Přejít k hlavnímu obsahu

Kvalitní notebook se špičkovým výkonem a displejem

LENOVO THINKPAD T520

Kvalitní notebook se špičkovým výkonem a displejem

Nejnovější verze proslulých ThinkPadů dosáhla v testu rekordního hodnocení hned ve dvou kategoriích. Testovaná verze T520 získala nejlepší hodnocení v kategorii ergonomie a zároveň má nejlepší displej ze všech notebooků, které jsme v rámci Top 10 zatím testovali. Dobrou zprávou pro uživatele je, že právě ergonomie i displej jsou i u levnějších variant ThinkPadu T520 stejné jako u tohoto výkonného modelu. V porovnání s předchozím modelem T420 nás potěšilo hlavně výrazné zlepšení displeje. Při testu technických parametrů displeje jsme sice nezaznamenali žádné rekordní hodnoty, ale Lenovo u tohoto notebooku výborně zkombinovalo nadprůměrné hodnoty jasu a kontrastu a rychlou dobu odezvy. 15,6“ matný displej například dosahuje šachovnicového kontrastu 275,6 cd/m2. Displej proto spotřebuje poměrně hodně energie, ale díky vysokokapacitnímu akumulátoru tím nijak netrpí výdrž notebooku na cestách. V testu simulujícím kancelářský provoz dokázal pracovat šest hodin a devět minut.
ThinkPad T520 dosáhl na nejlepší hodnocení ergonomie hlavně díky dokonalému šasi, které je vyrobeno s nezvyklou přesností a precizností a navíc je složeno z kvalitního a na dotek příjemného plastu, na kterém nezůstávají vidět otisky prstů. Velmi pevné panty displeje drží zobrazovací panel přesně v pozici, kterou nastavíte, a klávesnice je pohodlná a přesná. S podobnou kvalitou provedení se většinou setkáváme pouze u profesionální řady notebooků Apple. Není tedy divu, že si za tento počítač nechá Lenovo dobře zaplatit. S cenou okolo 30 000 Kč se jedná o jeden z nejdražších notebooků na trhu. Na druhou stranu dostane zákazník za hodně peněz hodně muziky. V bohaté portové výbavě najdeme čtyři USB porty (i když pouze typu 2.0), DisplayPort, UMTS modem a port pro připojení dokovací stanice. Testovaný kus byl osazen procesorem Intel Core i7 2640M s frekvencí 2,8 GHz. Nejedná se sice o nejnovější model mobilního CPU, i tak ale zajistí vysoký výpočetní výkon, který stačí na provoz nejnáročnějších aplikací. Smíříte-li se s nižším výkonem a chcete-li trochu ušetřit, můžete zvolit i levnější variantu s procesorem Core i5, nebo dokonce Core i3 (ta vyjde cca na 22 000 Kč). Profesionály při práci potěší velmi nízká provozní hlučnost, která ani v nejvyšší zátěži nepřekročí hladinu 1,6 sonu.
    MICHAL BAREŠ

SHRNUTÍ TESTU

ThinkPad T520 je určen pro náročné zákazníky, kteří požadují špičkovou kvalitu, dokonalý displej a bezvadnou ergonomii. Pokud se zálibně díváte po Applu MacBook Pro, ale nechcete opustit platformu Windows, je to ideální varianta. Málokdy dostaneme do ruky notebook, který tak dobře kombinuje výkon, eleganci, kvalitní zpracování a dokonalou ergonomii.
+ Výborná ergonomie, skvělý displej, vysoký výkon, dlouhá výdrž a tichý provoz
- Vyšší cena, pouze USB 2.0
Cena cca 30 000 Kč

JAK JSME TESTOVALI
Testovací procedura všech mobilních počítačů s 14-15,6“ displejem se zaměřuje hlavně na zkoumání výkonu a mobility. Tato dvě hodnocení si většinou protiřečí, protože jedno bývá na úkor druhého. Hodnotíme ale také kvalitu displeje a ergonomii.

DISPLEJ ŠPIČKOVÉ KVALITY
ThinkPad T520 dosáhl maximálního hodnocení kvality displeje. Nabízí nadprůměrné hodnoty ve všech zkoumaných oblastech, zvláště pak pokud se kontrastu týče. Jedině u HP EliteBooku 8540p jsme naměřili vyšší kontrast, ale i pomalejší odezvu a slabý jas.
KONTRAST DISPLEJE
LENOVO THINKPAD T520     885:1
PRŮMĚRNÝ NOTEBOOK     688:1
HP ELITEBOOK 8540P     1 062:1


ŠPIČKOVÝ MODEL S VYŠŠÍ CENOU
Notebooky pohybující se v první desítce našich srovnávacích testů patří zpravidla do nejvyšší cenové kategorie. Bodově jsou poměrně vyrovnané a liší se hlavně poměrem mezi výkonem a cenou. Z tohoto poměru Lenovo ThinkPad T520 nevychází tak dobře jako nejlevnější model Dell Inspiron 14Z.

VYSOKÝ VÝKON
Z hlediska výpočetního výkonu se ThinkPad T520 pohybuje v nejvyšší lize, ale mezi 38 konkurenty je až na 4. místě. Přesvědčivý náskok si stále drží nový Apple MacBook Pro.
HODNOCENÍ VÝKONU
LENOVO THINKPAD     88 BODŮ
PRŮMĚRNÝ NOTEBOOK     70 BODŮ
APPLE MACBOOK PRO     100 BODŮ

TECHNICKÁ DATA
 CPU/RAM     Intel Core i7-2640M/4 GB
 GRAFIKA     Intel HD 3000 (IGP)/nVidia  NVS 4200M
 DISPLEJ (ÚHLOPŘÍČKA/ROZLIŠENÍ)     15,6“/1 600 x 900 bodů
 HDD/ODD     HDD 500 GB/DVD-RW
 VÝBAVA A PORTY     4x USB 2.0, FireWire, VGA,  DisplayPort, HDMI, eSATA,  Bluetooth, LAN (GBit), WLAN, UMTS, čtečka karet, čtečka otisků prstů
 VÝDRŽ NA AKUMULÁTOR (MIN./MAX.)        1:10/6:09 h
 ROZMĚRY/HMOTNOST     37,2 x 4,0 x 24,5 cm/2,5 kg
 INFO     http://www.lenovo.cz
HODNOCENÍ
 CELKOVÉ HODNOCENÍ     83,4
 MOBILITA (25 %)     60
 VÝBAVA (25 %)      83
 VÝKON (20 %)       88
 ERGONOMIE (20 %)     100
 DISPLEJ (10 %)     100
Chip:   velmi dobrý (2,0)

HP TOPSHOT LASERJET PRO M275

Multifunkční zařízení s 3D skenerem

Společnost HP uvedla na trh poněkud zvláštní barevnou laserovou multifunkci, která místo skeneru používá 8Mpx snímač a dokáže z výšky 21 cm snímat a ofotit 3D předměty, ale funguje i s klasickými papírovými dokumenty. Laserové multifunkce jsou stále oblíbenější v domácích a malých kancelářích, které doufají, že jim laser zajistí levnější tisk. TopShot M275 bohužel tiskne draze: za 97 haléřů (ČB), resp. 4,76 Kč (CMYK).
Snímky jsou použitelné, ale nevyrovnají se klasickému fotoaparátu (prostorový efekt je málo patrný). Obrázky lze automaticky oříznout a uložit s rozlišením až 300 dpi. Výsledné skeny objektů jsou s ohledem na zkreslení a barevnou odchylku použitelné pouze amatérsky, zájemci o přesné skenování 3D objektů si musí nechat zajít chuť. Kvalita tisku dokumentů je vynikající, ale tiskové náklady jsou příliš vysoké. Barevný tisk je pomalejší, protože jde o čtyřprůchodové zařízení. Toto speciální řešení si jistě najde zákazníky, především z oblasti majitelů malých internetových obchodů, kteří nechtějí fotografovat všechny položky svého sortimentu, ale jinak než jako zajímavost je vnímat nelze.

TECHNICKÁ DATA
 FORMÁT/ROZHRANÍ     A4/USB 2.0, LAN, Wi-Fi
 TISKOVÉ NÁKLADY (K,CMYK)     0,97 Kč/4,76 Kč
 RYCHLOST TISKU    27 s/161 s/65 s
     (1/10 STRAN CMYK/18 STRAN MONO)
 ROZLIŠENÍ (TISK/SKEN)     600 x 600 dpi/278 x 289 ppi
 SPOTŘEBA (STAND-BY)     11 W
 KAPACITA STARTOVACÍCH TONERŮ     4x 500 stran A4
 ROZMĚRY/HMOTNOST     47 x 41 x 27 cm/13,5 kg

HODNOCENÍ
 CELKOVÉ HODNOCENÍ     61,2
 TISKOVÉ NÁKLADY     33
 KVALITA TISKU     95
 KVALITA SKENOVÁNÍ     59
 RYCHLOST TISKU     80
 RYCHLOST SKENOVÁNÍ     39
 VÝBAVA     73
 ERGONOMIE     66
Chip:   dobrý (2,9)

SONY XPERIA S

Špičkový fotovideosmartphone od Sony

Sony Xperia S je prvním smartphonem uvedeným po ukončení spolupráce Sony a Ericssonu. Pokud budou i ostatní modely takto dobré, nemusí se Sony bát samoty, a to ani v tak agresivním segmentu, jako je trh s chytrými telefony. Cenově spadá Xperia S do nejvyšší kategorie, a je ji tedy nutné srovnávat s iPhony 4S, Samsungem Galaxy S2, Nokií Lumia 800 nebo HTC One S. Je skvělé, že se ani v této konkurenci neztratí. V našich tabulkách dokonce získala vyšší bodové hodnocení než iPhone 4S nebo Nokia Lumia 800. Oproti HTC One S a Samsungu Galaxy S2 ztrácí v hodnocení ergonomie ovládání. Na druhou stranu se může pochlubit 100% skóre v kategorii multimediálního provozu.
Společnost Sony (Ericsson) vždy kladla u svých mobilů velký důraz právě na multimédia, ale v případě Xperie S se přímo překonala. Telefon osadila velkým, 4,3“ multidotykovým TFT displejem s extrémním rozlišením 1 280 x 720 bodů, vysoce nadprůměrnou svítivostí 482 cd/m2 a šachovnicovým kontrastem 134:1. Podobné rozlišení nabízí konkurence jen u modelů s 4,7“ úhlopříčkou, standardním rozlišením pro nejlepší 4,3“ modely je jinak 960 x 540 bodů. Aby toho nebylo málo, má Xperia S ve výbavě fotoaparát s rovněž bezprecedentním 12megapixelovým rozlišením (konkurence nabízí nejvíc 8 Mpx), který nejenže zajišťuje na smartphone opravdu nádherné fotografie, ale dokáže navíc snímat video v plném HD rozlišení (1 920p), i když bez automatického ostření zoomu a bez stabilizace. Kvalita fotoaparátu stačí i pro snímání záběrů při horším osvětlení, v případě potřeby je k dispozici blesk. Je jen škoda, že telefon není vybaven krytkou objektivu, která by jej chránila před ušpiněním. Ve výbavě je i přední kamerka, ta je ale vhodná pouze pro videohovory. Kvalita přehrávání audia je velmi dobrá, včetně bohatých možností nastavení ekvalizéru.
Naměřená doba provozu na baterie (4:44 h při hovoru, 5:25 h při datové komunikaci) odpovídá průměru. Naměřená hodnota 1,30 SAR je trochu vyšší, než bychom čekali. Přenos 100 MB dat přes USB zvládne telefon za 27 sekund.
Telefon není vybaven slotem pro paměťovou kartu, takže uživatel si musí vystačit s 26 GB volného úložného prostoru. Xperii S lze ale samozřejmě připojit k PC pomocí microUSB kabelu. Na boku telefonu dále najdeme konektor pro připojení microHDMI konektoru, díky němuž lze obsah paměti prohlížet i na velkoplošné televizi.
V době, kdy jsme měli telefon zapůjčen, obsahoval verzi Androidu 2.3.7, ale Sony slibuje časem upgrade na verzi 4.0. Nad tímto systémem je nainstalováno intuitivní uživatelské rozhraní Sony. Trochu zvykání vyžaduje ovládání tří dotykových plošek, které jsou naznačeny pouze pomocí miniaturních symbolů umístěných v průhledném pruhu na spodní straně mobilu, tedy pod dotykovými ploškami.
    MICHAL BAREŠ

SHRNUTÍ TESTU

Celkový dojem z nového čistokrevného smartphonu Sony je vynikající. Pokud by Sony uvedlo na trh za nižší cenu shodný model s 3,5 nebo 3,7“ displejem (i za cenu nižšího rozlišení), určitě by to potěšilo uživatele, pro které je 4,3“ smartphone až příliš velký a hůře ovladatelný jednou rukou. Pokud vám ale větší rozměry nevadí, je to vynikající volba.
+ Velký a jasný displej s vysokým rozlišením, skvělý fotoaparát, multimediální možnosti, příjemné UI
- Možná až příliš velký displej, vyšší SAR, nepodporuje výměnné paměťové karty
Cena  11 849 Kč


JAK JSME TESTOVALI
Moderní smartphony umí mnohem víc než jen telefonovat. Proto při jejich testování klademe důraz i na rychlost a výdrž při práci s internetem, na zvukovou kvalitu i na kvalitu integrovaného fotoaparátu.

KVALITNÍ FOTOAPARÁT
Sony Xperia S je ve své úhlopříčce 4,3“ jediným telefonem s displejem o rozlišení 1 280 x 720 bodů. Jeho kvalit plně využívá fotoaparát s rozlišením 12 megapixelů a možností záznamu videa v plném HD rozlišení.

ROZLIŠENÍ DISPLEJE
Xperia S má displej s rozlišením 1 280 x 720 bodů. Podobné rozlišení nabízí konkurence jen u modelů s 4,7“ úhlopříčkou, standardním rozlišením pro nejlepší 4,3“ modely je jinak 960 x 540 bodů, ale například Samsung Galaxy S2 má displej s ještě nižším rozlišením.
SONY XPERIA S     1 280 x 720 bodů
SAMSUNG GALAXY S2     800 x 480 bodů
IPHONE 4S     960 x 640 bodů

ROZLIŠENÍ FOTOAPARÁTU
Sony Xperia S představuje prozatím nejfotografičtější mobilní telefon na trhu. Díky snímači s rozlišením 12 megapixelů dokáže za dobrých světelných podmínek pořizovat snímky s dostatečnou kvalitou pro tisk fotografií 10 x 15 cm. Externí fotografie při západu slunce jsou rovněž použitelné. Tmavý interiér vykazuje logicky viditelný šum. Uvidíme, jak kvalitní bude ohlášený 41Mpix model Nokie 808.
SONY XPERIA S     12 megapixelů
SAMSUNG GALAXY S2     8 megapixelů
IPHONE 4S     8 megapixelů

TECHNICKÁ DATA
 SÍTĚ     GSM, GPRS, EDGE, UMTS
 VÝDRŽ NA BATERIE  (HOVOR/ON-LINE)    4:44 h/5:25 h
 HODNOTA SAR     1,30 W/kg
 VÝBAVA     Wi-Fi, USB 2.0, Bluetooth, GPS, NFC
 DISPLEJ  (ÚHLOPŘÍČKA/ROZLIŠENÍ)     4,3“/1 280 x 720 bodů
 UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ  (INTERNÍ/EXTERNÍ)    32 GB/-
 OPERAČNÍ SYSTÉM     Android 2.3.7
 ROZMĚRY A HMOTNOST     12,9 x 6,5 x 1,1 cm/145 g
 INFO     http://www.sunnysoft.cz
HODNOCENÍ
 CELKOVÉ HODNOCENÍ     83,4
 OVLÁDÁNÍ (30 %)     60
 INTERNET (20 %)     83
 MULTIMÉDIA (20 %)     88
TELEFONNÍ FUNKCE (20 %)     100
 OBCHOD (10 %)     100
 POŘADÍ V TOP 10     12. Z 75
Chip:   výborný (1,4)

ASUS F1A75 PRO-V

Levná základní deska s novou paticí

Cena  cca 2 100 Kč
Základní desky s paticí AMD FM1 tvoří nejnovější kategorii našich srovnávacích tabulek Top 10. Deska Asus F1A75-V Pro je vlajkovou lodí této nové třídy a je zajímavá hlavně skvělým poměrem mezi výkonem a cenou, bohatou portovou a slotovou výbavou a výkonnou integrovanou grafikou Radeon HD 6000 (12 061 bodů v 3D Mark Vantage). Bude tak tvořit vynikající základ středně výkonných domácích počítačů, jejichž majitelé se obejdou bez dedikované grafiky. Asus F1A75-V Pro je prozatím nejlepší z 11 desek s touto paticí, které jsme měli možnost do této doby otestovat. Ve výbavě desky najdeme čtyři USB 3.0 porty a například i DisplayPort, ale Asus ji neosadil ani Wi-Fi modulem, ani rozhraním FireWire. Pochvalu zaslouží dodávaný software AI Suite II, který umožní sledování a nastavení hodnot BIOS z prostředí Windows.

TECHNICKÁ DATA
 PATICE        CPU AMD FM1
 ČIPOVÁ SADA     AMD-A75
 GRAFIKA     AMD Radeon HD 6000
 PAMĚŤOVÉ SLOTY     4x DDR3 (max. 64 GB)
 SLOTY     7x PCIe
 PORTY     VGA, Port, eSATA, DVI-4x LAN, USB D, HDMI, 7.1 3.0, Audio, 2x Display- USB PS/2.0, 2
 ROZMĚRY     ATX (30,5 x 24,4 cm)
 DALŠÍ FUNKCE     UEFI AI Suite BIOS, II DirectX 11,

HODNOCENÍ
 CELKOVÉ HODNOCENÍ     98,7
 VÝBAVA (40 %)        100
 VÝKON (35 %)     97
 ERGONOMIE/FUNKCE (25 %)     98
 POŘADÍ V TOP 10     1. Z 11
Chip:   výborný (1,0)

WESTERN DIGITAL MY BOOK LIVE DUO 4000GB

Tichý a rychlý NAS disk

Cena  8 000 Kč (vč. 2x 2TB disku)
WD My Book Live Duo je síťový NAS server určený středně náročným zákazníkům. Jeho výhodou je snadné zprovoznění, které zvládne i nezkušený uživatel během několika minut. Dodávaný software umožňuje nejen automatické vyhledání disku v síti, ale i poměrně slušné možnosti nastavení přístupů a správy serveru. Uživatele Applu potěší podpora vzdáleného přístupu k datům ze zařízení i z iOS. Nový design umožňuje snadný přístup k diskům; v předchozích verzích byly disky zamontované „napevno“ a v případě selhání HW nebo disku znamenalo vyjmutí disku téměř vždy zničení zařízení.
Oproti předchozím modelům také nabízí vyšší přenosové rychlosti čtení (97,9 MB/s) a zápisu (45,8 MB/s). Zařízení je poměrně úsporné: ve stand-by režimu jsme naměřili spotřebu 5,2 W, v klidu 12,4 W a při přenosu dat 16,8 W. V klidu není disk téměř slyšet (0,8 sonu) a nízkou hlučnost (1,3 sonu) má i za provozu. Disk nemá webserver ani printserver, ale obsahuje FTP server, záložní server a audio/video server.

TECHNICKÁ DATA
 KAPACITA     4 TB (2x 2 TB)
 PŘIPOJENÍ     LAN další (disk Gigabit), USB pro
 ROZMĚRY     99 x 165 x 157 mm
 PŘENOSOVÁ RYCHLOST (ČTENÍ/ZÁPIS)    97,9 MB/s/45,8 MB/s
 HLUČNOST (KLID/PROVOZ)     0,8/1,3 sonu
 SPOTŘEBA (STAND-BY/KLID/PROVOZ)     5,2 W/12,4 W/16,8 W
 SERVERY     FTP, záložní, multimediální

HODNOCENÍ
 CELKOVÉ HODNOCENÍ     64,4
 VÝBAVA (40 %)      51
 HLUČNOST (20 %)     95
 SPOTŘEBA (20 %)     45
 VÝKON (20 %)     81
 POŘADÍ V TOP 10     24. Z 51
Chip:   velmi dobrý (2,1 )


HP OFFICEJET PRO 8100

Levný inkoustový tisk

Cena  cca 2 800 Kč
Pro uživatele, kteří mají zájem o kvalitní inkoustovou tiskárnu s nízkými náklady na tisk, bude vhodným modelem HP Officejet Pro 8100, který lze díky 10/100 Mb/s ethernetové kartě zapojit i po počítačové sítě. Pro tisk z více počítačů můžete použít i bezdrátový přenos dat - ve výbavě je i Wi-Fi adaptér standardu 802.11n. Tisk probíhá ze čtyř samostatných inkoustových zásobníků. Při zakoupení velkokapacitních náplní s označením „XL“ vyjde čb tisk strany A4 s 5% pokrytím na cca 30 haléřů a barevný tisk na cca 1,15 Kč (počítali jsme cenu multipacku s inkousty CMY). S rychlostí tisku textu jsme byli spokojeni - 10 stran s logem tiskárna vyprodukuje za 1:06 min., při oboustranném tisku za 1:50 min. Tisk fotografií v nejlepší kvalitě probíhal v pomalejším tempu - fotografie o rozměru 10 x 15 cm byla hotova za 1:15 min. a při tisku na formát A4 jsme na výsledek čekali 5 minut. Kvalita tisku je velmi dobrá: písmo je dobře vykreslené okraje a dobře čitelné jsou i drobné fonty písma. Také kvalita fotografií je velmi dobrá.

TECHNICKÁ DATA
 FORMÁT/ROZHRANÍ     A4 / USB 2.0, LAN, Wi-Fi
TISKOVÉ NÁKLADY (K/ CMYK)     0,30 Kč / 1,15 Kč
 UDÁVANÁ RYCHLOST TISKU (ČB/BARVA)    20/16 str./min.
 ROZLIŠENÍ TISKU     4 800 x 1 200 dpi
 RYCHLOST TISKU     1:06 min./ 6:09 min. / 5:03 min.
 (10 STR.TEXT / 5 STR.GRAFIKA / A4 FOTO)
 KAPACITA VSTUPNÍHO ZÁSOBNÍKU    250 listů A4
 DALŠÍ FUNKCE     duplexní tisk, HP ePrint

HODNOCENÍ
 CELKOVÉ HODNOCENÍ     80,8
 TISK. NÁKLADY (25 %)     97
 KVALITA TISKU (25 %)     87
 RYCHLOST TISKU (15 %)     89
 VÝBAVA (20 %)      75
 ERGONOMIE (20 %)     72
Chip:   velmi dobrý (1,9 )


LG PRADA 3.0 (P940)

Stylový i výkonný Android

Smartphone LG s logem módní značky Prada upoutá pohled i těch, kteří jsou jinak vůči stylovým doplňkům imunní. Nejnovější LG Prada si však zaslouží pozornost i technicky zaměřených uživatelů.
O co lépe vypadá telefon zepředu, o to větší zklamání zažijete při jeho otočení. Tenká plastová záda sice nesou zajímavý vzor a logo Prada, ale u módní ikony bychom si dovedli představit exkluzivnější materiál i zpracování. Hrany příjemně tenkého mobilu obsahují dvě ovládací tlačítka a posuvná dvířka kryjící micro USB konektor pro nabíjení, bohužel umístěný na nejméně vhodné, tedy horní straně telefonu. S relativně velkým telefonem si hůře poradí drobnější ženská ruka.
Zásadní změnu oproti ostatním smartphonům s operačním systémem Android zaznamenáte v okamžiku oživení displeje s celkem běžným rozlišením 800 x 480 bodů. LG si dalo opravdu záležet a připravilo elegantní, černobíle vyvedenou nadstavbu nad Android (ve verzi 2.3). Překresleny jsou všechny systémové ikony, o to více však pak na ploše svítí standardní, barevné ikony doinstalovaných aplikací. Řešením, jak zachovat styl uživatelského rozhraní telefonu, je nabídka připravených ikon, které lze programům přiřadit. Grafický styl drží i připravené widgety na plochu.
Grafická nadstavba se nijak negativně nepodepsala na výkonu telefonu, jehož dvoujádrový procesor a 1 GB RAM zaručují příjemně svižné reakce na pokyny uživatele. Ovládání komplikuje rychlé zhasínání dotykových tlačítek pod displejem a příliš pohodlná není ani standardní klávesnice, která v základní sadě znaků postrádá čárku a po tečce nedělá automaticky mezeru. Jinak však můžeme designovému smartphonu s podporou všech důležitých funkcí včetně NFC těžko něco vytknout.
   RADEK KUBEŠ 

ZÁVĚR TESTU

LG Prada 3.0 je skvěle vybavený smartphone v cenové hladině do 10 000 Kč, který se navíc zásadně odlišuje vnějším vzhledem i elegantním designem grafické nadstavby Androidu. Pokud hledáte alternativu k okoukanému Samsungu Galaxy S II nebo HTC Sensation, získáte telefon, který určitě upoutá pozornost.
+ Design telefonu a grafické prostředí, výkon a stabilita
- Nízká kapacita baterie, materiál zadního krytu telefonu
Cena  asi 9 000 Kč


JAK JSME TESTOVALI
Moderní smartphony jsou mnohem více než pouhé telefony. Proto je třeba nechat je podstoupit řadu testů na atributy typu životnosti baterie, akustických vlastností či záznamových možností integrované kamery.

TECHNOLOGIE DISPLEJŮ
Výrobci smartphonů využívají displeje s různými technologiemi zobrazení, lišící se věrností podání barev nebo třeba čitelností na ostrém slunečním světle. Uživatel však ocení i rozlišení displeje a jemnost zobrazovaných bodů.
LG Prada 3.0
IPS LCD 4,3“ displej, 480 x 800 bodů, jemnost 7 300 bodů/cm2
Samsung Galaxy S II
Super AMOLED Plus 4,27“ displej, 480 x 800 bodů, jemnost 7 399 bodů/cm2
HTC Sensation
S-LCD 4,3“ displej, 540 x 960 bodů, jemnost 10 165 bodů/cm2
Displej LG Prada 3.0 s velkou úhlopříčkou by si zasloužil vyšší rozlišení.

VÝDRŽ AKUMULÁTORU
Nutnost nabíjet běžně používané smartphony prakticky každý den je nepříjemnou realitou. Tenká baterie telefonu LG Prada 3.0 bohužel příliš výdrže nepobrala.
POHOTOVOSTNÍ STAV
LG PRADA 3.0  (LI-ION, 1 540 MAH)     330 h
SAMSUNG GALAXY S II  (LI-ION, 1 650 MAH)     610 h
HTC SENSATION  (LI-ION, 1 520 MAH)     400 h
DOBA HOVORU
LG PRADA 3.0    4:20 h
SAMSUNG GALAXY S II    8:40 h
HTC SENSATION     8:10 h

TECHNICKÁ DATA
 SÍTĚ GSM (4 PÁSMA), WCDMA (tři pásma), GPRS, EDGE, HSPA
 VÝDRŽ NA BATERIE  (HOVOR/POHOTOVOST)    4:20/330
 PŘIPOJENÍ:     Wi-Fi, USB 2.0 (micro), Bluetooth, GPS
 DISPLEJ:     IPS LCD 5,6 x 9,4 cm, 4,3"/480 x 800 bodů
 UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ (INTERNÍ/EXTERNÍ)     8 GB/microSD slot
 OPERAČNÍ SYSTÉM     Android 2.3 (Gingerbread)
 ROZMĚRY A HMOTNOST     69 x 128 x 8,5 mm/138 gramů
 INFO     http://www.lg.cz

HODNOCENÍ
 CELKOVÉ HODNOCENÍ     91
 OVLÁDÁNÍ (30 %)     90
 INTERNET (20 %)     90
 MULTIMÉDIA (20 %)     85
 TELEFONNÍ FUNKCE (20 %)     95
 OBCHOD (10 %)     95
Chip:   výborný (1,4)


TP-LINK TL-WR702N

Trpasličí všeuměl

Cena  679 Kč
TL-WR702N je ultrapřenosný směrovač, určený primárně pro bezdrátové sdílení ethernetového připojení. Kromě toho však funguje také jako repeater, síťový most či přístupový bod (defaultní mod). Přístroj nabízí jediný konektor RJ-45, který funguje jako LAN či WAN port v závislosti na aktuálním režimu. Miniaturní rozměry zařízení je přímo předurčují pro použití na cestách, proto potěší také nízká spotřeba (1 W). Router podporuje zabezpečení WPA2 pro Wi-Fi, přesměrování portů i použití firewallu. Co nepotěší, to je mizerná dokumentace, která pokrývá pouze úplné základy použití. Naopak webové konfigurační rozhraní je zpracováno výtečně (až na některé texty nápovědy přeložené pravděpodobně pomocí Google Translatoru) a umožňuje měnit celou řadu nastavení. Změna modu z přístupového bodu například na router je tak otázkou několika sekund.
Rychlost datových přenosů je silně ovlivněna vzdáleností od zařízení. V bezprostřední blízkosti se tak dostanete k 50 Mb/s, deset metrů od přístroje počítejte přibližně s poloviční rychlostí. Na přístroj takových rozměrů jde o velmi slušné výsledky, které překonávají i budgetové desktopové směrovače. Při cestování se uživatel většinou stejně drží poměrně blízko zařízení, ať už jej má v kapse, nebo na stole v hotelovém pokoji.

TECHNICKÁ DATA
 ROZHRANÍ     RJ-45 (port WAN/LAN), micro USB
 TECHNOLOGIE     MIMO, WPA2, filtrování MAC adres, uPnP, přesměrování portů, QoS,  WDS
 WI-FI     802.11b/g/n 2,4 GHz, 1 anténa, 150 Mb/s
 ROZMĚRY     18 x 57 x 57 mm
 INFO     http://www.tplink.cz

HODNOCENÍ
 CELKOVÉ HODNOCENÍ     91
 CENA/VÝKON     95
 WI-FI     82
 FUNKCE     92
 SPOTŘEBA     97
Chip:   výborný (1,4)


UMAX JOYPLUS M78

Kompaktní tablet s Androidem 4.0

Cena  2 990 Kč
Joyplus M78 nás zaujal hned na první pohled nejen velmi zajímavou cenou, ale také pěkným a čistým designem s lesklým tvrzeným povrchem, a především tím, že běží na OS Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Obsah balení neskýtá žádné překvapení a nabízí poměrně standardní příslušenství (AC adaptér, lokalizovaný manuál, kabel USB a kabel OTG). 7“ kapacitní multidotykový displej s rozlišením 800 x 400 bodů reaguje přesně a poměrně svižně.
Tablet je opravdu kompaktní a váží pouhých 290 gramů, přesto nabízí slušnou konektivitu. Kromě standardních vstupů nechybí například výstup HDMI. Podpora Wi-Fi je samozřejmostí. Baterie nám při běžném používání bez úsporných opatření vydržela v průměru 5 hodin. Přítomnost Androidu ve verzi 4. 0. 3. pak byla znát hlavně na zlepšené stabilitě a optimalizaci výkonu, ale také lepší kompatibilitě aplikací.

TECHNICKÁ DATA
 DISPLEJ     7“ kapacitní multidotykový displej (800 x 480 bodů)
 PROCESOR/RAM     Telechip A5 8923 1,2 GHz/512 MB
 ROZHRANÍ A KONEKTIVITA    Wi-Fi 802.11 b/g/n, microSD slot, 0,3MPx a 1,3MPx fotoaparát, HDMI, miniUSB, výstup na sluchátka (3,5mm jack)
 UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ (INTERNÍ/EXTERNÍ)     4 GB Nand flash/microSD slot (až 32 GB)
 OPERAČNÍ SYSTÉM     Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich
 BATERIE/VÝDRŽ     3000 mAh/až 5 hodin s Wi-Fi
 ROZMĚRY A HMOTNOST     195 x 119 x 10 mm/290 g
 INFO     http://www.umax.cz
HODNOCENÍ
 CELKOVÉ HODNOCENÍ     87,6
 CENA/VÝKON     95
 PROVEDENÍ     85
 FUNKCE     88
 SPOTŘEBA     85
 OVLÁDÁNÍ     85
Chip:   velmi dobrý (1,7)

MOTOROLA XT530 FIRE XT

Levný, ale ne bez chyby

Začněme pozitivně. Nižší cena rozhodně není patrná na první pohled. Naopak, ač převážně z plastu, telefon působí poměrně elegantním dojmem. Použitým operačním systémem je Android ve verzi 2.3.5, tentokrát bez nadstavby v podobě rozhraní MotoBlur. Místo toho Motorola uživatelům nabízí nadstavbu Moto switch, která umožňuje měnit vzhled uživatelského prostředí podle toho, zda jste zrovna v kanceláři, nebo si užíváte volného času.
Telefon zdobí 3,5palcový dotykový displej s rozlišením pouhých 430 x 320 bodů. Při zvětšení obrazu tak brzy narazíte na nevzhlednou pixelizaci. Nejlépe na tom obrazovka Fire XT není ani z hlediska jasu, kontrastu a barevného prostoru. Se smartphony vyšší kategorie se v tomto ohledu nemůže rovnat. Na druhou stranu displej reaguje na dotyky rychle a přesně. To samé platí o kvartetu tlačítek umístěných pod ním.
Z hlediska internetové konektivity se nabízí technologie HSPA s přenosovou rychlostí až 7,2 Mb/s, samozřejmostí je podpora Wi-Fi. Při testování rychlosti byl však telefon poněkud pomalejší, když načtení naší testovací stránky (600 KB) trvalo celých 7 sekund - a to jak přes mobilní síť, tak v případě Wi-Fi. Nejlepší smartphony to zvládají za méně než polovinu času. Celkově je prohlížeč při načítání stránek pomalejší. Samotné spuštění browseru v telefonu trvá i přes 800MHz CPU v průměru okolo 1,5 sekundy. Také načítání elektronické pošty a kontaktů je všechno jen ne rychlé. Ale abychom pozitivně i zakončili, akustika přístroje je velmi dobrá a hovory jsou jasně slyšitelné - o něco horší je to jen u hlasitého odposlechu.
    PATRIK KHUDHUR  

ZÁVĚR TESTU

Motorola Fire XT stojí v současné době bez smlouvy asi 4 600 korun, což je poměrně levné, přesto bychom vám tento telefon spíše nedoporučili. Na smartphone střední třídy u něj jasně převažují nedostatky v podobě slabé baterie, horšího displeje a tristního fotoaparátu, jehož snímky nejsou přesvědčivé.
+ Padne dobře do ruky, elegantní design, nabízí Android 2.3.5 bez dalších zbytečností
- Horší displej, špatný fotoaparát, slabý výkon, krátká životnost baterie
Cena  asi 4 600 Kč


JAK JSME TESTOVALI
Moderní smartphony jsou mnohem více než pouhé telefony. Proto je třeba nechat je podstoupit řadů testů na atributy typu životnosti baterie, akustických vlastností či záznamových možností integrované kamery.

SLABÁ BATERIE
Baterie Fire XT není žádným šlágrem. V plném nasazení vydrží 1 540mAh baterie pouhé 4,5 hodiny. I životnost při surfování je jen průměrná - okolo šesti hodin.

ŠPATNÁ KVALITA FOTOGRAFIÍ
Pětimegapixelový fotoaparát Fire XT asi příliš nepotěší příznivce fotografování. Přijatelné snímky dokáže zachytit jen za dobrých světelných podmínek. Při umělém a horším osvětlení dostanete příliš bledé a částečně rozmazané obrázky. Video je natáčeno v rozlišení VGA (640 x 480 bodů) a hodí se opravdu jen pro přehrávání přímo v telefonu nebo vystavení na Facebooku. Pro vše ostatní je příliš nekvalitní.

ALTERNATIVA?
Hledáte odolný smartphone s OS Android, rychlejším procesorem, lepším displejem a delší výdrží baterie od stejné firmy? Jako velmi dobrá alternativa se jeví asi o 2 800 Kč dražší Motorola Defy+ (test naleznete na str. 78 v magazínu Chip 4/12), která nabízí 1GHz procesor, vyšší rozlišení a 3,7palcový displej.

TECHNICKÁ DATA
 SÍTĚ     GSM 850/900/1800/1900 MHz + WCDMA 900/2 100 MHz
 VÝDRŽ NA BATERIE (HOVOR/POHOTOVOST)     4:29/672 hodin
 PŘIPOJENÍ     micro USB, 3,5mm audio jack Bluetooth 2.1 + A2DP, Wi-Fi 802.11 b/g/n
 DISPLEJ     LCD/TFT 4,9 x 7,3 cm, 3,5"/320 x 480 bodů
 UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ (INTERNÍ/EXTERNÍ)     512 MB / microSD slot (až 32 GB)
 OPERAČNÍ SYSTÉM     Android 2.3 (Gingerbread)
 ROZMĚRY A HMOTNOST     114 x 62 x 12 mm/ 114 gramů
 INFO     http://www.motorola.com

HODNOCENÍ
 CELKOVÉ HODNOCENÍ     81
 CENA/VÝKON     83
 FUNKCE A BATERIE     88
 INTERNET     81
 MULTIMÉDIA     73
 OVLÁDÁNÍ     78
 OBCHOD     92
Chip:   velmi dobrý (2,1)