Přejít k hlavnímu obsahu

Optický zoom je lepší než digitální

Optický zoom je lepší než digitální

Praktické kompaktní digitální fotoaparáty s megazoomem vypadají skvěle a dokážou zachytit i malé předměty na velkou vzdálenost. Má však jejich zoom dostatečnou kvalitu?
    THOMAS LITTSCHWAGER A MARTIN JAEGER  

Mýtus  Chcete­li fotit předměty na velkou vzdálenost, musíte je snímat s velkým zoomem. Kvalita zaznamenaných detailů bude vyšší, než kdybyste je fotili bez přiblížení a poté je zvětšovali až na počítači.
Pravda  Principiálně je tvrzení, že optický zoom zajistí vyšší kvalitu snímků než zoom digitální, pravdivé. Digitální fotoaparát však musí splňovat určité podmínky, a právě zde si digitální kompakty sahají až na dno svých možností. Faktor přiblížení fotoaparátu je dán jeho objektivem. Kvalitu objektivu pak určuje hodnota označovaná velkým písmenem „F“, které udává množství světla, jež objektiv propustí ke snímacímu senzoru a nazývá se clonové číslo. Čím víc světla dopadne na senzor, tím víc detailů fotoaparát zaznamená, aniž byste museli prodlužovat dobu expozice. Kvalitní objektivy mají clonový poměr 1:1,2. Tento poměr se vypočítává tak, že vydělíme ohniskovou vzdálenost maximálním průměrem otvoru clony. Má­li objektiv ohniskovou vzdálenost 50 mm a maximální otvor clony průměr 25 mm, je výsledkem hodnota f/2 a clonové číslo 1:2,0. Z fotografických a uměleckých důvodů lze zmenšovat průměr clony. U lepších aparátů lze manuálně nastavit zmenšení clony pomocí několika kroků. Každý krok zvětšení clony však sníží množství světla dopadajícího na senzor o polovinu, clona se tedy snižuje v poměru Ö 2. Nižší světelnou propustnost lze kompenzovat pouze prodloužením doby expozice.
V okamžiku, kdy fotograf zvýší prostřednictvím zoomu ohniskovou vzdálenost, zvýší se rovněž hodnota f a omezí se množství světla dopadajícího na snímací senzor. Kvalitní teleobjektivy kompenzují tuto ztrátu velkým průměrem otvoru clony. U kompaktních fotoaparátů je ale z konstrukčních důvodů průměr otvoru clony omezen. Maximální průměr otvoru clony je v jejich případě tak malý, že má ohnisková vzdálenost velmi vysokou hodnotu f, a proto na senzor buď dopadá minimum světla, nebo je nutné prodloužit dobu expozice na tak dlouho, že fotograf nemá šanci udržet aparát v ruce tak dlouho, aniž by došlo k rozmazání snímku. Tento mýtus tedy pro aparáty označované jako „megazoomy“ neplatí. Ostré snímky s dostatečně kvalitními detaily lze pořídit, pouze pokud odpovídá poměr mezi maximálním otvorem clony a ohniskovou vzdáleností. Jen tehdy mají snímky zvětšené na počítači stejnou kvalitu jako záběry pořízené prostřednictvím extrémního zoomu fotoaparátu.

CO OZNAČUJE HODNOTA „F“ C
Clonové číslo fotoaparátu (f) udává poměr mezi ohniskovou vzdáleností a clonou (D). Například pokud má „f“ hodnotu 50 mm a průměr clony D je 25 mm, clonové číslo má poměr 50/25, tedy f/2.

CLONA A MNOŽSTVÍ SVĚTLA
Clona reguluje množství světla dopadajícího na snímací senzor. Při každém kroku nastavení clony se množství světla dopadajícího na senzor sníží na polovinu.

MENŠÍ OTVOR, MÉNĚ SVĚTLA
Kompaktní digitální fotoaparáty mají malý průměr clony. Přiblížení vzdálených objektů pomocí zoomu tedy zvyšuje clonové číslo f a na senzor dopadá jen malé množství světla. Výsledkem je vysoký šum, méně detailů a rozmazaný snímek.