Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší fotoaparáty do vody

Nejlepší fotoaparáty do vody

Chystáte se v létě potápět, vyrazit do tropických krajin, do hor, nebo třeba jen na vodu na Sázavu? Pak pro vás máme tipy na nejlepší fotoaparáty, které vás na těchto cestách mohou doprovázet a o které se nebudete muset bát. Vydrží totiž vodu i nějaký ten pád.
    PAVEL TROUSIL  

PAVEL TROUSIL  
Redaktor Chipu se řadu let zajímá o digitální fotoaparáty, digitální fotografii, i o programy pro jejich správu a úpravu.

V minulém čísle jsme vám představili nejlepší fotoaparáty pro specifické situace (pro fotografování makrosnímků, architektury, momentek apod.) a na samostatný test jsme si nechali odolné fotoaparáty, někdy také označované jako outdoorové. Na rozdíl od klasických kompaktních fotoaparátů vydrží pád (většinou z výšky cca 1,5 m) a jsou vodotěsné. Nejen že s nimi můžete fotografovat ve vlhké džungli, za deště nebo v mlze pod vodopádem, ale můžete se s nimi dokonce i potopit. Nevadí jim samozřejmě ani písek, zima, nebo prach.
Ke klasickému kompaktnímu fotoaparátu nebo digitální zrcadlovce si sice můžete pořídit tzv. podvodní pouzdro, ale pokud počítáte s tím, že se do blízkosti vody nebo pod vodu občas dostanete, můžete si koupit rovnou outdoorový fotoaparát. Ušetříte za pouzdro - jeho cena se pohybuje cca od 1 000 do asi 7 000 Kč - záleží na modelu. Kromě odolnosti proti vodě se samozřejmě hodí i odolnost při pádu.
Nemusíte se přitom bát, že outdoorový fotoaparát je opancéřované monstrum, které vám zabere půlku batohu, nebo že se budete muset smířit s horší kvalitou snímků. Outdoorové fotoaparáty jsme totiž testovali v laboratorních podmínkách a v běžném provozu společně s ostatními kompakty a nevedou si špatně. Navíc jsme je prověřili i v extrémních podmínkách. Omezen je snad jedině kvůli jejich konstrukci zoom - optika totiž nesmí vyčnívat ven z těla. Maximem je tedy pětinásobný zoom. Omezena je samozřejmě také světelnost objektivu, který nemůže být tak velký jako u běžných kompaktů.
Ani videosekvence nejsou u outdoorových fotoaparátů problémem - řada jich zvládá dokonce formát Full HD. Ve výbavě některých modelů najdete i GPS modul - k fotografii se pak přiřadí informace o místě, kde byla pořízena. Musíte ale počítat s tím, že vyhledání polohy nějakou dobu trvá. To, že jde o odolné modely, neznamená, že se jim nemůže nic stát. Dávejte především pozor při zavírání „dvířek“ ke kartě nebo baterii (musí se pořádně dovřít a nic v nich nesmí překážet), kontrolujte, zda v krytu optiky není písek nebo jiné nečistoty, nenechávejte fotoaparát dlouho na přímém slunci a dbejte i na pokyny výrobce (někdy je nutné gumové těsnění promazat).

A jdeme pod vodu

Zda a jak odolné modely pracují pod vodou, to jsme ověřili přímo v „jámě lvové“, tedy konkrétně v potápěčské jámě Aquaparku v Praze-Čestlicích. S modely, u kterých je uvedena odolnost do 3 metrů, se dva naši kolegové potopili do této hloubky a s ostatními modely se pustili až na dno, které je v hloubce 8 metrů.
Jinak se ovládá fotoaparát na party, jinak osm metrů pod vodou. Pokud se vám tedy nějaký model líbí, vyzkoušejte si ho nejdříve alespoň na suchu, ale s nasazenými potápěčskými rukavicemi. Možná budete mít problém už jen ho zapnout. Na tlačítkách by měli někteří výrobci ještě zapracovat. Doporučujeme vyzkoušet i zoom - lepší je plynulý a pomalý, který vám nikam „neujede“, což se jinak při práci „v rukavičkách“ může stát. Design a ladné tvary jsou sice venku fajn, ale pod vodou oceníte spíše to, aby vám fotoaparát neklouzal z ruky. V tomto směru chválíme model Pentax Optio WG-2, který se drží velmi dobře.
Na rozdíl od klasického fotoaparátu v pouzdře najdete u outdoorových modelů navíc režim pro fotografování a nahrávání pod vodou. Pokud ho zvolíte, nastaví se parametry doporučené výrobcem, při kterých byste měli dosáhnout nejlepších výsledků. V tomto režimu jsme fotoaparáty pod vodou zkoušeli. Na některé výsledné snímky i ukázkové video se můžete podívat -najdete je na našem DVD. Žádný fotoaparát jsme během testů „neutopili“, takže se zdá, že výrobci o vodotěsnosti nelžou.

Kdo je lepší?

V celkovém hodnocení nejlépe dopadly fotoaparáty Sony Cyber-shot DSC-TX20 a TX10. Mají dobrou kvalitu snímků, vybavení a především rychlost (zpoždění spouště je jen 0,03 s). Příjemný je i přece jen o něco širokoúhlejší záběr než u ostatních a velmi nízká hmotnost - 135 g. Lehčí a menší odolný přístroj patrně nepořídíte. Pro skutečné outdoorové nadšence však budou tyto aparáty možná až moc „stylové“ a ovládání přes dotykový displej není pod vodou to pravé. Doporučujeme tedy předem vyzkoušet, zda vám ovládání sedí. To Panasonic Lumix DMC-FT4 nebo Nikon Coolpix AW100 se ovládají pod vodou lépe a také snesou mnohem větší hloubku. Výborně se pod vodou drží také Pentax Optio WG-2 (i jeho starší verze) a horolezce možná potěší karabina pro připnutí. Pentax má velký displej a nabízí pětinásobný optický zoom. Pořídit ho můžete i ve verzi s GPS navigací.
Velmi skladný fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FT20 nedopadl v hodnocení špatně a navíc ho pořídíte za velmi příjemnou cenu. Získává tedy od nás titul „cenový tip“. Cenově výhodný je také Fujifilm Finepix XP30 - ten ale zůstal v našem hodnocení až na chvostu. Naopak Ricoh G700SE je i přes svoje zajímavé funkce (W-LAN, Bluetooth, závit pro filtry, extrémně dlouhá výdrž na baterie) dost drahý.


VÝSLEDEK TESTU
Outdoorových fotoaparátů se nemusíte bát. Nejsou ve většině případů ani těžké, ani příliš drahé a nejlepší modely kvalitou nezaostávají za klasickými kompakty. Doporučujeme si je ale vyzkoušet, aby vám sedělo ovládání.
Vítěz testu:  Vítězem testu je elegantní fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-TX20. Kvalitní výsledky, dobré vybavení a především rychlost mu vynesly první místo. Ovládání přes dotykový displej však nemusí každému sedět.
Cenový tip:  Panasonic Lumix DMC-FT20 stojí jen okolo 4 500 Kč, což je v této kategorii velmi dobrá cena. Pravda, nemůžete se s ním ponořit do deseti metrů, ale i pět bude jistě řadě uživatelů stačit. Výsledky testů nemá špatné.


Jak Chip testuje kompaktní fotoaparáty
Hlavní roli při bodování hraje kvalita pořízených snímků a funkční výbava fotoaparátů. Důležitá je ale také jejich dostatečná rychlost.
Kvalita snímků  Test fotoaparátů zahrnuje měření obrazové kvality snímků pořízených za denního světla i za umělého osvětlení. Šum obrazu měříme pomocí speciálního zařízení -integrační koule.
Vybavení/ovládání  Hodnotíme také vybavení fotoaparátu a jeho ovládání pomocí standardní testovací procedury, abychom zjistili, jak snadno se přístroj obsluhuje.
Rychlost  Kromě dalšího měříme zpoždění spouště, čas mezi snímky a čas nutný pro vyfotografování několika snímků za sebou (s bleskem a bez blesku).


Foto popis|  Outdoorový outfit: Fotoaparát Pentax Optio WG-2 se pod vodou dobře drží a k výbavě určitě sedne i horolezcům.
Foto popis|  Borci na startu: Kromě tradičních testů v laboratorních podmínkách jsme ověřili kvalitu fotoaparátů i v praxi.
Foto popis|  Pod vodou: Udávanou vodotěsnost jsme ověřili v potápěčské jámě.
Foto popis|  Děkujeme společnosti Aquapalace Praha a potápěčskému centru Olson za zpřístupnění potápěčské jámy v Aquaparku Čestlice a za zapůjčení potápěčského vybavení. Díky tomu jsme mohli vyzkoušet odolné modely fotoaparátů přímo v reálných podmínkách.