Omeleta smažená na notebooku
Myslíte si, že je váš notebook schopen zahřát se do takové míry, že na něm lze smažit vajíčka? Vyzkoušeli jsme, zda je to opravdu možné.
THOMAS LITTSCHWAGER & MARTIN JÄGER
MÝTUS Notebook se může při práci zahřát na poměrně vysokou teplotu. Říká se, že by se na něm dala usmažit vajíčka, v praxi se však spíš bojíme o to, aby při dlouhodobé práci na klíně nezpůsobil neplodnost.
PRAVDA Fráze, že by se na něčem dala smažit vajíčka, označuje, že daný předmět má vysokou povrchovou teplotu, a používá se především pejorativně. Notebook by tak vlastně mohl posloužit i jako přenosný sporák nebo jako netradiční antikoncepční zařízení. Záleží na tom, o jakých vajíčkách je řeč. Podívejme se nejprve, jak je to se slepičími vajíčky. Rozklepnuté vajíčko se skládá z vaječného bílku a žloutku. Tekutý průhledný bílek obsahuje proteiny, které biochemie nazývá bílkovinami. Proteiny mají různou prostorovou strukturu, počínaje nejjednoduššími primárními strukturami aminokyselin až po kvartérní struktury složitých bílkovin. Sekundární, terciární a kvartérní bílkoviny lze rozložit působením tepla nebo některých chemických procesů. Změnu struktury u vaječného bílku poznáme snadno, když jej uvaříme, změní se z průhledné tekuté podoby do podoby pevné a bílé. Tato změna nastává při teplotě vyšší než 62 °C, žloutek pak mění strukturu při teplotě vyšší než 68 °C. V našich srovnávacích testech máme momentálně 24 notebooků, jejichž povrchová teplota šasi přesahuje v určitých situacích 62 °C. Mýtus je tedy pravdivý, na některých noteboocích opravdu vajíčka usmažit lze.
Notebooky ale mohou být nebezpečné i v přeneseném slova smyslu našeho mýtu, a to hlavně mužům. Už podle označení „laptop“ je jasné, že si přenosné počítače často pokládáme na klín, tedy do bezprostřední blízkosti varlat. Testy prováděné v rozmezí let 2004 až 2010 vědcem Yefimem Sheynkinem prokázaly, že při práci s notebookem na klíně se může teplota varlat během jedné hodiny zvýšit až o 2,8 °C. Nemusí se to zdát jako velký teplotní rozdíl, ale spermie jsou velmi citlivé na teplotu. Vnitřní teplota varlat musí být o 2 až 4 °C nižší než teplota těla, a z toho důvodu jsou umístěna mimotělně. Teplotní nárůst o pouhý 1 °C vedl podle výzkumů ke snížení koncentrace spermatu o 40 procent, tedy na úroveň, která hraničí s krátkodobou neplodností. I když je tento pokles pouze dočasný, stále není jasné, jaké trvalé poškození může dlouhodobá práce s notebookem na klíně vyvolat. Proto je rozhodně lepší neriskovat a používat notebook pouze na stole.
DENATURACE PROTEINŮ
Externí struktura proteinů se teplem rozpadá. U vajíček je hranicí teplota 62 °C, při které tekutý bílek mění barvu i konzistenci.
TEPELNÉ ZAHŘÍVÁNÍ NOTEBOOKU
Okolí ventilačních otvorů, kterými odchází z notebooku teplo generované procesorem a grafikou, má často teplotu vyšší než 65 °C.
POSTUPNÉ ZVYŠOVÁNÍ TEPLOTY
Položíte-li si notebook při práci na klín, může během práce zvýšit teplotu mužských genitálií až o 2,8 °C.