a ostatní smaže.
Naše hlavní výtka k telefonu Smasung Galaxy S III se týká jeho krytu. I když je vyroben z dobrého a odolného polykarbonátu, na první pohled nevypadá pianově lakovaný Galaxy S III jako telefon nejvyšší kategorie, a to ani v porovnání s modely Nokia Lumia 800 nebo HTC One X, jejichž kryt je rovněž zhotoven z polykarbonátu. Smartphony s Androidem 4 nebývají vybaveny mechanickým tlačítkem pro návrat na domovskou schránku, pomocí nějž lze snadno telefon probudit z pohotovostního režimu. Na jednu stranu je to praktické řešení, na druhou stranu však poněkud znepříjemňuje přepínání mezi běžícími aplikacemi. Zpracování telefonu ale nemůžeme nic vytknout, je úžasně tenký a lehký a v ruce vyvolává pocit, že držíte menší telefon, než jakým ve skutečnosti Galaxy S III je.
ROZPOZNÁVÁNÍ OČÍ
Přední kamera kontroluje, zda uživatel sleduje displej telefonu. V tom případě telefon nechá displej rozsvícený a nevypíná jej. Bohužel tato funkce ne vždy funguje spolehlivě.
PROCESOR
Výkonný čtyřjádrový procesor pracuje s 1,4GHz frekvencí a poskytuje dostatek výkonu pro hladký provoz aplikací. Grafickým výkonem překonává Galaxy S III jakýkoliv momentálně dostupný smartphone.
OSMIMEGAPIXELOVÝ FOTOAPARÁT
Fotoaparát telefonu Galaxy S III je velmi rychlý. V režimu sériového snímání smartphone zabírá rychle za sebou několik snímků a vybere z nich automaticky ten nejlepší.
WEBOVÝ PROSTOR ZDARMA
Uživatelé Galaxy S III dostanou 50 GB úložného prostoru na předinstalované službě Dropbox. Zdarma je ale jen na dva roky.
SHRNUTÍ TESTU
Díky modernímu čtyřjádrovému procesoru je Samsung Galaxy S III v současnosti nejvýkonnějším chytrým telefonem. Android 4 na něm běží bez sebemenších zádrhelů. Ovládání telefonu s 4,8“ displejem je i díky vysokému rozlišení displeje hračkou, do malé ruky se ale Samsung Galaxy S III nehodí. Úctyhodná je dlouhá výdrž na baterie. Drobná výtka směřuje k poněkud laciněji vyhlížejícímu krytu. Momentálně nejlepší a nejvýkonnější smartphone světa by si i s ohledem na vyšší pořizovací cenu zasloužil elegantnější a modernější obal.