Drahé i levné ultrabooky v testu
Mobilní počítače budoucnosti jsou lehké a tenké a nazývají se Ultrabooky. Nové procesory Intel Ivy Bridge a rychlé SSD disky jim zaručují vysoký výkon.
MICHAL BAREŠ, CHRISTOPH SCHMIDT
Ať si Intel říká, co chce, správný ultrabook má mít úhlopříčku s maximální velikostí 13,3“. Uvedením ultrabooků s většími úhlopříčkami se původní specifikace Intelu tak trochu „rozplizly“ a takové ultrabooky se už od běžných notebooků liší jen o něco tenčím tělem. Tento test je navíc možná posledním srovnávacím testem ultrabooků, jak je známe, protože s uvedením Windows 8 projdou zásadními změnami.
Ultrabooky byly vymyšleny hlavně jako lehce přenosné stroje. Porovnali jsme tedy nejlepší aktuálně dostupné modely v cenovém rozpětí od necelých 20 000 Kč až po více než 40 000 Kč. Vybírat je rozhodně z čeho a záleží hlavně na tom, co od takového ultrabooku očekáváte. Díky novým procesorům Intel Ivy Bridge najdeme v testovaném poli nejen elegantní a tenké přístroje, vhodné hlavně jako „druhý“ pracovní nástroj na cesty, ale i extrémně výkonné stroje, jejichž celkový výpočetní výkon překonává leckterý stolní počítač. Pokročilá miniaturizace nových procesorů Ivy Bridge pak v kombinaci s SSD diskem a malým displejem zaručuje ultrabookům dlouhou výdrž při provozu na baterie. Zatímco první generace ultrabooků víceméně opisovala od MacBooků Air, mezi současnými modely najdeme i takové, které miniaturní produkty Applu překonávají.
Pokud jste vyznavači klasického uživatelského rozhraní Windows, budou pro vás popisované ultrabooky zajímavé také tím, že se patrně jedná o jedny z posledních modelů bez dotykové obrazovky. Po uvedení Windows 8 se totiž s největší pravděpodobností cesty notebooků a ultrabooků zase výrazněji rozejdou a tyto malé a tenké přístroje se ovládáním a výbavou ještě více přiblíží tabletům s klávesnicí. Od podzimu tedy budou ultrabooky vypadat asi úplně jinak...
CO ZNAMENÁ ULTRABOOK?
Název „ultrabook“ vymyslel Intel a tento typ notebooků má na první pohled symbolizovat ultramobilitu. Pokud chtějí výrobci prezentovat své notebooky pod touto ochrannou značkou, musí splňovat specifikace dané Intelem. Ty se dnes liší podle úhlopříčky: ultrabooky s 13,3“ a menším displejem musí mít tloušťku pod 18 mm, větší ultrabooky pak maximálně 21 mm. Modely s otočným nebo dotykovým displejem mohou být i o 2 mm silnější. Doporučená výdrž při práci na akumulátory je osm hodin, minimální pak pět hodin (měřeno pomocí benchmarku MobileMark 2007). Mezi další povinné specifikace patří například SSD disk s minimální kapacitou 16 GB, který může být součástí hybridního řešení s HDD diskem, hybridní disk ale musí být v systému viditelný jako jeden disk. Výkon diskového subsystému pak musí vykazovat minimálně 16 000 bodů v HDD podtestu benchmarku PCMark Vantage. Do specifikací ultrabooku pak patří osazení buď portem USB 3.0, nebo Thunderboltem. Samozřejmostí je procesor Intel Sandy Bridge nebo Intel Ivy Bridge.
Mobilita: Dlouhou výdrž mají stále jen modely s velkokapacitním akumulátorem
Při vývoji CPU Ivy Bridge byl jedním z hlavních požadavků důraz na nízkou spotřebu. V reálném provozu však ultrabooky stále potřebují hodně energie.
Nové procesory Ivy Bridge měly díky menší velikosti tranzistorů a nižšímu napětí jádra přinést prodloužení výdrže baterie, rozdíl je však nakonec zanedbatelný. Minimální spotřeba ultrabooků s Ivy Bridge je v porovnání se Sandy Bridge modely jen o 1-2 W nižší. Při plném výkonu mají ale CPU Ivy Bridge vyšší spotřebu než Sandy Bridge, i když vyšší spotřebu doprovází i vyšší výkon.
Všeobecně řečeno je spotřeba nových ultrabooků téměř stejná jako spotřeba starších modelů, takže délku výdrže na baterie určuje pouze kapacita akumulátorů, potažmo politika výrobců ohledně hmotnosti a tloušťky šasi. Pokud se výrobce rozhodne použít akumulátor s vyšší kapacitou, musí se smířit i s o několik desítek dekagramů vyšší hmotností a s tlustším šasi. Kapacita baterií 13,3“ testovaných ultrabooků se pohybuje od 37 do 55 Wh, což odpovídá maximální výdrži cca od šesti a čtvrt hodiny do necelých devíti hodin při práci s dokumenty.
Úhlopříčky a rozlišení, záleží jen na vás
Ultrabooky s 13,3“ úhlopříčkou nabízí nejlepší kompromis mezi praktickou použitelností, hmotností, rozměry a výdrží, tedy alespoň pro uživatele, kteří hledají mobilnější druhý počítač, který jim na cestách nahradí velký a těžký notebook či stolní PC. Existuje ale i menší skupinka lidí, kteří již dnes používají hlavní notebook s 13,3 či 14“ displejem, a ti se většinou poohlížejí po ještě mobilnější variantě s 11,6“ displejem. Většinou se jedná o zkušené uživatele, kteří s mobilním počítačem každý den cestují. Bohužel je jich asi málo, protože žádný z výrobců ultrabooků (s výjimkou Applu) již 11,6“ model v ČR nenabízí. Asus ještě doprodává starší verzi modelu Asus Zenbook UX21 se Sandy Bridgem, ale Ivy Bridge už na náš trh nepřivezl. Stejně tak se chová i Acer, i když ten možná na podzim 11,6“ ultrabook přiveze i do ČR. Mezi 13,3“ ultrabooky dnes najdeme modely s lesklým i matným povrchem displeje a s rozlišením 1 366 × 768, 1 440 × 900, 1 600 × 900, a dokonce i 1 920 × 1 080 bodů. Podrobnosti o rozlišení i naměřených parametrech jednotlivých displejů najdete v tabulce. Na displej s vyšším rozlišením se vejde více obsahu, Full HD rozlišení je však na 13,3“ ploše pro uživatele s horším zrakem už příliš drobné. Ideálním kompromisem je podle nás rozlišení 1 600 × 900 bodů, které použil i Intel ve svém prototypu, jehož test jsme zveřejnili v minulém čísle Chipu.
BATERIE A DISPLEJ
Podle specifikací Intelu musí ultrabook vydržet minimálně pět hodin provozu na baterie při měření benchmarkem MobileMark 2007, ideálně však Intel doporučuje výdrž osmihodinovou. Této hranice však dosáhnou pouze ultrabooky s vysokokapacitním akumulátorem, a navíc pouze při práci s kancelářskými dokumenty. Při hraní her, kódování videa nebo sledování filmů je výdrž mnohem kratší. Nejlepší displej ze všech má nový Asus Zenbook Prime UX31A.
KAPACITA BATERIE A VÝDRŽ
Výdrž ultrabooků není ani tak moc ovlivněna výkonem procesoru či pevného disku jako spíše kapacitou akumulátoru. Zatímco ultrabooky s 36Wh baterií vydrží maximálně sedm hodin, modely s 50Wh akumulátory vydrží přes devět hodin.
TREND: ŠPIČKOVÉ IPS PANELY
13,3“ IPS panel nového ultrabooku Asus Zenbook UX31A 1 je unikátní nejen svým Full HD rozlišením, ale téměř dokonalou jednolitostí intenzity podsvícení. Na rozdíl od něj je podsvícení běžného TN panelu ultrabooku Lenovo U300S 2 znatelně nerovnoměrné, což může uživatele rušit hlavně při sledování tmavších scén.
ŠTÍHLÉ TĚLO POTŘEBUJE TENKÝ AKUMULÁTOR
Kvůli extrémně tenkému šasi používají výrobci specificky tvarované Li-Pol akumulátory. Na příkladu baterie modelu Asus UX31A vidíme, že akumulátor zabírá v podstatě veškerý volný prostor šasi. Na rozdíl od obyčejných notebooků nelze (bez ztráty záruky) baterie měnit svépomocí, ale musí to provést odborný servis.
Grafický výkon: Nový GPU Ivy Bridge je výrazně výkonnější
Ultrabooky musí mít CPU Intel Sandy Bridge nebo Ivy Bridge s integrovanou grafikou. Její výkon ale snižují ovladače.
Grafika ultrabooků se nachází uvnitř CPU, takže nemusí mít dedikovaný grafický čip. Při vývoji Ivy Bridge kladl Intel hlavní důraz právě na integrovanou grafiku HD4000. Ta je osazena šestnácti exekučními jednotkami, zatímco předchozí verze HD3000, kterou byly vybaveny CPU Sandy Bridge, jich má jen dvanáct. HD4000 má vlastní cache a podporuje instrukce DirectX 11, starší pracovala jen s DirectX 9. Podle Intelu přinesly tyto a další inovace HD4000 o 20 až 50 % vyšší grafický výkon, ze kterého neprofitují jen hry, ale také hardwarově akcelerované grafické rozhraní Windows a programy pro převod videa. V testu se však opravdový výkonnostní nárůst grafiky Ivy Bridge projevil jen částečně. Grafické benchmarky vykázaly výkonnostní nárůst v rozsahu 20 až 35 %, hodně zde ale záleží na tom, jakou aplikaci jsme měřili. Například novější Asus UX31A byl v porovnání se starší verzí UX31E rychlejší pouze v 3DMarku 06 a ve hře Quake 3. V DirectX hře Counterstrike byla nová grafika dokonce pomalejší než ta předchozí. Příčinou je špatně optimalizovaný ovladač grafické karty.
Plnohodnotný SSD disk by měl být povinný
Podle specifikací Intelu stačí, když bude ultrabook vybaven magnetickým diskem akcelerovaným SSD modulem, ale naše výkonnostní měření ukazují, jak velký rozdíl mezi ultrabooky s hybridními a plnohodnotnými SSD disky panuje. Z toho důvodu se do naší tabulky nejlepších ultrabooků vešel pouze jediný model s hybridním diskem, jehož výsledky skvěle ilustrují, proč je lepší vybrat si model s SSD diskem. V diskové části testu PCMark Vantage dosahuje magnetický disk Aceru S3-951 jen 7 % výkonu nejvýkonnějšího SSD disku, kterým byl osazen ultrabook Toshiba Portege Z930. V běžném provozu je rychlostní rozdíl přímo propastný. Kvalita SSD disku se projevuje nejen přenosovou rychlostí, ale také přístupovými rychlostmi čtení a zápisu. Čím kratší jsou přístupové doby, tím víc operací za sekundu disk zvládne a tím rychlejší bude i běžná práce s notebookem. Vítěz našeho testu, Acer Aspire S5, byl vybaven SSD diskem v režimu Raid0, který průměrně čte data rychlostí okolo 800 MB/s a zapisuje rychlostí okolo 400 MB/s.
Výkon ultrabooků dále ovlivňuje typ a způsob instalace modulů paměti RAM. Kvůli omezenému prostoru v jejich šasi se většina výrobců rozhodla naletovat je napevno, a přitom nenechala ani jeden volný slot pro upgrade paměti. To s sebou nese dva negativní důsledky. Za prvé nelze paměť dále rozšířit a za druhé počítač nedokáže využít výhod dvoukanálové propustnosti paměti, což snižuje hlavně grafický výkon notebooku.
DEJTE POZOR NA RAM A SDD
SSD disk a dostatek operační paměti jsou pro rychlý běh systému mnohem důležitější než procesor nebo grafická karta. Umístit vše do omezeného prostoru uvnitř tenkého šasi ultrabooku však pro designéry představuje pořádný oříšek.
VÝKON: SANDY BRIDGE VERSUS IVY BRIDGE
Na příkladu porovnání novější verze procesoru Intel Core i7-3517U (Ivy Bridge) a starší verze procesoru Intel Core i7-2677M (Sandy Bridge) u testovaných ultrabooků Asus ZenBook UX31A a UX31E je dobře vidět nárůst výpočetního výkonu cca o 15 až 20 % a nárůst grafického výkonu je mnohem vyšší. Ovladače nové grafiky Intel HD 4000 ale nejsou optimalizovány pro všechny hry, takže někdy může být starší HD 3000 i rychlejší.
VÝKON SSD DISKU
Testovací program PCMark Vantage v jedné své části měří i výkon pevného disku. Z výsledků je jasně vidět ohromný výkonnostní rozdíl mezi SSD disky většiny ultrabooků a hybridním HDD diskem Aceru Aspire S3-951. Výkon disku lze zkontrolovat i ve vlastnostech systému Windows. Rychlé SSD disky mají index vyšší než 7,5 bodu.
MOŽNOST UPGRADU A ROZŠÍŘENÍ KAPACITY PAMĚTI
Z prostorových důvodů většina výrobců letuje paměťový modul RAM přímo na základní desku ultrabooku a navíc v šasi nenechává místo pro vložení druhého modulu, který by umožnil rozšíření operační paměti a dvoukanálovou propustnost paměti. Tabulka ukazuje, ve kterých ultraboocích lze RAM upgradovat. Žluté položky umožňují pouze jednokanálové zapojení paměti a jsou pomalejší než ty zelené, které mají volný slot pro druhý paměťový modul.
Hodnotíme hlavně mobilitu a výbavu
Celkové hodnocení našich srovnávacích testů se skládá z pěti měřených kategorií, kterým jsme přiřadili různou důležitost. Ultrabooky musí být podle nás hlavně extrémně mobilní a musí nabídnout dobrou výbavu.
Mobilita (35 %) Kromě rozměrů a hmotnosti ultrabooků hraje při hodnocení mobility nejdůležitější roli délka výdrže při provozu na akumulátor. Tu měříme při různém zatížení pomocí benchmarku MobileMark 2007.
Výbava (25 %) Pokud budete k ultrabooku často připojovat periferie, jako je například externí pevný disk nebo projektor, budete potřebovat i dostatek portů. V rámci této kategorie hodnotíme portovou výbavu, konektivitu i další doplňky, jako je 3G modem nebo podsvícená klávesnice.
Výkon (15 %) Výkon ultrabooků hodnotíme prostřednictvím sady 13 benchmarků, které zkoumají jak celkový výkon sestavy, tak rychlost samostatných komponent.
Ergonomie (15 %) Bodové hodnocení ergonomie odráží kvalitu zpracování, použité materiály, rozložení a činnost klávesnice a touchpadu, ale i detaily, jako je umístění portů, LED diod, hlasitost notebooku a jeho zahřívání.
Displej (10 %) Kromě kontrastu, maximálního jasu a doby odezvy použitých panelů hodnotíme i jednolitost podsvícení a úhly pohledu.
MACBOOK AIR S IVY BRIDGE
Těsně před zakončením testu jsme dostali možnost otestovat novou verzi 13,3“ MacBooku Air s procesorem Intel Ivy Bridge Core i5-3427U (40 490 Kč). Pod operačním systémem MacOS jsme naměřili extrémně nízký minimální příkon na úrovni sedmi wattů a stejně tak úžasnou maximální výdrž v podobě jedenácti hodin. Výrobce použil rychlý 256GB SSD disk od Samsungu, jehož obsah lze zálohovat na externí disk promocí portů USB 3.0 a Thunderbolt téměř stejně rychle, jako byste je kopírovali na samotný interní disk. Výhrady máme pouze k napevno naletované operační paměti o kapacitě 4 GB, kterou nelze ani upgradovat, ani rozšířit. Proto bychom zájemcům o koupi doporučili vybrat hned při nákupu variantu s 8GB RAM. Dlouhá výdrž na baterie, skvělý IPS displej s rozlišením 1 440 × 900 bodů, rychlý disk a vysoký výpočetní výkon dozajista katapultují tento model na první pozice našich srovnávacích testů. K bodovému hodnocení notebooků používáme benchmarky pod Windows, tento OS jsme však s ohledem na chybějící ovladače této novinky zatím nemohli nainstalovat.
NÍZKÁ HMOTNOST, ODOLNÉ KRYTY A STYLOVÝ DESIGN
Ultrabooky musí kromě vysoké mobility splňovat i přísnější estetické nároky zákazníků, kteří se do mobilního počítače rozhodnout investovat víc peněz než do klasického notebooku. Vyrobit dostatečně pevné, a přesto lehké šasi z ušlechtilých materiálů není snadné, takže se nelze vyšší ceně ultrabooků ani moc divit.
SHRNUTÍ TESTU
Nové procesory Intel Ivy Bridge přinášejí ultrabookům hlavně vyšší grafický výkon, ani tak se ale tenké ultrabooky nehodí pro hraní náročnějších her. Pokud nehrajete hry a nepracujete s aplikacemi pro tvorbu 3D modelů, můžete si klidně pořídit i starší variantu ultrabooků s procesory Sandy Bridge, které mají skoro stejnou výdrž při provozu na baterii. Nejdůležitější rada pro výběr ultrabooku zní: Vyberte si model s plnohodnotným a pokud možno co nejrychlejším SSD diskem.
Vítěz testu: Acer Aspire S5 patří k nejzajímavějším a nejdražším ultrabookům na trhu, je ale také nejtenčí, nejvýkonnější a obsahuje jak USB 3.0, tak Thunderbolt. K dokonalosti mu chybí trochu delší výdrž a IPS displej s rozlišením 1 600 × 900 bodů, vyšší rozlišení je podle nás na 13,3“ úhlopříčce už přehnaně drobné. Majitelé „S5“ zaujmou okolí motoricky výklopnou portovou lištou. K vysokému výkonu přispívá SSD disk v režimu Raid0.
Tajný tip: Nový model Toshiba Z930 je nejlehčím ultrabookem v testu a potěšil nás řadou promyšlených detailů. Patří mezi ně plnohodnotný LAN konektor a analogový videovýstup pro připojení starších monitorů. Tyto konektory jsou u jiných ultrabooků řešeny prostřednictvím nepraktických kabelových redukcí a v případě LAN snižují její propustnost. Potěšil nás nadstandardně rychlý SSD disk, matný povrch displeje a možnost rozšíření operační paměti.
Cenový tip: Na posledním místě našeho přehledu skončil nejlevnější ultrabook Acer Aspire S3-951 se starším procesorem Intel Sandy Bridge a magnetickým pevným diskem. Výměna magnetického disku za plnohodnotný SSD disk ale není složitá a na trhu najdeme řadu levných a rychlých SSD disků. Ostatní parametry tohoto ultrabooku jsou až na absenci USB 3.0 srovnatelné s jinými ultrabooky v testu. Displeji jsme naměřili nižší jas, ale zato vynikající kontrast.
Foto popis | Acer Aspire S5 je momentálně nejtenčí a nejvýkonnější ultrabook na trhu. Tloušťky 15,3 mm výrobce dosáhl i díky motoricky výklopnému panelu s rozšiřovacími porty. Použité materiály i design produktu jsou na vysoké úrovni.
Foto popis | Design staršího ultrabooku Acer Aspire S3-951 je v podstatě shodný s novou verzí Aspire S3-391. Je příliš podobný MacBookům Air, ale nedosahuje kvality jejich zpracování.
Foto popis | Kryt displeje ultrabooku Toshiba Z930 je sice velmi tenký a hodně se prohýbá, je však vyroben z extrémně pevného hořčíku.