Vyzkoušeli jsme Windows 8: Consumer Preview
Microsoft uživatelům nabídl jednu z posledních testovacích verzí svého nového operačního systému. My jsme ji důkladně prozkoumali a nový OS srovnali s „konkurencí“.
MARKUS HERMANNSDORFER, PETR KRATOCHVÍL
MARKUS HERMANNSDORFER
Redaktor Chipu testuje operační systémy a vývoj Windows 8 sleduje od první verze.
Prezentace Microsoftu na Mobile World Congressu 2012 v Barceloně byla perfektně připravená: neustále se usmívající Steven Sinofsky ukazoval Windows 8 na stolním počítači, notebooku, tabletu s procesorem ARM, ultrabooku a obrovském, podivně vypadajícím futuristickém „multitouch zařízení“, označovaném jako „vnímavé Pixel PC“. Prezident divize Windows všem ukázal, že Microsoft chce svůj nový operační systém nabídnout pro skutečně široký počet platforem. Na všech zmiňovaných zařízeních šlapala Windows 8 na jedničku a vše korunoval start systému na ultrabooku Acer za neuvěřitelných osm sekund. Poselství plynoucí z této prezentace bylo jasné: na Windows 8 v budoucnu narazíte na všech typech zařízení, nezávisle na jejich hardwaru, a jejich ovládání bude praktické a elegantní.
Jak se ale bude od této vize lišit každodenní praxe? Na tuto otázku pochopitelně nikdo zatím odpověď nezná, protože vývojáře na cestě za finální verzí čeká ještě spousta práce. Leccos ale mohou naznačit i průběžné testy jednotlivých verzí, které nejen mapují vývoj kódu (například z hlediska rychlosti systému), ale ukazují změny v rozhraní systému.
V rámci našeho testu jsme nezkoumali jen rychlost instalace, bootování či práci s komprimovanými daty, ale prověřili jsme i ergonomii ovládání a bezpečnost systému. Zde si totiž Microsoft vzhledem k všudypřítomnému spojení s „cloudem“ rozhodně nemůže dovolit udělat chybu.
Pro uživatele s myší vytvořili vývojáři zcela nový praktický koncept ovládání, v minulém testu jsme ale nebyli zcela spokojeni s dotykovým rozhraním „dlaždic“. Funguje už nyní vše bez problémů, jak Sinofsky prezentoval?
A jaké další novinky nás čekají? Nový obchod s aplikacemi je sice stále poněkud prázdný, ale již ukazuje, jakým směrem se Windows budou v budoucnosti pohybovat: budou módnější, barevnější a více „life-style“ orientovaná. Microsoft ale nehodlá vyklidit ani těžce dobyté pozice v kancelářích - i v této oblasti nás čeká celá řada zajímavých novinek.
V tabulce na straně 88 můžete také sledovat vývoj Windows 8 pomocí našeho dlouhodobého testu. Navíc jsme pro vás na Chip DVD přidali ve formátu PDF všechny články o Windows 8, které se v našem časopise objevily od představení první zkušební verze.
Rychlost: Windows 8 v tempu
Ve srovnání s Developer Preview provedl Microsoft v nových Windows více než 100 000 změn. Patřila mezi ně i změna spouštěcí sekvence, úprava rutiny pro kopírování větších souborů a rychlejší ukončování služeb při vypínání počítače.
Nové technologie: Vylepšená spouštěcí sekvence
Jak lze zrychlit start systému Windows bez změny hardwaru? Odpovědí na tuto otázku je hibernace jádra.
Operační systém Windows rozlišuje úrovně na tu, ve které se „pohybuje uživatel“ (User Mode), a na tu, která je vyhrazena pro operační systém (Kernel Mode). Všichni předchůdci Consumer Preview ukončovali obě „úrovně“, a pokud chtěl uživatel přejít do režimu spánku (či hibernace), pak se všechna data ukládala do velkého souboru s názvem „hiberfil.sys“. Nová Windows na to jdou poněkud jinak: do (podstatně menšího) „hiberfil“ souboru se uloží pouze data z Kernel Mode a při spuštění je načten pouze on. Důležité služby tak nemusí být znovu spouštěny, což znamená, že jsou i rychleji k dispozici (viz graf vpravo).
Podle společnosti Microsoft lze takto dosáhnout (v závislosti na dostupném hardwaru) cca 30% až 70% úspory času.
Na našem počítači, využívajícím BIOS s P-ATA pevným diskem, dokázala nová funkce uložit příslušná data za neuvěřitelných patnáct sekund.
Výkon: Ovladače stále chybí
V rámci prezentace ukázal Steven Sinofsky Windows 8 pouze na nejnovějších „top“ přístrojích, soustředil se pouze na předvedení nových funkcí - bez jakékoliv zmínky o výkonových parametrech. To ale byla zbytečná skromnost, protože pokud bychom skutečně brali v úvahu především tato zařízení, Windows předvádí opravdu neuvěřitelné výkony: od bleskového startu po rychlé operace s daty. Typickou ukázkou může být například komprese 317MB souboru pomocí programu 7-ZIP. Zatímco ve Windows 7 zabrala tato operace 114 sekund a v Developer Preview Win 8 celých 113 sekund, v Consumer Preview to bylo už jen 90 sekund. K podobnému zrychlení došlo i u dalších „operací“. Vzhledem ke stále rostoucím datovým objemům uživatelé určitě ocení i rychlejší práci se soubory: ve Windows 8 se 12,5GB soubor z Adobe Creative Suite kopíroval na jiný diskový oddíl 7,5 minuty (při průměrné rychlosti 28 MB/s), zatímco stejný úkol ve Windows 7 vyžadoval přibližně 10 minut. V rámci práce se soubory se v nových Windows objevily i další dvě praktické „novinky“. První z nich je rychlejší odezva na zrušení kopírování: zmizela nepříjemná prodleva z předchozích verzí Windows. Konečně je už také možné kopírování pozastavit a pokračovat až po určité době.
Ve světle těchto výkonů může být čekání na nové ovladače poněkud nepříjemné - právě ty totiž mají na svědomí skutečnost, že v některých testech (především PCMark a 3DMark) si nová verze Windows vedla podstatně hůře i než její předchůdce.
TEST VÝKONU
Nové funkce umožňují rychlejší otevření domovské stránky a ke zrychlení došlo i v oblasti her a videa. Nový kopírovací „pomocník“ s funkcí pozastavení umožní přesun velkých souborů během několika minut. Nový operační systém se předvedl v tom nejlepším světle.
SROVNÁNÍ BOOTOVACÍCH ČASŮ
Windows 8 během vypínání přesunou Kernel do úsporného režimu, díky čemuž se při restartu systému dosáhne neuvěřitelně krátkých časů. Obvyklá inicializace systému služeb Windows je vynechána a i díky tomu je operační systém už po několika sekundách připraven k použití.
MĚŘENÍ VÝKONU NA NEJNOVĚJŠÍM HARDWARU
Není vůbec překvapující, že v oblasti grafiky a videa nový notebook se čtyřjádrovým procesorem snadno překonal starý testovací počítač s Core 2 Duo CPU. Stále chybějící zcela dokončené ovladače zařízení jsou příčinou jen menšího množství hodnot u testu celkového výkonu.
RYCHLEJŠÍ KOPÍROVÁNÍ SOUBORŮ
Microsoft se nespokojil jen s tím, že udělá „kopírovacího pomocníka“ s lepším vzhledem, ale podstatně zapracoval i na jeho rychlosti - jak ukazuje následující tabulka.
Bezpečnost: Ochrana na úrovni
Cloud computing není pro Microsoft jen módní výraz. Bez online připojení často nelze použít určité aplikace ani některé nové funkce Windows 8 (například synchronizaci různých zařízení). Nicméně tento způsob propojení operačního systému s internetem vyvolává celou řadu otázek týkajících se bezpečnosti: Microsoft může sledovat má soukromá data? Přes který port se hacker může dostat do mého počítače? Bude můj aktuální antivirový software fungovat? Na některé z těchto otázek se pokusíme v rámci tohoto testu odpovědět.
Bootování: Ochrana před rootkity
Pokud máte novou základní desku s nástupcem BIOS UEFI, budete profitovat z nově zavedené hardwarové ochrany: bezpečného bootování. Nástroj Windows Defender tak totiž může zkontrolovat pevný disk na přítomnost malwaru dokonce už při bootování.
Pro tyto účely nyní ve Windows najdete vlastního integrovaného lovce virů jménem Security Essentials, který je nově součástí právě Windows Defenderu. Bývalý ochránce tak bude nově zodpovědný i za kontrolu virů a trojských koní. Nově představená funkce ochrany v UEFI (specifikace 2.3.1) pomáhá i proti rootkitům. Firmware počítačových komponent může být nyní aktualizován pouze pomocí certifikovaných programů. Zde se ale otevírá otázka, nakolik bude tento způsob ochrany vhodný i do budoucna - relativně nedávné (úspěšné) útoky hackerů na certifikační autority totiž znamenají, že i rootikit se může identifikovat pomocí odcizeného certifikátu. I v diskusních fórech se často objevují debaty o dalším problému souvisejícím s technologií „Secure boot“. Ani starší verze systému Windows, ani Linux nemají platné certifikáty pro systém Windows 8. Díky tomu tato „ochranná funkce“ na počítačích s deskami UEFI brání paralelní instalaci jiných operačních systémů.
Adresování: Odolnost vůči exploitům
Proti exploitům (chybám, které využívají bezpečnostní mezery v aplikacích) nabízí Windows 8 celou paletu ochranných funkcí. Funkce Address Space Layout Randomization (ASLR), kterou představil Microsoft už ve Windows Vista, distribuuje fragmenty kódu a data náhodně v paměti RAM. Škodlivé programy tak díky tomu nemají pro útok na paměť žádné „opěrné body. Ve srovnání s Windows Vista je tato ochranná funkce ještě více optimalizována a vylepšena, protože hackeři dokázali tuto funkci odstranit. Zároveň také byla hackery „poražena“ funce „Windows-Heap“, přiřazuje adresy v paměti. I proto Microsoft představil její vylepšenou verzi (memory heap randomisation), která má za úkol ztížit tvůrcům malwaru možnost dostat škodlivý kód mimo prostory vyhrazené pro danou aplikaci.
Hlavním cílem útoku a zároveň tím nejnebezpečnějším je jádro systému - Kernel Windows, proto Microsoft zesílil jeho ochranné funkce. Například pokud chce ovladač získat přístup k nižší „adrese z jádra“, musí podstoupit intenzivní test integrity.
VÍCE PŘEKÁŽEK HACKERŮM
Integrovaná ochrana proti virům rozpozná většinu chyb, prohlížeče a služby neposkytují žádné důvěrné informace. Porty, které jsou často zneužívány trojskými koni, byly skryty, takže malware nenajde žádné místo k útoku.
ANTIVIROVÁ OCHRANA VE WINDOWS 8
Je poněkud ironická, vlastní antivirový nástroj Microsoft Security Essentials prozatím s Windows 8 příliš nespolupracuje. U nástrojů jiných antivirových firem je situace různorodá - některé produkty jsou již na spolupráci připraveny, jiné nový operační systém zatím ignorují…
TEST HACKERŮ: DOBRÉ ZNÁMKY PRO WINDOWS 8
Simulované útoky na kritická místa (například na otevřené, viditelné porty) ukazují, že Microsoft udělal svůj „bezpečnostní domácí úkol“ na jedničku a Windows 8 nabídnou skutečně kvalitní ochranu. To platí i pro již zmiňovaný Internet Explorer.
ODHALUJÍCÍ DLAŽDICE
Pokud jste si zaregistrovali systém Windows 8 prostřednictvím freemailu Microsoftu, pak dlaždice „pošta“ zobrazuje informace o všech příchozích e-mailech. Každý, kdo okolo vás projde, tak může vidět, od koho jste obdrželi e-maily. Tuto funkci je ale možné deaktivovat.
Rozhraní: Nový koncept pro myš
Nové rozhraní Metro sklidilo po svém představení celou řadu kritických komentářů především od uživatelů využívajících myš. Někteří staromilci nelibě nesli odstranění tlačítka Start.
Tato volání vývojáři vyslyšeli a nová verze Windows přišla se zcela novými ovládacími prvky pro myš a klávesnici. Nám se nové rozhraní také líbilo: je logické a dobře promyšlené, a to i za situace, kdy ani jedna funkce není na „obvyklém místě“.
Spuštění aplikace
Pokud jste otevřeni novým nápadům a technologiím, pak se vám ve Windows 8 bude pracovat dobře. Konzervativní uživatelé ale mohou mít s novým přístupem problémy: při práci je například třeba si uvědomit, že pro vyhledávání není nutné mít „vyhledávácí políčko“ a pro spuštění programu není potřeba nabídka Start. Velké problémy mohou mít především uživatelé starších Windows XP, protože majitelé Visty nebo Windows 7 si už na některé „nové postupy“ zvykli. Například místo hledání zařízení v ovládacích panelech stačí zadání prvních pár znaků jeho názvu („mon“ pro monitor).
Windows 8 s rozhraním Metro je možné ovládat pomocí celé řady nových klávesových zkratek, přičemž například „Win+C“ spustí novou boční lištu (kterou Sinofsky popisuje jako „Charms Bar“), umožňující přístup k celé řadě funkcí. Do rozsáhlé nabídky konfigurace systému se například dostanete posloupností příkazů »Win+C - Settings - More PC Settings«.
Windows bez oken
Pokud program spustíte v klasickém rozhraní, můžete ho „ukončit“ klasickým uzavřením okna. Pracujete-li však v rozhraní Metro, u aplikací tento postup nefunguje. Po jejich spuštění se totiž žádné „okno“ neobjeví - aplikace se spustí v režimu „celé obrazovky“ a zároveň i chybí klasická tlačítka pro jeho minimalizaci či zavření. Windows jsou na první pohled bez oken.
Jestliže tedy chcete program uzavřít a vrátit se zpět k pracovní ploše, přesuňte ukazatel myši na horní okraj obrazovky a počkejte, až se kurzor změní v symbol ruky. Nyní podržte levé tlačítko myši a přetáhněte kurzor ke spodnímu okraji plochy. Zde tlačítko myši uvolněte, aplikace se zavře a vy jste zpátky v „deskových“ Windows. Chcete-li počítač vypnout, posuňte kurzor k pravému okraji obrazovky, počkejte, až se objeví „Charms bar“, a klikněte na tlačítko »Settings«. Zde se skrývá tlačítko pro vypnutí počítače.
Vypnutí jednotlivých aplikací je ale v nových Windows zbytečné. Stačí jen stisknout klávesu »Win«, a objeví se úvodní obrazovka rozhraní Metro, zároveň však aplikace zůstane aktivní na pozadí. Pokud poté přesunete kurzor myši do levého horního rohu, otevře se karta se všemi běžícími aplikacemi. Nespotřebovávají téměř žádné systémové prostředky a v původním stavu čekají na další aktivaci. To vám může prozradit například i kurzor v otevřeném textovém dokumentu, stojící na stejném místě.
KLÁVESA „WINDOWS“ S VÍCE FUNKCEMI
Nové rozhraní Metro můžete ovládat klávesou Windows rychleji než myší. Chip vám ukáže deset nejdůležitějších klávesových zkratek.
KLÁVESOVÁ ZKRATKA FUNKCE
win + C Zobrazuje nabídku hledání a skrývá rychlou
win + H Nabídne sdílení obsahu
win + I Zobrazí dialog Nastavení
win + L Zamkne počítač
win + P Přepíná mezi více monitory
win + Q Otevře hledání aplikací
win + X Otevře nabídku funkcí
win + D Zobrazí klasickou plochu
win + R Otevře nabídku spuštění programu
win + E Otevře průzkumníka Windows
Obchod: Zatím jen pár aplikací
Dlaždice „Store“ se do budoucna stane nedílnou součástí Windows 8. Z obchodu si budete brzy moci koupit a nainstalovat jednodušší aplikace, hry nebo systémové nástroje. Počítá se s tím, že až do konce beta-fáze dne 15. ledna 2013 bude prozatím celý obsah obchodu s aplikacemi k dispozici zdarma. Domácí uživatelé prozatím z obchodu příliš nadšeni nebudou - aplikace v češtině na něm nenajdou a celková nabídka 96 aplikací (k 8. 5. 2012) také nikoho neohromí. Jde tak pouze o způsob, jak klasické „deskopové“ uživatele připravit na tento způsob nakupování a distribuce softwaru.
Instalace: Konec souboru setup.exe
Nový obchod s aplikacemi však může konzervativní uživatele překvapit ještě více. Pro instalaci je například nutný účet u Microsoftu, protože program je stažen z cloudu a teprve poté nainstalován. Není tedy potřeba stahovat žádná instalační data a hledat soubor „steup.exe“. Pokud je pro aplikaci k dispozici aktualizace, objeví se na obrazovce upozornění a aplikaci je možné aktualizovat jedním kliknutím. Tento princip už znají majitelé telefonů s OS Windows Phone, kde se velmi osvědčil.
VÝSLEDKY TESTU
Změny v nové verzi Windows (v porovnání s Developer Preview) jsou obrovské. Nové rozhraní pro uživatele myši je přehledné, dobře promyšlené je i rozšíření bezpečnostních funkcí. Nástupce snadno drží krok s Windows 7 a očekává se, že v dalších verzích Windows 8 ještě zrychlí. Co chybí, jsou známé programy jako MS Office v on-line obchodě.
Výkon Nijak ohromující celkový výkon se výrazně zvýšil v oblasti práce s grafikou a videem, ovšem pouze za předpokladu použití nejnovějšího hardwaru. To ukazuje i měření na notebooku se čtyřjádrovým procesorem a DirectX11 (viz strana 85). Na tuto oblast se zřejmě při ladění Microsoft zaměřil jako první. I tak lze celkové dosažené výsledky hodnotit kladně, vzhledem ke skutečnosti, že prozatím je většina ovladačů v beta-verzích - po jejich doladění tak lze očekávat další nárůst výkonu. Hodnoty naměřené v testech lze považovat spíše za orientační i proto, že samotné testovací nástroje nejsou plně optimalizovány pro Windows 8.
Zabezpečení Hackeři a viry budou mít život podstatně obtížnější. V systému nejsou aktivní žádné zbytečné služby a Microsoft také uzavřel všechny nepoužívané porty. Typické „invazní cesty“ pro trojské koně byly uzavřeny nebo alespoň skryty.
Rozhraní I když nám zpočátku nová koncepce ovládání nepřišla příliš uživatelsky přívětivá (především pro ovládání myší), aktuální stav je podstatně lepší. Nebojíme se říci, že v celé řadě oblastí jsou na tom Windows 8 lépe než jejich předchůdce a nabízí rychlé a efektivní ovládání či kontrolu systému.
Windows 8 v dlouhodobém výkonnostním testu
Jak obstojí Consumer Preview ve srovnání s předchozím Developer Preview? Může se „rozpracovaná verze“ nového systému postavit proti propracované aktuální verzi Windows 7? Otázky na tyto odpovědi najdete v tabulce dole: všechny zmiňované systémy testujeme na starším počítači s procesorem Intel Core 2 Duo (2 GHz), 2 GB RAM a grafickou kartou GeForce 7600 GS. Tyto testy totiž mohou i napovědět, jak by Windows 8 mohla fungovat na tabletech, netboocích a smartphonech, které nemají příliš výkonný hardware.
Abychom získali skutečně vypovídající výsledky měření, netestovali jsme jen pomocí jediného benchmarku, ale použili jsme hned několik rozdílných testů.
Je ale také důležité si uvědomit, že ani Consumer Preview není finální verze, v systému tudíž ještě může dojít k celé řadě změn.
Foto popis| V obchodu s aplikacemi toho prozatím moc nenajdete, všechny programy jsou zde ale zato k dispozici zdarma.