Přejít k hlavnímu obsahu

Neviditelný domácí počítač

Neviditelný domácí počítač

Multimediální obývací pokoj vám přinese spoustu zábavy, ale také nepřebernou změť kabelů a zařízení. Tak proč je někam neschovat...
    CHRISTOPH SCHMIDT 

CHRISTOPH SCHMIDT
Redaktor Chipu zabývající se testováním je na spoustu kabelů a různých elektronických krabiček zvyklý, ale v obývacím pokoji se na ně koukat nemusí.


Výrobci elektronických zařízení kladou v posledních letech pečlivý důraz na vzhled svých produktů, ale ke každému z nich je připojen minimálně jeden, většinou však i více kabelů. Změť šňůr a napájecích adaptérů, povalujících se mezi designovými výrobky, obývacímu pokoji na kráse nijak nepřidá. Zatím se bez nich sice neobejdeme, naštěstí ale není nijak komplikované schovat je někam z dohledu.
Svázat kabely a zastrkat je za nábytek není nic složitého. Prodlužovačky, rozdvojky, adaptéry, a dokonce síťové prvky lze snadno ukrýt do skříněk, které navíc poslouží jako praktický úložný prostor pro ostatní věci. A co udělat s počítačem a Wi-Fi routerem? Můžete je jednoduše zamaskovat.

Nevzhledný počítač

Běžné PC vypadá jako kovová bedna, ke které je připojena spousta kabelů. Z estetického pohledu je to pro obývací pokoj pohroma, proto raději všechny kabely pečlivě svážeme a spolu s počítačem je zastrčíme do nějaké pěkné skříňky, kterou uložíme do televizního stolku. Klávesnici a myš připojíme bezdrátově.
Router je osazen jednou nebo více anténami a pro ideální pokrytí větší domácnosti nebo domu je lepší, pokud není uzavřen v žádné skříni. V běžném bytě jej ale klidně můžeme zamaskovat. Jako ideální řešení nám připadá ukrýt router do ozdobné papírové krabice, do které můžeme udělat otvory pro protažení antén. Pokud pak krabičku s routerem a pečlivě svázaným napájecím kabelem ukryjeme rozumně někam na poličku, nebude téměř k poznání.

Domácí kino - problémový případ

Obzvláště hustý propletenec kabelů nebývá připojen pouze k počítači, ale i k televizoru a k němu připojeným zařízením. Povalující se kabely pak vadí ještě více, protože televizor zaujímá ve většině obývacích pokojů výsostné postavení a bývá nejvíce na očích. Ukážeme vám, jak udělat z nouze ctnost a jak zavěsit televizor na nástěnný držák a kabely od něj svést prostřednictvím neviditelné lišty. Televizor se pak bude jakoby vznášet na stěně a celkový dojem bude dokonalý.
Praktické a estetické nebývají ani samostatné kabely povalující se okolo stěn místnosti. Většinou se jedná o kabely vedoucí k prostorovým reproduktorům, síťový LAN kabel, napájecí kabely stojacích svítilen a různé prodlužovačky. Ty však lze elegantně skrýt za soklem nebo v tenkém pořadači kabelů, které působí méně nevzhledně než změť samostatných vodičů.

Ukryjte napájecí kabel

1 ZAKRYJTE PRODLUŽOVACÍ KABELY  Žádná domácnost se bez prodlužovaček neobejde, ale nelze říct, že by byly obzvlášť krásné. K prodlužovacím kabelů pak většinou bývají připojeny různé adaptéry nebo zástrčky, které ještě zvýrazňují dojem chaotické neuspořádanosti. Propletenec kabelů je navíc účinným magnetem na prach. Co s tím? Máme jednoduché řešení: ukryjte hlavici prodlužovačky pod převrácenou krabici. Například IKEA prodává za 249 Kč (za dva kusy) praktické a poměrně hezké krabice „Kassett“, které mají v největším rozměru 33 x 38 x 30 cm po stranách vyřezané otvory, jimiž můžete snadno protáhnout napájecí kabely. Takto umístěná krabice vám může dále posloužit jako odkládací plocha. Jen si dejte pozor, abyste na ni nepostavili květináč s květinami, které potřebují zalévat. Nezapomeňte, že pod papírovou krabící jsou otevřené zásuvky, ve kterých je proud.
2 UPEVNĚTE KABEL KE ZDI  Kabely, které se nepovalují po zemi, ale jsou ve svazku upevněny ke zdi, nejenže vypadají lépe, ale jsou i praktičtější, protože se zbytečně nepletou. Nejjednodušší je k jejich uchycení použít samolepicí háčky (například 3M Command), které nalepíte nad podlahovou lištu. Samolepicí háčky můžete kdykoliv snadno odstranit. Použít samozřejmě můžete i háčky, které se ke zdi přichytí pomocí hřebíků.
3 PŘIDEJTE LIŠTU  Nejlepší a nejčistší řešení spočívá v ukrytí svazku kabelů přímo do podlahové lišty. Kabely pak nejsou vůbec vidět. Pokud se vám nechce vytrhávat stávající lišty, můžete použít plastové nástavce v barvě podlahy a lišty, jen se ujistěte, že je v nich dostatečný prostor pro umístění všech kabelů. Před upevněním lišty na zeď do ní zastrčte kabely a zafixujte je lepicí páskou.

Schovejte počítač do stolku

1 VYNDEJTE VŠECHNY KOMPONENTY  Dříve než převléknete počítač ze staré skříně do nové, budete muset vymontovat všechny komponenty. Nejprve odpojte od základní desky a mechanik všechny napájecí kabely, které vedou ze zdroje. Poté povolte čtyři šrouby, které drží zdroj na zadní straně skříně, jednou rukou jej uchopte, aby vám nespadl do počítače, a druhou šrouby vymontujte. Po vymontování zdroje odpojte od základní desky všechny kabely a vymontujte ze skříně všechny mechaniky. Vyšroubujte všechny šrouby, které drží základní desku. Pokud se v počítači nachází nějaké přídavné karty, vyndejte je. CPU s chladičem a paměťové moduly nechte. Nakonec odpojte všechny drobné kabely, které vedou k vypínači, resetu a stavovým diodám. Nyní můžete základní desku opatrně vyjmout. Ze staré skříně nezapomeňte vyndat záslepku, která kryje porty na zadní straně skříně.
2 VYBERTE PĚKNOU SKŘÍŇ  Výběr skříně necháme na vašich estetických požadavcích. Vzhledem k tomu, že ji chceme umístit do skříňky pod televizor, doporučujeme zvolit černou skříň o šířce 36 cm, která tak snadno zapadne mezi ostatní přístroje. V ideálním případě vyberte 36cm skříň, do které se vejde základní deska formátu ATX, protože takovou pravděpodobně máte ve svém starším počítači. Levnou variantou je například Cooler Master Elite 360 nebo MS-Tech MC-380. Existují samozřejmě i drahé designové skříně, většinou určené pro tzv. HTPC systémy, které vypadají dokonale, ale nejlevnější stojí přes 2 000 Kč.
3 PŘÍPRAVA SKŘÍNĚ  Do zadního panelu nové skříně nejprve upevněte záslepku portů základní desky. Poté do spodní části skříně zašroubujte sedm mosazných podstavců pro přichycení základní desky. Jejich správnou pozici poznáte podle otvorů na vašem motherboardu.
4 MONTÁŽ ZÁKLADNÍ DESKY  Základní desku zandáte do skříně pod mírným úhlem tak, aby se opřela o bronzově zbarvené podložky. Přitlačte ji těsně k zadní krytce portů tak, aby do ní externí porty přesně zapadly. Zarovnejte desku tak, aby otvory v desce pasovaly na podložky, a poté můžete desku přišroubovat (ideálně všemi sedmi šrouby). Dále připojte k desce kabely z předního panelu, tedy od vypínače, tlačítka reset, předních USB portů a stavových diod.
5 ZASUNUTÍ PŘÍDAVNÝCH KARET  Do zvolené skříně by se měly vejít přídavné karty s běžnou výškou, takže nebudete muset kupovat nové komponenty. Plánujete-li upgrade grafické karty, doporučujeme zvolit spíš slabší nebo průměrně výkonnou variantu, protože výkonné karty vyžadují připojení externích napájecích kabelů, které na svém starším zdroji nemusíte mít. Grafickou kartu dále vybírejte i s ohledem na výkon vašeho starého zdroje.
6 PŘIPOJENÍ NAPÁJECÍHO ZDROJE  Do námi vybrané počítačové skříně MS-Tech MC-380 se vejde standardní ATX zdroj, nestandardně je však umístěn hned za předním panelem skříně. Z toho důvodu je nutné provést vnitřkem skříně i 220V napájecí kabel. Během instalace zdroje je nutné vyšroubovat tři šrouby v rámečku, který slouží k uchycení zdroje. K těmto otvorům pak pomocí šroubů, jimiž byl zdroj přichycen ve starém počítači, přišroubujete samotný zdroj. Poté ke zdroji připojte napájecí kabel, a je-li zdroj vybaven vlastním vypínačem, nezapomeňte jej zapnout, protože po dokončení instalace počítače se ke zdroji už nedostanete (tedy pokud neotevřete skříň). Nyní můžete zdroj i s rámečkem přichytit do skříně. Poté připojte napájecí kabel ze zdroje k základní desce, a pokud je to nutné, i ke grafické kartě.
7 INSTALACE MECHANIK  Pevný disk a optické mechaniky se nacházejí v přední části skříně spolu s napájecím zdrojem. Pevný disk stačí nasunout do 3,5“ pozice. Rám skříně je tak pevný, že jej není třeba fixovat pomocí šroubků. Dříve než přistoupíte k instalaci optické mechaniky, připojte pevný disk k datovému i napájecímu SATA kabelu, protože po zasunutí optické mechaniky se už k pevnému disku nedostanete. Z vnitřní strany skříně zasuňte optickou mechaniku do 5,25“ pozice. Ujistěte se, že je optická mechanika správně zasunutá a nepřesahuje zepředu ven, protože dvířka skříně by mohla nechtěně mačkat na vysouvací tlačítko optické mechaniky a docházelo by k nechtěnému vysouvání vozíku s DVD diskem.
8 ULOŽENÍ PC DO STOLKU  Díky hloubce 44 cm se skříň počítače krásně vejde do televizního stolku. Zbude vám dokonce pár centimetrů prostoru, se kterým je třeba počítat pro kabely připojené k zadní straně počítače. Pokud byste potřebovali více místa, můžete vyříznout otvor v zadní stěně televizního stolku. Během provozu PC je nutné, aby byly dvířka stolku otevřená a k počítači přicházel vzduch. Nezakrývejte ventilační otvory a ideálně nechte dostatek prostoru i nad počítačem.
9 PROVEDENÍ KABELŮ  Změť kabelů vedoucích ze zadní strany televizního stolku je vhodné co nejlépe zamaskovat. Ideální řešení představuje prodlužovačka s několika zásuvkami, kterou rovněž umístíte do stolku. Zařízení umístěná ve stolku spolu mohou komunikovat prostřednictvím jednoduchého síťového switche (například D-Link DGS-1005D cca za 600 Kč), který spolu dokáže propojit počítač, Blu-ray přehrávač a televizor. Abyste mohli používat počítač jak spolu s televizorem (pro přehrávání disků nebo ve formě HTPC), tak ve spolupráci s monitorem umístěným na pracovním stole, nastavte počítač tak, aby podporoval zobrazení na dvou monitorech. Televizor propojte pomocí HDMI kabelu a monitor pomocí DVI nebo druhého DVI kabelu, záleží na vaší grafické kartě. Pokud je pracovní stůl umístěn blízko u televizního stolku, můžete k počítači připojit i drátovou myš a klávesnici, které mají lepší odezvu a nedocházejí jim baterky. Všechny kabely pak doporučujeme spojit do jednoho svazku.
10 OVLÁDÁNÍ POČÍTAČE NA DÁLKU  Zatímco klávesnici a myš na pracovním stole je nejlepší připojit pomocí drátů, multimediální centrum připojené do televizoru je lepší ovládat pomocí bezdrátové klávesnice s integrovaným touchpadem. Vhodnou variantou je například Logitech K400 (cca 800 Kč). Tyto typy bezdrátových klávesnic nejsou ideální pro psaní dlouhých textů, ale pro zadání internetové adresy nebo komentáře na Facebook bohatě stačí. Bezdrátový USB receiver je malý a lze jej zapojit do jednoho z předních USB konektorů na počítači.

Ukrytí routeru do krabičky

1 NAJDĚTE NEJLEPŠÍ UMÍSTĚNÍ  Wi-Fi router je ideální umístit někam do středu bezdrátově připojených zařízení a raději do větší výšky. Vhodné místo najdeme například na vyšší poličce knihovny, ale právě tam nebude vypadat moc esteticky. Proto je dobré jej nějak zamaskovat.
2 KRABICE S VHODNÝM VÝŘEZEM  Router se dá ukrýt do papírové krabice, do které nejdřív uděláme výřez. Malý router TP Link se třemi anténami se pohodlně vejde do malé verze krabice IKEA „Kassett“. Dvě krabičky přijdou na 99 Kč. Pomocí řezacího skalpelu nebo ostrého nože do ní ve spodní části vyřízněte otvor o takové velikosti, aby jím bylo možné protáhnout router. Doporučujeme vám vyříznout ještě druhý otvor, tentokrát u vrchního okraje krabičky, který umožní lepší proudění vzduchu. Antény jsme v našem případě protáhli ven z krabičky, ale pokud máte malý byt, můžete je nechat i uvnitř. Papírová krabice nepředstavuje pro Wi-Fi signál žádnou překážku.
3 UCHYCENÍ KABELŮ V KNIHOVNĚ  Aby napájecí kabel routeru a LAN kabel nekazily dojem z čistě zamaskovaného routeru, doporučujeme je přichytit zezadu k bočnicím knihovny. My jsme použili oboustrannou lepicí pásku Tesa Powerstrips (Conrad, cca 140 Kč), která nevyžaduje použití hřebíků a nijak nepoškodí knihovnu.

Zakrytí LAN kabelu

1 POUŽIJTE TENKÝ KABEL  Internet šířený pomocí klasického LAN kabelu je rychlejší a stabilnější než bezdrátový Wi-Fi signál, proto jej používáme například pro připojení domácího NAS serveru, který se kvůli vyšší hlučnosti často nachází mimo obývací pokoj. My jsme použili síťový kabel UTP, CAT 5e Conrad, který přijde cca na 30 Kč za metr a který lze díky tenkému profilu snadno ukrýt do podlahové lišty nebo pod koberec.
2 KABEL POD DVEŘMI  Plochý síťový kabel je nejen tenčí než ten klasický, ale i lépe ohebný. Proto jej můžete vést okolo rámu dveří, aniž byste v něm museli vrtat otvor. Kabel přichytíte izolační páskou stejné barvy, jako je rám dveří. Na místě, kde dveře přiléhají ke kabelu, můžete odříznout kus těsnění a snížit tak riziko poškození kabelu.
3 POUŽIJTE FLEXIBILNÍ KABELOVÝ KANÁL  Potřebujete-li vést kabel za nějaký roh, a přesto jej chcete zakrýt tak, aby nebyl vidět, můžete použít flexibilní kabelový kanál nebo spojovací roh kabelové lišty. Kabel do nich lze vložit z obou stran. Kabelový kanál je na podlaze podpírán podstavcem a na vrchním konci jej lze přichytit ke stolu.

Zakryjte kabely od televizoru

1 UPEVNĚNÍ NÁSTĚNNÉHO DRŽÁKU  K televizoru už dávno nevede jen anténa a napájecí kabel. Dnes se musíme navíc vyrovnat i s HDMI, LAN, SCART a audiokabely. Upevníte-li televizor do nástěnného držáku (my jsme použili držák Vogel’s Wall 1325 cca za 2 300 Kč), můžete zároveň elegantně skrýt i všechny kabely, které do televizoru vedou. Většina univerzálních držáků je kompatibilní s VESA standardy, ale dříve než jej objednáte, doporučujeme zkontrolovat rozteč montážních VESA otvorů na vašem televizoru. Na stránkách vogels.com najdete průvodce, který vám s výběrem držáku může pomoci. Pečlivě vyměřte pozici držáku na zdi a poté jej upevněte pomocí trojice dodávaných 10mm šroubů.
2 UPEVNĚNÍ DRŽÁKU K TELEVIZORU  Vyjměte televizor ze stojánku a položte jej displejem dolů na podlahu. Doporučujeme televizor podložit měkčí dekou a hlavně pořádně zkontrolovat, zda se na místě, kam ji položíte, nenachází nějaký předmět, který by mohl poškodit obrazovku. Nejprve k VESA otvorům televizoru přišroubujte dvě vertikální lišty. Poté nasuňte vodorovně vedené lišty z boku na čtverhranné hlavice úchytných šroubů tak, aby byly oba šrouby umístěny uprostřed na šikmé straně kolejnic a přesně svisle nad sebou. Poté čtverhranné šrouby utáhněte pomocí klíče velikosti 13.
3 ZAVĚŠENÍ TELEVIZORU  K zavěšení televizoru na zeď budete potřebovat pomocníka. Ten bude televizor zepředu držet a vy jej nasadíte do nástěnného držáku. Zatímco pomocník stále přidržuje televizor, upevněte držák pomocí dvou šroubů velikosti 12. Dříve než televizor pomocník pustí, zkontrolujte ještě pořádně, že je televizor správně vodorovně uchycen v držáku. V závislosti na hmotnosti televizoru je nutné správně dotáhnout šrouby, které řídí náklon obrazovky tak, aby ideálně byla rovnoběžná se stěnou.
4 PŘÍPRAVA AMBIENTNÍHO POZADÍ  Kabely, které vedou od televizoru, je samozřejmě třeba skrýt do lišty. Kromě obyčejných lišt můžete vylepšit estetický dojem zakoupením LED pásky, která umožní ambientní podsvícení televizoru připevněného ke stěně. Podobné lišty najdeme například na stránkách http://www.flajzar.cz nebo na eBayi. Tyto pásky vám zajistí nejen zajímavý estetický zážitek, ale pozitivně se projeví i na nižší únavě očí při sledování televizoru. Před upevněním pásek si raději dvakrát vyzkoušejte, jaký bude výsledný dojem a jak velká bude osvícená část zdi za televizorem.
5 ZAKRYTÍ KABELŮ  Krycí lišty kabelů se prodávají v různých barvách i v různých podobách. Doporučujeme zakoupit lištu s dostatečným prostorem pro kabely, která vám umožní časem přidat nějaký kabel navíc. V tomto případě se kloníme spíše k pořízení šroubované než nalepované lišty. Nezapomeňte, že televizor uchycený v nástěnném držáku je možné natáčet, takže nechte v prostoru za televizorem z lišty vyčnívat dostatečně dlouhou část kabelů, která umožní další manipulaci s panelem.

Instalace reproduktorů

1 Najděte správné místo  Prostorový zvukový systém domácího kina přináší sledování filmů nový rozměr, ale je bohužel spojen se složitým rozvodem zvukových kabelů po obývacím pokoji. Přední reproduktory bývají umístěny blízko televizoru, se zakrytím jejich kabelů tedy nebývá velký problém. K zadním satelitním reproduktorům však vedou dlouhé kabely, které je potřeba také zamaskovat. Zadní satelitní reproduktory doporučujeme umístit do výšky cca 1,5 metru a tak, aby se nacházely z boku na úrovni místa, odkud sledujete televizor. Reproduktory by neměly být nasměrovány na vaši hlavu, ale měly by být natočeny směrem k televizoru.
2 Upevnění držáků reproduktorů  Reproduktory nedoporučujeme přichytit přímo ke stěně, ale raději ke speciálnímu držáku (například držák TV Brateck SB-20 nebo Stell SHO). Výhoda držáků spočívá v tom, že oddálí reproduktory od zdi, takže nedochází k nechtěným rezonancím.
3 Zamaskování audiokabelů  Poté, co najdete správnou pozici pro umístění reproduktorů a připevníte je k držáku, zbývá už jen zakrýt audiokabely pomocí lišty. Tyto kabely jsou poměrně lehké, takže můžete klidně použít nalepovací lištu. Pokud je chcete zakrýt opravdu dokonale, doporučujeme před příštím malováním vyříznout drážku do zdi. Jestliže máte v bytě tapety, můžete kabel ukrýt pod ně.