Zaparkujte na webu
Podle průzkumu serveru Netcraft je na celém internetu již bezmála 700 milionů webů a jejich počet strmě roste. Neexistuje tedy žádný důvod, proč byste nemohli mít své vlastní stránky i vy?
RADEK KUBEŠ
RADEK KUBEŠ
Radek Kubeš má praktické zkušenosti s prací v různých publikačních systémech od renomovaných softwarových firem, z nichž některé by z hlediska své ovladatelnosti ani zdaleka neobstály ve srovnání se zdarma dostupnými produkty open-source komunity.
Na internetu se nachází mnoho různých služeb, které vám pomohou rychle publikovat texty, fotografie či videa. Představíme si tedy několik způsobů, jak si vytvořit vlastní webové stránky, na kterých můžete publikovat všechny typy obsahu zároveň.
Základní ingredience
K vytvoření vlastních internetových stránek dnes nemusíte vědět podrobnosti o webových technologiích či kódování v HTML. K dispozici je dostatek webových nástrojů, které vám rychle a bezplatně pomohou. Pokud budeme věnovat trochu prostoru teorii, zjistíme, že základní složky webových stránek jsou celkem tři.
Předně byste měli zvážit, na jaké doméně budou vaše stránky návštěvníkům dostupné. Výběr i cenové rozpětí dostupných domén jsou velmi široké (viz rámeček). Obejít se samozřejmě můžete i bez vlastní domény, pak se však budete muset smířit s dlouhou a nesrozumitelnou adresou svých stránek.
Další otázkou je fyzické umístění (hosting) vašeho webu. Na českém trhu působí mnoho poskytovatelů webhostingu s nepřeberným množstvím nabídek, včetně například služeb založených na dnes tolik populárním cloudu. Výjimkou nejsou ani nabídky bezplatného hostingu pro jednoduché stránky, poskytovaného k zakoupené doméně, případně i naopak - registrace domény zdarma po předplacení hostingu na delší období. My však chceme co nejvíce ušetřit, a proto si ukážeme, kde můžete své stránky hostovat zdarma.
Poslední, avšak neméně důležitou ingrediencí je publikační systém (jinak také systém pro správu obsahu nebo redakční systém), tedy aplikace, která bude váš web pohánět a umožní vám pohodlně tvořit a aktualizovat jeho obsah. Zde existuje několik bezplatně použitelných open-source variant, jako je například Drupal (http://www.drupal.cz), na kterém běží třeba i web Bílého domu, nebo WordPress (cs.wordpress.org), publikační systém, pro který existuje mnoho různých šablon a doplňků. Pokud trochu zapátráte, určitě narazíte na varianty webhostingu, kde vám provozovatel umožní instalovat některý z volně dostupných publikačních systémů pomocí šablony, prostřednictvím několika kliknutí myší. Online služby pro tvorbu webu, které si představíme, vás instalace a nastavování publikačního systému ušetří úplně.
Weby od Googlu
Velmi jednoduchý způsob, jak si „postavit“ své vlastní internetové stránky bez zásadních znalostí webových technologií, nabízí služba Google Weby (sites.google.com), bezplatně dostupná pro každého, kdo má vytvořen uživatelský účet Google Account. Projdeme si základní kroky tvorby stránek pomocí této služby.
Přihlaste se svým Google účtem a na stránce služby Google Weby použijte volbu »Vytvořit«. V následujícím okně dostanete na výběr z mnoha šablon použitelných pro různé typy stránek. Dále zadejte název svého webu, který bude tvořit adresu, na které budou vaše stránky dostupné (jestliže nepoužijete vlastní doménu - viz dále). Následuje ještě volba barevného motivu šablony stránek a případně i vyplnění doplňujících informací k obsahu webu. Po opsání bezpečnostního kódu se ocitnete přímo na nově vytvořené stránce.
Než se pustíte do úprav obsahu stránek, zvažte, zda svůj web nepřemístíte ze standardní adresy ve formátu »sites.google. com/site/název-vaší-stránky« na svou vlastní doménu.
Použijte tlačítko »Sdílet« v pravém horním rohu a v rozhraní »Spravovat web« klikněte na volbu »Webová adresa«. Do pole »Přidat webovou adresu« pak vyplňte svou doménu. Zadání potvrďte tlačítkem »Přidat«.
Dále je třeba pracovat v administraci vaší domény - tedy v rozhraní registrátora, u kterého jste si svou doménu pořídili. Zde je třeba najít předvolby name serverů a nastavit typ »CNAME« pro »www« na »ghs.google.com«. Nejedná se o úplně triviální operaci, proto se raději obraťte na technickou podporu svého registrátora - ti kvalitní poskytují pomoc svým zákazníkům zdarma a bez omezení.
Úprava obsahu vašich stránek je velmi snadná, probíhá přímo v prostředí internetového prohlížeče. Kliknutím na tlačítko s tužkou aktivujete režim editace, v rámci kterého můžete doplňovat různě formátované texty, odkazy, obrázky a další nezbytné prvky stránek. V nabídce »Vložit« najdete potřebné předvolby pro vkládání textových polí, dokumentů, grafů, map, fotografií a dalších prvků. Aby se provedené úpravy projevily na webu, je třeba použít tlačítko »Uložit«. Úprava struktury webu se provádí v rozhraní »Spravovat web« pod volbou »Stránky«, kdykoli můžete také měnit šablonu stránek, barevné motivy i další vlastnosti.
Bloggerem snadno a rychle
Rovněž internetovou službu Blogger (http://www.blogger.com) vlastní Google a poskytuje ji k využití zcela zdarma. Poslání služby je patrné z jejího názvu, což však neznamená, že by nebylo možné použít Blogger i pro vytvoření osobních webových stránek.
Postup založení nové stránky je velmi podobný jako v předchozím případě. Přihlásíte se pomocí Google účtu a zvolíte »Nový blog«. Opět máte k dispozici řadu šablon, zvolíte si název a rovněž doménu ve formátu »název-blogu.blogspot.com«. Tím je základní nastavení hotové a můžete se pustit do publikace textů, fotografií a libovolného dalšího obsahu. Pro zviditelnění vašeho blogu na internetu je nezbytné ještě kliknout na odkaz »Zahájit publikování«. Velkou výhodou šablon v systému Blogger je jejich design připravený i pro prohlížení stránek z mobilních telefonů.
Pro editaci stránek svého blogu máte k dispozici všechny potřebné nástroje, se kterými můžete tvořit texty a vkládat odkazy, obrázky či videa (která lze rovnou nahrávat na YouTube). Pro lepší orientaci návštěvníků vašeho blogu lze příspěvky označovat štítky a také můžete dát návštěvníkům prostor pro jejich komentáře (nastavuje se u každého článku zvlášť). Automaticky je na vašem blogu k dispozici vyhledávání v obsahu. Pokud si troufáte, můžete se pustit i do úprav HTML kódu svých stránek.
Také stránky na serveru Blogger mohou být dostupné pod vaší vlastní doménou. Související funkce najdete v administračním rozhraní pod volbou »Nastavení« v části »Adresa blogu«. Pod volbou »Přidat vlastní doménu« je k dispozici jednak pořízení generické domény s koncovkou .com za cenu 10 dolarů na rok, jednak nabídka »Přepnout na rozšířená nastavení« Zde můžete zadat svou vlastní doménu, přičemž je třeba provést stejná nastavení jako v případě stránek u služby Google Weby. Nápovědu najdete pod odkazem bit.ly/JtYUR5, pokud si nevíte rady, měl by vám pomoci registrátor vaší domény.
Ve stejné kategorii nastavení je možné přidat i další autory vašeho blogu, typicky pokud chcete svůj webový prostor sdílet s přáteli či s ostatními členy rodiny.
Služba Blogger je velmi snadno ovladatelná a má i mnoho praktických výhod, například širokou podporu ze strany různých aplikací pro chytré mobilní telefony. Aplikace pro telefony s operačním systémem Android a pro iPhony jsou ke stažení na stránce http://www.google.com/mobile/blogger.
Webový prostor pro vás
Služby od Googlu samozřejmě nejsou ani zdaleka jediné, které vám umožní rychle a zcela zdarma získat prostor po vaše osobní stránky.
Za zmínku určitě stojí například služba WordPress (www.wordpress.com), kde po jednoduché registraci získáte podobné služby jako na serveru Blogger. K dispozici jsou rovněž předpřipravené šablony, z nichž některé je však třeba zaplatit. Tvorba příspěvků probíhá v přehledném editoru v prostředí internetového prohlížeče, pohodlně můžete publikovat texty, obrázky i videa, označovat obsah štítky a umožnit návštěvníkům stránek přidávat komentáře.
WordPress má i placenou verzi, která poskytne vašemu webu 10GB prostor, umožní vám použít vlastní doménu a zbaví vaše stránky reklamy. K dispozici jsou aplikace pro všechny hlavní mobilní platformy, a dokonce i speciální aplikace pro rozhraní Metro ve Windows 8. Všechny najdete na stránce en.support.wordpress.com/apps.
Velmi pohodlnou cestu ke zprovoznění vlastního webu nabízí i služba Webnode (http://www.webnode.cz), kde máte zdarma k dispozici 100 MB diskového prostoru a mnoho šablon připravených k vytvoření osobních stránek nebo třeba základní prezentace firmy. Kromě omezení datových přenosů na 1 GB za měsíc, které vás asi příliš trápit nebude, nelze v bezplatné verzi Webnode nasměrovat webové stránky na vaši vlastní doménu. Musíte se tedy spokojit s adresou ve formátu »název-vaší-stránky.webnode.cz«.
Získáte však možnost pracovat s velmi příjemným a intuitivním publikačním systémem, ovládaným prostřednictvím webového rozhraní. Snadno zde můžete měnit nejen samotný obsah stránek, ale také rozložení jednotlivých prvků, definovat si vlastní styly textového obsahu nebo používat dlouhou řadu interaktivních prvků, jako jsou ankety, formuláře, tlačítka pro sdílení obsahu na sociálních sítích a mnoho dalšího. Celou dobu přitom pracujete nad náhledem reálné podoby stránek.
Vzhůru na internet
Představili jsme si jen několik z mnoha způsobů, jak si velmi rychle a zcela zdarma vytvořit vlastní internetové stránky či blog. Pokud budete mít dostatek času a chuti experimentovat, jistě přijdete na to, že mít vlastní web je daleko zábavnější než vystavování fotografií a „lajkování“ na Facebooku.
AUTOR@CHIP.CZ
KAM DÁT NA INTERNETU FOTOGRAFIE?
Pokud nestojíte o kompletní webové stránky, ale chcete se především pochlubit kamarádům fotografiemi, existuje mnoho internetových služeb, které vám s tím pomohou. Jako první vás možná napadne Facebook, nejrozšířenější sociální síť, hostující největší počet (více než 50 miliard) fotografií na světě. Kromě okamžitého propojení s vašimi přáteli je velkou výhodou Facebooku i podpora ze strany mobilních i klasických aplikací pro práci s fotografiemi. Uživatelé Facebooku těží z prakticky neomezeného prostoru pro vlastní fotografie a denně jich na své profily nahrají kolem 250 milionů. Podobně ke sdílení fotografií přistupuje i sociální síť Google+, která rovněž nabízí možnost nahrávání neomezeného počtu fotografií k vašemu profilu.
I v případě, že se nechcete propojovat v sociálních sítích, existuje pro vás pohodlné řešení. Přímo z chytrého mobilního telefonu a řady různých aplikací můžete nahrávat fotografie na servery jako Flickr (http://www.flickr.com). V bezplatném režimu lze nahrávat do galerie nejvýše 300 MB fotografií měsíčně, za přijatelný poplatek asi 50 Kč měsíčně pak získáte neomezené internetové úložiště pro své snímky, které můžete pohodlně předvádět přátelům.
Z českých alternativ stojí za zmínku projekt Rajče.net (www.rajce.net), který rovněž nijak nelimituje prostor pro uložení vašich fotografií, nebo webová alba Zonerama (http://www.zonerama.com), kde získáte bezplatně kapacitu 2 GB. V obou případech můžete svá alba vystavit veřejně, nebo je uzamknout heslem pouze pro zvané uživatele.
Pokud jde o nahrávání vašich videí, nejlépe vám poslouží server YouTube (http://www.youtube.com). Po ověření pomocí kódu v SMS vám YouTube umožní nahrávat i videa delší než 15 minut, jak stanovuje výchozí nastavení. U bezplatného účtu na serveru Vimeo (http://www.vimeo.com) můžete týdně nahrávat nejvýše 500 MB videí.
KDE SEHNAT DOMÉNU?
Postavit si nový web bez vlastní domény je přinejmenším polovičaté řešení. Pořízení vlastní domény totiž dnes není nic složitého ani nákladného.
Jako první volba se samozřejmě nabízí pořízení domény s koncovkou .cz. Cena za roční registraci českých národních domén již několik let po sobě klesá a v současné době si vlastní CZ doménu pořídíte za cenu přibližně od 250 Kč. Záleží jen na tom, kterého z mnoha registrátorů si pro pořízení své domény zvolíte.
Větším problémem může být výběr doménového jména, jelikož doménový prostor .cz s aktuálně víc než 940 000 registrovanými CZ doménami se zdá hodně vyčerpaný. Z výroční zprávy sdružení CZ. NIC, správce české národní domény, však vyplývá, že registrovány jsou zatím jen všechny CZ domény s jedním či dvěma znaky. Zbývají tedy tří- a víceznakové domény, přičemž nejdelší doménové jméno může mít až 63 znaků. Zda je vámi požadované doménové jméno ještě volné, to si snadno ověříte u registrátorů domén, případně na stránkách http://www.nic.cz.
Alternativou k CZ doméně jsou především tzv. generické domény, tedy domény, které nejsou spojovány s konkrétní zemí původu. Jde například o domény s koncovkou .com, .net, .org, .info, .biz a další. Cena jejich roční registrace je na podobné úrovni jako CZ doména a můžete být úspěšnější při získání doménového jména, které je v zóně .cz již obsazené. Dostupnost požadované generické domény si snadno ověříte na adrese http://www.whois.com.
Vlastní doménu má i Evropská unie. Kromě velmi nízké ceny (do 200 Kč) má doména s koncovkou .eu i další zajímavou vlastnost. Evropské domény totiž mohou mít i háčky a čárky, což značně rozšiřuje možné kombinace doménových jmen. EU domény navíc registrátoři nabízejí v rámci akcí za výrazně snížené ceny, které se pohybují v řádu desetikorun. Do konce června můžete získat EU doménu i zcela zdarma, pokud však uspějete ve vědomostní soutěži na stránkách hra.webcloud.cz.
Foto popis| Na serveru Blogger si můžete zdarma zakládat blogy s možností přesměrování na vlastní doménu i správy obsahu více uživateli.
Foto popis| Český projekt Webnode nabízí pro správu vašeho webu perfektní administrační rozhraní, se kterým si poradí i úplní začátečníci.
Foto popis| Webové album Zonerama je těsně provázáno s aplikací Zoner Photo Studio pro pokročilé úpravy digitálních fotografií.
Foto popis| Komu patří doména: Dotazem do registru CZ. NIC okamžitě zjistíte, zda je vámi vybraná doména s koncovkou .cz ještě volná.
Foto popis| Blogovací systém WordPress nabízí aplikace pro chytré mobilní telefony, tablety i Windows 8 s rozhraním Metro.