Přejít k hlavnímu obsahu

Stinné stránky IT

Stinné stránky IT

Vážení čtenáři,

každý měsíc si v redakci klademe otázku, co teď nejvíc „letí“, o čem byste si chtěli přečíst a jaké články, testy, praktické návody a programy vám nejvíc přijdou vhod. Vycházíme z toho, že si náš ne právě levný časopis kupujete proto, že patříte k lidem, kteří rádi objevují nové věci, zkoušejí si vylepšit své přístroje a pečlivě plánují koupi nových. IT nás prostě musí bavit a všechny ty počítače, chytré mobily, tablety a k tomu patřící operační systémy a aplikace se staly součástí našeho života, i když k nim každý přistupujeme v závislosti na profesi nebo věku trochu jinak.
Je ale jisté, že samotné informační technologie stěží vyřeší všechny problémy lidstva a že nám samy o sobě lepší a hlavně spokojenější život nezajistí. A co je horší, mnohdy dokonce nové problémy vytvářejí. Teď nemám na mysli „drobné nepříjemnosti “, kdy vás například totálně zradí váš notebook, telefon nebo v něm běžící program, takže byste s tím „krámem“ nejradši praštili o zem (neříkejte, že se vám to nikdy nestalo). Už delší dobu se však v Chipu snažíme nejen psát o nových technologiích, označovat nejlepší výrobky a radit, jak co vylepšit, ale také v rámci svých možností upozorňovat na problémy a stinné stránky vývoje. Bohužel jich není málo, nejsou jednoduché a rozhodně nemají jednoznačné řešení.
Jedním z nich jsou spory kolem autorských práv a jejich porušování na internetu. Mají pravdu ti, kteří tvrdí, že stažení filmu, hudební skladby nebo knihy není krádeží a že vlastně za podobnou činnost platíme už všichni dopředu formou poplatků za datové nosiče, tiskárny a kopírky? Nebo jsou v právu vydavatelé a správci autorských práv, kteří naříkají, že už jsou téměř na mizině a že neeticky vydělávají pouze majitelé stahovacích serverů?
A co třeba nový fenomén IT - patentové spory? Svým způsobem také spor o duševní vlastnictví. Je ale v pořádku, že velké firmy zaměstnávají armády dobře placených právníků, aby ochránili „své“ vynálezy a zamezili jejich bezplatnému využívání? Nezdražuje toto vše zbytečně nové výrobky a nedoplatí na to právě koncový uživatel?
Zneužívání levné pracovní síly v Asii, ale i ve východní Evropě - v tom jsou IT společnosti, jak se zdá, přímo přeborníky. Odkud plynou miliardové zisky firem, jako jsou Apple, Nokia, Samsung, Sony a další? Z jejich skvělých nápadů, nebo také z pečlivého plánování co nejlevnější výroby na Východě a co nejvyšších prodejních cen na Západě?
K problémům s likvidací elektroodpadu vede bezstarostný konzumní život nás všech. Elektrošrot pak často nelegálně končí na skládkách v rozvojových zemích a ničí tamní životní prostředí i zdraví obyvatel. Opravdu potřebujeme tolik vzájemně se často jen nahrazujících přístrojů?
I o těchto a mnoha dalších problematických stránkách IT průmyslu se v našem časopise můžete dočíst. Možná naše články nic neřeší, ale doufám, že minimálně přispějí k určitému nadhledu a lepšímu chápání „netechnických“ souvislostí v tomto technickém oboru.
Přeji vám hodně zábavy a užitečných informací v květnovém Chipu.
Josef Mika – šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

POSTŘEHY REDAKCE

+/-  Google je zodpovědný za klamavou reklamu, která se zobrazila po zadání klíčových slov v jeho vyhledávači. Rozhodl o tom australský federální soud, který tak zrušil rozhodnutí soudu nižší instance. Tento rozsudek se nejspíše dotkne i všech dalších vyhledávačů, a to nejen v Austrálii.
+  Nokia přijde s tabletem s Windows 8: Poté, co se usadila na špici výrobců mobilů s Windows Phone, ohlásila Nokia své plány i pro oblast tabletů. Mělo by se jednat o 10“ přístroj s dvoujádrovým CPU od Qualcommu. První zákazníci by se ho ale měli dočkat až koncem roku.
+  Vlastní webové stránky jsou pro organizace veřejné správy už samozřejmostí. Ke konci roku 2010 je mělo 91 % organizačních složek státu, 100 % krajů a 97 % všech obcí. Řada státních organizací navíc umožňuje veřejnosti přístup k internetu v prostorách úřadu. Každý desátý obecní úřad nabízí na území své obce také bezplatné Wi-Fi připojení k internetu, které našlo využití u 4 % domácností.
+/-  Sony odkoupí 50% podíl Ericssonu ve firmě Sony Ericsson. Končí tak více než deset let trvající úspěšné spojení dvou původně ztrátových podniků vyrábějících mobilní telefony značek Ericsson a Sony. Po spojení totiž následoval obrat ve vývoji a nová firma získala díky vývoji klasických mobilních telefonů významnou pozici na trhu, i když se nikdy nestala jedničkou.
+  Elektrošrot: Podle nového evropského předpisu budou muset od roku 2014 obchodníci přijímat nazpět staré elektropřístroje bez ohledu na to, kde byly zakoupeny. Vztahovat se to bude ale jen na menší kusy (nesmějí být delší nebo širší než 25 cm) a větší obchodníky (s prodejní plochou nad 400 m2).