Čištění a opravy hardwaru
Elektronická zařízení vydrží déle, když se o ně dobře staráte. Drobné opravy a základní technickou údržbu si můžete díky našim tipům provést i doma.
CHRISTOPH SCHMIDT
Redaktoři CHIPu tráví čas nejen rozebíráním a testováním nových produktů, ale i psaním článků. Proto mají rádi čistou klávesnici Lidé se většinou bojí elektroniku sami opravovat a i ty nejjednodušší úkoly, jako je výměna drobných součástek, svěřují servisu. Když přijde na čištění elektroniky, nejčastěji pouze otřou prach na obalu, ale vypulírovat vnitřnosti si nedovolí. Obavy z poškození citlivých komponent jsou samozřejmě oprávněné, pokud však budete následovat naše rady, postupovat opatrně a budete používat správné nástroje a čisticí prostředky, nebezpečí poškození bude minimální. Většina počítačových periferií a dalších elektronických zařízení je vystavena chuchvalcům prachu, drobkům ze svačiny či mastným prstům, a právě tyto nečistoty mohou zkrátit jejich životnost. Není žádným tajemstvím, že na běžné nečištěné klávesnici najdeme víc bakterií než na záchodovém prkénku. Ani se raději moc nekoukáme, jak špinavý může být mobilní telefon, který nosíme celé dny po kapsách spolu se spoustou neidentifikovatelných zbytků. Opatrně vyčistit určitě potřebuje i obrazovka vašeho televizoru, notebooku nebo tabletu. Ukážeme vám, jak snadno a bezpečně vyčistit nejpoužívanější hardware, a podíváme se i na výměnu základních a nejčastěji poruchových součástek.
Každé zařízení je trochu jiné a při opravě je nutné postupovat tak, abyste mu více neuškodili, než pomohli. Naučíme vás čistit chlazení notebooku či vnitřek mobilního telefonu a také vám ukážeme, jak vyměnit „nevyměnitelnou“ baterii iPhonu. I když by se to nemělo dělat, občas se nad klávesnicí nasnídáme nebo navečeříme. Mezi tlačítky pak skončí drobky a další nečistoty, které ale není tak snadné vyndat. Podíváme se i na to, jak vyčistit plastové povrchy včetně oblíbeného, ale nepraktického lesklého „piano laku“, a poradíme vám, jakými prostředky lze bezpečně vyčistit citlivý povrch LCD displejů. Tisková hlava inkoustové tiskárny se sice čistí sama, občas je však dobré zbavit nečistot i mechanické komponenty tiskárny. Jakmile se naučíte tiskárnu čistit, nemusíte se bát používat i neoriginální, levné náplně.
VÝMĚNA BATERIE v iPhonu je snadná
Majitelé iPhonu se musí smířit s tím, že jeho baterii lze v případě potřeby vyměnit pouze v drahém servisu. Čtenáři Chipu to ale zvládnou sami.
1 Uvolněte šrouby Výměnu baterie vám předvedeme na příkladu iPhonu 4. Návod na výměnu u jiných modelů iPhonu najdete například na stránkách ifixit.com. Servis si za výměnu akumulátoru iPhonu řekne minimálně tisícovku, přičemž samotná baterie stojí na internetu okolo 350 Kč, v prodejně okolo 600 Kč. Budete si muset sehnat speciální šroubovák, který však lze snadno objednat z dealextreme.com za 3 dolary a poštovné bude zdarma.
Pozor: Po uvolnění šroubů ztrácíte záruku na telefon!
Nejprve uvolněte dva malé šroubky umístěné vedle dokovacího konektoru. Mají buď miniaturní hlavičky typu Philips, nebo otvory ve tvaru pěticípých hvězdiček. K jejich vymontování budete potřebovat speciální šroubovák nebo sadu nástrojů pro opravu iPhonu. Na internetu je najdete pod heslem „pentalobe screwdriver“.
2 Otevření krytu Po vymontování šroubů pošoupněte bříšky obou palců kryt iPhonu cca o tři milimetry nahoru směrem od dokovacího konektoru. Nyní můžete kryt uchopit za přečnívající kus a odklopit jej. Poté položte iPhone displejem dolů, ideálně na nějaký měkký povrch, protože od kroku 4 dále budete muset při montáži vyvinout značnou sílu a skleněný kryt displeje by se mohl poškrábat.
3 Odpojte napájení baterie Uvolněte miniaturní křížový šroub, který zajišťuje konektor baterie přibližně v jejích dvou třetinách. Poté odklopte stříbrnou svorku směrem nahoru k baterii. Dejte si dobrý pozor, abyste neohnuli rovněž černou úchytku, která se nachází pod stříbrným konektorem.
4 Vyndejte baterii Nyní přichází ta těžší část. Baterie je do krytu pevně přilepena, proto budete muset za plastové těsnění silně tahat a během vyndávání vám doporučujeme zasunout pod akumulátor tenké ploché páčidlo (například pevné trsátko). Ulehčíte si práci, když před tím zahřejete zadní stranu krytu telefonu pomocí elektrického fénu. Teď už snad baterie půjde vyjmout. Zbytky lepidla z prostoru pro baterii neodstraňujte, nový akumulátor bude alespoň lépe držet.
5 Dočištění a složení Před složením můžete telefon ještě vyčistit, nejlépe stlačeným vzduchem ve spreji. Doporučujeme také vatovou tyčinkou a stlačeným vzduchem vyčistit skleněný kryt kamery fotoaparátu. Poté vložte nový akumulátor, zatlačením jej upevněte, připojte konektor a zajistěte jej šroubem. Nakonec zasuňte a upevněte kryt telefonu.
Odstranění prachu z PC a klávesnice
Zaprášená počítačová skříň mívá problémy s chlazením. Vyčistit a opravit můžete i klávesnici, ve které skončila vaše ranní káva.
1 Chlazení CPU Skříň osobního počítače sbírá prach podobně jako vysavač, protože je osazena ventilátory, které nasávají vzduch smíchaný s prachovými částečkami z místnosti, navíc PC skříně jsou často umístěny na podlaze. Chladič procesoru je kvůli co největší chladicí ploše vybaven žebrovím, kterým proudí vzduch, jenž jej ochlazuje, ale tento proudící vzduch do žebroví přináší i prach, který se v něm usazuje. Vnitřní prostor skříně včetně chladičů CPU a čipsetu lze vysát klasickým vysavačem, nastaveným na nízké otáčky. Jen dávejte pozor, abyste se hadicí vysavače nepřibližovali ke komponentám, protože kromě mechanického poškození hrozí riziko statického výboje, který může základní desku zničit.
2 Přídavné karty Přídavné karty se dnes vkládají již téměř výhradně do PCIe slotů, umístěných ve spodní části pod procesorem. Karty doporučujeme vyndat a pečlivě očistit větším čistým štětcem nebo stlačeným vzduchem. Stejně jako z chladiče CPU odstraňte usazený prach i z chladiče grafické karty.
3 Klávesnice Pokud vaše oblíbená klávesnice funguje bez problémů, ale její tlačítka jsou pokryta šedou vrstvou mastnoty a prachu, doporučujeme z klávesnice jednoduše vytahat klávesy a umýt je v myčce na nádobí. Většina klávesnic má vyndavací tlačítka, která lze vypáčit například plastovou kreditní kartou. Předtím ale doporučujeme klávesnici vyfotit, abyste věděli, kam jednotlivé klávesy zase vrátit. Vyndaná tlačítka dejte do nádobky na příbory nebo do síťovaného pytlíku a umyjte je v myčce. Nezapomeňte je dobře osušit. Mezitím můžete pečlivě vyčistit prostor pod klávesami pomocí utěrky z mikrovláken a obyčejného jaru.
4 Demontáž klávesnice Nejhorší osud může klávesnici potkat, když do ní převrhnete lepkavou kolu, červené víno nebo kávu. Cukr zalepí fólii se senzory jednotlivých kláves tak, že přestanou fungovat. Většinu běžných klávesnic lze ale i v podobném případě opravit. Nejprve musíte klávesnici otočit, odšroubovat šroubky a tvrdým plastem (opět třeba kreditní kartou) od sebe odpáčit spodní a vrchní kryt klávesnice. Kryty jsou tvořeny odolným a poměrně pružným plastem, takže se při otevírání nemusíte bát, že je zlomíte.
5 Čištění fólie se snímači Jakmile uvolníte všechny západky, které k sobě drží spodní a horní kryt klávesnice, můžete ji opět otočit tlačítky nahoru a vrchní část sejmout. Pod ní se nachází gumová podložka, kterou můžete snadno opláchnout pod tekoucí vodou. Fólie se snímači se nachází až vespod a je připojena k malému tištěnému obvodu s kabelem vedoucím do počítače. Celá součástka je složena z ohnuté fólie, na které se nacházejí kontakty, jež odděluje další perforovaná fólie. Všechny fólie omyjte a vyčistěte hadříkem z mikrovláken. Dříve než klávesnici složíte zpět, dobře všechny součástky vysušte.
Čištění notebooku
1 Klávesnice Na rozdíl od klávesnice stolního počítače nelze většinou z klávesnice notebooku vyjímat jednotlivá tlačítka a navíc je hned pod klávesnicí umístěna základní deska s citlivými komponentami. Při čištění klávesnice notebooku tedy buďte velmi opatrní, aby do ní nezatekla žádná tekutina. Můžete použít vatové tyčinky lehce navlhčené neagresivním čističem (například tekutinou pro čištění TFT displejů).
2 Ventilátor Žebroví ventilačního systému notebooku se časem zanáší prachem a nečistotami, proto doporučujeme notebook čas od času (jednou za rok či dva) otevřít a velmi opatrně vysát vysavačem nastaveným na nízké otáčky. Nečistoty můžete vysávat přes kus látky, která zabrání potenciálnímu vysátí drobných komponent. Ventilátor při vysávání přidržujte, aby se neotáčel.
3 DVD mechanika Prachové částice a kouř notebook nasává nejen vstupními ventilačními otvory, ale také skrze optickou mechaniku, která je navíc osazena citlivou laserovou čočkou. Nečistoty z ní můžete odstranit čisticím diskem a malým malířským štětečkem. Pokud je laserová čočka výsuvná a dostanete se k ní, můžete ji vyčistit hadříkem z mikrovláken a čističem TFT displejů.
Čištění smartphonu a sluchátek
1 Z vnějšku Jakožto zařízení, které musí být neustále „při ruce“, je smartphone odsouzen k neustálému špinění. Buď jej držíte v mastné ruce, nebo se válí na stole či v kapse spolu s dalšími předměty a prachem. Nejprve tedy odstraňte nečistoty pomocí obyčejné nebo mikrovláknové utěrky, kterou můžete navlhčit TFT čističem. Pokud pak povrch přečistíte prostředkem Hama Clean2Go, bude se vám v budoucnu na telefonu držet méně špíny a bude se lépe čistit.
2 Zevnitř Nosíte-li telefon často v kapse košile nebo kalhot, nastřádají se v jeho útrobách žmolky, které mohou zadržovat a akumulovat vlhkost. Pro jejich vyčištění je ideální nějaký antibakteriální přípravek, jako například Cyber Clean, který lze běžně sehnat cca za 100 Kč. Hmota absorbuje nečistotu, ale neulpívá na čištěném povrchu a můžete s ní rovněž vyčistit klávesnici. Lze samozřejmě použít i stlačený vzduch nebo štěteček.
3 Sluchátka Oblíbené „pecky“ do uší velmi dobře odhluční vaše okolí, takže můžete poslouchat hudbu nebo telefonické hovory i při menší hlasitosti. Bohužel na nich ale často ulpívá ušní maz, což vám může u někdy hodně drahých sluchátek vadit. Gumový nástavec sluchátka lze snadno sundat a umýt v teplé vodě. Samotný reproduktor pak můžete opatrně očistit vatovou tyčinkou nebo párátkem.
Správné čištění povrchů
1 Plastové povrchy Poškrábaný plastový povrch notebooků a jiných zařízení se dá dobře vyčistit hadříkem z mikrovláken a čističem na okna. Sprej nastříkejte na hadřík, nikoliv přímo na notebook, aby se kapalina nedostala do útrob zařízení. Prach z tzv. „piáno laku“ se nejlépe odstraňuje pomocí péřové prachovky a otisky prstů opět mikrovláknovou utěrkou, kterou lze navíc navlhčit vodou, jarem nebo zředěným čističem TFT displejů.
2 TFT displeje Displej notebooku nikdy nečistěte pomocí čisticích prostředků na skleněné televizní obrazovky, protože plastový povrch TFT displeje by se zamlžil. Nejprve odstraňte prach péřovou prachovkou a poté na hadřík z mikrovláken nastříkejte okenní čistič a otřete povrch displeje. Nikdy nestříkejte sprej přímo na displej, mohl by zatéct za rámeček a displej poškodit.
3 Myš I ta nejšpinavější myš může vypadat zase jako nová, když ji zabalíte do kuchyňské papírové utěrky, na kterou nastříkáte prostředek na čištění oken a necháte jej několik minut působit. Povrch myši i boční strany kolečka pak jen dočistíte a špínu ze záhybů a plastových spojů odstraníte pomocí párátka.
Tiskárnu dejte do pucu
1 Tisková hlava Pokud se vám zdají výtisky z vaší inkoustovky rozmazané, může pomoci vyčistění tiskové hlavy. V případě stařičké tiskárny Canon S830D stačí odklopit kryt, zvednout aretaci hlavy a hlavu vyndat (viz obrázek). Zbytky inkoustu z hlavy odstraníte snadno pomocí papírové utěrky a našeho oblíbeného okenního čističe.
2 Čisticí houbička Po několika tisících vytištěných stránek vás inkoustová tiskárna může přivítat hlášením, že je plná odpadní nádobka a že nelze tisknout. V případě Canonu S830D stačí odklopit kryt, odšroubovat dva šroubky v zadní části tiskárny a vyndat tiskovou jednotku. Pod ní se nacházejí dvě houbičky, které můžete propláchnout v horké vodě s jarem. Nechte je dobře uschnout a poté všechny komponenty tiskárny sestavte zpět. Pak je nutné resetovat počítadlo: vypněte tiskárnu, stiskněte a držte tlačítko Resume, stiskněte a držte tlačítko Power. Jakmile tiskárna jednou pípne, pusťte tlačítko Resume, dvakrát krátce stiskněte tlačítko Resume, pusťte všechna tlačítka. Čtyřikrát krátce stiskněte tlačítko Resume a poté ještě vše potvrďte stisknutím tlačítka Power. Nyní můžete tiskárnu vypnout.
3 Podavače papíru Může se stát, že starší tiskárna odmítne přijímat papír. Většinou je problém pouze v gumových kolečkách, jejichž povrch již není dostatečně zdrsnělý. Opatrně podávací kolečka osmirkujte papírem s jemností 400, a problém je většinou vyřešen.