Přejít k hlavnímu obsahu

Manipulace s fotkami

Manipulace s fotkami

Fotografie ovlivňují naše vnímání reality - a to je také důvod, proč tak často dochází k jejich padělání. Úprava snímků je v digitální éře mnohem jednodušší než dříve, a tak je fotografování na mnoha místech zakázáno.
  PETER SEIFFERT, PAVEL TROUSIL  

Skutky, slova i texty často zapomeneme, ale obrázky jsou o něco odolnější - zejména ty, které zobrazují osobu, která působí impozantně, jako například obraz Abrahama Lincolna, který byl pořízen v roce 1860. Americký prezident na něm stojí vzpřímeně ve své kanceláři, záda rovná, ruka je opřená o stoleček po jeho levici. Tenhle snímek není jen montáží, ale i tak trochu ironií dějin. Je na něm totiž sice hlava Lincolna, ale ta je umístěna na těle jiného politika - Johna Calhouna. Ten na rozdíl od Abrahama Lincolna energicky obhajoval otroctví. Zdá se, že autoři nebyli schopni najít obrázek Lincolna, na kterém by byl v dostatečně hrdinské póze. K tomuto triku se uchýlili zhruba 35 let poté, co byla pořízena první fotografie na světě.
V současné době se s úpravami fotografií setkáváme dnes a denně - jsou všude kolem nás: na propagačních materiálech, v časopisech, na internetu. Také historie umělecké fotografie se hemží případy manipulace, úprav i drzého kopírování. A je celkem jasné proč: fotografie ovlivňuje to, jak vnímáme realitu, a každý, kdo má schopnost toto vnímání ovlivnit, má moc. Bez ohledu na to, zda se jedná o politiku, válku, nebo pouze o prodej kosmetiky.
I v počátcích fotografování existovaly retušovací nástroje, jako nůžky, skalpely nebo různé kartáčky, a to například k vytvoření snímků se situací, která se nikdy nestala. Sovětský diktátor Josef Stalin byl v tomto směru hodně činný a jeho pracovníci patřili k nejpilnějším padělatelům své doby. Ze známé fotografie Stalina tak „zmizel“ později nepohodlný Nikolaj Ivanovič Ježov (šéf tajné policie NKVD), z dalšího pak zmizeli Lev Davidovič Trockij a Lev Kameněv (byli nahrazeni kusem dřeva).
Tento trend se samozřejmě projevil i u nás - z fotografie Klementa Gottwalda pořízené v únoru 1948 byl odstraněn slovenský politik Vladimír Clementis (později obviněný ze slovenského buržoazního nacionalismu). Podobně se ale zachoval i Hitler k ministru propagandy Josephu Goebbelsovi. Dodnes nejsou důvody pro jeho odstranění z fotografie pořízené v roce 1937 úplně jasné.
Válečné fotografie také vždy lákaly k úpravám a manipulaci - vyžadují totiž dramatické pózy a jsou na nich momenty, které lze jen těžko ověřit. Fotografie sovětských vojínů na budově Říšského sněmu v Berlíně roku 1945 byla také vyretušována (jeden z nich měl totiž na obou pažích odcizené hodinky a také vlajka byla nahrazena jinou, která se „dramatičtěji“ vlnila). Navíc bylo celé vztyčování vlajky pro fotografování zinscenováno až několik dní po dobití Říšského sněmu (2. května).
Známá fotografie křičící popálené dívky Kim Phuc, která utíká z napalmem zasažené vesnice Trang Bang v Jižním Vietnamu v roce 1972, je téměř ikonická a autor za ni dostal Pulitzerovu cenu. Přesto i ona byla upravena a oříznuta. Zveřejněná verze nezobrazuje další válečné fotografy, kteří neudělali nic, aby dívce pomohli. Jeden z nich si během této scény klidně měnil film ve fotoaparátu. A fotografie z roku 2003 pořízená během války v Zálivu, která zachycuje vojáka se zvednutou paží a muže, který nese v náručí dítě, byla také upravována. V té době už se po celém světě běžně používaly digitální fotoaparáty - jejich éra začala zhruba v roce 1990 a společně s nimi se ve větší míře rozšířila i digitální úprava fotografií a manipulace s nimi. Elektronické uložení samozřejmě svádělo i k elektronickým úpravám a značnou popularitu získávaly výkonné grafické programy. V digitálním světě se tak skvělou hračkou stal především program Adobe Photoshop. Přesouvat a mazat objekty se stalo mnohem jednodušší záležitostí. Problémem není přidat rakety, vložit temný a dramatický kouř, změnit barvy, odstranit pupínky z tváře, zvětšit prsa, zmenšit nos nebo stehna, změnit barvu vlasů nebo odstranit z šatů skvrny od potu v podpaží (viz. snímek německé kancléřky Angely Merkelové).

Stop retušované Julii Roberts

Pokud se na to, že fotografie byla upravena, přijde, může to být samozřejmě trapné pro fotografa, editora i toho, kdo na snímku je. Ne vždy je ale podvod tak zjevný jako v případě monacké princezny Stefanie, kdy mnoho časopisů otisklo princeznu s jejím dítětem měsíce před jeho skutečným narozením. A jen zřídkakdy předloží společnost, která za snímkem stojí, tak jasný důkaz o jeho retušování, jako se to stalo firmě Siemens. Ta nejprve rozeslala redakcím fotografii ředitele Klause Kleinfelda, na které má viditelné luxusní hodinky Rolex. Později ale rozeslala tiskovou zprávu (mluvilo se v ní o propouštění), a ke zprávě byla přiložena stejná fotografie, na které však byly hodinky vyretušovány (nápadně chyběly).
Na několika univerzitách se vědci snaží vyvinout software, který by dokázal odhalit, zda bylo s fotografií manipulováno. Ve Velké Britanii a v Izraeli se zase snaží přijmout opatření proti „soutěžím krásy“ a kultu dokonalosti. V Anglii proto například kosmetická firma L‡Oreal loni zastavila svoji reklamní kampaň s Julií Roberts, protože herečka byla „vylepšená“ a dokonalá až moc. V Izraeli se snaží bojovat i proti přílišné štíhlosti modelek. Vyžadují, aby na materiálech, na kterých jsou zobrazeni muži nebo ženy, k jejichž „zeštíhlení“ byl použit grafický program, byl tento fakt uveden.
Řadu upravených fotografií umisťují na internet různí vtipálci. Známým případem je třeba fotografie bývalého amerického prezidenta George W. Bushe, který čte nahlas dětem ve škole a knihu má vzhůru nohama. Najdete zde i řadu fotografií, které zachycují situace, ke kterým nikdy nedošlo. Například agentura Reuters zveřejnila údajné fotografie zabitého Usámy bin Ládina už dlouho před jeho smrtí. Ani to však není nic nového. Poté, co byl zavražděn Abraham Lincoln, se objevily snímky, na kterých byl domnělý mrtvý prezident v rakvi. Ve skutečnosti šlo o fotografii jiného člověka.

Časová osa

1826
Fotografie

Umění fotografie se zrodilo, když Joseph Nicéphore Niepce zachytil pohled z okna své pracovny.
1860
Lincoln
Snímek Abrahama Lincolna v hrdinské póze - hlava amerického prezidenta však byla „namontována“ na tělo někoho jiného.
1930
Stalin
Retušování z politických důvodů: Stalin soustavně manipuloval fotografie, na kterých se objevil - podobně jako jiní diktátoři a politici.
1934
Nessie
Uznávaný chirurg Robert Wilson vyfotografoval Lochnesskou nestvůru. Později se ukázalo, že na obrázku je ve skutečnosti příšera udělaná z hračky ponorky.
1945
2. světová válka
Sovětský voják na konci druhé světové války na střeše Říšského sněmu v Berlíně - kultovní falešná fotografie.
1981
Paintbox
Paintbox, který běžel na počítačích firmy Quantel, představoval průlom v digitálním zpracování filmů a fotografií.
Mavica
Firma Sony představila Mavicu - první elektronický fotoaparát (ne digitální, protože CCD prvek produkoval analogový signál), který ukládal snímky na výměnné médium.
1990
Photoshop
Byla uvedena první verze grafického programu Photoshop. Dnes je z něj profesionální nástroj na zpracování digitálních snímků.
1991
Fotoman
Fotoman od Logitechu se zasloužil o novou éru digitální fotografie. Ve stejném roce uvedl Kodak svůj přístroj DSC-100.
1997
Luxor
Švýcarské noviny Blick otiskly snímek, na kterém byl pramen vody tekoucí v Luxoru od chrámu královny Hatšepsut obarven na červeno, aby vypadal jako krev.
2003
Flek

Ze záběrů Angely Merkelové, které byly pořízeny na Bayreuthském festivalu, byly odstraněny skvrny od potu.
2012
Modelky

Od března 2012 je v Izraeli nutné u propagačních materiálů, na kterých jsou modelky a které byly retušované, tento fakt uvést.
Léto 2012
CS6

Adobe uvádí novou verzi Photoshopu CS6, který úpravy fotografií ještě zjednodušuje.