Se správným měřičem spotřeby dokážete ušetřit
Chceteli zjistit, jak, kde a kolik elektrické energie spotřebujete doma či v kanceláři, budete potřebovat měřič její spotřeby. Otestovali jsme pro vás kvarteto populárních modelů v cenovém rozpětí od 370 do 4 800 Kč.
DANIEL WOLFF, PATRIK KHUDHUR
NÁŠ EXPERT NA MĚŘENÍ SPOTŘEBY
TORSTEN NEUMANN
Jako vedoucího testlabu časopisu Chip dohlíží Torsten Neumann denně na spotřebu množství elektronických zařízení. S měřiči spotřeby elektrické energie pracuje běžně a vyzkoušel už mnoho typů.
Abychom mohli patřičně porovnat rozptyl ve výsledcích měření, vyzkoušeli jsme několik přístrojů stejného typu. Zapsán byl vždy nejméně přesný výsledek. Tento postup vedl k málo překvapivému zjištění: levné měřicí nástroje nejsou tak přesné jako ty dražší, hlavně co se týče měření spotřeby v hodnotách pod 2 watty (asi tolik spotřebují dnešní televizory v režimu standby). Pokud je reálná spotřeba například 0,3 wattu, ukazuje wattmetr Voltcraft Energy Check 3000 spotřebu nulovou. Specifikace od výrobce naštěstí poněkud osvětlují přesnost daného přístroje: pokud výrobce (např. u přístroje Voltcraft Energy Check 3000) tvrdí, že tolerance je v rozmezí „±1%±1 watt“, znamená to, že jeho produkt nelze využívat k měření hodnot ve standby nebo spotřeby u směrovačů (ta činí často méně než jeden watt), neboť tyto hodnoty jsou nižší, než je měřicí tolerance wattmetru.
Podle očekávání byl náš referenční profesionální elektroměr ELV EnergieAnalyser EA8000 (oficiálně není v české distribuci, lze si jej však objednat přímo z Německa) z hlediska přesnosti na zcela opačném konci. Dokáže totiž zachytit hodnoty s přesností na tři desetinná místa pro spotřebu až do 0,1 wattu. Hodnoty standby jdou proto změřit jen s přístroji tohoto typu. Model EA8000 dosahuje takovéto úrovně přesnosti použitím dvojice různých měřicích rozsahů. První je určen pro hodnoty spotřeby pod 40 wattů, druhý pro hodnoty nad 40 wattů. Čím vyšší je spotřeba, tím přesnější je procentuálně výsledek měření. To platí obecně pro všechny elektroměry, včetně těch levnějších. V případě 60wattové spotřeby dobře poslouží i přístroje za cenu kolem 300 Kč, když ukážou výsledek s odchylkou jen několika málo procent. Proto jsou tyto přístroje relevantní při odhalování zařízení, jejichž spotřeba je opravdu vysoká a jejichž méně častým používáním omezíte výdaje zdaleka nejvíce.
Lepší analýza díky logovací funkci
Po zapojení elektroměru do zásuvky a připojení měřeného zařízení do něj je třeba rozlišit, které měřené hodnoty je vhodné brát v úvahu. V tomto případě je nejdůležitější samotná spotřeba energie (udávaná ve wattech), méně relevantní pro úsporu energie jsou ukazatele činného a zdánlivého výkonu (označované Var, respektive VA).
Logovací funkce elektroměru Voltcraft Energy Logger 4000 může přijít vhod, neboť dlouhodobě zaznamenává spotřebu elektrické energie tak, že je možné zpětně dohledat, kolik přesně bylo spotřebováno během určitého časového úseku. To je žádoucí v případě, že potřebujete odhalit špatně fungující přístroje, například takové, které se automaticky nepřepínají do modu standby, ačkoli by měly. Zbylé wattmetry nabízí jen hodnotu celkové spotřeby v kWh a maximální/minimální dosaženou spotřebu zařízení ve wattech.
Další výhodou modelu Energy Logger 4000 je fakt, že do něj lze zadat také noční taxy za odebranou elektrickou energii. Díky tomu může uživatel dosáhnout přesnější kalkulace nákladů. Dvojice dražších elektroměrů v našem testů disponuje funkcí „předpovědi“, kterou je možno využít k předběžnému výpočtu nákladů na elektřinu během různých časových úseků (den, týden, měsíc, rok).
Závěr: Měření spotřeby nemusí být drahé
Jednoduchá zařízení, jako náš referenční Pearl’s Digitaler Energiekostenmesser (u nás cenově i funkčně srovnatelný například s elektrometrem EMOS FHT 9999) v hodnotě několika málo set korun, jsou dostatečná pro zjištění zařízení s největší spotřebou. Chceteli podrobit domov či kancelář zevrubnější energetické analýze a odhalit další potenciální úspory, sáhněte po přístroji ve střední cenové relaci – například po modelu Voltcraft Energy Logger 4000. Špičkové profesionální přístroje typu našeho referenčního ELV Energy Analyzer EA8000 dokážou zprostředkovat vysoce přesná měření a odhalit velmi nízké hodnoty spotřeby, které jsou však z hlediska úspor v domácnosti téměř zanedbatelné. Taková zařízení jsou proto vhodná spíše pro nadšence a k profesionálnímu použití.
patrik.khudhur@chip.cz
PEARL Digitaler Energiekostenmesser
Náš referenční přístroj. Méně přesný při nižších hodnotách, vhodný pro zjištění největších „žroutů“. Srovnatelný například s elektroměrem EMOS FHT 9999.
* 0,3 WATTU 33,3 %
* 2 WATTY 34,8 %
* 60 WATTŮ 2,2 %
+ Nízká cena
– Málo přesná měření, horší displej
Úspora asi 370 Kč
VOLTCRAFT Energy Check 3000
Měřicí zařízení střední třídy, které nabízí přesné hodnoty jen při vyšší spotřebě přístrojů. Ovládání je však velmi intuitivní.
* 0,3 WATTU 100 %
* 2 WATTY 39,1 %
* 60 WATTŮ 1,2 %
+ Jednoduchá obsluha, integrované stopky
– Málo přesná měření v hodnotách do 5 wattů, hůře čitelné
Úspora asi 650 Kč
VOLTCRAFT Energy Logger 4000
Jeho logovací funkce dokáže zpětně uchovávat až 180 dnů stará měření, ta lze ukládat na běžnou SD kartu.
* 0,3 WATTU 33,3 %
* 2 WATTY 8,7 %
* 60 WATTŮ 1,0 %
+ Přehledné záznamy naměřených hodnot, logovací funkce
– Pro zobrazení záznamů je třeba naučit se zacházet se softwarem pro PC
Úspora asi 1 200 Kč
ELV EnergieAnalyser EA8000
Plně vybavená stolní jednotka nabízí měření s přesností na tři desetinná místa a spoustu funkcí, využijí ji však spíše profesionálové.
* 0,3 WATTU 6,0 %
* 2 WATTY 0,5 %
* 60 WATTŮ 0,1 %
+ Přesná měření, jednoduchá obsluha, mnoho funkcí
– Cena, rozměry
Úspora asi 4 800 Kč
KOLIK UŠETŘÍTE S NOVÝMI PŘÍSTROJI
V tomto přehledu typické spotřební elektroniky vidíte, kolik elektrické energie v průměru ročně ušetříte výměnou starších zařízení za nová. Finanční úspory jsou počítány při ceně eletřiny 4,54 Kč/kWh