TIPY + TRIKY
Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Office, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.
WINDOWS
Pomocí těchto tipů popoženete svůj operační systém
1 / WINDOWS 7/
Prozkoumání různých instancí libovolné aplikace
Na hlavním panelu seskupují Windows 7 více instancí jednotlivých aplikací - jako například více otevřených dokumentů ve Wordu - pod jednou ikonou. Klikněte na tuto ikonu, a Windows vám vedle sebe zobrazí malé náhledy těchto instancí. Pokud by vám tato funkce nestačila k tomu, abyste rozeznali potřebné objekty, stiskněte klávesu [Ctrl] a zároveň klikejte myší na ikonu aplikace v hlavním panelu. Každým kliknutím myší otevírají Windows postupně různá okna aplikace. Můžete tak snadno najít tu správnou instanci příslušného programu.
Foto popis| 1/ Prohlídka výkladních skříní Velikost okna náhledu jednotlivých instancí může být pro jistější identifikaci jednoduchým trikem zvětšena. /
2 / WINDOWS 7/
Využívání nových funkcí staré známé kalkulačky z Windows
Kalkulačka calc.exe je už po nespočet verzí pevnou součástí operačních systémů Windows. Doposud jste mohli v menu „Zobrazit“ přepínat jen mezi položkami „Standardní“ a „Vědecká“. Nové funkce při změně systému už nikdo nečekal. Ve Windows 7 však nyní nabízí kalkulačka dodatečná zobrazení „Programátorská“ a „Statistická“. Kromě toho můžete sami jednoduše doplnit a používat moduly „Převod jednotek“, „Výpočet data“ a další pracovní listy, jako například „Hypotéka“ a „Leasing vozidla“.
Foto popis| 2/ Další funkce Ve Windows 7 nabízí stará známá kalkulačka nové funkce, jako například převody jednotek.
3 / WINDOWS VISTA /7/
Ukládání a synchronizace dat na serverech Microsoftu
Windows Live Mesh z Windows Live Essentials 2011 nabízí nekomplikovanou synchronizaci přes internet mezi vašimi počítačovými systémy. Proto už nemusíte nosit svoji aktuální práci na fleškách nebo ji posílat mailem.
Windows Live Essentials 2011 je sbírka nástrojů pro Vistu a Win7. Před nastavením na Vistě musíte mít nainstalovaný Service Pack 2 a aktualizaci platformy KB971644. Pro instalaci Windows Live Mesh otevřete stránku windows.microsoft.com/ cs-CZ/windows7/products/features/windows-live-essentials a vyberte „Windows Live Mesh“. Potom klikněte na „Stáhnout“ a uložte soubor „wlsetup-web.exe“ do libovolného adresáře. Dvojitým kliknutím na soubor spusťte instalaci a následujte pokyny. Pak vyberte „Zvolit programy, které budou nainstalovány“.
Po instalaci spustíte Live Mesh, najdete jej ve „Start - Všechny programy - Windows Live - Windows Live Mesh“. Musíte se autorizovat e-mailovou adresou a příslušným heslem nebo se nově registrovat. Při přihlášení na Live Mesh si můžete zadat „Zapamatovat ID a heslo“, pokud chcete, aby za vás Windows příště automaticky doplnila heslo. „Přihlásit automaticky“ vede k automatickému přihlášení do služby Live Mesh při spuštění systému. V okně „Windows Live Mesh“ klikněte na „Synchronizovat složku“ pod jménem vašeho počítače a zvolte požadovaný adresář, do kterého chcete mít přístup i z jiného počítače. V následujícím dialogu aktivujte „Synchronizované úložiště SkyDrive“ a klikněte na „OK“.
Live Mesh nakopíruje data na internet na centrální server a od té doby se bude automaticky starat o pravidelnou synchronizaci mezi dočasně uloženými daty a vaším systémem. Na SkyDrive můžete bezplatně uložit až 5 GB dat.
Když budete chtít přistoupit ke svým datům na SkyDrive z jiného počítače, musíte i tam nainstalovat Live Mesh a přihlásit se svým e-mailovým účtem. V části „Složky“ Live Mesh vypisuje uložená data na SkyDrive. Pod položkou, kterou chcete zpracovávat na aktuálním systému, klikněte na link „Synchronizovat tuto složku“. V následujícím dialogu zvolte adresář v systému, do kterého má Live Mesh uložit obsah složky zvolené ve SkyDrive. Od teď Live Mesh automaticky synchronizuje také tuto složku s daty uloženými na SkyDrive. Tak jsou i tam informace stále aktuální i bez vašeho přičinění a poslední změny jsou k dispozici také na ostatních počítačích.
Pokud byste chtěli odstranit složku ze SkyDrive a tím ukončit synchronizaci, klikněte v Live Mesh na položku „Přejít na web Zařízení služeb Windows Live“. Internetový prohlížeč otevře přihlašovací stránku Windows Live. Po přihlášení klikněte na „Synch. úložiště SkyDrive“ a následně na složku, jejíž synchronizaci má Windows Live Mesh ukončit. Poté zvolte „Zastavit synchronizaci“ a v dalším dialogu zadání potvrďte.
Foto popis| 3/ Synchronní úložiště Ve SkyDrive můžete bezplatně uložit až 5 GB dat a synchronizovat je s různými systémy.
4 / WINDOWS VISTA /7/
Optimalizace připojení Wi-Fi u notebooků
Při mobilním surfování na notebooku se někdy zdá připojení nezvykle pomalé. Pokud není příčinou slabý signál bezdrátové sítě, může být Wi-Fi zpomalováno také nastavením úspory energie při provozu na baterie. Takzvaná ušetřená energie se pak ale zase ztratí při čekání na delší datové přenosy. Pro vyřešení tohoto problému jednoduše změňte nastavení napájení. Klikněte v ovládacích panelech na „Systém a údržba“ nebo ve Windows 7 na „Systém a zabezpečení“ a potom na „Možnosti napájení“. Vedle aktivovaného schématu napájení nyní klikněte na link „Změnit nastavení schématu“ a v následujícím dialogu na „Změnit pokročilé nastavení napájení“. V seznamu poté klikněte na znak „plus“ vedle záznamu „Nastavení bezdrátového adaptéru“ a dále na plus před položkou „Režim snížené spotřeby“. Pod tím vyberte nastavení a hodnotu nově objeveného drop down listu změňte na „Maximální výkon“. Změny potvrďte kliknutím na „Použít“ a „OK“.
Foto popis| TECHNIKA 4/ Šetření na špatném místě Šetření energie při provozu bezdrátového adaptéru zpomaluje práci a měli byste se ho při surfování na baterie vyvarovat.
5 / WINDOWS XP/VISTA/7/
Řazení a prohledávání koše
Většinou už nikdy nepotřebujete obsah koše. Když tam ale přece jenom jednou něco hledáte, není alfabetické řazení velmi nápomocné. O více pořádku a efektivnější hledání v koši se postará freewarový prográmek RecycleBinEx. Tento nástroj najdete například na adrese http://www.slunecnice.cz/sw/recyclebinex/. Po jednoduché instalaci spusťte RecycleBinEx. V něm je obsah celého koše ihned přehledně zobrazený. Kliknutím na jednotlivé hlavičky sloupců vždy seřadíte údaje vzestupně nebo sestupně podle dané vlastnosti. Při chronologickém řazení podle času smazání je tento seznam dokonce automaticky seskupován.
Pro hledání podle určitých dat slouží políčko filtr v horní části okna. Hned během psaní se seznam aktualizuje. Například zadáním „tif“ tak rychle najdete všechny smazané grafické soubory tohoto typu. Nezávisle na aktuálním řazení lze pod „Select All“ vybrat a označit časově starší obsah. Tlačítko „Delete“ smaže tyto položky bez dalšího dotazu. Možnost znovu obnovit tu už však není. K tomu musíte jít zpět do normálního koše.
Praktická je také možnost volání z příkazové řádky. S přepínačem „cleanupdays“ následovaným mezerou a požadovaným počtem dní odstraníte z koše všechny starší položky. Dodatečná volba „close“ zavře program, takže můžete automatizovat provádění pomocí skriptu.
Foto popis| 5/ Přehled v koši Malý nástroj RecycleBinEx řadí, seskupuje a urovnává obsah vašeho koše na ploše.
6 / WINDOWS XP/VISTA/7/
Snadná regulace bezpečnosti Flash Playeru a spol.
Flash Player ukládá různá data jako cookies lokálně na počítač a může požadovat pro některé aplikace z webových stránek přístup k webové kameře nebo mikrofonu počítače. Pro ochranu vaší soukromé sféry byste proto měli jednat velmi obezřetně a příslušnými nastaveními kontrolovat, jestli jste snad jednou omylem nedovolili přístup.
Od verze 10.3 Flash Playeru jsou nastavení jednoduše v ovládacích panelech systému Windows. Tam klikněte na „Systém a zabezpečení“, potom na „Flash Player“. V záložce „Úložiště“ je standardně povoleno lokální ukládání. Zde byste měli nejprve „Odstranit vše“. V následujícím dialogu však nechte deaktivované „Odstranit všechny licenční soubory pro zvuk a video“ a potvrďte potom stisknutím tlačítka „Odstranit data“. Nyní zvolte položku „Požádat o povolení, zda mohou nové weby ukládat údaje v tomto počítači“, ve většině případů to totiž není nutné. Nastavení je pak možné regulovat individuálně - pro každou webovou stránku zvlášť. Pod záložkou „Kamera a mikrofon“ musí být každý přístup v každém případě autorizovaný.
V rámci testování soukromí a ukládání dat můžete rovnou vyzkoušet, co je na vašem počítači dovoleno Web 2.0 aplikacím. Ze stránky mypermissions.org přejděte rovnou do nastavení bezpečnosti příslušných aplikací. Můžete si také aktivovat velmi praktickou funkci upozornění na e-mail, která vám bude pravidelně připomínat kontrolu vašich privátních nastavení.
Foto popis| 6/ Zabránit ukládání Nakonfigurujte Flash Player tak, abyste zamezili zanechávání nepozorovaných stop.
Foto popis| 6/ Úspěšně utěsnit Z webu mypermissions. org přejdete přímo do nastavení bezpečnosti aplikací Web 2.0.
7 / WINDOWS VISTA/7/
Vyzkoušejte boční lištu Metro z Windows 8 už nyní
Design Windows 8 se značně promění. Abyste už dnes mohli vyzkoušet práci s tam plánovanou lištou Metro, nainstalujte si freeware Metro Sidebar na svůj aktuální systém. Program najdete například na http://www.stahuj.centrum.cz/uprava_plochy/programy/metro-sidebar. Rozbalte archiv ZIP a spusťte soubor „Metro Sidebar.exe“. V dialogu nastavení zvolte šipkami na klávesnici barvu pozadí, u „Favorite Webbrowser“ vyberte standardní prohlížeč, jako třeba „Mozilla Firefox“, a aktivujte možnost „Yes run when Windows starts up“. Po kliknutí na „Apply“ je boční lišta hned viditelná.
Rozsah funkcí je v současnosti sice velmi omezený, přesto však můžete mít na svém širokoúhlém monitoru stále zobrazeny důležité informace, jako datum, čas, status jednotky C: a používaný operační systém. Praktické jsou údaje aktuálně přihlášeného uživatele stejně jako tamní odkazy k rychlému přepnutí uživatele, restartu nebo vypnutí počítače.
Pokud už nechcete dále používat tuto boční lištu, můžete ji znovu vypnout z kontextového menu ikony programu v informační oblasti a v „Settings“ deaktivovat také automatický start. Oproti normálnímu oknu nelze lištu ani posunout ani změnit a k dispozici není ani kontextové menu.
Foto popis| 7/ Ukázka Freeware Metro Sidebar poskytuje boční lištu jako ve Windows 8, nelze ji však příliš konfigurovat.
8 / WINDOWS VISTA/7/
Připnutí administrátorských nástrojů do nabídky Start pro snadný přístup
Přístupy k některým programům pro správu jsou skryty hluboko v nastavení systému, jako například Správa počítače a služeb nebo plánování úloh. Proto vyžaduje jejich spuštění více kliknutí myší, a často dokonce i jejich vyhledávání. Spouštěče lze ale také umístit na prominentní místo v nabídce Start. K tomu otevřete nabídku Start a pravým tlačítkem myši klikněte do volného prostoru. Z kontextového menu zvolte „Vlastnosti“. V záložce „Nabídka Start“ potom klikněte na „Přizpůsobit“ a v dialogu vyhledejte část „Nástroje pro správu systému“. Příslušnou volbu změňte na „Zobrazit v nabídce Všechny programy a v nabídce Start“ a potvrďte kliknutím na „OK“. Pro uplatnění změn klikněte na „Použít“ a „OK“.
V pravé části nabídky Start budete od příště vidět položku „Nástroje pro správu“, přes jejíž podmenu se dostanete přímo k mnoha důležitým nástrojům. To vám mimo jiné umožní rychlý přístup ke Službám, Prohlížeči událostí nebo přes Konfiguraci systému k nastavením „msconfig“.
Foto popis| 8/ Snadněji najít Zobrazení administrativních nástrojů vpravo dole v nabídce Start využívá místo, které je často prázdné, a umožňuje rychlý přístup.
9 / WINDOWS 7/
Individuální a flexibilní chování hlavního panelu ve Windows
Zpravidla je hlavní panel prospěšný, přesto se některé funkce nemusí všem líbit - jako například seskupování více oken jedné aplikace. Protože je náhled bez seskupení také nepřehledný, potřebujete flexibilní jemné nastavení. Toto umožňuje freeware 7 Taskbar Tweaker (na http://www.sosej.cz/Taskbar-Tweaker.html).
Při instalaci můžete zvolit „English“, na jejím konci by mělo zůstat aktivované „Set 7 Taskbar Tweaker to run at startup“. Po startu aplikace je zobrazen dialog nastavení. Nyní můžete trochu experimentovat, která varianta vám bude více vyhovovat. Tovární nastavení jsou označena poznámkou „default“, takže je můžete kdykoliv obnovit.
Užitečné jsou například v oblasti „Grouping and Combining“ volby pro rozpuštění kombinace „On mouse hover“ a „… and show labels“. Tímto způsobem dosáhnete seskupování ikon na hlavním panelu, které šetří místo, a zároveň dočasného rozpuštění a zobrazení popisků.
Foto popis| 9/ Funkce pro hlavní panel 7 Taskbar Tweaker umožňuje dočasné rozpuštění skupin a nabízí další užitečné funkce.
OFFICE
Tipy a triky pro efektivní práci na PC
10 / EXCEL XP/2007/2010
Vyhledání a označení dat, která se vyskytují jen jednou
Pokud chcete vyhledat záznamy, které se v určitém sloupci vyskytují právě jednou, nejsnadněji je najdete pomocí podmíněného formátování. Označte požadovanou oblast a v pásu karet na kartě „Domů“ otevřete „Podmíněné formátování - Nové pravidlo“. Potom můžete „Určit buňky k formátování pomocí vzorce“. Do pole pod nápis „Formátovat hodnoty, pro které platí tento vzorec“ doplňte příkaz „=COUNTIF($A$1:$A$12;A1)=1“. První parametr vzorce (v tomto případě „$A$1:$A$12“) musí odpovídat požadované oblasti dat. Je důležité vždy omezit hranice pomocí znaku pro dolar před popisem sloupečku a číslem řádku. Jako druhý parametr (v našem případě „A1“) použijte adresu první buňky oblasti, už bez znaku pro dolar.
Vzorec „COUNTIF()“ spočítá ve vybrané oblasti všechny buňky, které splňují podmínku popsanou druhým parametrem. Pokud je výsledek „1“ (pravda), druhý parametr je unikátní instance ve vybrané oblasti.
Kliknutím na „Formátovat“ můžete definovat způsob, jak se budou prezentovat buňky splňující podmínku. Ukončete otevřený dialog tlačítkem „OK“. Excel zvýrazní rozpoznané unikátní instance a vy je budete na první pohled vidět. Navíc se při zadávání nových dat toto zobrazení automaticky mění, je-li třeba.
Foto popis| 10/ Rychlý přehled S podmíněným formátováním rozpoznáte rychle a efektivně data vyskytující se jenom jednou.
11 / OUTLOOK/
Používání nebo deaktivování doporučených e-mailových kontaktů
Příležitostně posíláte e-maily na nové adresy, které nejsou uložené ve vašich kontaktech. Většinou není zrovna čas vytvářet nový záznam v seznamu kontaktů. Standardně vám však Outlook pomáhá a sbírá takové adresy. Najdete je v Kontaktech ve složce „Automaticky doplněné kontakty“. Občas zkontrolujte tuto sbírku. Důležité kontakty můžete zkompletovat a použitím drag & drop je přetáhnout do normální složky „Kontakty“. Nebo použijte příkaz „Přesunout“ pod záložkou „Akce“ v pásu karet, abyste přesunuli kontakt to požadované složky. Přebytečné kontakty můžete odstranit příkazem „Smazat“ z kontextové nabídky.
V mnoha případech však může tato funkce způsobit problémy při synchronizaci kontaktů s jinými zařízeními, protože vaše složka s navrženými kontakty je také považována za část adresáře Outlooku. Proto v pásu karet přepněte na záložku „Složka“ a pod „Vlastnosti“ klikněte na „Vlastnosti složky“. V záložce „Adresář aplikace Outlook“ deaktivujte volbu „Zobrazit složku jako Adresář“. Potvrďte změny kliknutím na „Použít“ a „OK“.
Pokud chcete úplně deaktivovat sbírání dat na pozadí, otevřete „Soubor - Možnosti“ a zvolte vlevo kategorii „Kontakty“. V odstavci „Automaticky doplněné kontakty“ deaktivujte volbu „Automaticky vytvářet kontkaty aplikace Outlook pro příjemce, který nepatří do adresáře aplikace Outlook“.
Foto popis| 11/ Návrhy podle přání Seznam návrhů je velmi užitečný. V nastavení jej však lze i deaktivovat.
12 / WORD/
Typograficky správné nastavení používání apostrofů
Apostrof, nazývaný též jako horní čárka, je znak pro vynechání a ukazuje chybějící jedno nebo více písmen v jednom slově. Například ve větě „It’s raining“ značí apostrof vynechané písmeno „i“. Na klávesnici je několik podobně vypadajících čárek - bohužel žádná z nich nereprezentuje korektní apostrof.
Typograficky správný apostrof získáte spolehlivě jen jako vložený symbol. Proto přidržte klávesu [Alt] a zároveň napište na numerické klávesnici číslo „0146“. Apostrof bývá často také nesprávně používán v množném čísle jako například „CDs“. Ale stejně jako třeba ve slově „Radios“ není před znakem „s“ apostrof. To samé platí pro genitiv v němčině - kromě jmen končících na „s“, jako například Andreas, kde by mohlo dojít k záměně mezi Andrea’s, Andreas a Andreas’. Další tipy pro používání apostrofů naleznete na einklich.net/etc/apostrophs.htm.
Foto popis| 12/ Správné využívání znaků Ne každá čárka nahoře je apostrof, a proto by k tomuto účelu neměla být zneužívána. Správné je pouze „’“! /
13 / Excel 2003/ 2007/ 2010/
Odstranění ochrany sešitů v Excelu
Při otvírání dokumentu v Excelu, který obsahuje propojení na jiné zdroje se vždy objeví varovná zpráva, že byla zakázána automatická aktualizace propojení. Tuto ochranu najdete v Excelu od verze 2007. Standardně je zde přístup k externím odkazům a datovým spojům povolen až po otevření daného sešitu na přání uživatele. To podstatně zvyšuje bezpečnost, protože skrz propojení by mohla být nahrána také nežádoucí data - například škodlivé kódy. Pokud ale pracujete pouze s vlastními dokumenty, může vás tato ochrana zbytečně brzdit.
Zacházení s externími obsahy můžete regulovat prostřednictvím „vztahů důvěryhodnosti“. Za tím účelem otevřete příkaz »Soubor - Možnosti« nebo ve verzi 2007 klikněte na tlačítko Office a pak na »Možnosti aplikace Excel«. Potom zvolte kategorii »Centrum vztahů důvěryhodnosti« a klikněte na tlačítko pro jeho nastavení. V Excelu 2007 a 2010 se funkce jmenuje jednodušeji »Centrum zabezpečení«. Potom klikněte na »Nastavení Centra zabezpečení« a zvolte kategorii »Externí obsah«. Zde můžete nastavit, jak se má program chovat.
Pokud deaktivaci zabezpečení nelze z nějakého důvodu provést, zbývá ještě řešení v podobě nastavení důvěryhodného paměťového místa, kam budete ukládat své vlastní sešity.
Za tím účelem otevřete centrum zabezpečení Excelu a zvolte kategorii »Důvěryhodná umístění«. Seznam ukáže již předem předdefinovaná standardní umístění, například standardní složky Excelu a Office. Klikněte na »Přidat nové umístění...«. V následném dialogu zadejte do pole »Cesta« požadovanou složku nebo na ni přejděte pomocí »Procházet...«. Aktivujte volbu »Podsložky tohoto umístění jsou rovněž důvěryhodné« a přidejte popis složky. Zde záměrně používejte složku, do níž kopírujete vlastní sešity, a nikoli nadřazenou standardní složku jako „Dokumenty“, aby se tam nedopatřením nedostaly cizí dokumenty. Otevřené dialogy pokaždé potvrďte tlačítkem »OK«. Napříště už žádný soubor z tohoto paměťového místa nebude podroben kontrolám v Centru zabezpečení.
Foto popis| 13/ Ochrana před hrozbami Standardní nastavení Excelu vás chrání před hrozbami z externích zdrojů.
Foto popis| 13/ Rychle bez rizik Pokud pracujete jen s vlastními bezpečnými daty, můžete ochranu vypnout.
MAKRA
Využívání a upravování
Při otevírání cizích dokumentů s makry chtějí někteří uživatelé deaktivovat zabezpečení balíku Office - to je nebezpečné!
PETER POSSE
PETER POSSE
Začal na CPC Schneider a už od 90. let sleduje Dr. Peter Posse rozvoj IT techniky jako odborný redaktor.
Pokud uživatel otevře soubor s makry při standardním nastavení Microsoft Office, kancelářský balík nejprve deaktivuje všechna makra a poté na přítomnost maker upozorní. Díky tomu je uživatel opravdu dobře chráněn. Kdo ale makra potřebuje, obvykle raději vypne celé zabezpečení. Správným nastavením systému však můžete dosáhnout kombinace vysoké bezpečnosti a funkčnosti maker.
Bezpečnost zaručena
Nejprve zkontrolujte a případně upravte nastavení bezpečnosti. Klikněte na tlačítko Microsoft Office a vyberte postupně »Možnosti aplikace«, »Centrum zabezpečení« a »Nastavení centra zabezpečení«. Vlevo zvolte »Nastavení maker« a změňte nastavení na »Zakázat všechna makra kromě digitálně podepsaných«. Nouzové řešení »Povolit všechna makra« by mělo být používáno jen ve výjimečných případech na krátký časový úsek a poté rychle zase změněno zpět. Nutný digitální podpis si můžete s určitými omezeními vytvořit sami nebo jej lze získat za poplatek od certifikační autority.
Upozornění: Možnost »Důvěřovat přístupu k objektovému modelu projektu VBA« neznamená, že by byl vlastní vyvinutý kód jednoduše uvolněný a schválený. Tato volba slouží vývojářům k tomu, aby běžící kód mohl přistoupit k objektovému modelu a vytvořit kód nový. To je ale potřeba jen zřídka. Pro vývoj makra k tomu definujete v Centru zabezpečení »Důvěryhodná umístění«. Zde klikněte na »Přidat nové umístění«, zadejte úplnou »cestu«, rozhodněte o zacházení s podadresáři a potvrďte »OK«. Soubory v těchto lokacích budou otevřeny s aktivními makry bez kontroly zabezpečení. Jako důvěryhodné složky definujte jen ty se svými daty, a ne např. adresář se staženými soubory. Všechna bezpečnostní nastavení musíte upravit v každém programu balíku Office zvlášť.
Práce s certifikáty
Certifikáty pro práci na vlastním počítači lze už dlouho vytvářet pomocí integrovaného nástroje SelfCert.exe. Kroky 2 až 7 následujícího návodu ukazují, jak takové certifikáty vygenerovat a k čemu mohou být užitečné. Certifikované makro běží na vlastním počítači neomezeně a bez nutnosti potvrzení. Certifikovaný dokument MS Office a soubor s certifikátem lze přenést na jiný počítač. Při otevření dokumentu z nedůvěryhodného umístění se objeví zpráva k bezpečnosti makra. Potom pokračujte krokem 8. Jakmile jsou certifikovaná makra aktivována, příště se už spouští všechny soubory s tímto certifikátem automaticky bez varování. Cizí certifikáty přijmete jednoduše z aktuálního dokumentu (když je klasifikujete jako bezpečné), nebo ještě dříve nainstalujete certifikát přímo.
JAK NA TO
1 Bezpečnostní pravidla. V Centru zabezpečení MS Office upravte zabezpečení maker a definujte důvěryhodná umístění.
2 Použití nástroje pro vlastní certifikát. K tomu otevřete v nabídce Start »Microsoft Office - Nástroje sady Microsoft Office - Digitální certifikát pro projekty v jazyce VBA«, zadejte jméno a potvrďte.
3 Otevření umístění certifikátu. V Ovládacích panelech vyberte »Síť a Internet«, potom »Možnosti Internetu«. V záložce »Obsah« klikněte na položku »Certifikáty«.
4 Export vlastního certifikátu. Pod záložkou »Osobní« označte vlastní vystavený certifikát a klikněte na »Exportovat«. Zadejte cestu a zvolte »Dokončit«.
5 Navigace k makru. Otevřete dokument s makrem. Pod kartou »Zobrazení« klikněte na »Makra - Zobrazit makra«. Označte makro a dejte »Upravit«.
6 Podepsání makra. V Project exploreru otevřete projekt a vyberte »Tools - Digital Signature…«. Certifikát můžete přidělit po kliknutí na »Zvolit«.
7 Přiřazení certifikátu. Potvrďte certifikát kliknutím na »OK« u zavřete editor. Uložte a ukončete.
8 Instalace certifikátu. Při varování o makru klikněte na »Možnosti« a »Zobrazit podrobnosti o podpisu«. Pod záložkou »Obecné« můžete zvolit položku »Zobrazit certifikát« a pak »Nainstalovat certifikát…«. Nyní zvolte »Všechny certifikáty umístit v následujícím úložišti «, klikněte na »Procházet«, »Důvěryhodné osoby« a »OK«. Po »Další«, »Dokončit« a »Ano« zavřete všechny dialogy až na varování o makru. Zvolte nyní »Všechny dokumenty od tohoto vydavatele považovat za důvěryhodné« a klikněte na »OK «.
HARDWARE
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení
14/ Apple Macbook/iMac/
Kontrola notebooků a stolních počítačů před nákupem a prodejem
Nákup nebo prodej staršího hardwaru vždy přináší určitá rizika. Ani když počítač nebo jeho příslušnou komponentu vyzkoušíte, nemůžete mít jistotu, že je vše v naprostém pořádku. V posledních letech si získal poměrně velkou popularitu hardware od Applu, který je však dost drahý, a dražší je tedy i ve formě již použitého zařízení. Tím spíše byste si měli ověřit jeho funkci.
Chcete-li si počítač Apple vyzkoušet, doporučujeme provést komplexní test funkčnosti včetně kontroly vnějšího vzhledu (displeje, spínačů, konektorů, krytu). Apple pro zmíněný test poskytuje nástroj, který se jmenuje AHT (Apple Hardware Test). Nainstalován je už na všech novějších počítačích Mac (platforma Intel). V případě starších počítačů je nástroj AHT k dispozici na instalačním DVD, které se k nim dodává. Můžete si jej tedy dodatečně nainstalovat a po restartu systému jej vyvolat. Během bootovacího procesu stiskněte tlačítko [D]. Po jeho spuštění si můžete vybrat, zda se má provést pouze rychlá kontrola, nebo komplexní kontrola - počítejte ale s tím, že ta trvá i déle než hodinu. Přesto vám doporučujeme provést dlouhodobý test. Při něm se totiž zahřejí na provozní teplotu všechny součástky a projeví se tak třeba závady, na které byste jinak nepřišli. Kromě toho se během testu důkladně prověří paměťové moduly. Přestože tento test zabere dost času, vyplatí se. Před spuštěním testu se ujistěte, zda je Macbook připojen k elektrické zásuvce - jinak se mohou zobrazovat nepodložené chybové zprávy.
Foto popis| 14/ Jistota při nákupu Počítače MacBook, nebo iMac můžete snadno prověřit pomocí nástroje AHT.
Foto popis| 14/ Nekupujte zajíce v pytli Před nákupem počítatačů Apple řádně vyzkoušejte jejich stav.
15/ SMARTPHONE/BLUETOOTH/
Odstranění problémů s párováním hands-free zařízení
Někdy se nepovede spárovat nové smartphony s hands-free sadou automobilu - i když postupujete přesně podle návodu a zařízení jsou kompatibilní. Většinou to probíhá tak, že při skenování okolí hands-free zařízení telefon najde a správně ho uvede mezi vyhledanými, ale pokus o připojení se nezdaří, protože uplyne nastavený čas a ke spojení nedojde. Ve většině případů jsou na vině následující důvody: název připojovaného telefonu obsahuje znaky, které hands-free sada nepodporuje (diakritika, interpunkční znaménka), nebo jsou v názvu mezery, které zařízení vadí. Problémy se spárováním Bluetooth telefonu by tedy mohly nastat, pokud se jmenuje „můj Nexus S“. Chcete-li jméno změnit, přejděte do nastavení Bluetooth vašeho telefonu a vyberte pro něj vhodný název. Pak by se spárováním s hands-free neměl být problém.
Foto popis| 15/ Bez diakritiky Název zařízení by neměl obsahovat diakritiku, jinak budete mít problém s párováním.
16/ Inkoustové a laserové tiskárny/
Zprovoznění tiskové služby při „zaseklé“ tiskové úloze
V některých případech se stane, že stará tisková úloha zablokuje tiskovou frontu, nemůžete se jí zbavit a tisknout tak jiné úlohy. Nepomůže ani příkaz „Dokument - Zrušit tisk“. Dokonce ani restart systému situaci nezmění. Pokud čelíte podobnému problému, můžete postupovat podle následujícího návodu: jako administrátoři se dostaňte do příkazového řádku - v nabídce „Start - Prohledat programy a soubory“ napište „cmd“. V seznamu vyhledaných programů tento program najděte, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte „Spustit jako správce“. Do příkazové řádky nově otevřeného okna zadejte následující příkaz:
net-stop-spooler
Nechte si okno příkazové řádky otevřené a v Průzkumníku Windows najděte složku „C:\Windows\System32\spool\PRINTERS“. Vymažte z ní všechny soubory typu *.dhd a *.spl. Potom znovu přejděte do příkazového řádku a tiskové služby nastartujte příkazem:
net-start-spooler
Zavřete okno. Pak už by neměl být problém poslat na tiskárnu další tiskovou úlohu.
Foto popis| 16/ Zrušení tiskové fronty Pokud tisková úloha blokuje ostatní, je možné ji smazat pomocí příkazové řádky.
17/ Optické mechaniky/
Zviditelnění funkční optické mechaniky pro systém
Někdy se stane, že po instalaci nového vypalovacího programu nebo virtuální mechaniky skutečná optická mechanika ze systému Windows „zmizí“. Správce zařízení sice optickou mechaniku stále zobrazuje, ale s vykřičníkem, který signalizuje, že je něcé v nepořádku. Po kliknutí na „Vlastnosti“ zařízení se zobrazí zpráva, že „Ovladač zařízení pro tento hardware nelze zavést. Ovladač je pravděpodobně poškozený nebo zcela chybí. (Kód 39)“.
Opětovnou aktivaci ovladače můžete provést pomocí editoru registru. Do nabídky „Start - Prohledat programy a soubory“ napište „regedit“. Na nalezenou položku klikněte pravým tlačítkem a vyberte možnost „Spustit jako správce“. Nyní v editoru registru přejděte na HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\ { 4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}. Klikněte na položku { 4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} a odstraňte položky „LowerFilters“ a „UpperFilters“ na pravé straně editoru.
Pokud tento postup nebude fungovat, odinstalujte optickou mechaniku ve Správci zařízení. Provedete to tak, že použijete pravé tlačítko myši na zobrazené optické mechanice a z nabídky vyberte příkaz „Odinstalovat“. Restartujte systém Windows, a ovladače by se měly opět regulérně nainstalovat.
Foto popis| 17/ Odstranění položky v registru Po odstranění položky v registru se zprovozní optická mechanika.
18/ Základní desky/
Jemné doladění systému změnou nastavení BIOS
Uživatelé si často čtou o nastavení systému BIOS, který může změnit přístup k některým funkcím nebo rychlost systému. Počítačoví začátečníci se ale potýkají s problémem, jak se vůbec do BIOS dostat. BIOS je zkratka pro Basic Input-Output System a jde o systém, který implementuje základní vstupně-výstupní funkce počítače. Jde o jakýsi firmware osobního počítače, který se používá při startu pro inicializaci a konfiguraci připojených hardwarových zařízení a k následnému spuštění OS. V BIOS tedy můžete aktivovat a deaktivovat jednotlivé součásti počítače a definovat jejich provozní režim. Výrobci základních desek a počítačů tedy v podstatě nikdy nestáli o to, aby se v nastavení „vrtali“ běžní uživatelé.
Protože BIOS se zabývá základními funkcemi systému, může uživatel snadno změnit nastavení tak, že operační systém (ve většině případů Windows) nemá k některým součástem přístup nebo má jen omezený přístup. Někteří výrobci pak u základních desek volí takové nastavení, které zajišťuje bezpečnější a stabilnější provoz, ale přichází se tak o výkon. V BIOS se však často setkáte s možností automatického přetaktování. To nevyžaduje od uživatele žádné velké znalosti a nepřináší téměř žádné riziko, a přitom může přinést výrazné zvýšení výkonu.
To, jak se uživatel dostane do BIOS, se liší výrobce od výrobce. Většina z výrobců základních desek používá BIOS nazvaný AMIBIOS od firmy American Megatrends International, nebo Award/Phoenix BIOS. Pokud se chcete dostat do nabídky BIOS, musíte po startu počítače (velmi rychle po jeho startu) stisknout speciální klávesu na klávesnici, popřípadě kombinaci kláves. Tyto klávesy jsou často (ale ne vždy) na krátkou dobu zobrazeny po startu počítače. V případě, že má základní desku s AMIBIOS, musíte stisknout klávesu [Del], pokud máte Award/Phoenix, vyzkoušejte kromě [Del] ještě kombinaci kláves [CTRL] + [Alt] + [Esc] (záleží na verzi). U ještě starších verzích BIOS se můžete setkat také s kombinacemi [Ctrl] + [Alt] + [Esc], [Ctrl] + [Alt] + [S], [Ctrl] + [Alt] + [Insert] nebo [Ctrl] + [S]. U počítačů nebo notebooků Acer se pak do BIOS můžete dostat před stisk [Ctrl] + [Alt] + [Esc], [F1] nebo [F2]. U počítačů Toshiba pak musíte stisknout během zavádění klávesu [Esc], někdy ale také [F1]. Do systémového nastavení nejnovějších počítačů Dell se pak dostanete stiskem klávesy [F2].
Foto popis| 18/ Jak do BIOS Do AMIBIOS se dostanete pomocí klávesy [Del]. V menu se pohybujete pomocí kurzorových kláves a zpět se dostanete pomocí [Esc]. Někdy je nutné použít jinou klávesu.
Foto popis| 18/ Skryté funkce V nabídce BIOS můžete například aktivovat dvě jádra procesoru, která byla deaktivovaná.
MOBILY
Optimalizace mobilních přístrojů a jejich služeb
19/ ANDROID/IOS/JAVA/
Rychlý nákup SMS jízdenek pro pražskou MHD
Koupit jízdenku v Praze můžete stihnout i při dobíhání tramvaje. Stačí si do telefonu zdarma stáhnout aplikaci vydanou pražským dopravním podnikem. Na Android Marketu a App Storu hledejte »SMS Praha«, na stránce www.smsjizdenka.cz/MATicketsDPP/sms/mobaplikace.do je k dispozici také javová verze. Po instalaci si můžete vybrat SMS jízdenku na 30 minut za 24 korun, na 90 minut za 32 korun, na 24 hodin za 110 korun či 72hodinovou za 310 korun. Zaslání objednávkové SMS je účtováno běžnou sazbou dle tarifu. Platba za jízdenku probíhá až po přijetí Premium SMS v hodnotě vybrané jízdenky. Platnost jízdenky je omezena na pásmo P.
Foto popis| 19/ Rychlý nákup: Oficiální aplikace pro zakoupení SMS jízdenky se dočkala také Praha.
20/ SAMSUNG/ANDROID/
Bezdrátový přístup k obsahu telefonu z počítače
Spojení počítače se smartphony nebo tablety Samsung s Androidem můžete získat nejen pomocí USB kabelu, ale také bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi. Aby spojení fungovalo, je potřeba připojit zařízení do již existující sítě, ve které je i počítač, z něhož se chystáte k telefonu připojit. Možné je také nakonfigurovat na Androidu mobilní AP postupem »Nastavení - Bezdrátové sítě - Sdílení příp. a př. akt. bod - Nast. přen. akt. bodu Wi-Fi«, kde zvolte volbu »Přenosný aktivní bod Wi-Fi«. Následně k tomuto bodu připojte počítač. Pakliže některá z těchto dvou variant platí, spusťte v telefonu či tabletu aplikaci »Kies air«. Tuto aplikaci přidává výrobce do svých zařízení již v základu, ale v případě potřeby ji lze také stáhnout na portálu Samsung Apps.
Po spuštění zvolte »Start«. Aplikace vygeneruje IP adresu a port. Ty v počítači zadejte do adresního řádku webového prohlížeče a potvrďte. V telefonu následně odsouhlaste žádost o přístup k paměti. V prohlížeči se nyní zobrazí uživatelské prostředí pro správu telefonu. Můžete psát zprávy, spravovat kontakty, kalendář, přenášet i přehrávat hudbu, fotografie a mnohé další.
Foto popis| 20/ Kies air: Se speciální aplikací od Samsungu může pro spojení mobilního zařízení a počítače posloužit i obyčejný webový prohlížeč.
21/ ANDROID/
Bezplatná off-line hlasová navigace
Ačkoliv jsou pro mobilní zařízení s Androidem k dispozici kvalitní mapové podklady celého světa přímo od Googlu, pro hlasovou navigaci je vyžadováno připojení k internetu. Pokud tedy plánujete vyrazit na dovolenou do zahraničí, může se opomenutí tohoto faktu nemile projevit na faktuře za telefon.
Pro Android verze 2.3 a vyšší však úlohu off-line hlasové navigace spolehlivě a zcela zdarma zastane původem česká aplikace MapFactor Navigator. Tato aplikace používá mapové podklady vytvořené v rámci projektu OpenStreetMaps, které se sice detailním mapám od Googlu zatím nevyrovnají, ale jejich kvalita stále roste.
Po stažení a nainstalování z Google Play se v nabídce aplikací objeví dvě ikony. Pro stahování map, hlasových pokynů a aktualizací slouží »Navigator Downloader«. Začněte spuštěním právě této aplikace a stáhněte si vše potřebné. Pro zobrazení map a nastavení navigace poté spusťte »Navigator«. Přidávat průjezdní body a cíle trasy můžete buďto pomocí kontextové nabídky, nebo tapnutím na mapě, čímž se zobrazí skrytá horní nabídka. Spodní informační lišta zobrazuje průběžné informace o cestě. Druh zobrazovaných informací můžete libovolně měnit tapnutím na některou z částí tohoto panelu. Podle polohy telefonu je možné měnit zobrazení na výšku i na šířku.
UPOZORNĚNÍ: Ačkoliv je aplikace ve stadiu beta-verze, je stabilní a její používání můžeme doporučit. Při testování jsme však zaznamenali problém při plánování trasy mimo zpoplatněné úseky - vypočítaná trasa nezohledňovala nastavené parametry. Před vyjížďkou si proto raději dobře zkontrolujte, kudy vás navigace hodlá vést. Vypočítanou trasu můžete případně upravit stanovením průjezdních bodů.
Foto popis| 21/ Bezplatná navigace: Bezplatná navigace: MapFactor Navigator vás dovede k cíli i bez připojení k internetu.
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Být vždy v kontaktu a přitom si užívat soukromí
22/ GOOGLE+/
Kontakty v chatu pod kontrolou
Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že chat na Google+ funguje na stejném principu jako v Gmailu, několik rozdílů se přece jen najde. Nejvýraznější změnou je způsob přidávání kontaktů, který staví na tom, zda se dotyční uživatelé vzájemně přidali do kruhů. Pokud tedy máte ve svých kruzích osobu, která má zároveň v některém ze svých kruhů vás, vzniká možnost vzájemně chatovat napříč celým Google Talkem. Naštěstí není nutné mít takto ve svých kontaktech úplně každého - stačí kliknout na své jméno v chatu a z nabídky »Nastavení ochrany soukromí« vybrat kruhy, u kterých chcete možnost chatovaní povolit nebo zakázat. Díky možnosti přiřadit jednoho uživatele do více kruhů současně je možné zakázat chat v dosavadních kruzích a vytvořit si nový VIP kruh speciálně pro chat.
Foto popis| 22/ Ohlídejte si kontakty: Aby se ve vašich kontaktech nemohl objevit kdekdo, můžete pro přidání nových kontaktů z kruhů nastavit vlastní pravidla.
23/ FACEBOOK/
Sdílení složek na Dropboxu s přáteli
V Dropboxu můžete standardně sdílet své složky vygenerováním a následným rozesláním odkazů e-mailem. Pokud se o svá data chystáte podělit se svými přáteli na Facebooku, existuje cesta, jak sdílení nastavit i bez potřeby zjišťovat e-mailovou adresu daných uživatelů.
V okně nastavení sdílené složky »Invite to Folder« najdete tlačítko »Invite Facebook friends«. To slouží k propojení Dropboxu s Facebookem. Pokud obě služby takto jednorázově propojíte, při volbě uživatelů pro přístup ke složce vám nyní našeptávač nabídne také vaše přátele. Přizvaní přátelé pak obdrží odkaz na sdílenou složku v soukromé zprávě na Facebooku. Standardní podmínka pro přístup, vlastnictví Dropbox účtu, však platí i zde.
Tip: Své fotografie na Dropboxu můžete sdílet v přehledné galerii. Za tím účelem stačí překopírovat složku s fotografiemi do adresáře »Dropbox - Photos«. Poté klikněte pravým tlačítkem myši na tuto složku a vyberte »Dropbox - Copy Public Gallery Link«. Tím se do schránky zkopíruje veřejný odkaz pro zobrazení galerie. Výhodou je, že Dropbox na rozdíl od Facebooku nahrané fotografie nezmenšuje a přístup do galerie není podmíněn registrací žádného účtu.
Foto popis| 23/ Propojeno: Přístup ke složkám v Dropboxu můžete umožnit přátelům z Facebooku bez potřeby jejich e-mailové adresy.
24/ FACEBOOK/ TWITTER/ LINKEDIN/ FLICKR/
Užitečné propojení webových služeb
Pod záhadným jménem ifttt (if this then that) se skrývá užitečný nástroj, který pomocí jednoduchých pravidel dokáže propojit více než čtyřicet webových služeb. Podporována je řada sociálních sítí, galerií, úložišť a blogovacích systémů, ale třeba i předpověď počasí a další. Nejlepší představu o tom, jak vše funguje, získáte přímo na webu ifttt.com. Zde se zaregistrujte, přihlaste a přejděte do nabídky »Recipies«. Najdete zde ohromné množství předpřipravených skriptů. Volbou »Filter« si můžete dát zobrazit pouze skripty pro služby, které používáte.
Pokud například rádi fotíte pomocí Instagramu a pořízené fotografie byste chtěli sdílet také na Flickru, přejděte na skript ifttt.com/recipes/392. Pomocí tlačítek »Activate« pak k oběma službám umožněte ifttt přístup a volitelně upravte parametry výstupu na Flickru. Vše nakonec uložte kliknutím na »Create task«. Nyní můžete funkci skriptu vyzkoušet v praxi - veškeré nové fotografie z Instagramu najdete do patnácti minut od nahrání také na Flickru.
Nic nebrání ani v definování vlastních skriptů. Díky velmi intuitivnímu rozhraní služby nejsou potřeba žádné programátorské znalosti, vše probíhá v přehledné grafické podobě pod nabídkou »Tasks - Create task«. Kliknutím na »this« vyberte webovou službu a následně akci, která bude stát na počátku spuštění skriptu. Uložte kliknutím na »Create trigger« a přejděte na »that«, kde nastavte „reakci“ na předchozí akci, a potvrďte »Create action«. V posledním kroku pro lepší přehled doplňte skript o popisek a uložte kliknutím na »Create task«. Hotový skript nyní najdete pod nabídkou »Tasks«, kde jej můžete kdykoliv dále upravovat i deaktivovat.
Foto popis| 24/ Široké možnosti: Prostřednictvím nástroje ifttt můžete řadu populárních webových služeb propojit doslova skrz naskrz.
FOTOGRAFIE
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
25/ iPhone/iPad/
Použití headsetu jako dálkové spouště integrovaného fotoaparátu
Operační systém iOS 5 přinesl změnu: pro pořízení fotografie integrovaným fotoaparátem iPhonu nebo iPadu je kromě ikony spouště aplikace pro fotografování možné použít i hardwarové tlačítko pro zvýšení hlasitosti. Je přitom jedno, zda použijete tlačítko umístěné na levém boku zařízení, nebo zda použijete tlačítko umístěné na headsetu - například na sluchátkách Apple Earphones, která jsou součástí dodávky telefonu iPhone. Podíváte-li se na to z pohledu fotografa, je v podstatě každý iPhone dodáván s kabelovou dálkovou spouští, která se hodí například při pořizování autoportrétů. Mnohem snazší je však samozřejmě pořizovat fotografie pomocí náhlavní soupravy připojené přes Bluetooth nebo pomocí Bluetooth klávesnice. Ne všechny modely jsou však podporovány.
Foto popis| 25/ Headset jako dálkové ovládání Vlastní portrét, nebo snímky s delší expozicí pořídíte snadněji, pokud použijete headset jako dálkovou / spoušť.
26/ Portrétní fotografie/
Dobře zvolený make-up zjednoduší následné zpracování snímku
Rčení, že méně je často více, při fotografování ne vždy platí. Světlo blesku totiž „absorbuje“ některé barvy, a proto je šikovný make-up v případě portrétního snímku namístě. Chcete-li, aby vaše pleť vypadala na fotografii pěkně, musíte začít nejprve s tenkou vrstvou make-upu jako se základem. Části obličeje pod očima musí být světlejší s korektory. Pro make-up očí se mohou použít světlé a tmavé oční stíny v kombinaci s černou řasenkou a oční linkou. Chcete-li dosáhnout přirozeného vzhledu, použijte lesk na rty. Aplikace „růže“ na tváře je důležitá pro zlepšení obrysů obličeje na výsledném snímku.
Foto popis| 26/ Make-up pro skvělé portréty Pokud před fotografováním portrétu vyberete správné barvy a správný make-up, při zpracování snímků si ušetříte práci.
27/ Fotografování se zoomem/
Vytváření působivých snímků teleobjektivem
Kruhové rozostření je jedním ze zajímavých efektů ve Photoshopu. Ještě větší zábava je dosáhnout tohoto efektu přímo při fotografování zrcadlovkou. Není to nijak obtížná technika. Zvolte na své digitální jednooké zrcadlovce režim „S“/„Tv“ (priorita času) a nastavte dlouhý čas závěrky - mezi 1/8 a 1/30 sekundy. Trik spočívá v tom, že v průběhu expozice změníte ohniskovou vzdálenost. Vyžaduje to samozřejmě trochu času, než tento efekt nacvičíte, a řada snímků se vám zpočátku nepovede. Během doby expozice totiž musíte otočit objektivem a ze zoomu ho dostat do širokoúhlého záběru. Získáte tak skvělé kruhové rozostření snímku pouhou změnou ohniskové vzdálenosti.
Foto popis| 27/ Skvělé snímky díky kruhovému rozostření Tohoto efektu snadno dosáhnete s trochou praxe pomocí objektivu se zoomem - to vše bez Photoshopu!
28/ Fotografování jídla/
Jednoduché prostředky pro simulaci svěžího a chladného prostředí
Pokud fotografujete například ovoce, můžete vylepšit výsledný dojem a zajistit jeho optickou lahodnost a svěžest jeho postříkáním kapkami vody. Během fotografování uchovávejte potraviny, které zrovna nefotografujete, v ledničce. Chladnější a čerstvější plody budou vypadat na snímku atraktivněji. Pokud byste tuto možnost neměli, počítejte s tím, že pokud budou „čekat“ v teplejším prostředí, velmi rychle ztratí čerstvý vzhled.
Foto popis| 28/ Čerstvé a svěží Několik kapek vody udělá z „unaveného“ manga ze supermarketu lahodné tropické ovoce.
29/ Fotografování zvířat/
Na fotografování ptáků se raději připravte
Nejlepší fotografie ptáků sedících na zemi pořídí fotograf v případě, že si lehne na břicho - bude pak mít objektiv na stejné úrovni jako oči fotografovaného ptáka. Tím se zmenší popředí a do zorného úhlu se dostane pozadí. Pokud budete fotografovat z výšky, snímky nebudou mít pěknou perspektivu. Většinu ptáků zachytíte nejlépe teleobjektivem s dlouhou ohniskovou vzdáleností mezi 300 a 500 mm. Při použití objektivu s takovouto ohniskovou vzdáleností už do záběru dostanete celého opeřence, aniž byste ho vyplašili. Teleobjektiv také zajistí to, aby byl hlavní důraz kladen právě na ptáka a vytvořilo se za ním pěkné rozostření pozadí. Aby se pozadí ještě více rozostřilo, použijte na fotoaparátu režim A/AV (priorita clony) a nastavte nízké clonové číslo, tedy f/4 nebo f/5,6. Tím se sníží hloubka ostrosti a efekt rozostřeného pozadí se ještě více projeví. Tímto způsobem vyfotografovaný pták velmi zřetelně „vystoupí“ ze svého okolí. Čím delší je ohnisková vzdálenost a menší clonové číslo, tím více je pozadí rozostřené.
Patrně budete muset zvýšit hodnotu ISO, abyste mohli použít krátký čas závěrky, jinak se při tak vysoké ohniskové vzdálenosti nevyhnete otřesům fotoaparátu a záběry budou roztřesené.
Chcete-li předem odhadnout správnou hodnotu ISO, musíte počítat s crop faktorem digitálních jednookých zrcadlovek. Crop faktor většiny APS-C zrcadlovek je buď 1,5, nebo 1,6. To znamená, že pokud použijete 300mm objektiv, je to jako byste použili u klasické zrcadlovky (35 mm) objektiv s ohniskovou vzdáleností 450 nebo 480 mm. Při fotografování ptáků byste měli použít rychlost závěrky alespoň 1/500 s. V závislosti na světelných podmínkách by pak měla být nastavena hodnota ISO na 400, 800, nebo dokonce na 1 600.
Foto popis| 29/ Zblízka Pokud použijete objektiv s ohniskovou vzdáleností 300 - 500 mm, bude i malý sokol vypadat jako velký dravec.
30/ Studiové fotografie/
Barvy léta ve studiu
Mezi barvy, které dostanou diváka do letní nálady, patří zelená nebo žlutá. To je také důvod, proč jsme u letního snímku zvolili tuto barevnou kombinaci. Bude vypadat skvěle, pokud ji použijete pro výzdobu kuchyně nebo jídelny. Použít můžete nejen květiny, ale i potraviny těchto barev. Předmětem barevného schématu mohou být i další doplňkové barvy. Kombinovat můžete například azurovou se žlutou nebo purpurovou, nebo červenou se zelenou. Bez ohledu na to, pro jaké barevné kombinace se rozhodnete, měly by být květiny a potraviny čerstvé. Na rozdíl od citronu nebo limetky byste neměli provádět řez jablka, protože po nějaké době zhnědne. V závislosti na velikosti a tématu použijte při fotografování dvě nebo tři lampy. Mohou to být dokonce jednoduché kancelářské nebo stavební lampy, nebo několik zábleskových lamp.
Jako první umístěte dopředu nebo mírně do strany hlavní zdroj světla. Pokud chcete prostředí více rozzářit, zkombinujte ještě hlavní zdroj s měkkým zadním světlem. Nesoustřeďujte se pouze na fotografovaný předmět - celé pozadí musí být harmonicky osvětleno. Jasovou stupnici můžete vytvořit i pomocí jedné lampy - použijte šikmé světlo na pozadí. Pro rovnoměrnější světelné prostředí ale budete častěji potřebovat dvě lampy. Můžete si také koupit nebo udělat vhodné pozadí (fotobox) v obchodě, kde se prodávají kancelářské nebo řemeslnické potřeby. Použít můžete například i velký bílý plastový koš na prádlo.
Foto popis| 30/ Zelená a žlutá jsou barvy léta Při výběru fotografovaného subjektu si dávejte pozor na barevnou kompozici.
31/ Tisk fotografií/
Tisk černobílých fotografií
Stejně jako v případě barevných fotografií není za výslednou kvalitu vytištěného černobílého snímku zodpovědná pouze tiskárna, ale také program pro úpravu fotografií. Pokud se výtisk nezdaří, je častou příčinou právě grafický program nebo nevhodné postupy při přípravě. Množství inkoustu i poměr jednotlivých barev určuje ovladač tiskárny nebo program pro úpravu fotografií. Pokud se však do práce pustí oba, výsledek nestojí za mnoho. Dva optimalizační nástroje jsou zkrátka moc.
Někteří výrobci tiskáren vybavují svůj ovladač i funkcí pro tisk černobílých fotografií - optimalizuje se tak tisk šedých odstínů bez barevných nádechů. To může, ale také nemusí fungovat lépe, než když se o tisk černobílého snímku postará program pro úpravu fotografií.
Pozor: Volba „Tisk v odstínech šedé“ zajistí, že se při tisku použije pouze černý inkoust. To ale může vést k poměrně „hrubým“ výsledkům tisku.
Poznámka: Ve Photoshopu se dostanete k nastavení tisku pomocí příkazu „Soubor - Tisknout - Vzhled stránky“. Profesionálové nenechávají konverzi tónových hodnot na tiskárně, ale instalují ICC profily. Aby to fungovalo, musí se volba „Zpracování barev“ změnit ze „Správu barev provádí tiskárna“ na „Správu barev provádí Photoshop“. Pak můžete nastavit i profil tiskárny a změnit záměr reprodukce.
Pozor: V mnoha případech svého cíle tak snadno nedosáhnete, protože některé ovladače tiskárny se nevzdají správy barev ve prospěch Photoshopu jen tak bez odporu. Proto v ovladači musíte nejprve nastavit (většinou pod správou barev), aby správu zajišťovala aplikace. Takových nastavení může být v ovladači více, takže projděte všechny záložky.
Foto popis| 31/ Specialista na fotky Tiskárna HP Photosmart Pro B9180 formátu A3+ používá pro černobílé výtisky několik černých kartridží.