Gigantické televizory v testu
Čím větší displej, tím větší zážitek ze sportu. S dostatečným předstihem před olympiádou a ještě před závěrem mistrovství Evropy ve fotbale jsme proto otestovali kvalitu 22 televizorů s úhlopříčkou 42 palců a více.
MICHAEL ECKSTEIN, PAVEL TROUSIL
DVĚ TÉMATA, DVA ODBORNÍCI
Museli vyzkoužet mnoho funkcí televizoru, otestovat kvalitu obrazu a zvuku a také změřit spotřebu energie.
MARTIN JÄGER, VEDOUCÍ TV TESTŮ
Nové funkce televizorů se dají klasickým ovladačem používat už jen obtížně. Nové koncepce ovládání (například ovádání hlasem, nebo gesty) jsou proto vítané. Ne všechny jsou ale dostatečně zralé.
ROBERT KRAFT, ODBORNÍK NA TV
Od loňského roku musí být televizory opatřeny štítkem informujícím o jejich energetické účinnosti. Bohužel praktická realizace selhává, a to kvůli laxně formulovaným specifikacím testů, které si výrobci vyloží po svém.
Opět tu máme fotbalovou sezonu a mistrovství Evropy už je nyní v plném proudu. Pokud nebudete moct být na závěr této sportovní megaudálosti přímo na místě, určitě vám přijde vhod sledovat rozhodující zápasy na velké projekční ploše. Zobrazení fotbalového zápasu a mnoha dalších sportů je však pro moderní ploché televizory poměrně velká výzva: rychlé pohyby kamery, mnoho rychle se pohybujících objektů a vysoký kontrast jsou pro elektroniku i panel záběr.
Nejde ale samozřejmě pouze o kvalitu obrazu - u televizorů sledujeme i další kritéria, jako je ergonomie, vybavení, funkce a energetická úspornost. To vše je pro uživatele důležité, a my jsme proto chtěli zjistit, jak na tom aktuální modely televizních zařízení v těchto aspektech jsou. Otestovali jsme proto v naší laboratoři více než 22 modelů s úhlopříčkou větší než 42 palců (107 cm).
Z aktuální nabídky je celkem zřejmé, že plazmová technologie už má svůj rozkvět za sebou. I v kategorii velkých úhlopříček dominují televizory s LCD obrazovkou. Výroba těchto obrazovek už je dobře zvládnuta a také elektronika je na vysoké úrovni. Se špatnou kvalitou obrazu už se tedy téměř nesetkáte. Většina nejnovějších modelů již také překonala nedostatky bývalé generace: reprodukují hlasitý a čistý zvuk, zejména model Toshiba 55ZL1G nebo Grundig 46VLE7130. U modelu Philips 46PFL9706K integroval výrobce do jeho nohy další reproduktor pro lepší podání basů. Horší zvuk má Samsung UE55D7000, Panasonic TX-P55VT30E a Sony KDL-55EX725.
Natažený síťový kabel v obývacím pokoji nedělá zrovna velkou parádu. Proto má dvanáct zařízení v testu také integrovanou bezdrátovou síťovou kartu. Devět z nich lze navíc pomocí USB WLAN adaptéru upgradovat. Další funkce, jako je podpora apps, IPTV nebo HbbTV, jsme započítali do vybavení jednotlivých modelů a u řady z nich je najdete. HbbTV (Hybrid broadcast broadband television) je rozšířená verze a jakýsi nástupce teletextu, který má i multimediální obsah a informuje především o vysílaných programech. Přístupný je přes červené tlačítko na ovladači a televizor musí mít samozřejmě k dispozici připojení k internetu. Kvalita televizního programu pochopitelně záleží i na televizním kanálu. V HD rozlišení si mistrovství Evropy na ČT nepustíte. Museli byste využít satelitní vysílání (ARD, ZDF, BBC HD, ITV). Uvidíme, jak kvalitně budeme moci sledovat olympijské hry. Na Eurosportu HD budou v HD rozlišení určitě a možná že se bude vysílat i ve 3D.
Reálné měření pouze v laboratořích Chipu
Od listopadu loňského roku musí být televizory opatřeny štítkem informujícím o jejich energetické účinnosti (podobně jako lednice nebo pračky). Tak by se pro spotřebitele mělo zjednodušit nalezení energeticky úsporného výrobku, přesně jako v případě ledniček a mrazáků. Bohužel praktická realizace selhává, a to kvůli pochybně formulovaným specifikacím prováděných testů.
Spotřeba televizorů samozřejmě hodně závisí na nastaveném jasu obrazu. Žádná konkrétní hodnota jasu však není v případě měření doporučeného EU předepsána. Výsledek je pak zřejmý: mnoho výrobců měří spotřebu televizoru v případě, kdy je na zobrazen tmavý obrázek a nastaven malý jas. Naměřená hodnota spotřeby je pak pochopitelně mnohem nižší než v reálném provozu. Rozdíl pak může být v případě velkých plazmových televizorů dokonce větší než 100 W. Proto je lepší spoléhat se na údaje, které jsme naměřili my v našem testlabu. V případě našeho měření nastavujeme jas tak, aby odpovídal reálným podmínkám provozu, a naše výsledky měření tak mnohem více odpovídají spotřebě při běžném použití zařízení.
Obrazovka Lepší obraz díky inteligentním LED diodám
Individuálně řízené LED diody (technologie Full-LED) zajistí mnohem lepší kontrast a zlepší vizuální dojem obrazu.
Co se týká kvality obrazu, drží se všichni výrobci na velmi vysoké úrovni. Dokonce i produkty, které se v našem hodnocení kvality dostaly dozadu (Sony KDL-46EX525 a LG 55LW659S), spadají stále do kategorie „velmi dobrý“. Toshiba 55ZL1G, která celkově skončila na třetím místě, dosáhla v našem testu nejlepšího hodnocení kvality. Poskytuje nejlepší a nejjasnější obraz z testovaných modelů. S maximálním jasem 468 cd/m2 si ji klidně můžete pustit i ve velmi světlém obývacím pokoji a dobře uvidíte. Naopak Philips 46PFL6806H by měl v takovýchto podmínkách už problémy - jeho maximální jas je totiž jen 206 cd/m2. Toshiba má navíc i velmi rovnoměrné podsvícení obrazu - naměřené hodnoty se liší maximálně o 5 procent. Zobrazené velké plochy, jako je travnatá hrací plocha, jsou tedy homogennía klidné. Zároveň je panel dostatečně rychlý, takže bez artefaktů, dvojitých kontur nebo rozmazání na něm uvidíte rychle se pohybující hráče nebo míč. To u Philipsu 50PFL7956H nebo Grundigu 46VLE7130 je rozdíl jasu na panelu už přes 30 procent. Průměr je od 10 do 20 procent.
Lokální ztmavení pro lepší obraz
Většina LCD televizorů používá technologii podsvícení EdgeLED. Množství LED diod je v tomto případě umístěno na okrajích obrazovky a světlo je pak vedeno speciální vrstvou pod celou plochou. Mnohem složitější je technologie FullLED (Philips 46PFL9706K a Toshiba 55ZL1G). Při použití této technologie jsou LED diody umístěny za panelem, což umožňuje lokální ztmavení obrazu. Elektronický systém tedy reguluje jas jednotlivých diod v závislosti na obsahu. Výsledkem je takřka dokonalý obraz s vysokou kontrastní hodnotou a téměř zcela „černou“ barvou. Výrobci jako Samsung nebo Sony tvrdí, že podobné kvality obrazu dosahují i u nejnovějších modelů s technologií „Intelligent Edge-LED“ (jas LED diod regulován v závislosti na obsahu ). Obraz to skutečně zlepšuje, ale zdaleka ne tak výrazně.
Plazmové televizory mají pověst energetických žroutů -u modelu Panasonic TX-P46ST33E jsme naměřili průměrnou spotřebu 291 W. Pro srovnání - vysoce energeticky účinný Philips 46PFL6806H si vystačí při stejném jasu s 52 watty - a to už je rozdíl, který vidíte na účtu a ucítíte ve své peněžence.
Na sedmnácti z testovaných televizních přístrojů se můžete podívat i na 3D obsah. Většina z nich používá technologii aktivních závěrkových brýlí, jen dva pak polarizační technologii - brýle jsou v tomto případě lehčí, nenabíjí se a jsou mnohem levnější. Je škoda, že u jinak skvělého televizoru Toshiba 55ZL1G je při zobrazení 10procentní 3D crosstalk (předměty mají viditelné dojité kontury). Hodně vysoká je u řady televizorů i ztráta jasu při použití 3D brýlí (až 87 procent).
ANALÝZA DISPLEJE
Obrazová kvalita je u televizoru samozřejmě to nejdůležitější. Proto také měření kvality zobrazovacích panelů (pro TV, video a 3D zobrazení) věnujeme vysokou pozornost. U velkých úhlopříček však hraje kvůli stoupající ceně stále větší roli i spotřeba energie.
ROVNOMĚRNÉ ROZLOŽENÍ JASU
V případě televizoru Toshiba 55ZL1G 1 je rozložení jasu téměř blízké ideálu. Dokonce i v rozích svítí zářivě žlutou. Nejjasnější a nejtmavší naměřené body mají mezi sebou rozdíl maximálně pět procent. To televizor LG 55LW659S 2 už tak rovnoměrné podsvícení nemá.
VELIKOST A TECHNOLOGIE PANELU URČUJÍ SPOTŘEBU ENERGIE
Spotřeba energie je závislá na velikosti panelu - ale nejen na něm, jak jasně ukazuje naměřená spotřeba úsporných televizorů Philips 46PFL6806K a 55PFL6606K. Naproti tomu všechny tři plazmové obrazovky v testu patří mezi ty „nejžravější“. .
ENERGETICKÉ ŠTÍTKY UKAZUJÍ JEN POLOVINU PRAVDY
Z rozhodnutí EU mají být zařízení označena podle energetické účinnosti štítkem se zobrazenou třídou od A++ po E. Pouze zařízení 46PFL6806K firmy Philips dosáhlo nejlepšího hodnocení. Žádné jiné této energetické třídy nedosahuje, a to i přes celkem tvárné požadavky EU při testování.
CROSSTALK PŘI ZOBRAZENÍ 3D OBSAHU
Tzv. crosstalk je měřítkem pro zobrazení nepříjemných dvojitých kontur. Téměř žádné poruchy nepostřehnete, pokud je crosstalk do tří procent - pak je vliv stále více zřejmý. Naštěstí skoro žádný výrobce už nemá se zvládnutím zobrazení 3D problém - bez ohledu na to, jakou používá technologii.
Ovládání Apps, řízení hlasem a gesty
Televizory nabízejí nové funkce, nové možnosti ovládání i aplikace. Některé ale nejsou ještě zcela zvládnuty.
Alternativní možnosti ovládání, jako je ovládání hlasem nebo gesty, může zjednodušit použití televizorů a například Samsung se o to u svých přístrojů snaží. Současná implementace však ještě není dokonalá. Ovládání gesty totiž u modelu Samsung UE55ES8000 funguje, pokud je televizor v dobře osvětlené místnosti a za vámi je bílá zeď. V běřnějším šeru ale s tímto způsobem ovládání příliš nepochodíte. Ovládání hlasem se ukázalo jako funkčnější. Samsung navíc dodává dálkové ovládání s touchpadem na standardní tlačítkové liště.
LG sází na svoje magické dálkové ovládání „Magic Motion“, které má pouze sedm tlačítek. Pracuje se s ním podobně jako s laserovým ukazovátkem a pohybem ruky ovládáte kurzor, který se pohybuje po nabídce. Funguje to velmi intuitivně. Také Philips vybavuje své nové modely podobně pojatými „Track“ dálkovými ovladači. Jeho specialitou je ale QWERTY klávesnice umístěná na zadní straně ovladače, která zadávání delších textů zjednodušuje.
Smartphone nahradí dálkové ovládání
Tablety a chytré telefony mohou posloužit jako šikovná náhrada dálkového ovladače. Proto také všichni velcí výrobci TV nabízejí svoje „ovládací“ aplikace pro iOS i pro Android. Nejlepším příkladem je Samsung. Jediným požadavkem je, aby zařízení (tablet, smartphone) a televizor byly připojeny v domácí síti. Především tablet pak nabízí pohodlné ovládání a přístup k mnoha funkcím. Při výběru textového pole (například v prohlížeči) se automaticky otevře softwarová klávesnice, a vkládání textu je pak velmi snadné.
Chytré televizory si můžete pomocí aplikací do značné míry přizpůsobit podle požadavků. Alespoň tak si to přečtete v manuálu. Tahle přidaná hodnota ale zatím zůstává, alespoň pro fotbalové fanoušky, uzavřena. Můžete se sice podívat, jaké bude počasí, můžete se dostat do archivu některých televizí, pustit si rádio, přečíst recepty a prohlédnout fotografie, ale fotbal? Přehled všech zemí, které se zúčastní mistrovství Evropy, předešlé výsledky, herní plány, ligové tabulky a podobně - na to zapomeňte. Přitom aplikace zaměřená na fotbal by se jistě fanouškům líbila. Obecně jsou aplikace pro televizory dost zanedbávány a nabídka je velmi slabá. Jako příklad uveďme „Toshiba Places“ - zatímco v polovině roku 2011 několik nových aplikací přibylo, pořádný internetový prohlížeč stále chybí. Hubená je zatím i nabídka dalších výrobcům ale snad se rozšíří. LG, Philips a Sharp se totiž domluvily na společné platformě pro aplikace Smart TV. Samsung se snaží přidávat i „české“ aplikace - na TV si tak už můžete pustit rádia Frekvence 1 nebo Evropa 2, vysílání TV Óčko, přečíst si zpravodajský portál iDnes, magazín spotřební elektroniky Stereo & Video a půjčit si film z videopůjčovny TopFun.
NOVÉ FUNKCE TELEVIZORŮ
Většina televizorů je dobře navržena a má všechny důležité funkce a rozhraní. Větší rozdíly se najdou v případě „Smart“ funkcí s koncepcí ovládání.
VÍCE ZPŮSOBŮ OVLÁDÁNÍ
Všichni výrobci mají problém spočívající v tom, jak množství nabídek a funkcí, které televizory nabízí, snadno využít a ovládat. Standardní dálkový ovladač totiž v případě Smart TV nestačí. Pouze někteří výrobci nabízí inovativní koncepci ovládání.
RŮZNÉ ZPŮSOBY OVLÁDÁNÍ
VÝROBCE ALTERNATIVNÍ ZPŮSOB OVLÁDÁNÍ
SAMSUNG Hlasem, gesty, touchpad na dálkovém ovládání
LG Dálkový ovladač „Magic Motion“ - ovládání „ukazováním“
PHILIPS Pohybový dálkový ovladač, QWERTY klávesnice
APLIKACE PRO SMARTPHONY JSOU LEPŠÍ NEŽ DÁLKOVÝ OVLADAČ
Smartphony a tablety je možné využít pro pohodlné ovládání televizoru místo dálkového ovladače. Všichni velcí výrobci pro ně nabízí vhodné aplikace. V případě aplikace Samsung 1 lze využít softwarovou klávesnici, pokud se má zadat textové pole. Sony 2 kombinuje funkční skupiny do bloků.
UŽITEČNÉ APLIKACE
Televizory už dávno neslouží jen ke sledování televizních programů nebo přehrávání filmů. Smart TV nabízí i možnost prohlížet si fotografie uložené na internetu, zahrát si hry, zacvičit si, zatelefonovat přes Skype, půjčit si film nebo prohlížet vida z YouTube. Často mají i plnohodnotný internetový prohlížeč.
ČESKÉ APLIKACE
Do archivu České televize se bohužel zatím nepodíváte, ale můžete si půjčit film na TopFun, pustit si rádio Frekvence 1 a Evropa 2 nebo se podívat na pořady, které nabízí Voyo. Nabídka „českých“ aplikací by se měla rozšiřovat.
Vysoká obrazová kvalita a dobré vybavení
Důkladně jsme otestovali celkem 22 televizorů s úhlopříčkou obrazu větší než 42 palců a také jsme zkoumali „chytré“ funkce těchto zařízení.
TV/Video - obrazová kvalita: Testovací filmové sekvence odhalí nedostatky při přehrávání PAL nebo HD obsahu. Přesnost v detailech se nejlépe pozná u tmavých filmových scén.
Vybavení: Funkce i rozhraní jsou důležité. Kromě toho jsme hodnotili, zda jde o standardní funkce, nebo jde o vlastnosti, které přináší skutečnou a praktickou inovaci.
Ergonomie: Při testech bereme v úvahu také to, zda se televizor snadno zapojí a zprovozní a zda se snadno nastavuje a ovládá.
Zvuková kvalita: Hodnotíme maximální hlasitost, frekvenční rozsah a kvalitu zvuku. Negativně hodnotíme příliš rezonující kryt.
Kvalita 3D obrazu: Pomocí speciálního zařízení měříme 3D crosstalk (dvojité kontury) a hodnotíme kvalitu trojrozměrného zobrazení.
VÝSLEDKY TESTŮ
Všechny testované televizory jsou vysoce nadprůměrné a tomu odpovídá i naše hodnocení. Všechny jsou tedy vhodné i pro sledování televizního vysílání a mistrovství Evropy, nebo olympijské hry byste si na nich určitě užili. Určité rozdíly ale mezi nimi samozřejmě jsou a týkají se jak kvality v jednotlivých kategoriích, tak vybavení a možností. Některé televizory například neumožňují nahrávat vysílání na USB disk nebo nepodporují HbbTV (modernější teletext).
Vítěz testu: Samsung UE55ES8000 získal první místo v našem testu s impozantním celkovým hodnocením. Jako jediný získal 100 bodů v kategorii ergonomie, a to díky dobře fungujícímu ovládání hlasem. Nabízí i řadu zajímavých funkcí (aplikace pro videotelefonování) a má dobré vybavení (integrovaná kamerka). Kromě toho má samozřejmě i téměř dokonalý obraz. Pouze jas by mohl být lepší - naměřená hodnota je jen průměrná.
Nákupní tip: Na pořízení televizoru Sony KDL-46EX725 nebudete muset vynaložit tolik peněz. Cca 26 000 Kč přitom bude dobře investovaných, protože mezi 46palcovými modely si Sony vede velmi dobře. Má skvělý displej, dobré vybavení i kvalitu zvuku a také nízkou spotřebu, takže v tabulce se drží vepředu.
Největší plocha: Philips 58PFL9956H zobrazuje jako jediný v testu video na obří matné obrazovce formátu 21:9. Takováhle plocha potěší především ty, kteří si mezi fotbalovými zápasy pustí nějaký filmový trhák. Při jeho sledování se budete cítit jako v kině, a to i díky tomu, že obrazovka nemá typické černé okraje a má také skvělý zvuk. Na tak velké ploše se však Philipsu nepodařilo zcela kontrolovat rozložení jasu, a má zde tedy jisté nedostatky. Při běžném provozu si toho ale jen těžko všimnete.
NA DVD
Nastavení je důležité. Můžete mít klidně skvělý televizor za vysokou cenu, a přesto špatný obraz. Hodně totiž záleží na tom, jak televizor nastavíte. Aby se vám to povedlo, připravili jsme pro vás na našem DVD nástroj Burosch, který vám nastavení značně usnadní.
Foto popis| U televizorů měříme spotřebu energie ve vypnutém stavu i při provozu a stejně nastaveném jasu.
Foto popis| Pomocí fotometru měříme jas obrazu a barevnou odchylku.
Foto popis| Televizor UE55ES8000 od Samsungu zaujme i svým designem a velmi tenkým rámečkem.
Foto popis| Model Sony KDL-46EX725 nabízí skvělou kvalitu obrazu, a to navíc při velmi nízké ceně.
Foto popis| Philips 58PFL9956H má největší zobrazovací plochu z testovaných zařízení.