Nejvýkonnější zajímavé ultrabooky
Intel dokázal, co chtěl. Přes vysoké pořizovací ceny jsou ultrabooky stále oblíbenější a na trhu se objevuje čím dál tím více modelů. Už to nejsou jen špatné nebo ještě horší kopie MacBooků Air. Z některých nových modelů jsme si téměř „sedli na zadek“.
MICHAL BAREŠ
MICHAL BAREŠ
Redaktor testovací laboratoře Chipu se testovaní notebooku věnuje 17 let. I po letech jej ale dokáží některé přenosné počítače překvapit. Někdy i pozitivně.
Vysoké rozlišení na malém displeji. IPS panely. SSD disky s rychlostí čtení přes 900 MB/s. Thunderbolt. Motoricky výklopné porty. Úsporné, ale výkonné procesory Ivy Bridge. Integrovaná grafika, která zvládne najednou streamovat dva Full HD filmy. Výdrž od sedmi do deseti hodin. Hmotnost pod 1,5 kg a tloušťka 15–16 milimetrů. Tím vším se pyšní nově uváděné ultrabooky. Samozřejmě nenajdeme všechny zmíněné vlastnosti v jednom modelu, každý je zajímavý něčím jiným a volba mezi nimi je těžká.
Špatná zpráva na začátek. Výše uvedenými vlastnostmi se mohou pochlubit jen ty nejdražší ultrabooky, tedy modely s cenou od 30 000 Kč výše. Za podobné peníze lze koupit i špičkové subnotebooky, které mají ještě větší výkon, odolnější konstrukci a dokovací port. Na trhu je jich ale jen málo. Ultrabooky je už totiž téměř vytlačily.
První modely ultrabooků byly vybaveny 13,3” displeji s rozlišením 1 366 × 768 bodů a každý výrobce nabízel pouze jeden model, lišící se od ostatních použitým procesorem a diskem. Levné verze měly místo rychlého SSD disku pouze hybridní HDD s velkou flashovou vyrovnávací pamětí. U běžných notebooků bychom hybridní HDD kvitovali s povděkem, ale ultrabooky by podle nás měly mít SSD disk povinný. Pouze Asus (a Apple) prodával i na našem malém trhu model s 11,6“ displejem. Pro letošní prázdniny však řada výrobců připravila více modelů ultrabooků, které se od sebe liší jak použitým šasi, tak velikostí displeje. V tomto článku se ale budeme věnovat pouze modelům s 13,3” displejem, protože větší ultrabooky mají od Intelu daná do vínku trochu jiná pravidla a v podstatě je nelze s 13,3” verzemi přímo srovnávat. Když už je řeč o úhlopříčce, musíme české zájemce o koupi 11,6” modelů zklamat. Asi se jich neprodávalo dostatečné množství, a tak se výrobci rozhodli na český trh ultrabooky s touto úhlopříčkou nedovážet (tedy přinejmenším do uzávěrky tohoto článku). Přitom na vyspělých trzích nabízejí ve svém portfoliu 11,6” modely společnosti Acer, Asus i Sony. Pokud tedy chcete 11,6” ultrapřenosný ultrabook pod Windows, musíte buď nakoupit v zahraničí, nebo si rychle koupit jeden z výprodejových modelů Asus Zenbook UX21e. Podle nás je tento přístup výrobců krátkozraký a snad bude i krátkodobý. Máme informace, že by se již před koncem roku měly 11,6” ultrabooky znovu objevit, a to v úplně nových modelech. Do té doby však nic.
13,3“ Full HD IPS panel vs. šedé myši
Nejlepší displej z nově uváděných ultrabooků má bezesporu Asus Zenbook Prime. Asus se inspiroval od Applu, a dokonce jej překonal. Zatímco 13,3” Macbook Air má sice IPS panel, ale jen s rozlišením 1 440 × 900 bodů, a 13,3” Macbook Pro dokonce jen s rozlišením 1 280 × 800 bodů, Zenbook Prime má IPS panel s Full HD rozlišením 1 920 × 1 080 bodů. V tomto ohledu je na míle před konkurencí, která zůstává u TN panelů s rozlišením 1 366 × 768 bodů.
Kromě displeje vypadá Zenbook Prime UX31a podobně jako předchozí Zenbook UX31e. Drobnou přestavbou prošla jen klávesnice a místo jednoho USB 2.0 a jednoho USB 3.0 portu má dva porty USB 3.0. Samozřejmě má namísto CPU Sandy Bridge i rychlejší a úspornější procesor Ivy Bridge. Zenbook Prime UX31a má o čtvrtinu vyšší výkon a o hodinu a půl delší výdrž při práci na akumulátor. Pokud bychom měli zvolit ultrabook podle displeje, byl by Zenbook Prime nejlepší volbou.
Extrémně rychlé SSD disky
Nejen displejem je však ultrabook zajímavý. Mnohem zásadnější vliv na celkový výkon a praktickou použitelnost ultrabooků než použitý procesor má typ a rychlost instalovaného pevného disku. Zatímco nejlevnější ultrabooky mají kvůli ceně hybridní kombinaci magnetického disku s velkou flashovou vyrovnávací pamětí, můžeme vážně doporučit pouze varianty osazené SSD diskem, a to i přes jejich omezenou kapacitu. I kdyby to byl jen 128GB SSD disk, z hlediska výkonu a bezpečnosti se vyplatí.
SSS disky instalované do většiny ultrabooků dosahují lehce podprůměrných přenosových rychlostí. Nedávno však Acer uvedl nový špičkový ultrabook Aspire S5, který je vybaven SSD diskem pracujícím v režimu Raid0. Díky tomu dosahuje dvojnásobných přenosových rychlostí. Špičkově dokáže číst data rychlostí až 970 MB/s, průměrně pak čte data rychlostí okolo 800 MB/s a zapisuje rychlostí okolo 400 MB/s. Diskovému subsystému jsme naměřili 7 571 IOPS.
Acer Aspire S5 je v současnosti nejtenčím ultrabookem na trhu. Je dokonce tak tenký, že bylo nutné osadit porty do výklopného zadního panelu, který Acer nazývá MagicFlip. Otevírá a zavírá se pomocí servomotorku ovládaného prostřednictvím speciálního tlačítka umístěného v pravém horním rohu klávesnice. Po vyklopení pak MagicFlip slouží i jako stojánek, který nakloní klávesnici a o několik milimetrů nazdvihne displej notebooku. Kromě dvou USB 3.0 konektorů obsahuje MagicFlip plnohodnotný HDMI port a jako jediný ultrabook s operačním systémem Windows i nový superrychlý Thunderbolt. Tento port disponuje teoretickou propustností 10 Gb/s (1,25 GB/s) a umožňuje řetězení připojených periferií. Kromě přenosu velkých objemů dat tak bude ideální pro připojení dokovacích stanic. Čirou náhodou jsme měli ve stejnou dobu jako Aspire S5 v testovací laboratoři i externí Thunderbolt disk LaCie Little Big Drive, takže jsme si mohli v praxi vyzkoušet, jak nové rozhraní funguje. Podrobnosti najdete ve vloženém článku na - str. 76.
Rychlost SSD disku má na celkový výkon notebooku ještě větší vliv než výkonný 22nm procesor Intel Core i7-3517U (2,4 GHz). Díky jejich kombinaci vystřelil výsledek komplexního benchmarku PC Mark Vantage na celkové skóre 13 285 bodů a PC Mark 7 vykázal 6 198 bodů. Tímto výsledkem sráží na kolena všechny dnes prodávané ultrabooky i subnotebooky, konkurovat mu může pouze prototyp ultrabooku od Intelu, který popisujeme dále v článku.
Na rozdíl od nových modelů Aspire S3 má Acer Aspire S5 kompletně přepracované šasi. Podle našeho subjektivního hodnocení je povedenější než kryt modelů S3. Prostor pro dlaně je o milimetr vyšší než základna klávesnice, takže se na S5 píše pohodlně, z nějakého důvodu se však Acer ani u tohoto modelu nezbavil podivně umístěných téměř zbytečných kláves u levého Shiftu a Enteru. Podle nás by tomuto veskrze profesionálnímu ultrabooku lépe slušel matný displej. Provozní hlučnost notebooku je příjemně nízká, při práci s internetem a psaní dokumentů jej neuslyšíte, při plné zátěži benchmarků je pak ventilátor slyšet, ale rozhodně nepřipomíná zvuk startujícího letadla. S ohledem na cenu okolo 40 000 Kč bychom ocenili integrovaný 3G modem. Porty umístěné na MagicFlipu jsou poměrně nízko nad povrchem stolu, takže pozor na použití silnějších USB flash disků, které by mohly způsobit vylomení konektoru. Na druhou stranu nejsou tyto konektory naletovány přímo na základní desku, takže případné vylomení by nemuselo znamenat předčasnou smrt zařízení. Motorek MagicFlipu vydrží podle Aceru více než 15 000 otevření a zavření. Oproti Asusu Zenbook Prime má Aspire S5 vyšší výkon a Thunderbolt, jeho displej je ale lesklý a má TN panel s nižším rozlišením. Těžká volba.
Prototyp přímo od Intelu
Aby těch novinek nebylo málo, krátce před uzávěrkou jsme měli možnost otestovat i prototyp ultrabooku přímo od Intelu. Prodávat se nebude, ale dobře ukazuje, jaké představy má samotný Intel o blízké budoucnosti 13,3” ultrabooků.
Prototyp je vybaven nejnovějším ULV procesorem Core i5-3427U na frekvenci 1,8 GHz a novým SSD diskem Intel 520, který sice nedosahuje tak rychlých datových přenosů jako SSD disk v Aspiru S5, ale má kratší přístupovou dobu, takže přes handicap v podobě pomalejšího procesoru dosahuje prototyp Intelu podobného celkového výpočetního výkonu jako Aspire S5.
Prototyp tohoto ultrabooku se nebude prodávat, Intel jej postavil hlavně proto, aby ukázal, jakým směrem by se měl vývoj této kategorie přenosných počítačů ubírat v následujícím půlroce. Zajímavý byl pro nás tedy hlavně tím, co obsahoval a co jsme v něm nenašli.
Šasi prototypu je tenké a příjemně pogumované, jinak ale není tak dobře zpracované jako u Asusu či Aceru. Vzhledem k tomu, že se jedná o inženýrský vzorek, mu to ale nebudeme vyčítat. Velikostí by do šasi šel snadno zamontovat i 14” displej, rámeček okolo panelu má ještě velkou rezervu. Samotný 13,1” panel má rozlišení 1 600 × 900, které je podle nás pro tuto úhlopříčku asi nejvhodnější. Bohužel je to klasický TN panel s průměrnými vlastnostmi a lesklým povrchem. Podoba a rozložení klávesnice jsou rovněž standardní, s oddělenými, ale velkými klávesami Enter, Shift, Backspace. Zajímavý je touchpad s klasickou dvojicí tlačítek, která jsou podle nás pro práci praktičtější než touchpad s integrovanými tlačítky. Moderní „stylové“ touchpady bez tlačítek lze totiž špatně použít pro kopírování bloků textu.
Co se portů týče, prototyp Intelu nás překvapil hlavně absencí Thunderboltu. Intel dlouhou dobu víceméně ignoroval standard USB 3.0 a připravoval se na nástup Thunderboltu, zdá se však, že situace je nyní opačná. Vzhledem k tomu, že během příštího půl roku nelze očekávat hromadné rozšíření nového rozhraní, představují USB 3.0 porty asi praktičtější volbu. Ze zkušeností z testu prvního Thunderbolt externího disku navíc vyplývá, že spolupráce Windows 7 a Thunderboltu zatím vykazuje určité problémy. Kromě USB 3.0 a Thunderboltu pak už v šasi najdeme pouze otvor pro miniHDMI konektor a audiojack.
Stejně jako Acer a Asus (který nabízí pouze pomalou LAN/USB konverzi) si tak i prototyp Intelu musí vystačit bez LAN. Zdá se, že s drátovou síťovou konektivitou Intel u ultrabooků nepočítá. Počítá však patrně s mobilním 3G připojením – na boku prototypu se nachází 3G modul, který kupodivu zatím žádný z běžných výrobců nepoužil.
Základ ultrabooku tvoří tandem nového ULV procesoru Core i5-3427U s nominální frekvencí 1,8 GHz (a turbem až na 2,8 GHz) a velmi rychlého 240GB SSD disku Intel 520 SSD. CPU sice spadá „jen“ do třídy Core-i5, ale přes 17W TDP předvedl v praktickém testu výkon srovnatelný s mobilním procesorem Core i7-3517U (2,4 GHz), přitom je však o třetinu levnější. SSD disk Intel 520 pak přenáší komprimovatelná data průměrnou rychlostí 520 MB/s (čtení) a 507 MB/s (zápis) a nekomprimovatelná data rychlostí 501 MB/s (čtení) a 286 MB/s (zápis). Vysokého výkonu v reálném provozu dosahuje hlavně díky nízké přístupové době čtení 0,119 ms (čtení) a 0,144 ms (zápis). Tato kombinace pak umožňuje dosažení až 8 397 IOPS. Tento disk prokázal v HDD části testu PC Mark Vantage výsledek 50 483 bodů, tedy vyšší výkon než SSD disk v Raid0 režimu, který je použit v Aceru Aspire S5 (43 577 bodů). Výkon SSD disku použitého v ultraboocích Asus Zenbook Prime UX31A a Acer Aspire S3-391 je pak trochu nižší (37 077, respektive 38 180 bodů).
autor@chip.cz
Thunderbolt v praxi
Počítačů a periferií vybavených rozhraním Thunderbolt je zatím na trhu málo. Měli jsme od Intelu zapůjčen externí SSD disk LaCie Little Big Drive, osazený dvěma 120GB SSD disky, který pracuje pomocí rozhraní Thunderbolt. Tento disk je primárně určen pro Macy, ale spolupracuje i s PC pod Windows, i když zatím ne úplně ideálně. Disk vyžaduje externí napájení a přes osazení SSD disky je kvůli internímu chlazení trochu slyšet. To by nám ale nevadilo tak jako potíže spojené s jeho provozem. Dvakrát ze tří pokusů se disk špatně přihlásil do Windows, správné ovladače však ani LaCie, ani Intel, ani Microsoft nenabízí. Problém většinou vyřeší restart Windows s připojeným diskem, ale doba, kdy jsme museli restartovat počítač, aby fungovaly externí disky, je už dávno pryč. Problém jsme také zaznamenali při odebrání disku z běžícího systému. Pokud jej řádně „nevysunete“ pomocí funkce „Bezpečně odebrat a vysunout médium“, následuje okamžitá modrá smrt. Intel ani LaCie navíc nenabízí žádnou utilitu, která by běžným uživatelům umožnila snadné zapojení dvou SSD disků do režimu Raid0, takže disk pracuje i přes superrychlé rozhraní poměrně pomalu. Naměřili jsme mu přenosovou rychlost čtení na úrovni 210 MB/s a zápisu 179 MB/s. Na externí disk jsou to sice skvělé hodnoty, ale od kombinace SSD a Thunderboltu jsme čekali víc, stejných rychlostí by dosahoval i externí SSD disk s pomocí USB 3.0.
Který si vybrat?
Vybrat si z těchto čtyř superultrabooků ten správný je těžké. Pokud bychom volili jen podle ceny, jasným doporučením by byl Acer Aspire S3-391, který za 24 990 Kč nabízí vynikající kombinaci výkonu a mobility. Při běžné práci výkonnostní rozdíl v porovnání s podstatně dražšími konkurenty v podobě Asusu Zenbook Prime a Aspiru S5 nepoznáte. Na druhou stranu pohled na IPS displeje Zenbooku potěší srdce o poznání víc a jeho vysoké rozlišení také není k zahození. Tenčí ultrabook než Aspire S5 zase neseženete, navíc má SSD disk v Raid0 a do budoucna se Thunderbolt určitě hodí. Prototyp Intelu nekoupíte, ale už se těšíme, že v příští generaci ultrabooků se snad již standardně setkáme s 3G modulem a displejem o rozlišení minimálně 1 600 × 900 bodů.
Foto popis| Acer Aspire S5: Nejšpičkovější a nejdražší ultrabook současnosti. Kvůli zmenšení tloušťky má dokonce motoricky výsuvné porty.
Foto popis| Thunderbolt v praxi: Díky disku LaCie Little Big Drive jsme měli možnost vyzkoušet práci s TB v praxi. P’n’P bohužel nepracuje, jak má, takže se zatím raději přidržíme USB 3.0.