Přejít k hlavnímu obsahu

Dvakrát delší výdrž baterií

Dvakrát delší výdrž baterií

Výdrž akumulátorů mobilních telefonů a tabletů lze prý výrazně prodloužit pomocí solárních nabíječek, přídavných baterií a správného nastavení. Vyzkoušeli jsme, co z toho opravdu funguje a jak efektivně.
  FREDERIK NIEMEYER, MICHAL BAREŠ  

Chytré telefony a tablety je při běžném používání potřeba dobíjet každý den. Pokud tato zařízení intenzivně využíváte, počítejte s výdrží okolo jednoho pracovního dne, tedy asi osmi až deseti hodin. Práce s internetem, poslech hudby, prohlížení videa, hraní her, automatická synchronizace dat všech instalovaných aplikací, to vše zkracuje provozní dobu vašich chytrých pomocníků. Naše závislost na mobilních telefonech s internetem je taková, že vybití přístroje nemusí znamenat jen drobnou nepříjemnost. Například spoléháte-li se na navigaci a ocitnete se „bez proudu“ uprostřed hlubokého lesa, může dojít i k vážnému ohrožení, zvláště pokud nemáte možnost telefonovat a nikdo se nedovolá ani vám. Poradíme vám několik triků, které vám při zanedbatelných nákladech dokážou zdvojnásobit výdrž akumulátoru.
Delší výdrže akumulátoru dosáhnete nejen pomocí mobilních dobíjecích stanic, ale i správným nastavením úsporných funkcí a bezdrátových adaptérů smartphonu. Mezi mobilní dobíjecí stanice patří hlavně vysokokapacitní externí baterie a solární dobíječky. Rozumné přídavné baterie seženete cca od 500 Kč, solární dobíječky s čtyřčlánkovým akumulátorem stojí od 2 000 Kč. Během testu jsme vyzkoušeli, jaký nárůst výdrže přinese několik takových nabíječek spolu s telefony Apple iPhone 4S a Samsung Galaxy S II.
Praktický přínos pro prodloužení doby chodu na baterie mají i tipy pro úsporné nastavení smartphonu, i když v tomto případě se za delší provoz platí omezením některých funkcí telefonu, například přepnutím do tzv. „letového režimu“. Pomocí osciloskopu jsme u telefonů Samsung Galaxy S II a Sony Xperia S změřili, kolik mAh lze uspořit různým nastavením.

DOBÍJECÍ STANICE

ME2SOLAR AURORA 4

Cena: cca 2 800 Kč
http://www.me2solar.com
Skládací solární dobíječka Me2Solar obsahuje čtyři panely, které dávají dohromady více energie než USB port počítače, a pracuje stejně dobře jako přenosná externí baterie. Dobití mobilního telefonu pro ni za slunečného dne nepředstavuje žádný problém. Nabíječka však musí být natočena do správného úhlu vůči slunci. Pokud ji prostě jen položíte na zem, efektivita dobíjení prudce klesá. Testovaná zařízení se ve stínu ani pod mrakem nedobila.

VARTA V-MAN POWER PACK (57915)

Cena: cca 1 000 Kč
http://www.varta-consumer.cz

Potřebujete-li malý a lehký externí akumulátor na víkendový pobyt mimo civilizaci, velmi dobrým a levným řešením je krabička Varta V-Man Power Pack, která se dodává s řadou výměnných konektorů (včetně toho pro iPhone). S kapacitou 800 mAh (3,7 V, 2,96 Wh) zvládne dobít smartphone jen na pár hodin provozu, drobnější zařízení jako MP3 přehrávače však samozřejmě dobije na více hodin. Akumulátor se nabíjí pomocí USB nabíječky nebo z notebooku.

POWERMONKEY EXTREME

Cena: cca 3 000 Kč
http://www.sunnysoft.cz
Kombinace 9 000mAh akumulátoru a dvoučlánkového solárního panelu je určena hlavně pro výlety do hor. Obě zařízení jsou vodotěsná a pogumovaná. Solární panel funguje spíše jako výpomoc k velkokapacitnímu akumulátoru, který stačí pro troj- až čtyrnásobné nabití smartphonu. V ideálním úhlu na přímém slunci ale panel dodaný akumulátor dobíjí proudem o síle cca 450 mA.

KENSINGTON BUNGEEAIR PRO IPHONE 4

Cena: cca 2 500 Kč
kensington.com
Obal BungeeAir má za úkol hlavně ochránit iPhone 4(S) před ztracením. Je osazen rádiovým čipem, který vydává hlasitý zvuk v případě, že se vzdálí od iPhonu na více než pár metrů. Navíc obsahuje integrovaný akumulátor s kapacitou 1 500 mAh, který poměrně výrazně prodlužuje výdrž telefonu. Nevýhodou jsou pak větší rozměry krytu a fakt, že v něm iPhone ztrácí svou eleganci.

NABÍJEČKA PRO SAMSUNG GALAXY S II

Cena: cca 1 200 Kč
http://www.samsung.cz
Součástí plastového krytu, určeného pro Samsung Galaxy S II, je vestavěný 1 300mAh akumulátor. Po stisknutí tlačítka na zadní straně se tento obal změní v nabíjecí stanici, která sice prodlouží výdrž Galaxy S II na baterie o několik hodin, ne však o tolik, kolik by bylo potřeba na prodloužený víkend. I když kapacita externí baterie dosahuje 80 % interního akumulátoru Galaxy S II, sledování videa bude v reálu delší jen o 50 %. Obal sice dobře ochrání telefon, je ale poněkud velký a těžký.

BATERIE SAMSUNG EB-K1A2EBEG PRO GALAXY S II

Cena: cca 490 Kč
http://www.samsung.cz
Výrobci často nabízejí příslušenství v podobě originálních akumulátorů s vyšší kapacitou. Například Samsung Galaxy S II se prodává s baterií o kapacitě 1 650 mAh, dokoupit ale můžete i baterii s kapacitou 2 000 mAh. Díky ní vydrží smartphone bez nabíjení cca o 30 % déle. Je o 8 gramů těžší a o milimetr tlustší než standardní baterie, do vyhrazeného prostoru se ale vejde. Pokud tedy chcete na jedno nabití používat Galaxy S II celý den, je tento akumulátor ideální volbou.

NEORIGINÁLNÍ BATERIE PRO GALAXY S II

Cena: cca 350 Kč
http://www.sunnysoft.cz
Existuje řada neoriginálních akumulátorů s vyšší kapacitou, než jakou disponují originální baterie. Baterie PSC/SC pro Galaxy S II je dobrým příkladem toho, že při nákupu neoriginálních akumulátorů se vyplatí dát pozor. I když by měl telefon díky 3 200mAh baterii vydržet dvakrát déle, v praxi jsme při sledování videa naměřili pouze o 40 % delší chod. Vysokokapacitní baterii je nutné vložit pod speciální kryt, který přidá telefonu o tloušťce 9 mm dalších 6 mm. Hmotnost zařízení vzroste o nepříjemných 30 gramů.

DOKOVACÍ KLÁVESNICE PRO TRANSFORMER PRIME

Cena: cca 3 000 Kč
http://www.asus.cz
Asus Transformer Prime je v současnosti asi nejpovedenějším „androidím“ tabletem. Přece jen má však jednu slabinu, a to omezenou výdrž při provozu na baterii, zvláště při prohlížení internetu. Díky zmiňované klávesnici s integrovaným druhým akumulátorem o kapacitě 2 900 mAh ale dokáže pracovat o několik hodin déle. Daní za dlouhou výdrž je samozřejmě delší doba nabíjení a o 540 gramů vyšší hmotnost (kombinace tabletu s klávesnicí váží celkem 1 120 gramů). Dokovací stanice s klávesnicí a baterií je ale velmi tenká (jen 10 mm), kvalitně vyrobená a navíc vypadá hezky.

NABÍJEČKA NA KLÍČEK

Cena: cca 200 až 400 Kč tržnice,
http://www.acron.cz
Pro nepředvídatelné situace v přírodě se může hodit nabíječka na kličku, zvláště pokud je kombinována s LED svítilnou. Podobné hračky lze koupit v „no-name“ provedení v tržnicích i v malých obchodech s příslušenstvím pro mobilní telefony nebo pro turistiku. My jsme vyzkoušeli nabíječku prodávanou pod názvem Pearl (na trhu jsou ale i jiné). V praxi jsou tyto nabíječky použitelné pouze pro nouzové dobití telefonu pro minutové hovory, kvalita je plastová a delší otáčení klička nevydrží. Pokud na ně životně nespoléháte, jsou to praktické .

NABÍJÍME Z AA BATERIÍ DO USB

Cena: cca 1 200 Kč
varta-consumer.cz
Na cestách se může hodit možnost dobíjet telefon či jiné zařízení s USB napájením pomocí tužkových baterií. Varta Digital USB Charger umí nejen nabíjet AA (AAA) tužkové baterie, ale pokud do ní vložíte plné akumulátory a k USB výstupu připojíte prázdné zařízení, tak je dobije. Jednoduché zařízení jsme vyzkoušeli se čtyřmi dobíjecími AA akumulátory o kapacitě 2 200 mAh a výsledek nás mile překvapil. Nevýhodou je, že s sebou musíte vozit plné tužkové akumulátory.


JDE TO I ZADARMO: SPRÁVNÉ NASTAVENÍ TELEFONU
TIP 1  VYPNĚTE GPS
Polohu mobilního telefonu s přesností na metry zjistíte pouze prostřednictvím GPS. V porovnání s přibližným určením polohy podle buněk mobilní telefonní sítě však GPS spotřebuje více energie. Na druhou stranu, GPS spotřebovává energii pouze, když je GPS přijímač aktivován nějakou aplikací. Pokud je mobil v režimu stand-by nebo pokud GPS nevyužívá žádná aplikace, k vyšší spotřebě nedochází.

TIP 2  SNIŽTE JAS DISPLEJE
Displej spotřebuje nejvíc energie z celého smartphonu. Snížíte-li intenzitu podsvícení displeje z maxima na minimum, doba výdrže na baterii se znatelně prodlouží. Oproti LCD displejům potřebují AMOLED displeje k zobrazení tmavých barevných odstínů mnohem méně energie, jak ukazuje i naše měření při běhu prohlížeče s invertovanými barvami.

TIP 3  PŘENOS DAT PO WI-FI
Přenos dat po Wi-Fi si vyžádá menší příkon, než když data přenášíte po UMTS. Spotřeba Wi-Fi je tedy nižší a přenosová rychlost je vyšší, takže přenos dat trvá kratší dobu. Aktivovaná Wi-Fi však zvyšuje spotřebu aparátu ve stand-by režimu. Jestliže tedy právě nepřenášíte žádná data, je Wi-Fi nejlepší úplně vypnout.

TIP 4  VYPNĚTE DATOVÉ PŘENOSY
Pokud zrovna nic neděláte na internetu a obejdete se bez push notifikací, můžete vypnout datové přenosy. Udržování datového spojení totiž představuje významnou zátěž a bez něj vydrží váš telefon mnohem déle. Máte-li nastavenu pravidelnou pětiminutovou aktualizaci, spotřeba smartphonu je mnohem vyšší, a to i ve stand-by režimu. Jde-li vám hlavně o to, dovolat se, vypněte data.

TIP 5  POUŽÍVEJTE GSM MÍSTO 3G
Při dlouhodobém připojení spotřebuje 2G (GSM) méně energie než 3G. Vypnutí 3G se vyplatí hlavně pro telefonování a dlouhodobé, málo aktivní datové připojení. Během intenzivnějších datových přenosů je však přenosová rychlost dat na 2G pomalejší, takže stažení souboru trvá déle. Při intenzivním kombinovaném hlasovém i datovém připojení tedy spotřebuje 2G více energie než 3G.

TIP 6  ZAPNĚTE LETOVÝ REŽIM
V režimu Letadlo vypne telefon všechny mobilní rádiové přenosy. Smartphone tak můžete prakticky používat pouze jako multimediální přehrávač nebo jako fotoaparát bez Wi-Fi. Úspora energie v letovém režimu se však nijak výrazně neprojeví při přehrávání videosouborů, protože velkou část energie spotřebuje displej. I tak ale telefon vydrží o několik desítek minut déle.

TIP 7  NEPOUŽÍVEJTE WIDGETY
Interaktivní miniaplikace na domovské stránce jsou praktické a vypadají „cool“, bohužel však negativně ovlivňují výkon smartphonu a dobu provozu na baterie. Widgety se aktualizují po každém přechodu na jinou obrazovku, a v tom okamžiku si i řeknou o více energie. Většina widgetů navíc potřebuje aktuální data z internetu a jejich přenos také zatěžuje baterii.

TIP 8  NEPOUŽÍVEJTE ŽIVOU TAPETU
Živé tapety propůjčují smartphonům osobnost svých majitelů, takže je vlastně opravdu oživují. Vodní hladina, vanoucí vítr v trávě, kouzelný les nebo kosmický pohled na Zemi vypadají skvěle, bohužel ale značně zatěžují jak procesor, tak akumulátor chytrých telefonů. Energii spotřebovává i pohyb mezi statickými tapetami, ne ale do takové míry jako u tapet živých. Při přechodu z jedné stránky na druhou se okamžitá zátěž baterie zvýší o 15 až 30 procent.

TIP 9  VYPNĚTE FLASH V PROHLÍŽEČI
I když je Adobe Flash jedním z nejpoužívanějších doplňků prohlížeče, jedná se o náročnou aplikaci, která zpomaluje prohlížení stránek a zásadně zvyšuje zatížení procesoru. Tím pádem také výrazně zvyšuje spotřebu smartphonu. Vzhledem k tomu, že Flash je často používán pro reklamní bannery, lze jej snadno vypínat a zapínat. Vypínání podporují všechny prohlížeče používané pod Androidem. Systém iOS a stejně tak i nové verze Google Chrome nepodporují Flash vůbec.

TIP 10  INSTALUJTE APLIKACE BEZ REKLAM
Řada aplikací se prodává jak v placené verzi, tak v podobě bezplatného dema, které bývá často dotováno prostřednictvím reklamního obsahu. Tyto aplikace spouštějí reklamní moduly, jež zabírají paměťový prostor i v době, kdy je nepoužíváte. Tyto moduly pak přistupují k místním reklamním zdrojům, nahrávají obsah z internetu, a kvůli tomu má zařízení vyšší spotřebu.


SPOTŘEBA ENERGIE PODLE FUNKCÍ SMARTPHONU
Smartphony umí spoustu věcí. Kromě běžných komunikačních funkcí je používáme i jako multimediální přehrávače, LED lampičky, Wi-Fi hotspoty, fotoaparáty a navigace. Všechny tyto funkce ale potřebují energii z akumulátoru. Pro porovnání: smartphonu ve stand-by režimu a s vypnutou bezdrátovou komunikací jsme naměřili 2 mA.
BLUETOOTH STAND-BY     19 mA
WI-FI HOTSPOT V KLIDOVÉM STAVU     130 mA
WI-FI HOTSPOT S PŘENOSEM DAT     258 mA
HUDEBNÍ PŘEHRÁVAČ S DRÁTOVÝMI SLUCHÁTKY     24 mA
HUDEBNÍ PŘEHRÁVAČ S BLUETOOTH SLUCHÁTKY    89 mA
FOTOAPARÁT BEZ BLESKU     463 mA
FOTOAPARÁT S BLESKEM     688 mA
ZÁZNAM VIDEA BEZ LED PŘISVÍCENÍ     608 mA
ZÁZNAM VIDEA S LED PŘISVÍCENÍM     868 mA
FM RÁDIO S DRÁTOVÝMI SLUCHÁTKY     93 mA
LED BATERKA (APLIKACE FLASHLIGHT)     466 mA


DELŠÍ VÝDRŽ BEZ ZTRÁTY KOMFORTU
Ne všechny výše uvedené tipy na úsporu energie jsou v každodenním provozu použitelné, protože do značné míry omezují funkčnost smartphonu a ztěžují jeho používání. Z výsledků měření jsme sestavili dva scénáře, které ukazují, jaký vliv má nastavení na výdrž zařízení.
Měření 1: Maximální jas displeje, zapnutá GPS, zapnutý Bluetooth, 3G režim, řada spuštěných widgetů, živá tapeta, aktivovaný Flash. Každých 30 sekund jsme automaticky nahráli testovací internetovou stránku a každých 10 minut proběhla kontrola push zpráv.
Měření 2: Jas displeje stažen na 30 %, GPS vypnutá, Bluetooth vypnutý, zapnutá Wi-Fi, 3G režim vypnutý, bez widgetů, statická tapeta. Každých 30 sekund jsme automaticky nahráli testovací internetovou stránku a každých 10 minut proběhla kontrola e-mailové schránky. Závěr: S omezeným nastavením bezdrátové komunikace, staženým jasem a střízlivým nastavením aplikací vydržel Galaxy SII více než dvakrát delší dobu na baterie.