Rozhovor
„Do politického procesu je třeba zapojit více internetových aktivistů“
Eurokomisařka pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingová, která nedávno obdržela od německé redakce Chipu ocenění „IT osobnost roku“, hovoří o jednotných pravidlech pro ochranu osobních údajů, dohodě ACTA a větším zapojení občanů do politiky.
* Paní Redingová, německá redakce magazínu Chip vás nedávno vyhlásila IT osobností roku. Co pro vás toto ocenění znamená?
V první řadě jsem překvapená. V životě by mě ani ve snu nenapadlo, že bych se mohla stát IT osobností roku. V odvětví informačních technologií se však pohybuji více než deset let a stále se snažím prosazovat jeho otázky v politických debatách. Nikoli ve smyslu jeho regulace, ale spíše proto, abych upozornila na aktuální problémy a přispěla k jejich řešení. Proto mám z tohoto ocenění ohromnou radost a je to pro mě velká čest.
* Podařilo se vám prosadit snížení roamingových poplatků v mobilních sítích v Evropě a zavést jednotná evropská pravidla pro ochranu údajů. Co pro vás osobně znamená technika?
Bez ohledu na to, jak technicky daný problém působí, snažím se vždy zohledňovat především lidi, kteří za těmi technologiemi stojí a které tyto technologie ovlivňují. Pro mě je technika pouze prostředkem k dosažení cíle, zlepšení našeho světa. Když si uvědomujete výhody technologií, víte také, jakým způsobem je využít tak, aby byly ku prospěchu nás všech.
* Snažíte se také definovat legislativní pravidla pro používání internetu. Myslíte, že je to technicky proveditelné?
Technicky vzato existuje mnoho způsobů, jak provést to či ono. Z vlastní zkušenosti vím, že IT průmysl je jedinečný v hledání novátorských řešení. V současnosti na internetu legislativně neregulujeme každý detail a tato otevřenost má zásadní význam pro celý trh. Nové technologie totiž musejí mít prostor ke svobodnému rozvoji a tomu bychom neměli bránit. Lidé, kteří využívají tyto technologie, by se na internetu měli cítit především dobře a bezpečně. Proto je zásadní, aby měli jistotu, že jejich osobní údaje nebudou zneužívány, svěří-li je do rukou třetích stran. Pokud jsou uživatelé informováni o tom, co se s jejich údaji děje, a souhlasí s tím, je to v pořádku. Lidé by ale mohli ze dne na den rozhodnout, že chtějí poskytované údaje zpět, aby je mohli případně poskytnout jinému provozovateli nebo si je nechali pro sebe. Tato možnost je zakotvena v nových pravidlech pro ochranu údajů v EU.
* Po podpisu mezinárodní dohody ACTA vyrazily na protest do ulic statisíce lidí po celém světě. Myslíte, že blokování internetu pomůže efektivně chránit zájmy zábavního průmyslu a zamezí pirátství?
Již spoustu let tvrdím, že pro mě osobně nebylo a nebude blokování internetu v Evropě nikdy tou správnou cestou. Svoboda internetu je cenným artiklem, v žádném případě však nejde o svobodu absolutní. Existuje jen jedna svoboda, a ta končí tam, kde začíná svoboda druhých. Je proto potřeba zvážit všechny aspekty a zajistit, aby svoboda jednoho neomezovala práva ostatních. To platí analogicky také pro svobodu informací na straně jedné a právo duševního vlastnictví na straně druhé. Sladění a vyladění rovnováhy v tomto ohledu není snadné, je však důležité hledat rozumný kompromis. A právě to je úkolem politiky.
* Mnoho zejména mladších lidí bylo pobouřeno tajným vedením jednání o ACTA a cítilo výraznou křivdu…
Vzhledem ke své kontroverzní povaze se ACTA skutečně měla probírat také veřejně. Navíc registrujeme nový fenomén: internetové společenství. To bylo doposud v našem politickém jednání hrubě opomíjeno, a já se domnívám, že protesty spojené s ACTA ukazují, že by bylo dobré začlenit tuto komunitu do politického procesu a umožnit jí podílet se na přijetí rozhodnutí.
* Co třeba sociální sítě, jako je Facebook a Twitter? Mohly by pomoci k výraznější participaci internetových aktivistů na politickém rozhodování?
Podle mě nikoli. Nemyslím si, že by jakákoli komerčně spravovaná platforma měla být tím nástrojem. Je však naší povinností přemýšlet o dalších možnostech výraznějšího zapojení občanů do politického procesu.
Procesor Intel Core třetí generace
Procesor vyvíjený pod kódovým označením Ivy Bridge je tu. Hlavní změnou oproti předchozí generaci je inovovaná výrobní technologie - Intel vyrábí nové procesory 22nanometrovou technologií, která umožnila zvýšit rychlost a snížit spotřebu.
Oproti procesorům Sandy Bridge nabízejí procesory Ivy Bridge nárůst výpočetního a hlavně grafického výkonu - výkon mikroprocesoru vzrostl podle Intelu až o 20 procent, grafický výkon je až dvojnásobný. Nová grafika Intel HD Graphics 4000 podporuje Microsoft DirectX 11, Open GL 3.1 a OpenCL 1.1.
Procesory se dodávají v provedení pro výkonné stolní počítače i mobilní zařízení. Jsou to vůbec první čipy na světě, které byly vyrobeny za použití 22nm technologie s 3D tri-Gate tranzistory. Rozšíření tranzistoru o třetí rozměr umožnilo zvýšit jejich hustotu a vtěsnat do každého čtverečního milimetru nových procesorů více funkcí. Procesory třetí generace nabízejí též nové funkce zabezpečení včetně Intel Secure Key a Intel OS Guard. Intel Secure Key sestává z náhodného generátoru čísel, který vytváří náhodné číselné kombinace a těmi posiluje šifrovací algoritmy.
Nové čipové sady (z řady Intel 7 Series) pro procesory Ivy Bridge také konečně podporují rozhraní USB 3.0 (čtyři porty). Díky rychlejší grafice a nové čipové sadě bude možné k počítačům založeným na Intelu připojit 3D displeje. Procesory Ivy Bridge však bude možné vložit i do starších základních desek s čipovou sadou Series 6 (po upgradu firmwaru a BIOS).
Měli jsme možnost vyzkoušet prvního zástupce nové generace procesorů Intel Core (Ivy Bridge), konkrétně model Intel Core i7-3770K. Jde o čtyřjádrový procesor (s podporou HT) s frekvencí 3,5 GHz (maximum je 3,9 GHz). Porovnali jsme ho se starším procesorem (Sandy Bridge) Core i7-2700K, který má stejnou frekvenci i počet jader. Liší se tedy v podstatě jen novou výrobní technologií a lepší grafikou. Co se týká spotřeby, maximální TDP procesoru Intel Core i7-3770K je 77 W, zatímco Core i7-2700K potřebuje 95 W. Už zde je výhoda nové výrobní technologie viditelná. Největší rozdíly jsme zaznamenali u grafických testů. Zatímco starší procesor Core i7-2700K s grafikou HD 3000 dosáhl v testu 3DMark Vantage (DirectX 10) 2 192 bodů, procesor Core i7-3770K (HD 4000) 4 005 bodů - tedy téměř dvojnásobku. Podrobnější výsledky našich testů najdete v tabulce procesorů na straně 100.
Navigace s televizí a videozáznamem jízdy
Seznamte se s horkou novinkou v nabídce automobilových navigací značky Garmin. Revoluční nüvi 2585TV Lifetime kombinuje automobilovou navigaci s digitální televizí a přináší možnost záznamu dopravní situace pomocí miniaturní videokamery, která je umístěna na přísavce stojánku navigace. Vedle videozáznamu pořizuje navigace i GPS záznam jízdy pro snadnou identifikaci místa pořízení. Nepoužívejte ale navigaci pro předvedení rychlé jízdy na portálu YouTube, mohli byste dopadnout jako japonský lékař, kterému za podobný záznam hrozí trest vězení. Cena navigace je 9 990 Kč a více informací se dozvíte na garmin.cz.
Dostupný 7“ tablet s Androidem 4.0
Nový tablet Joyplus M78, který na český trh dodává firma Umax, je založen na operačním systému Android 4.0. Má 7“ multidotykový displej, 1,2GHz procesor Cortex A8, 512 MB operační paměti a 4 GB flash paměti. Ve výbavě je i dvojice kamer (jedna slouží jako fotoaparát a jedna jako webkamera), miniUSB a miniHDMI porty, slot pro microSD karty, výstup na sluchátka a DV výstup. Pro připojení k internetu je k dispozici Wi-Fi b/g/n. Tablet podporuje originální Android Market, respektive Google Play. Nechybí ani podpora Adobe Flash 11.x, takže není problém si na tabletu přehrát videa z internetu. Podpora samotných videoformátů je velmi široká. Rozměry tabletu jsou 19,5 x 11,9 x 1 cm a hmotnost je 290 gramů. K ovládání slouží čtveřice tlačítek. O napájení se stará Li-Ion polymerový akumulátor s kapacitou 3 000 mAh, s kterým tablet vydrží v provozu přes pět hodin. Tablet Joyplus M78 vyjde na necelých 3 000 Kč.
Bezdrátová myš, která nepotřebuje baterie
Genius představil bezdrátovou myš DX-ECO s ergonomickým designem, která nepotřebuje k provozu klasické baterie. Disponuje kondenzátorem, který zvládne až 100 tisíc nabíjecích cyklů. Myš se nabíjí připojením k počítači nebo notebooku prostřednictvím microUSB portu. Nabíjení trvá tři minuty a kondenzátor zajistí výdrž myši zhruba na čtyři hodiny provozu.
Bezdrátové spojení s počítačem běží na frekvenci 2,4 GHz a funguje až na vzdálenost 15 metrů. Pico USB přijímač je malý, takže ho můžete ponechat v notebooku. Kromě tří standardních tlačítek disponuje myš také tlačítkem přepínajícím citlivost mezi 800 a 1 600 dpi a dvěma tlačítky pro prohlížení webových stránek. Novinka využívá senzor s technologií BlueEye, díky níž je myš schopna fungovat na téměř libovolném povrchu. Doporučená cena je 549 Kč.
Srazy.info v novém
Českým geekům jistě není nutno představovat službu Srazy.info, která slouží k organizaci a správě srazů a různých typů konferencí. Tato služba, spravovaná Jiřím Zralým, byla nedávno představena v nové podobě. Pokud už Srazy.info používáte, měli byste vědět o určitých změnách vašeho workflow při správě vašich srazů. Například oznámení o novém termínu srazu se už neposílá hned po jeho založení. Správci ale svítí upozornění, že nebylo ještě zasláno, a může ho kdykoli odeslat. To se může hodit, pokud si chcete termín nejdříve založit, připravit, nastavit, a až potom o něm dát vědět. Také oznámení o změnách u srazu už se neposílají automaticky. Nyní může správce srazu využít oslovení účastníků e-mailem a libovolné změny jim oznámit sám, kdy a jak uzná za vhodné. Jedním z důvodů redesignu služby byl i vznik pěkné a funkční mobilní verze webu, v níž je možno s webem pracovat v plném rozsahu, tedy i zakládat nové srazy nebo cokoli nastavovat.
FORPSI: 200 000 .CZ DOMÉN
Tuzemský poskytovatel domén a webhostingu INTERNET CZ spustil spotřebitelskou soutěž o atraktivní ceny v podobě počítačového vybavení DELL. Kampaň je zaměřena na podporu prodeje domén s koncovkou . CZ. V současné době dosáhl FORPSI rekordního počtu dvou set tisíc registrací . CZ domény.
Spotřebitelská soutěž „FORPSI - zaregistruj . CZ doménu a vyhraj“ probíhá v období od 1. 5. do 30. 10. 2012 ve třech soutěžních kolech. Do soutěže je možné se zapojit po registraci nové . CZ domény prostřednictvím webové adresy http://www.agent-forpsi.cz, prokazatelném uhrazení jejího nákupu a zodpovězení alespoň jedné ze dvou soutěžních otázek. Soutěží se o tři PC stanice Dell Optiplex 390 a hlavní výhru v podobě počítače DELL Optiplex 990.
Přestože je cena při registraci a volbě webhostingového poskytovatele až druhotným kritériem, je připravena zvýhodněná cenová nabídka - standardní částka za roční registraci byla snížena ze 140 Kč bez DPH na akční cenu 90 Kč bez DPH za rok. Více informací na http://www.agent-forpsi.cz
Vylepšená zrcadlovka
Digitální jednooká zrcadlovka Nikon D3200 se snadno ovládá a je určena pro začínající fotografy. Oproti starší verzi (D3100) je vybavena zdokonaleným režimem Průvodce, má mnohem vyšší rozlišení (24,2 milionu pixelů) a podporuje nahrávání videa v rozlišení Full HD. Režim Průvodce naviguje uživatele jednotlivými kroky postupu fotografování pomocí pokynů a obrázků. Zároveň s tímto režimem je aktivován i režim Assist Images (Pomocné fotografie), který používá vizuální příklady a pomůže získat přesnou představu o požadovaném snímku. Automatický systém rozpoznání scény analyzuje fotografovanou scénu a upraví zaostření, expozici a vyvážení bílé barvy. Fotoaparát může pracovat automaticky v režimu „Scene Auto Selector“ (Automatická volba scény) a režimech živého náhledu a scény, kdy je použito nejvhodnější nastavení. Citlivost ISO 100-6 400 (s možností rozšíření na ekvivalent hodnoty 12 800) pomáhá vyfotografovat ostré snímky i ve slabém světle. Rychlost snímání je až čtyři snímky za sekundu. TFT displej aparátu má úhlopříčku 3“ a rozlišení 921 000 bodů. Díky volitelnému mobilnímu Wi-Fi adaptéru WU-1a je možné bezdrátově přenášet fotografie z fotoaparátu do jiného zařízení se systémem Android. Předpokládaná cena zrcadlovky D3200 s objektivem AF-S DX 18-55 je 16 290 Kč.
Seznam roztočil svůj Mixér
Seznam.cz se rozhodl uživatelům nabídnout vlastní on-line hudební televizi. Je dostupná z domovské stránky nebo ze samostatné domény Mixér (http://www.mixer.cz). Hudební televize je určena pro snadné a kontinuální přehrávání videoklipů. Vhodná je tedy pro všechny, kdo hledají hudební kanály, které nabízí muziku pro každý typ nálady. Jednotlivé kanály k přehrávání totiž nejsou laděny standardně podle žánrů, nýbrž podle nálady, pro kterou se hodí. Televize má svoji hudební editorku Blanku Huňátovou. Ta do jednotlivých hudebních kanálů skládá videoklipy, které se k dané náladě hodí.
Komentář redakce: Starší generace poslouchala hudbu encyklopedicky - buď podle stylů, nebo podle interpretů. Seznam se inspiroval svým úspěšným magazínem Super.cz, kde bulvárně laděné články nejsou řazeny do kategorií, ale podle časové osy. Mixér.cz podobně nabízí videoklipy seřazené nikoli podle hudebních žánrů, ale podle nálady. Dle našeho názoru tak Seznam připravil službu, která má šanci zaujmout většinového internetového uživatele, který o hudbě příliš nepřemýšlí, jen se jí chce nechat bavit, případně inspirovat.
Cestovní projektory
Dva nové kapesní projektory firmy Philips se jmenují PicoPix PPX2230 a PPX2330. Díky miniaturním rozměrům a integrovanému akumulátoru je můžete snadno přenášet v kapse. Rozměry 96,7 x 54 x 22 mm jsou srovnatelné s běžným chytrým telefonem. Obě novinky zvládají promítat obraz o úhlopříčce až 1,5 m a projekce probíhá v širokoúhlém rozlišení 640 x 360 bodů. Poměrně výkonná LED dioda se svítivostí 30 lumenů a životností až 30 tisíc hodin umožňuje za optimálních podmínek zobrazit kvalitní obraz. Projektory jsou díky zabudovanému multimediálnímu přehrávači a vnitřní 2GB paměti (rozšiřitelné microSDHC kartami) nezávislé. Vestavěný akumulátor s kapacitou 2 600 mAh zvládne promítat na jedno nabití po dobu 1,5 až 2 hodin. Součástí přístroje je i reproduktor. Model PX-2330 disponuje navíc A/V vstupem. Projektory stojí 6 490 Kč a 6 990 Kč.
Levný tablet Studybook pro studenty
Firma Intel představila koncept vlastního levného tabletu nazvaného Studybook, který je určen především pro studenty a měl by být cenově dostupný (cca 5 000 Kč). Má 7“ displej a poběží na něm systém Windows nebo Android. Není to poprvé, kdy Intel přichází s vlastním řešením produktů určených pro studenty a učitele (Intel Learning Series). Naposledy to byl třeba odolný netbook Classmate PC s dotykovým displejem. Studybook by měl být odolnější než klasický tablet - připraven je na pád z výšky i na polití vodou. Použít ho tedy bude možné například i při „laborkách“. Základem tabletu je pochopitelně procesor Intel (konkrétně úsporný Atom Z650). Data se ukládají na SSD disk s kapacitou 4 až 32 GB. Nejlevější varianta poběží na Androidu, dražší verze pak využijí systém Windows 8. Součástí dodávky jsou i aplikace pro studenty, jako je nástroj pro psaní poznámek či pro kreslení a čtečka elektronických knih.
Jarní kolekce tiskáren, tiskové trendy a výhledy do budoucnosti
Podle analýzy společnosti IDC, týkající se prodeje tiskáren a multifunkčních zařízení v oblasti EMEA, jsou laserové tiskárny a multifunkční přístroje v segmentu malých a středních kanceláří stále oblíbenější.
Uživatelé dávají čím dál tím více přednost nákupu multifunkčních zařízení. Ačkoliv to v posledních letech vypadalo na útlum laserové tiskové technologie ve prospěch technicky jednoduššího a leckdy i provozně levnějšího inkoustového tisku, nyní se zdá, že laserové tiskárny budou minimálně v nejbližší době prožívat renesanci.
Podle výše zmíněné analýzy se sice stále prodává nejvíc jednoúčelových inkoustových tiskáren, ale jejich prodej rok od roku klesá cca o 20 procent. Nárůst v oblasti inkoustových multifunkčních zařízení pak činí pouhá 3 procenta, lze tedy říct, že inkoustová technologie pomalu ztrácí. Největší nárůst (cca 20 procent) naopak zažívají laserové tiskárny a multifunkční přístroje. Na pokročilých západních trzích je největší zájem o barevné multifunkční laserovky, na východě (včetně ČR) si malé kanceláře pořizují hlavně monochromatická multifunkční zařízení (kvůli provozním nákladům). Podle nás dávají malí podnikatelé přednost laseru hlavně kvůli tomu, že nejsou dostatečně informováni o existenci inkoustových zařízení vyvinutých s ohledem na nízké provozní náklady, jako je například HP OfficeJet Pro 8600. Výhody laserových tiskáren a multifunkčních zařízení spočívají hlavně v delší stálosti vytištěného obsahu a v odolnosti načaté tonerové kazety proti zasychání spotřebního materiálu. Inkoustová zařízení mají zase zpravidla nižší spotřebu elektrické energie, nižší hlučnost a nižší pořizovací cenu.
LASEROVÁ NABÍDKA HP
Minulý měsíc jsme měli možnost zúčastnit se barcelonského představení nových laserových tiskáren a multifunkčních zařízení společnosti HP. Jednu z představovaných tiskáren, HP Color LaserJet 351, jsme dokonce mohli otestovat. Nové modely uvedla firma HP i ve vyšších řadách LaserJet Pro 400 (barevné laserové multifunkční zařízení s rychlostí tisku 33 stran za minutu) a LaserJet Enterprise 500 (40 barevných stran za minutu).
V tomto čísle přinášíme recenzi další novinky, a to barevného laserového multifunkčního zařízení HP TopShot LaserJet Pro M275 se schopností skenovat a kopírovat 3D předměty. Snímání 2D i 3D předloh probíhá pomocí 8megapixelového fotoaparátu, který snímaný objekt nebo předlohu zabere ze tří posunutých úhlů a jejich složením vytváří dojem prostorové fotografie. Využití fotoaparátu místo klasického skeneru není novinkou (před rokem s podobným konceptem přišel i Lexmark), ale snímání prostorových objektů novinkou je. V případě TopShot LaserJet Pro M275 se jedná o první generaci „3D“ multifunkčního zařízení, takže se nemůžeme divit jistým kvalitativním omezením. Bude se ale hodit například uživatelům, kteří chtějí „bezpracně“ zveřejňovat fotografie drobných předmětů na internetu.
Na představení laserových novinek HP jsme zaznamenali výrazný posun k ovládání prostřednictvím grafického dotykového displeje. O jeho praktičnosti můžeme hlavně v segmentu primárně „kopírovacích“ tiskáren debatovat. Většina dnešních tiskáren a multifunkčních zařízení dokáže tisknout ze smartphonů a tabletů, což je s ohledem na jejich oblibu a rozšíření logické.
BROTHER: SPECIALIZACE A BUDOUCNOST
Společnost Brother nám v Berlíně představila nejen portfolio nových produktů pro nadcházející rok, ale také pootevřela dvířka budoucího vývoje. Brotheru se v minulých letech podařil husarský kousek s uvedením dostupných multifunkčních zařízení formátu A3. Právě tento segment je jedním z dalších oborů, které zaznamenávají kontinuální (podle IDC poslední dva roky 14%) nárůst. Pro letošní rok představil Brother nové modely úspěšných a hlavně cenově dostupných inkoustových multifunkčních přístrojů formátu A3 (MFC-J825DW a DCP-J925DW). V tomto segmentu je Brother téměř monopolním hráčem na trhu.
Kromě tiskáren Brother uvedl mobilní dokumentové USB skenery DSmobile-600 a DSmobile-700 s hmotnosti 350 gramů, 38stránkovou kompaktní tiskárnu HL5400 s nízkými tiskovými náklady a například miniaturní termální tiskárnu PJ-600. S recenzemi těchto zařízení vás budeme seznamovat během roku.
Brother nám ukázal jednu hodně zajímavou novinku z kategorie větších kancelářských tiskáren. Během 12 až 18 měsíců by měl uvést na trh poměrně kompaktní tiskárnu s extrémní rychlostí tisku. Jedná se o monochromatickou inkoustovou tiskárnu s nepohyblivou tiskovou hlavou o šířce archu A4. Díky stacionární hlavě s více než 5 000 tryskami bylo možné zvýšit rychlost tisku až na 100 stran za minutu. Tato tisková technologie nám připomíná hybrid mezi inkoustovými a LED tiskárnami.
Brother nás u příležitosti představení nových tiskáren překvapil i odhalením vývoje v oblastech, které bychom od této společnosti nečekali. Nedávno zakoupil komunikační společnost, specializující se na videokonference prostřednictvím internetu. Výsledkem akvizice jsou portály OmniJoin, které mají umožnit podnikovou internetovou videokomunikaci s lepší nabídkou služeb, než dnes poskytuje nejčastěji používaný Skype.
Zajímavá je i novinka v podobě brýlí AirScouter se speciální průhlednou destičkou, na kterou se promítají data z připojeného počítače, smartphonu či tabletu. Tyto brýle se již prodávají v Japonsku a v podstatě vypadají, jako by byly vystřižené z filmu s Larou Croft. Prozatím se uvažuje hlavně o použití v průmyslu, kde bude možné montérům na průhledné projekční plošce s rozlišením 800 x 600 bodů promítat například schémata či návody na sestavení různých typů zařízení. Velkou budoucnost by tento systém mohl mít v oblasti „augmented reality“.
OKI: MODERNIZACE, VELKÉ AMBICE A TISK NA MÍRU
Společnost OKI nasadila laťku svých plánů hodně vysoko. Během následujících dvou let plánuje zdvojnásobit prodej svých produktů. Vzhledem k loňským katastrofám v Japonsku, kdy společnost zaznamenala velké výpadky ve výrobě, by to OKI mohlo vyjít. Každopádně se OKI podle svých představitelů hodlá do prodeje tiskáren a multifunkčních zařízení vrhnout s ohromnou vervou a po letech osloví i zájemce o malá a cenově dostupná zařízení z produkce vlastního vývojového centra.
Pro český, cenově senzitivní trh budou hodně zajímavé „entry“ modely v podobě monochromatického multifunkčního zařízení MB441 a tiskárny B401. V nabídce ale budou i dražší monochromatické přístroje MB451, 461, 471 a 491. Za necelých 4 800 Kč se pak bude prodávat nová jednoprůchodová barevná LED tiskárna C301dn se síťovým konektorem a duplexem a rychlostí tisku 20 barevných stran za minutu. Jen o pár set korun dražší bude její PCL6 verze s označením C321dn. O něco vyšší rychlost 26 barevných stran za minutu nabídne tiskárna C511dn cca za 9 000 Kč.
Foto popis| OKI B401dn Pro český trh bude tahle tiskárna zajímavá hlavně kvůli nízké ceně.
Foto popis| HP TopShot LaserJer Neskenuje, ale „fotografuje“: novinkou je snímání prostorových předmětů.
Foto popis| Rychlý Brother Díky stacionární hlavě bude možné zvýšit rychlost tisku až na 100 str./min.
Z INTERNETU
GOOGLE PŘEDSTAVIL SVŮJ DISK
Společnost Google uvedla v průběhu dubna službu Disk Google (Google Drive). S kapacitou 5 GB budou mít nyní uživatelé možnost zdarma nahrávat všechny své soubory a také k nim přistupovat z jednoho místa, a to včetně fotografií, videí či PDF formátů, nebo spravovat nové dokumenty. Do portfolia cloudových služeb patří kromě jiných i freemailový klient (Gmail), sdílený Kalendář Google nebo balíček aplikací Dokumenty Google. Ty slouží k vytváření dokumentů, jejich sdílení a spolupráci na nich v reálném čase a s novými funkcemi se stávají součástí Disku Google. Úložný prostor je možné navýšit za měsíční poplatek na různé úrovně kapacity, od 25 GB až do 1 TB.
Komentář redakce: Google se ve své tiskové zprávě nezmínil o tom, že v souvislosti s novou službou byla o 3 GB navýšena kapacita e-mailové schránky Gmail, což její uživatelé jistě uvítají. Co se týče cloudového úložiště dat, musíme konstatovat, že Google nepřekonal ve výhodnosti Microsoft, nabízející prostřednictvím své služby SkyDrive zdarma prostor o velikosti 25 GB. Hůře než nová služba Google Drive je na tom zavedené populární úložiště DropBox, přidělující uživatelům bez poplatku jen 2 GB.
Seznam.cz začíná indexovat zahraniční weby
Seznam.cz spustil v dubnu test indexování zahraničních webových stránek. Výsledky hledání na Seznam.cz se tak rozšíří o relevantní cizojazyčné weby. Index fulltextového vyhledávání Seznam.cz v současné době obsahuje okolo 400 milionů českých webových stránek. Do veřejného testu Seznam. cz pouští indexaci zahraničních webů, čímž se počet indexovaných stránek rozšíří na 700 milionů. Vybráno bylo zatím 300 milionů cizojazyčných webů - velké množství v anglickém jazyce, indexováno bylo ale například i okolo 15 milionů slovenských stránek. Fulltextový tým při výběru stránek nevycházel z předem určené geografické polohy, odkud stránky pocházejí. Vybrány byly stránky, které používají nejčastější evropské jazyky (např. angličtinu, němčinu, francouzštinu nebo slovenštinu) a mohou nabídnout užitečné či relevantní odpovědi na dotazy ve vyhledávání.