Přejít k hlavnímu obsahu

Android na PC? Ukážeme vám jak na to!

Android na PC? Ukážeme vám jak na to!

Operační systém Android známe především ve spojitosti se smartphony, tablety, případně multimediálními přehrávači typu Xtreamer. Ale co takhle spustit ho na obyčejném PC?
    PATRIK KHUDHUR   

Android vládne světu mobilních zařízení a je nejvážnějším konkurentem operačního systému iOS od Applu. V zásadě jsou tyto systémy z hlediska ergonomie velmi podobné, je zde však jeden zásadní rozdíl. Zatímco iOS je plně proprietární, Android se může pochlubit nálepkou open-source. V podstatě každý tak může vzít jeho zdrojový kód a klidně si vytvářet vlastní verze. Právě to dělá celá řada výrobců smartphonů, která své miláčky vybavuje modifikovanými alternativami systému.
Jenže zde je právě onen zakopaný pes. Drtivá většina distribucí je vytvářena pro procesory ARM a portování není zrovna procházkou růžovým sadem. Naštěstí existuje projekt zvaný Android-x86 (http://www.android-x86.org), který přesně tohle umožňuje. Ranější verze Androidu tak již běží na architektuře x86 poměrně stabilně a nabízejí kompletní podporu myši i síťových funkcí. Novější Ice Cream Sandwich může stále vykazovat problémy, i když už se dá také provozovat. Přesto se raději zaměříme na instalaci Androidu ve verzi 2.2.1 (pokud se rozhodnete k experimentům s dalšími verzemi, je postup analogický).

Tvorba nového virtuálního stroje

Na již zmíněné stránce projektu Android-x86 i na dalších stránkách naleznete balíčky s různými verzemi OS Android pro celou řadu zařízení. Nechybí zde samozřejmě ani aktuální verze Androidu, tedy verze 4.0. Všechny tyto distribuce jsou k dispozici zdarma ke stažení a vyzkoušení. Pokud disponujete trošku hlubšími znalostmi linuxového jádra a není vám cizí programování, můžete se samozřejmě pustit do vývoje vlastní distribuce. V takovém případě vám držíme palce.
K samotné instalaci a zprovoznění image OS Android jsme využili možnost virtualizace a praktický program VirtualBox. Vše probíhalo na architektuře x86 s procesorem Intel (problém by ale neměl být ani v případě AMD). Samotný testovací obraz OS je možno stáhnout na adrese http://www.android-x86.org/download (doporučit lze také například android-x86.moonman.dk nebo http://www.android-dev.ro). Čtenáři Chipu mají k dispozici distribuce OS Android 2.2.1 i 4.0.3 ICS na našem DVD (index „Android“). Po stažení kýženého obrazu a programu VirtualBox (pokud jste jej dosud neměli, naleznete i ten na Chip DVD také pod DVD indexem „Android“) tedy spusťte VirtualBox a klikněte na tlačítko »Nový«. Objeví se přehledný průvodce vytvořením nového virtuálního počítače. Ten si pojmenujte podle svého (na názvu vůbec nezáleží), jako operační systém zvolte »Linux« a jeho verzi nastavte na »Other Linux«. V dalším kroku vyberte množství operační poměti a dále zaškrtněte položku »Bootovací pevný disk« a zvolte vytvoření nového pevného disku (vyberte VDI). Dále se můžete rozhodnout mezi dynamicky se zvětšujícím obrazem a obrazem o pevně dané velikosti. Máte-li na disku dostatek místa, preferujte spíše druhou volbu a klidně ponechte výchozí velikost, tedy 8 GB.

Zprovoznění Androidu

Tímto jsme vytvořili nový virtuální stroj, který se nám ukazuje na pravé straně obrazovky VirtualBoxu. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte položku Nastavení. Dále v levé části okna vyberte »Úložiště« a ve »Stromu úložiště « pod IDE řadičem klikněte na ikonku s CD (Žádný). V pravé části okna potom v sekci »Atributy« klikněte na malé tlačítko s obrázkem CD u položky CD/DVD zařízení a vyberte možnost »Vybrat soubor s obrazem virtuálního CD/DVD«. Tak zajistíte, aby virtuální stroj později vzal stažený obraz disku a považoval ho za bootovací CD v mechanice – proto nyní vyberte soubor s dříve staženou distribucí Androidu a otevřete jej. My jsme použili již zmiňovanou distribuci Androidu 2.2.1.

Průběh instalace

Vše je připraveno k prvnímu spuštění virtuálního stroje. Ještě než začneme, jedno upozornění: Virtuální počítač si přebírá kurzor, pokud byste se tedy chtěli přepnout zpět na desktop, stiskněte »pravý CTRL«. V úvodní obrazovce VirtualBoxu klikněte na tlačítko »Spustit«. Po chvilce načítání se objeví úvodní menu s několika volbami. Kdybyste náhodou chtěli jen otestovat, jak to vlastně všechno na PC vypadá, zvolte první položku, k instalaci Androidu na pevný disk však slouží volba poslední. »Vesa mode« možná využijete, pokud narazíte na problémy s kompatibilitou. My však pokračujme v instalaci Androidu do virtuálního stroje.
Na další obrazovce zvolte vytvoření diskového oddílu (»Create/Modify partitions«), což potvrdíte na další obrazovce volbou položky New a následně »Primary«. Systém po vás dále bude chtít vědět velikost virtuálního disku. Tu nechte na výchozí hodnotě (pokud jste jako my nastavili v předchozím průběhu velikost disku 8 GB, bude zde tato hodnota). Na další obrazovce pak disk označte jako bootovací (»Bootable«), což se projeví změnou hodnoty »Flags« – nyní by pod ní mělo stát »Boot«. Změny potvrdíte a zapíšete volbou položky »Write«. Následného varování nedbejte, naštěstí jde jen o prostředí virtuálního stroje, takže o žádná data skutečně nepřijdete. Po úspěšném zápisu ukončete tento krok volbou položky »Quit«.
Průvodce instalací se vás nyní zeptá, kam má Android vlastně nainstalovat. Vyberte první položku (disk sda1) a pokračujte přes tlačítko »OK«. Otázku na souborový systém zodpovězte volbou varianty ext3 a opět stiskněte »OK«. V dalším kroku se systém ptá, zda chcete nainstalovat loader GRUB, který je pro správné fungování OS potřeba. Vyberte tedy »Yes«. Na následující otázku (zda chcete nainstalovat systémový adresář jako „read-write“) naopak odpovězte »No«. Nyní jsme (doufejme) dospěli ke zdárnému konci a můžeme se pokochat výsledkem. Vyberte tedy možnost »Run Android-x86« a radujte se z úvodní obrazovky Androidu na svém PC. V případě problémů s odemčením obrazovky ve VirtualBoxu zvolte nabídku »Počítač« a »zakažte integraci myši«.

Začínáme

Nyní byste měli mít ve svém PC (téměř) plnohodnotnou distribuci Androidu ve verzi 2.2.1. Ptáte se, proč téměř? Bohužel zde nespustíte všechny aplikace, ale nebojte, na vyzkoušení se jich určitě pár najde. Ke stažení lze použít integrovaný App Store nebo instalovat přímo soubory s koncovkou APK. V nastavení můžete zprovoznit také síťové funkce a vesele využívat integrovaný browser v Androidu nebo právě stahovat nové aplikace z internetu. Vzhledem k položkám jako Wi-Fi či Bluetooth by bylo samozřejmě ideální mít tento virtuální stroj v provozu spíše na notebooku, není však problém nastavit ani kabelové připojení k internetu (nám fungovalo okamžitě po instalaci).
A na závěr několik poznámek. Android na PC je pěkná věc, ale co teprve Android v iPhonu? Ano, i to je možné, leč zatím s tolika omezeními, že se k tomu odhodlají jen opravdoví nadšenci. Jakmile bude tento projekt dávat smysl také pro širší uživatelskou obec, přineseme vám o něm bližší informace. Po instalaci verze 2.2.1 jsme ve VirtualBoxu vyzkoušeli také Android 4.0 ICS a i ten šlapal jako hodinky. A mimochodem, kromě VirtualBoxu můžete ke zprovoznění Androidu na PC využít například BlueStacks (http://www.bluestacks.com) či Universal Netboot Installer (unetbootin.sourceforge.net). Výsledkem je však vždy to samé: funkční systém, který jsme doposud znali hlavně ze světa smartphonů a tabletů.
    Patrik.khudhur@chip.cz

Foto popis |   Hned na začátku je nutno svůj virtuální počítač nazvat a vybrat typ hostovaného operačního systému.
Foto popis |   V kategorii úložiště vyberte soubor s obrazem virtuálního CD.
Foto popis |   Menu, které umožňuje jak vyzkoušení systému Android, tak jeho instalaci. My volíme instalaci, která se skrývá pod položkou Installation.
Foto popis |   V textovém menu nástroje cfdisk vytvoříte primární diskový oddíl. Náš má velikost 8 GB.
Foto popis |   A takto vypadá samotný operační systém Android 2.2.1 v akci. Nyní můžete začít stahovat aplikace dle libosti. Ale pozor, ne všechny jsou kompatibilní s architekturou x86.