Voda chladí nejlépe
Voda je život, ale bez vzduchu se také neobejdeme. V rámci našeho seriálu jsme zjišťovali, který element je pro chlazení PC vhodnější.
THOMAS LITTSCHWAGER & MARTIN JÄGER
Mýtus
Vodní chlazení procesoru je výkonnější a tišší než chlazení pomocí vzduchu. Voda má vyšší tepelnou kapacitu a tepelnou vodivost, a proto zvládne vodní chlazení efektivněji a rychleji odvést teplo z procesoru. Díky vodnímu chlazení se vnitřek počítače zahřívá méně než při vzduchové ventilaci.
Pravda
Fyzikálně vzato je úvaha, že voda je pro chlazení vnitřností počítače vhodnější než vzduch, pravdivá. V porovnání se vzduchem má o poznání vyšší tepelnou kapacitu (udává množství tepla, které je potřebné k ohřátí 1 kg dané látky o 1 °C) a tepelná vodivost vody (tedy rychlost, jakou se teplo šíří danou látkou) zajišťuje znatelně rychlejší odvod tepla než vzduch. Z tohoto důvodu se také voda používá k chlazení automobilů nebo například atomových elektráren, tedy zařízení, z nichž je nutné efektivně odvádět velké množství tepla.
Počítače vytvářejí teplo stejně jako automobily, ale v jejich případě je třeba brát v úvahu jiné faktory, které záleží na tom, čeho chcete chlazením dosáhnout. Vodní chlazení je nejlepší volbou pro případ, kdy uživatel potřebuje přetaktovat procesor na co nejvyšší frekvenci. V rámci testu jsme pomocí vzduchového chladiče EKL Alpenfohn K2 dokázali přetaktovat procesor AMD FX-8150 v základní desce Asus Crosshair V Formula na 4,8 GHz, přičemž teplota procesoru dosahovala 70 °C. Stejný osmijádrový procesor jsme pomocí vodního chlazení Thermaltake Level 10 GT LCS přetaktovali na 4,8 GHz při teplotě 65 °C, a při 70 °C jsme dosáhli dokonce frekvence 5,1 GHz.
Pokud ale nechcete příliš přesahovat hranice výdrže čipu, je pro vás výhodnější použít vzduchové chlazení. Za běžného provozu není teplotní rozdíl mezi vodou a vzduchem chlazeným systémem nijak patrný, výrazný rozdíl jsme nezaznamenali ani v hlučnosti obou typů chlazení. Přesněji řečeno jsme s vodním chlazením zaznamenali o trochu vyšší hlučnost 2,0 sonu (s chlazením vzduchovým 1,8 sonu). Vodní chlazení stojí o poznání víc než dobrý vzduchový chladič a složitější je rovněž jeho instalace, a to i v případě, že koupíte hotové vodní chlazení například v podobě řešení Thermaltake Level 10 GT LCS. Použití vodního chladiče s sebou navíc nese i určitá rizika. Pokud se totiž soustředíte pouze na chlazení CPU a v počítačové skříni neprochází proud vzduchu, budou se nebezpečně přehřívat další komponenty na základní desce a hrozí jejich poškození.
VODNÍ VERSUS VZDUCHOVÉ CHLAZENÍ
Pro srovnání vodního a vzduchového chlazení jsme provedli řadu měření a porovnali jsme vhodnost obou chlazení v určitých případech. Nakonec zvítězilo chlazení vzduchem.
CPU - POROVNÁNÍ TEPLOTY
U počítačů, jejichž procesor pracuje na nominální frekvenci, nezaznamenáme žádný rozdíl mezi efektivitou vzduchového a vodního chlazení. Vodní chlazení je u přetaktovaných procesorů o trochu výkonnější.