Přejít k hlavnímu obsahu

Téměř dokonalá čtečka elektronických knih

Amazon Kindle Touch 3G

Téměř dokonalá čtečka elektronických knih

Nový Kindle nastavil laťku standardů elektronických knih proklatě vysoko. Aktuální vítěz našich srovnávacích testů překonává konkurenci o několik pater, a to co se týče mobility, rychlosti i kvality displeje. Hned na první pohled nás zaujala dokonalost 6“ dotykového displeje. Termín „dotykový“ vlastně ani není správný, protože pohyby prstů nezaznamenává povrch displeje, ale optické senzory na jeho okrajích. V praktickém provozu však rozdíl nepoznáte. Přesně zvládá dokonce i rychlé psaní poznámek na virtuální klávesnici. Třešinkou na dortu je (volitelný) integrovaný 3G modul, jenž slouží jen pro spojení s knihkupectvím Amazon, ze kterého tak můžete snadno nakupovat a okamžitě stahovat elektronické knihy. Pro prohlížení internetu však 3G modul použít nelze, k tomu je nutné Wi-Fi připojení. 3G modul má vlastní integrovanou SIM kartu a za jeho použití se neplatí, proto můžete vesele stahovat i ze zahraniční dovolené. Amazon prodává dvě verze čtečky Touch s 3G modulem: plně vybavený „nedotovaný“ model stojí 189 dolarů, verze s reklamami pak stojí 149 dolarů. Pokud budete Kindle kupovat jinde než přímo na Amazonu, zkontrolujte si, že neplatíte „plnou cenu“ za sponzorovaný model. Většina českých prodejců prodává právě verzi s reklamami, průměrná cena Kindlu Touch 3G se pohybuje okolo 4 800 Kč, verze bez 3G modulu pak přijde na cca 3 200 Kč. Amazon do ČR zasílá jen verze bez reklam, takže nejlevnější Touch (bez 3G) vyjde na 139 USD a poštovné (21 USD).
Prvotřídní displej zobrazuje text ostrý jako břitva a díky technologii e-ink lze Kindl číst i na přímém slunečním světle. Výdrž na akumulátor je impozantní. Na jedno nabití zobrazí přes 46 000 stran textu, Můžeme prohlásit, že žádná jiná čtečka není ani z poloviny tak dobrá jako Kindle Touch. Nevýhodou je absence podpory formátu ePub.
    MICHAL BAREŠ  

Shrnutí testu

Výrobci elektronických knih to mají těžké. Lepší čtečku, než je Kindle Touch, nenajdete.
S přehledem vítězí ve všech testovaných kritériích. Je rychlá, má dokonalý displej a na baterii vydrží extrémně dlouho. Dotykový displej je přesný, hardwarová klávesnice by byla zbytečná. S ohledem na kvalitu a funkce není cena přehnaná.
+ Prvotřídní displej, dostatek paměti, přesné dotykové ovládání, 3G modul, dlouhá výdrž
– Nepodporuje zobrazení knih ve formátu ePub
Cena:  3 200 Kč bez 3G modulu, 3G verze cca za 4 800 Kč (sponzorované verze)


Jak jsme testovali
Nejdůležitější vlastností dobré čtečky elektronických knih je kvalitní displej, proto na něj klademe největší důraz. Většina uživatelů také ocení mobilitu (hmotnost a výdrž na baterii).

Vhodná pro rychlé psaní
Díky virtuální klávesnici a dotykovému ovládání nepotřebuje čtečka Kindle Touch samostatnou hardwarovou klávesnici. Virtuální klávesnice snadno zvládá i rychlé psaní.

Rychlé otáčení stránek
Kindle Touch reaguje na pokyn k otočení stránky rychlostí blesku. Pokud jste někdy měli v ruce pomalou čtečku, víte, jak je čekání otravné. A co teprve procházení dlouhého seznamu knih... Rychlostí se Kindlu Touch vyrovná pouze čtečka Sony PRS-T1. Většina konkurence je dvakrát pomalejší.

Drahá, ale dokonalá
Nová čtečka Kindle Touch 3G je v plné výbavě poměrně drahá, ale také zdaleka nejlepší. Levnější čtečky, jako je například nová česká čtečka eWooky, nemají v porovnání s Kindlem Touch šanci. Cena (bez 3G modulu a s reklamami) je navíc téměř stejná.

Technická data
 Displej     6”/600 × 800 bodů
 Paměť (interní/karta)     4 GB/–
 Rozhraní     Wi-Fi, Micro USB
 Podporované formáty     AZW (Kindle), TXT, PDF, MOBI (nechráněný), PRC
 Výdrž na akumulátor     46 285 obnovení stránky
 Nabití akumulátoru     4:07 hodiny
 Otočení stránky     (AZW) 0,70 sekundy
 Další vlastnosti     multidotykový displej, internetový prohlížeč, přehrávání MP3, 3G modul
 Rozměry/hmotnost     17,2 × 12,0 × 1,0 cm / 215 g
Hodnocení
 Celkové hodnocení     100
 Mobilita (50 %)     100
 Rychlost (30 %)     100
 Displej (20 %)     100
Chip:  výborný (1,0)

Sony Vaio T13

Dostupný ultrabook od Sony

Cena:  19 990 Kč
Notebookům Sony Vaio se nedá upřít styl. Nejdražší modely představují špičkové technologické skvosty, ty levnější zaujmou právě designem. Nedávno představený ultrabook T13 spadá spíše do druhé zmiňované kategorie. Sony tento ultrabook uvedla na český trh v červnu, tedy po uvedení procesorů Ivy Bridge, ale jedná se technologicky o ultrabook první generace. Výrobce sází na cenu, která se pohybuje těsně pod hranicí 20 000 Kč, a proto musel šetřit na hardwarové výbavě. Uvnitř se nachází starší „Sandy Bridge“ Intel Core-i3 2367M (1,4 GHz), pracující se čtyřmi virtuálními jádry, a hybridní 320GB HDD disk s 32GB vyrovnávací flash pamětí. Právě absence plnohodnotného SSD disku se podepisuje na celkově nižším výkonu a pomalejší reakci, než jakou bychom od ultrabooku chtěli. Lesklý 13,3“ displej má standardní rozlišení 1 366 × 768 bodů a i kvalitou odpovídá nižší ceně. Nejzajímavější výhodou (kromě značky) tohoto ultrabooku jsou ale plnohodnotné porty, které jiné ultrabooky nemají. Najdeme zde jak velký HDMI, tak LAN konektor. Dále jsou zde dva USB porty (1× USB 2.0, 1× USB 3.0) a miniVGA port. I kvůli těmto portům je pak tloušťka notebooku na hranici kategorie ultrabooků (17,8 mm, parametry Intelu staví pro tuto úhlopříčku hranici na 18 mm). S rezervou musíme také vzít výkon disku v testu PCMark Vantage HDD, kde Sony Vaio T13 vykázalo 13 261 bodů. Výdrž akumulátoru stačí na 6 hodin a 12 minut práce s kancelářskými aplikacemi. Celkový výkon v testu PCMark Vantage činí po „nakešování“ 5 228 bodů a PCMark 7 dosáhl 2 378 bodů a Cinebench 5 752 bodů. Grafický výkon v 3DMarku 06 je 3 018 bodů, 3DMark Vantage má skóre P1235 (CPU 4501/GPU 994).
(Info: http://www.sony.cz)

Wooky eWooky

Česká čtečka e-knih

Cena:   2 990 Kč
Aktivita projektu Wooky, který se snaží rozhýbat prodej českých elektronických knih, je nám veskrze sympatická. Uživatelé by si měli uvědomit, že koupená kniha nakrmí nejen nakladatele, ale hlavně autora a překladatele. Většina lidí si z technických důvodů pořizuje čtečky Kindle, jejichž hardwarové zpracování a kvalita jsou špičkové a jimž mohou jiné čtečky těžko konkurovat. Ale právě Amazon české knihy neprodává, takže majitelé Kindlu si musí buď placený obsah kupovat prostřednictvím proprietárních služeb, nebo si je prostě někde stáhnou. Nemůžeme je za to úplně odsuzovat, protože spoustu titulů oficiálně nelze sehnat, i tak je ale stahování autorsky chráněného obsahu nefér. Autoři a překladatelé musí z něčeho žít, jinak nebudou mít čas psát a překládat a budou se živit jen vymýšlením reklamních textů.
Dobrou zprávou je, že eWooky sice není tak drahá, tou špatnou zase to, že kvalitou 6“ displeje s rozlišením 600 × 800 bodů, rychlostí a výdrží na baterie se Kindlům Touch nevyrovná. Displej má horší kontrast než Touch a reakce zařízení je pomalejší. Stránka se otáčí pomalu a poté ještě chvíli nesmyslně bliká. Výdrž čtečky stačí při extrémně intenzivním čtení pouze na víkend. My jsme ji vybili po otočení cca 1 000 stránek, mohlo to ale být tím, že baterie byla ještě v záběhu. Struktura menu a ovládání jsou díky kombinaci dotykového displeje a hardwarových tlačítek dobré. Během intenzivního víkendu nám čtečka dvakrát zamrzla, pomohl jen reset. Podporuje knihy ve formátu ePub a Wooky eknihy, další je nutné konvertovat. Rozměry činí 124 × 154 × 11 mm a hmotnost 260 g. Kromě 4GB paměti je vybavena slotem MicroSDHC (max. 32 GB).
(Info: http://www.wooky.cz)

GoPro HD Hero 2 Outdoor Edition

Odolná kamerka

Cena:  8 490 Kč
Outdoorová minikamerka GoPro HD Hero 2 je určena především sportovním nadšencům, kteří chtějí své zážitky zaznamenat a pochlubit se jimi na YouTube nebo na Facebooku. Lze si ji totiž nasadit na hlavu (čelenka je součástí balení) a natáčet video při skoku padákem, při jízdě na kole, na lyžích a skateboardu nebo při potápění. V dodaném speciálním krytu se s ní můžete potopit až do hloubky 60 metrů.
Kamerka má široký záběr a pohled rybího oka. Vejde se do ní tedy široké okolí – pozorovací úhel je 170°. Natáčet můžete dokonce v rozlišení Full HD (1 920 × 1 080). To je sice parádní rozlišení, musíte ale počítat s tím, že pak kamerka „vyprodukuje“ ohromné množství dat, které se hůře zpracovává (na 32GB kartu se vejdou asi 4 hodiny záznamu). Nabízí však samozřejmě i nižší rozlišení, ve kterém může být rychlost snímání 60–120 sn./s, což se při sportovních záběrech hodí pro zpomalení. Využít můžete naopak i zpomalené nahrávání (jeden snímek za sekundu). Baterie vydrží asi na 2,5 hodiny záznamu, a zejména v zimě tedy doporučujeme investovat do náhradní.
Ovládání se provádí pouze pomocí dvou tlačítek a malého stavového displeje, takže ho musíte nacvičit a úplně triviální není. Je potřeba dát především pozor na nastavený režim (fotografování, nebo video). Kvalita obrazu je velmi dobrá. Záběry jsou ostré, kamera se rychle přizpůsobí změněným podmínkám (například když vjedete do tunelu) a zvládne nahrávání i za horších světelných podmínek. Zvuk se nahrává pouze v monokvalitě (můžete připojit stereomikrofon), a když použijete kryt pod vodu, je záznam tichý. Ke kameře seženete množství příslušenství. Dokonce můžete připojit dvě k sobě a nahrávat ve 3D.
(Info: http://www.gohd.cz)

Acer Iconia Tab A510

Výkonný kompaktní tablet s dlouhou výdrží

Díky novému procesoru nVidia Tegra 3 má tento tablet od Aceru slušný náskok před konkurencí. Tabletů osazených novým procesorem Tegra 3 se čtyřmi jádry pracujícími na frekvenci 1,3 GHz je na trhu zatím ještě málo. Přímou konkurenci má pouze v podobě tabletu Asus Eee Pad Transformer, který je ale dražší. Kromě nové Tegry má Iconia Tab A510 také novou verzi operačního systému Android 4.0.3. Jejich kombinace zajišťuje plynulý provoz aplikací i rychlou odezvu systému. Zadávané povely plní okamžitě, aplikace se spouštějí rychle. Zdaleka ne všechny tablety s Androidem reagují tak přesně a rychle. Okamžitou odezvu tabletu jsme zaznamenali i během skrolování a zoomování. Ovládání tohoto 10“ tabletu je jednoduše lahůdka, a to i díky povedenému rozhraní Acer Ring, pomocí kterého může uživatel snadno přistupovat k nejpoužívanějším funkcím a aplikacím.
Vysoká rychlost tabletu A510 se bohužel neprokázala při prohlížení internetu. Testovací stránku Chipu otevřel přes Wi-Fi už za čtyři sekundy, ale složitější stránky se načítaly až 32 sekund. Nový iPad zvládl stejnou stránku načíst jen za devět sekund. Výjimečná je ale výdrž při provozu na baterie. Tablet s tloušťkou pouhých 11 milimetrů vydrží na jedno nabití surfovat po internetu přes 7 hodin a 10 minut a filmy si na něm můžeme prohlížet dokonce celých osm hodin, tedy o celou hodinu déle než na novém iPadu. Kombinace malých rozměrů, hmotnosti 680 gramů a dlouhé výdrže přinesla tomuto tabletu vysoké hodnocení v kategorii mobility, kde dosáhl výborné známky 1,4. V tomto ohledu je lepší pouze Samsung Galaxy Tab 7, ale to jen proto, že je vybaven jen 7“ displejem a logicky má i nižší hmotnost. Za cca 10 500 Kč nabízí fantastickou výbavu a 32 GB úložného prostoru. Výhrady máme jen k přehrávači multimédií, který po nějakém čase odmítá spolupracovat a zobrazuje chybové hlášení.
   MICHAL BAREŠ  

Shrnutí testu

V porovnání se všemi tablety vybavenými systémem Android nabízí Acer Iconia Tab A510 nejlepší poměr mezi výkonem, mobilitou, jednoduchostí ovládání a cenou. Žádný jiný tablet nenabízí kombinaci čtyřjádrového procesoru Tegra 3, 10“ displeje a 32GB úložného prostoru za cenu okolo 10 000 Kč. Pouze přehrávač médií by si zasloužil update.
+ Výkonný a úsporný procesor, vynikající výbava, dlouhá výdrž
– Nespolehlivý přehrávač multimédií, pomalejší otevírání složitých stránek
Cena:  cca 10 500 Kč

Jak jsme testovali
Při testu tabletů klademe nejvyšší důraz na uživatelskou přívětivost. Sledujeme rychlost odezvy dotykového displeje i kvalitu jeho zobrazení. Důležité body tablety získávají i v kategorii mobility, hmotnosti a výdrže na baterii.

Relativně lehký
10palcový tablet Acer A510 patří stejně jako nový iPad mezi nejlehčí tablety na trhu. Lehčí tablety sice existují, ale mají displej s menší úhlopříčkou.

Průměrná rychlost prohlížení internetu
Acer A510 načítá internetové stránky pomalu. Rychlostí prohlížení internetu se sice řadí přibližně k průměru své kategorie, ale v žádném případě není v tomto ohledu nijak výjimečný.

Dobrá cena
Acer A510 nepatří k nejlevnějším tabletům na trhu, protože se řadí do kategorie těch nejvýkonnějších zařízení. V ní vyniká jak rychlostí a výbavou, ale i dostupnou cenou.

Technická data
 Displej     10,1“/1 280 x 800 bodů
 CPU/RAM     nVidia Tegra 3 (1,3 GHz)/1 GB
 Operační systém     Android 4.0.3
 Úložiště      32 GB
 Rozhraní     microSD, Wi-Fi, Bluetooth, microHDMI
 Výdrž na akumulátor (internet/video)     7:05/8:00 hodin
 Rozměry/hmotnost     26,0 × 18,0 × 1,1 cm / 680 g
Hodnocení
 Celkové hodnocení     89,8
 Ovládání (50 %)     92
 Displej (20 %)     86
 Mobilita (20 %)     91
 Výbava (10 %)     87
Chip:  výborný (1,5)

OKI C610DN

Barevná kancelářská tiskárna

Nový model OKI C610DN má nejlepší výbavu ze všech tiskáren první desítky našich srovnávacích testů. Kromě USB je vybavena i rychlým LAN portem, má duplexní jednotku a zásobník na 400 listů A4. Kromě formátu A4 umí tisknout bannery až do délky 1,2 metru. Pravda, cena okolo 15 000 Kč není nízká, ale uživatelé uspoří na tiskových i provozních nákladech. C610DN tiskne monochromaticky za 0,35 Kč a barevně cca za 2,20 Kč, ve stand-by režimu činí její příkon jen 17,1 W. Kvalita tisku stejně jako konstrukce jsou perfektní a C610DN tiskne rychleji než většina konkurence.
(http://www.oki.cz, cca 15 000 Kč)
Chip:  velmi dobrý (2,1)

Sencor SDV-7201H

Levný DVD a DivX přehrávač

Malý DVD přehrávač s USB portem pro připojení externího HDD či flash disku s HDMI i Scart konektorem, podporou přehrávání DivX, Xvid a MPEG-4 filmů a cenou okolo 700 Kč představuje ideální volbu pro majitele starších televizorů. Je navíc tichý, ve stand-by režimu má příkon pod 1 W, v provozu pak cca 15 W. Kromě DVD a videosouborů přehrává i hudební CD a hudební skladby MP3 a je vybaven i dekodérem Dolby Digital. Dálkové ovládání je malé a ne moc přehledné, ale s ohledem na cenu je to pochopitelné. Zvládá české titulky, ale odmítá přehrávat filmy ve vysokém rozlišení. Rozměry činí 18 × 25 × 3,8 cm.
(http://www.sencor.cz, 799 Kč)
Chip:  dobrý (2,7)

Fujitsu P24W-6

Profesionální 24“ monitor s IPS panelem

Displej je vybaven množstvím portů: najdeme na něm VGA, DVI-D, DisplayPort i čtveřici USB 2.0, ale HDMI nepochopitelně chybí. Má výškově nastavitelný stojan s pivotema je osazen i dvojicí reproduktorů. Ovládací tlačítka jsou přehledně rozmístěná a přepínání funkcí je logické. Kromě bohaté výbavy a vynikající ergonomie nás monitor zaujal tím nejdůležitějším, tedy obrazem. 24“ IPS panel s rozlišením 1 920 × 1 080 bodů a 178° úhly pohledu patří k nejlepším na trhu a potěší i oko náročného grafika. Monitor sice stojí přes 10 000 Kč, ale představuje dlouhodobou investici z hlediska zpříjemnění práce.
(http://www.fujitsu.cz, cca 10 500 Kč)
Chip:  výborný (1,4)

Sencor SPV 4430 Daze

Multimédia na cestu

Přehrát video, MP3 soubory a prohlédnout si fotografie můžete i na chytrém telefonu s velkým displejem. Problém ale je, že se vám rychle vybijí baterky. Na delší cestu se tedy hodí přehrávač. Sencor Daze má 4,3“ displej a kapacitu 4 GB, rozšiřitelnou pomocí microSD karet. Nabíjí se a naplňuje daty přes USB port a ovládá pomocí dotyků a několika tlačítek. Přehraje vám i rádiové vysílání a nouzově poslouží i jako elektronická čtečka. Displej má rozlišení 480 × 272 bodů. Zvuk si můžete pustit nahlas nebo do sluchátek, případně můžete využít výstup na televizor. Na baterie vydrží asi 20 hodin (MP3) a cca 4 (přehrávání filmů).
(www.sencor.cz, 1 500 Kč)
Chip:  dobrý (2,6)

LG Flatron E2711PY

27“ za skvělou cenu

S cenou okolo 6 900 Kč je LG Flatron E2711PY jedním z nejlevnějších 27“ displejů na trhu, i proto nás překvapil kvalitou obrazu. Celkové hodnocení kvality obrazu si zaslouží známku „velmi dobrý“. Test vykázal, monitor jen lehce zaostává za nejlepšími 27“ konkurenty. Body získal i v oblasti spotřeby, v provozu jsme mu naměřili příkon 33,2 wattu, přičemž 27“ displeje (pravda, s IPS panely) si rády říkají i o 90 W. Stojan má funkci pivotu (natočení panelu o 90°), ale mezi konektory najdeme jen DVI a VGA, a ne HDMI. Maximální jas TN panelu s rozlišením 1 920 x 1 080 bodů je 247 cd/m2, šachovnicový kontrast 170:1, doba odezvy 5 ms a zorné úhly 152° (vert.) a 176° (horiz.).
(http://www.lgecz.cz, 6 900 Kč)
Chip:  velmi dobrý (1,7)

Samsung SE-208BW

Vypalovačka pro iPad

Zařízení Samsung SE-208BW představuje nevšední kombinaci externí DVD vypalovačky a plnohodnotného media serveru, který dokáže přes Wi-Fi streamovat videa a hudbu z USB flash disku nebo externího disku, a to do tabletů s iOS i Androidem nebo jiného zařízení s podporou DLNA. K této krabičce lze navíc zároveň připojit celkem až čtyři zařízení. Bezdrátovou konektivitu jsme vyzkoušeli a fungovala dobře, jediný problém nastal při simultánním streamování obsahu DVD disku do dvou zařízení najednou, takový datový tok už nezvládne. Aplikace pro iOS i Android jsou bezplatné, jednoduché a spolehlivé.
(www.samsung.cz, cca 2 900 Kč)
Chip:  velmi dobrý (2,0)

LG 42LM760S

Futuristický rodinný televizor s výbornou výbavou

Výrobci 3D televizorů bývají skoupí na počet brýlí, které k televizoru přibalují. Někdy dokonce k 3D přístroji nedostanete brýle žádné a musíte si je dokoupit. V případě televizoru LG 42LM760S to ale neplatí, protože v krabici najdete hned čtvery brýle, takže každý člen rodiny může mít své. Pravda ale je, že vzhledem k použité polarizační technologii může LG dodávat levnější a lehčí „pasivní“ brýle. Tyto brýle váží jen 15 gramů, zatímco aktivní závěrkové brýle běžně dosahují hmotnosti 80 gramů a jsou tak na nose pořádně cítit. Ke čtyřem standardním brýlím výrobce navíc dodává dvojici speciálních herních brýlí, které umožňují, aby dva hráči sledující stejný televizor viděli pouze obraz určený jim. Tato funkce rovněž funguje bezchybně. Střídavě promítané snímky se nepřekrývají, pokud je ale mezi jednotlivými signály výrazný rozdíl v intenzitě jasu, může pomalejší zhasínání obrazu prosvětlovat potenciální temnější scény druhého hráče.
V 2D režimu předvedl LG 42LM760S vynikající obraz, výhradu máme jen k občasnému problikávání hran při rychlejších scénách. Při laboratorním měření jsme si dále všimli drobných nedostatků v podobě rozmazání kontur a ztráty detailů u velmi tmavých scén. Této drobnosti si ale uživatel všimne pouze v zatemnělé místnosti. Kromě dobré kvality obrazu televizor nabízí i silný a čistý zvuk s výraznými basy.
Výrobce se u tohoto modelu hodně zaměřil na ergonomii a výsledkem je pohledný televizor s jednoduchým ovládáním a dokonce dvěma ovladači. Při ovládání jsme dávali přednost klasickému menu, televizor však nabízí i druhé menu, optimalizované pro přístup k nejčastěji používaným aplikacím. Toto menu nám už tak přehledné nepřipadalo. Nastavení a složení televizoru je snadné i díky praktickému podstavci, který zajišťuje dostatečnou stabilitu zařízení.
   MICHAL BAREŠ  

Shrnutí testu

Vynikající rodinný televizor, který umožňuje sledování 2D i 3D filmů a her. Potěšila nás i bohatá výbava v podobě dostatku brýlí i dálkových ovladačů. Nejdůležitější ale je, že televizor nabízí špičkový obraz ve všech režimech. Vytknout lze snad jen méně přehledné menu přístupu k nejčastějším aplikacím.
+ Silný zvuk, velmi dobrá kvalita obrazu, skvěle fungující režim pro dva hráče
– Zmatená organizace menu aplikací
Cena:  cca 24 900 Kč


Jak jsme testovali
V celkovém hodnocení televizorů hraje největší roli kvalita použitého panelu a kvalita obrazu reprodukovaného z různých videozdrojů. Kvalitu panelu určují hlavně hodnoty maximální úrovně kontrastu a jasu a dostatečně široké úhly pohledu.

Futuristické dálkové ovládání
Gyroskopické dálkové ovládání se ideálně hodí pro práci s internetem a pro zadávání znaků na virtuální klávesnici, lze s ním ale dokonce i hrát jednoduché hry. Pro běžnou práci s TV funkcemi je však lepší klasický ovladač.

Pasivní brýle mají také nevýhody
Výhodou pasivních brýlí je nízká hmotnost a cena, kvalita skel ale není tak vysoká jako u špičkových závěrkových modelů. Výsledkem je znatelný pokles kontrastu a jasu při sledování 3D obrazu, zvláště v porovnání se špičkovými modely Panasonic.

Není levný, ale má bohaté funkce
LG 42LM760S zdaleka není nejlevnější 42“ televizí na trhu. Pokud se obejdete bez 3D a bohaté funkční výbavy, můžete slušnou 42“ TV koupit už do 15 000 Kč. S ohledem na funkce a výbavu je ale cena LG 42LM760S oprávněná.

Technická data
 Úhlopříčka/max.rozlišení     42“/1 920 × 1 080 bodů
 Max. šachovnicový kontrast      181:1
 Max. jas     280 cd/m2
 Tunery     DVB-T, DVB-C, DVB-S, DVB-S2
 Max. úhly pohledu  (hor./vert.)     176°/176°
 Konektory     4×HDMI, SCART, YUV, VGA, 3xUSB, Wi-Fi, LAN, CI+
 Spotřeba (stand-by/provoz)      <0,1 W/90,2 W
 Rozměry     106 × 70 × 26 cm
Hodnocení
 Celkové hodnocení     88,7
 Kvalita displeje (47,5 %)    94
 Výbava (25 %)     87
 Ergonomie (15 %)     74
 Kvalita zvuku (5 %)     94
 Spotřeba (5 %)     87
 Kvalita 3D (2,5 %)     95
Chip:   velmi dobrý (1,6)

Samsung Galaxy Ace Plus S7500

Střední třída s povedeným designem a slušným výkonem

Samsung přepracoval svůj úspěšný model Galaxy Ace a na trh uvedl jeho vylepšenou verzi Ace Plus za poměrně příznivou cenu. Změn je přitom vcelku dost. Samotný design je kompaktnější a působí luxusněji i díky novému zadnímu panelu. Displej zůstal relativně malý, s úhlopříčkou 3,6“, a z hlediska ostrosti obrazu, rozlišení (320 x 480 bodů) nebo reprodukce barev se nemůže rovnat high-endovým modelům. Na druhou stranu Galaxy Ace Plus disponuje 1GHz procesorem (Galaxy Ace měl jen 800MHz CPU) a je u nás k dostání již za necelých 5 000 korun. Rychlejší procesor je v praxi docela znatelný. Aplikace jsou spuštěny za méně než sekundu a v testu Wi-Fi se webová stránka objeví během čtyř sekund.
Operačním systémem je Android ve verzi 2.3.6, obohacený o praktické rozhraní Samsung TouchWiz. Ve výbavě nechybí ani kancelářský software ThinkFree a několik dalších více či méně užitečných programů. Pokud hodláte stahovat další aplikace, myslete na to, že interní pamětí jste omezeni na pouhých 2,7 GB, telefon však naštěstí disponuje také slotem pro karty microSD (až 32 GB).
Pětimegapixelový fotoaparát vytváří za denního světla snímky s dobrým kontrastem i barvami. Při umělém osvětlení jsou barvy o něco horší. Záznam videa je omezen na rozlišení pouhých 640 x 480 bodů, což je v dnešní době poměrně málo. Velmi milé překvapení však skýtá životnost baterie i akustické vlastnosti přístroje. Doba hovoru je totiž výtečných přibližně 5:23 hodin, k době on-line pak připočtěte ještě o hodinku navíc. Akustika při hovoru byla na tuto cenovou relaci opravdu výjimečná: hlas byl čistý, dobře srozumitelný a zněl velmi přirozeně.
   PATRIK KHUDHUR  

ZÁVĚR TESTU

Samsung Galaxy Ace Plus neslibuje žádnou revoluci, za cenu kolem 5 000 korun však nabízí velmi slušné parametry z hlediska výkonu, výdrže i líbivého designu. Hodně se nám líbila také povedená akustika bez ruchu. Největší slabinou přístroje je bezesporu displej s nižším rozlišením a horšími barvami. Pokud se přes to dokážete přenést, může být Galaxy Ace Plus tím pravým právě pro vás.
+ Slušný výkon, zajímavá cena, kvalitní akustika
- Zastaralý menší displej
Cena:  asi 5 000 Kč


JAK JSME TESTOVALI
Moderní smartphony jsou mnohem více než pouhé telefony. Proto je třeba nechat je podstoupit řadů testů na atributy typu životnosti baterie, akustických vlastností či záznamových možností integrované kamery.

HRAVÝ FOTOAPARÁT
Fotoaparát tohoto Samsungu má jen 4,9 megapixelu, přesto je z hlediska svěžesti barev a kontrastu lepší než mnohá konkurence – alespoň za denního světla.

PRŮMĚRNÝ DISPLEJ
Displej modelu Galaxy Ace Plus spadá v současnosti spíše do podprůměru. V tomto ohledu se telefon nemůže rovnat s novějšími modely, které mají navíc většinou obrazovku nejen lepší, ale také s větší úhlopříčkou.

HODNĚ MUZIKY ZA MÁLO PENĚZ
Poměr ceny a výkonu u modelu Galaxy Ace Plus je vynikající a překonává celou řadu telefonů testovaných během posledního půl roku. V tomto ohledu byl lepší snad jen smartphone Motorola Fire XT.

Technická data
 SÍTĚ     GSM (4 PÁSMA), UMTS, EDGE
 VÝDRŽ NA BATERIE  (HOVOR/ON-LINE)    5:23/6:24 hodin
 HODNOTA SAR     0,83 W/kg
 PŘIPOJENÍ     Wi-Fi, USB 2.0, Bluetooth
 DISPLEJ     TFT 7,7 × 5,1 cm, 3,6“/320 × 480 bodů
 UŽIVATELSKÁ (INTERNÍ/EXTERNÍ) PAMĚŤ     3 GB/microSD (32 GB)
 OPERAČNÍ SYSTÉM     Android 2.3.6 se Samsung TouchWiz
 ROZMĚRY/HMOTNOST     6,3 × 11,5 × 1,1 cm/115 gramů
 INFO     http://www.samsung.com/cz

Hodnocení
 Celkové hodnocení     83,7
 OVLÁDÁNÍ (30 %)     83
 INTERNET (20 %)     88
 MULTIMÉDIA (20 %)     80
 TELEFONNÍ FUNKCE (20 %)     80
 OBCHOD (10 %)     94
Chip:   velmi dobrý (1,9)

HTC One V

Lehký Android se špičkovou ergonomií

Už při prvním kontaktu s tímto smartphonem nás svým vzhledem přesvědčilo jeho elegantní hliníkové pouzdro. Telefon skvěle padne do ruky i ženám, a to i díky tomu, že vzhledem k hmotnosti pouhých 117 gramů patří stále mezi velmi lehké přístroje. Displej je relativně malý (úhlopříčka jen 3,7 palce) a nabízí rozlišení 800 × 480 bodů. Právě vzhledem k menší obrazovce však toto rozlišení nepřináší žádné viditelné ústupky v kvalitě obrazu. Šachovnicový kontrast je vysoký, obraz jasný a reprodukce barev realistická. Použita je aktuální verze operačního systému Android 4 s nadstavbou v podobě uživatelského rozhraní HTC Sense 4.0. Na efektní 3D cover flow zapomeňte, naposledy spuštěné aplikace se zobrazují v podobě klasického seznamu. To však nic nemění na pohodlném a intuitivním ovládání.
Z vnitřních parametrů zaujme 1GHz procesor a 512 MB operační paměti. Tyto specifikace dostačují k běžnému provozu: programy jsou často spuštěny za méně než sekundu a zkušební webová stránka byla načtena za 4,5 sekundy. Práce je přesto sem tam přerušena delším načítáním a aplikace se občas trhají. Fotoaparát byl pro nás, navzdory slovům chvály od samotného výrobce, spíše zklamáním. Testovací záběry vykázaly jen průměrné hodnoty. Ani při optimálních podmínkách nejsou snímky nejostřejší a barvy dostatečně živé. Analogicky lze přitom hovořit také o videu. Oproti tomu baterie vydrží celých 7:20 hodin v provozu on-line, doba hovoru činí asi 4:26 hodin.
    PATRIK KHUDHUR  

ZÁVĚR TESTU

Na modelu HTC One V se nám líbilo především ovládání a jeho odolná a kompaktní konstrukce. Většinu času byla spolupráce 1GHz procesoru a operačního systému Android 4 dobrá, někdy se však systém při výpočtech očividně zadýchával. One V navíc není příliš vhodný jako herní přístroj či jako multimediální telefon. Je tomu tak především kvůli jeho menší obrazovce a spíše průměrnému fotoaparátu.
+ Zajímavý a kompaktní design, komfortní ovládání
– Malý displej, kamera dobře použitelná jen za optimálních světelných podmínek
Cena:  asi 7 000 Kč


JAK JSME TESTOVALI
Moderní smartphony jsou mnohem více než pouhé telefony. Proto je třeba nechat je podstoupit řadů testů na atributy typu životnosti baterie, akustických vlastností či záznamových možností integrované kamery

PRŮMĚRNÁ DOBA
NABÍJENÍ Dobití baterie trvá HTC One V asi 2,5 hodiny. To odpovídá průměrné hodnotě u smartphonů této kategorie. Například telefonu Samsung N7000 trvá dobití akumulátoru téměř tři a půl hodiny.

MUŠÍ VÁHA
S pouhými 117 gramy váhy patří tento model mezi nejlepší přístroje ve své kategorii. Ze špičkových smartphonů je srovnatelný snad jen Samsung Galaxy S2.

SOLIDNÍ ZÁSTUPCE STŘEDNÍ TŘÍDY
Model One V z rodiny smartphonů společnosti HTC nabízí dobrý poměr ceny a výkonu. Je přitom například vhodnou alternativou špičkového, leč výrazně dražšího telefonu HTC Velocity.

Technická data
 SÍTĚ     GSM (4 PÁSMA), UMTS, EDGE
 VÝDRŽ NA BATERIE  (HOVOR/ON-LINE)     4:26/7:20 hodin
 HODNOTA SAR     0,65 W/kg
 PŘIPOJENÍ     Wi-Fi, USB, Bluetooth
 DISPLEJ     TFT 4,3 × 8,0 cm, 3,7“/480 × 800 bodů
 UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ (INTERNÍ/EXTERNÍ)     4 GB/microSD
 OPERAČNÍ SYSTÉM     Android 4.0.3 s HTC Sense 4.0
 ROZMĚRY/HMOTNOST     6 × 12 × 1,2 cm/117 gramů
 INFO     http://www.htc.com/cz

Hodnocení
 Celkové hodnocení     87,7
 OVLÁDÁNÍ (30 %)     87
 INTERNET (20 %)     90
 MULTIMÉDIA (20 %)     89
 TELEFONNÍ FUNKCE (20 %)     82
 OBCHOD (10 %)     94
Chip:   velmi dobrý (1,7)