Velký bratr má oči všude: IP kamery válcují analog
Ať se nám to líbí nebo ne, žijeme v moderním světě, v němž se kamery a jejich podpůrná infrastruktura staly běžnou součástí našich životů. Ačkoli však dřív převažovaly hlavně analogové CCTV systémy, dnes pomalu začínají dominovat vyspělejší IP sledovací systémy. Proč tomu tak je?
PATRIK KHUDHUR
Nebudeme se pouštět daleko do historie, jen si řekněme, že technologie kamerových sledovacích systémů od dob svých nesmělých počátků v minulém století neuvěřitelně pokročila. Z jednoduchých kamer pro záznam obrazu jsou díky technologické evoluci a pokročilé infrastruktuře inteligentní komplexní přístroje, které výrazně zefektivňují práci policistů, pořádkových sil, ale i dalších zaměstnanců (nejen) státní správy.
Vše začalo u analogu
Zde je třeba stručně načrtnout rozdíly ve fungování obou systémů. Začněme u ukázkového analogového CCTV. Bezpečnostní kamery zachytí analogový videosignál a přenesou jej prostřednictvím koaxiálního kabelu (funguje jednosměrně) do digitálního videorekordéru (DVR). Každá z kamer přitom vyžaduje vlastní napájecí kabel (či jiné řešení přívodu elektrické energie) a z každé kamery musí jít separátní koaxiální kabeláž k DVR, což je především v rámci většího území limitující záležitost. A to nemluvě o útlumových vlastnostech koaxiálního kabelu, kdy reálnou vzdálenost, na kterou lze kameru napřímo k DVR připojit bez zásadního dopadu na kvalitu obrazu, můžeme počítat na desítky metrů.
Ale zpět k DVR. V něm proběhne konverze analogového signálu na digitální, ten je zkomprimován a poté uchován v úložišti či na některém záznamovém médiu pro pozdější zhlédnutí či archivaci. Samotné DVR disponuje určitou bazální úrovní „inteligence“, neboť nabízí některé základní funkce jako plánování, digitální zoom obrazu nebo detekci pohybu. Obrazovky pro sledování záznamů jsou připojeny k DVR, případně, u hybridního řešení, lze záznamy sledovat také vzdáleně na počítači (v případě, že DVR připojíme do sítě, ať už jde o LAN, MAN, nebo internet).
Budoucnost je v IP
IP kamerový systém vytváří digitalizovaný videosignál, který se přenáší po drátových nebo bezdrátových sítích. To umožňuje vzdálené monitorování a nahrávání v rámci celé oblasti pokrytí danou sítí. IP kamerový systém se skládá ze samotných kamer, hardwaru (jako jsou monitory pro zobrazování záběrů, servery, storage apod.), sledovacího softwaru a také veledůležité přenosové sítě (např. v případě pokrytí větších měst či regionů jde právě o síť metropolitní).
IP sledovací systém může oproti analogovému CCTV fungovat čistě na existující IP infrastruktuře. Zahrnuje také inteligentnější IP kamery, které dokážou zachycovat obraz v mnohem vyšším rozlišení (např. full HD čili 1 920 x 1 080 obrazových bodů), přičemž jej zároveň rovnou konvertují na digitální. Podle typu kamery jej mohou v rámci zlepšení kvality dále zpracovávat nebo jej rovnou zkomprimují pro snížení náročnosti na přenosové pásmo. Nezřídka tyto přístroje disponují další funkcionalitou (např. detekcí pohybu), ta je však povětšinou přímo závislá na typu použitého softwaru. Digitální signál je dále posílán prostřednictvím ethernetového kabelu, z čehož vyplývají dvě další výhody: kamery lze rovnou napájet pomocí PoE (Power-over-Ethernet) adaptérů a traffic je obousměrný (kamerám lze z monitorovacího stanoviště například vysílat nové instrukce). Data pak putují přímo do síťového videorekordéru NVR (Network video recorder), což je díky nainstalovanému softwaru VMS (Video Management Software) jakýsi mozek celé operace. A právě na vyspělosti tohoto softwaru do velké míry závisí, co všechno bude celý sledovací systém vlastně umět.
Kamerové systémy v akci
Nejznámějším případem masového nasazení kamer je Velká Británie, která je dokonce považována za globálně nejsledovanější část světa. A není divu, jen v Londýně je podle některých odhadů nasazeno více než 8 000 kamer. Nemusíme však putovat až za kanál La Manche, abychom se stali svědky nasazení sledovacích systémů. Integrovaný kamerový systém hlavního města Prahy dnes zahrnuje zhruba 1 800 kamer, přičemž 700 kamer patří přímo hlavnímu městu Praze. Přístup k záběrům vybraných kamer je navíc pro zájemce dostupný na webové adrese kamery.praha.eu.
Hlavním problémem velkého počtu kamer je především neuvěřitelné množství informací, které generují. Právě proto jsou potřeba inteligentní sledovací systémy, které samy upozorní obsluhu v monitorovacím stanovišti na předdefinované události, ať už jde o akty násilí nebo dopravní přestupky. Jeden člověk v centrálním stanovišti tedy dokáže sledovat výstupy až z několika set kamer a v případě potřeby například zalarmovat patřičné bezpečnostní složky.
Kamerové systémy mají mnoho funkcí. Patří mezi ně například detekce vniknutí (např. když někdo začne přelézat plot), detekce konfliktů (zachycení nezvyklých zrychlených pohybů, alternativně bodných zbraní ve sledované oblasti), funkce pro odhad počtu obyvatel (užitečné pro posouzení velikosti davu při demonstracích a nepokojích) či pro počítání obyvatel u vstupních bran (letištní haly, stadiony atd.) nebo z oblasti dopravy například detekce hledaných vozidel, kontrola rychlosti, analýza průjezdnosti a dopravní hustoty.
Oponenti těchto systémů mohutně argumentují ztrátou soukromí, neboť jejich dohledu třeba v centru Prahy zkrátka neutečete, a žádají změnu legislativy pro zpřísnění jeho ochrany. Říkají, že mnohé kamery jsou rozmístěny protiprávně a k těžko zjistitelným účelům, když zabírají například prostory soukromých bytů. Navíc mnohdy zpochybňují také jejich funkci z hlediska efektivity potlačování zločinnosti. Při hledání materiálů přitom naleznete studie podporující stanoviska obou táborů, názor si proto udělejte sami.
PATRIK.KHUDHUR@CHIP.CZ
KDY KAMERY POMOHLY
V říjnu minulého roku veřejnost šokovali dva brněnští mladíci, kteří se vloupali do novinového stánku za bedlivého dohledu kamerového systému. Policisté následně ze záznamů zhlédli jejich poslední čtyři hodiny před událostí a nestačili se divit. Vyhlédli si totiž cizinku, kterou jeden z nich zastavil a pootočil. Druhý jí přitom udeřil kamenem po hlavě. Otřesené ženě odcizili kabelku, to jim však bylo málo. Pod pohrůžkou sexuální agrese a fyzické likvidace po ní chtěli i další cennosti a následně ji donutili i vybrat úspory z bankomatu. Vše pak stihli během chvilky prohrát v hracích automatech. Další „kredit“ se delikventi rozhodli získat vyloupením nedalekého zlatnictví, novinový stánek byl již jen třešničkou na dortu. Oba byli dopadeni.
Kamery sehrály významnou roli také v případu brutálního znásilnění asi dvacetileté dívky. Psalo se 17. září okolo čtvrté hodiny ranní a ona se zeptala na cestu kolemjdoucího muže. Ten jí místo odpovědi zatáhl do nedalekého průjezdu, kde ji zbil, opakovaně znásilnil a ve finále také okradl. Muž byl dopaden a předán spravedlnosti
Foto popis | Různé typy IP kamer jsou vhodné pro různá nasazení. Toto je venkovní kamera s krytem typu dome.