Přejít k hlavnímu obsahu

USB flash disk stačí jen vytáhnout

USB flash disk stačí jen vytáhnout

Je opravdu chyba USB disk jen tak vytáhnout z portu počítače? Poškodí se, nebo ne? V dalším pokračování našeho seriálu vám prozradíme, kde je pravda.
   THOMAS LITTSCHWAGER & MARTIN JÄGER 

Mýtus  USB disky jsou do USB portu zasunuty bez jakéhokoliv zajištění. Při jejich odpojení si Windows stejně všimnou, že jste je vysunuli, takže je jejich zdlouhavé odebírání ze systému vlastně zbytečné.
Pravda  V tomto případě si šetříte práci na špatném místě a doporučujeme vám USB flash disky před vysunutím z portu vždy bezpečně odebrat kliknutím na ikonku umístěnou na systémové liště Windows. V případě špatného odpojení disku se mohou přihodit dvě nepříjemnosti. První z nich je ztráta dat a druhou je riziko poškození disku. Je sice pravda, že k poškození disku nedochází zase tak často, ale pokud si uživatelé nedají pozor, může se to stát. Kopírujete-li na USB flash disk větší objem dat a vyjmete jej z počítače bez kliknutí na položku „Bezpečně odebrat hardware“, může se snadno přihodit, že přes grafické hlášení Průzkumníka ještě nebylo kopírování dokončeno. V tom případě přijdete o data na disku. Ještě nebezpečnější situace nastává, pokud je USB flash disk naformátován se souborovým systémem NTFS, aby na něm bylo možné přenášet soubory vetší než 4 GB. Windows v takovém případě používají k zápisu vyrovnávací paměť a optimalizovanou strategii zápisu, která zajistí rychlejší zápis dat, ten však může být realizován až s určitým zpožděním. Vyrovnávací cache mohou využívat i jiné souborové systémy, a to v případě, že je ve Správci zařízení u disku aktivován místo režimu „Rychlé odebrání“ režim „Lepší výkon“. V takovém případě se ztráty dat vyvarujete „bezpečným odebráním“ disku, které nejprve dokončí zápis a poté oznámí uživateli, že může vysunout disk. Druhým potenciálním nebezpečím je náhodný výboj nebo zkrat, který může zničit hardware USB flash disku. Datové i napájecí konektory USB disku jsou po celou dobu aktivního připojení pod napětím. Vnější, delší napájecí konektory pracují s vyšším napětím, přičemž vnitřní datové konektory mají napětí nižší a může dojít k tzv. Latch-up efektu. Tento elektronický jev může způsobit nechtěný zkrat tranzistorů, jenž může vést až ke zničení komponent flash disku. Tento jev lze eliminovat softwarovým bezpečným odebráním hardwaru, při kterém dojde k odpojení napájení disku. Během vyjímání disku z portu pak nemůže zkrat nastat.

ČASOVÁ OSA USB FLASH DISKŮ
Miniaturní paměťová úložiště mají za sebou již šestnáct let existence. Nejdůležitější milníky jejich historie uvádíme v níže uvedené tabulce.

ROK    UDÁLOST    CHARAKTERISTIKA
1996    Uvedení USB 1.0    Přenosová rychlost 12 Mh/s
1998    Uvedení USB 1.1    Vylepšení funkci USB 1.0
2000    První USB flash disk od IBM    Kapacita 8 MB
2000    Uvedení USB 2.0    Přenosová rychlost 480 Mb/s
2005    USB flash disky s kapacitou až 8 GB    8GB disk stál skoro 20 000 Kč
2008    Uvedení USB 3.0    Přenosová rychlost 5 GWs
2009    USB flash disky s kapacitou až 256 GB    256GB disk stál skoro 20 000 Kč
2010    První USB 3.0 flash disk od Super Talent    32GB disk stál cca 6 000 Kč


VNITŘNÍ KONSTRUKCE USB FLASH DISKU
Předsunutí napájecích konektorů USB flash disku by mělo zabránit zkratu a následnému shoření elektroniky disku a flashových buněk, ve kterých jsou uloženy informace.